Geleceğin Restoran Deneyimi McDonald’s’ta! - HORECA Trend
Takip edin!

Restoran

Geleceğin Restoran Deneyimi McDonald’s’ta!

1986’da ilk restoranını açtığı günden bu yana, Türkiye’yi ilklerle tanıştıran McDonald’s, şimdi de geleceğin restoran deneyimini Türkiye’ye getirerek bir kez daha sektöre öncülük ediyor.

Yayınlandı

on

Müşterilerine en iyi, en yeni ve en modern hızlı servis restoran deneyimini yaşatma vizyonuyla hareket eden şirket, dijital sipariş ekranlarıyla sıra beklemeden sipariş verme imkânı, masaya servis hizmeti, Misafir Deneyim Liderleri, gelişen mobil uygulaması ve sadakat programları, yepyeni restoran dizaynı ve yenilenen McCafe konseptiyle sektöre dair tabuları yıkarak, müşteri deneyimine yeni bir boyut kazandırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk zincir restoranı, Türkiye’yi menü kavramıyla tanıştıran ilk restoran ve arabaya servis yapan ilk restoran olmak gibi sektöre dair birçok ilkin Türkiye’deki öncüsü olan McDonald’s, geleceğin restoran deneyimi vizyonu ile müşteri deneyimine yepyeni bir boyut kazandırarak sektörü dönüştürmeye hazırlanıyor.

McDonald’s severlere fark yaratan bir deneyim sunmanın yanı sıra, dijital dönüşüm ritmine de ayak uydurarak yeni bir yolculuğun kapılarını aralayan McDonald’s Türkiye, klişelerin dışına çıkarak klasik restoran kalıbına yeni bir yorum katmanın heyecanını yaşıyor.

Üstün hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini odağına alan anlayışıyla, bugün yaklaşık 250 restoranında 7000’e yakın çalışanıyla hizmet veren McDonald’s Türkiye, 23 Aralık’ta Tema Çarşı restoranında düzenlediği lansmanda müşteri deneyimine farklı boyut kazandıracak uygulamalarını tanıttı. McDonald’s severlere geleceğin restoran deneyimini yaşatma hedefiyle yola çıkan şirket, en yeni uygulamalarını da yine bu lansmanda duyurdu.

Geleceğin Restoran Deneyimini McDonald’s’la Yaşa!

40 yılı aşkın McDonald’s tecrübesiyle ve geleceğin deneyimi vizyonuyla McDonald’s’ın çehresini değiştirmeye odaklanan Türkiye CEO’su Mwaffak Kanjee: “Geleceğin restoran deneyimine öncülük edecek bakış açımızla, imajımızı yeniliyoruz. Sipariş süreçlerini daha da hızlandırarak ve servisimizde fark yaratarak, misafirlerimizin memnuniyetini artıracak ve daha keyifli bir McDonald’s deneyimi yaşamalarını sağlayacak bazı uygulamalar başlatıyoruz. Kısa zamanda Türkiye çapına yayılacak olan dijital sipariş ekranlarımızın ve Türkiye’de bir ilk olarak, kiosktan sipariş verenler için sunmaya başladığımız masaya servis hizmetinin yanı sıra, müşteri deneyimini kolaylaştırmayı hedeflediğimiz ödeme ve teslim noktalarımızda bir ayrıma gittik. Misafirlerimizin memnuniyetleriyle ilgili geri bildirimler almayı amaçladığımız Misafir Deneyimi Liderleri’mize yeni dönemde daha aktif rol veriyoruz. Böylece aldığımız geri bildirimlere yönelik adımlar atarak müşteri memnuniyetini daha da artırmayı hedefliyoruz. McDonald’s severlere yeni tekliflerimizi sunduğumuz GMAlite uygulamamızın da yeni dönemde daha aktif kullanılmasına katkı sağlayacak sadakat programını devreye aldık. Sadakat programı kapsamındaki misafirlerimize sürpriz tekliflerimiz artarak devam edecek. Dijital menü ekranları ve yeni restoran dizaynımızla oluşturduğumuz ambiyansla misafirlerimize daha farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlıyoruz. Ayrıca McCafe’lerimizde de bir dönüşüme gidiyor; yeni ürün portföyümüz, yeni kahve makinalarımız ve eğitimli baristalarımızla McDonald’s’ın eşsiz servis kalitesini daha da artırıyoruz. 2023’te tüm bu özelliklere ve hizmetlere sahip restoranlarımızın sayısını daha da arttırarak, daha çok noktada misafirlerimize en iyi deneyimi sunmak için yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Tema Çarşı McDonald’s, yeni konseptimizle açılan ilk restoranımız olmakla birlikte; aynı zamanda önümüzdeki dönemde açılacak yüze yakın yeni konseptli restoran planlamamızın ilk adımıdır.” şeklinde konuştu. Tüketicilerinin en sevdikleri ürünlere kolaylıkla ulaşmasını hedefleyen McDonald’s Türkiye’nin yatırımları devam edecek.

Kaynak: HORECA Trend ve McDonald’s

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Restoran

Cafe ve Restoranların Açık Alanlarındaki Doğal Sıcaklık: Goldsun Elite

Çukurova Isı, estetik ve kullanışlı tasarıma sahip Goldsun Elite Seramik Plakalı Radyant Isıtıcılar ile cafe ve restoranların açık alanlarında istenen konfor şartlarını kolayca sağlıyor. Piyasadaki muadillerine göre ısıtmada yüzde 40’a varan enerji tasarrufu sağlayan Goldsun Elite, işletmelerin ısıtmadan kaynaklı enerji giderlerini de düşürüyor.

Yayınlandı

on

Cafe ve restoranlar, odağında konfor olan işlemelerdir. Bu nedenle cafe ve restoranların iç ve dış mekân konfor şartlarının misafirlerin ihtiyaçlarını karşılayabilir olmasına dikkat edilmelidir. Isıtma sistemleri de konfor şartlarının sağlanmasında ve beklentilerin karşılanmasında kritik rol oynuyor. Özellikle soğuk havalarda cafe ve restoranların açık alanlarında konfor şartlarını sağlamak amacıyla kullanılan ısıtma sistemleri, müşterilerin mekân tercihini etkileyen kriterler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Pandemi önlemlerinin kalkmasıyla beraber cafe ve restoran dünyası hareketlenmeye başladı. Ancak cafe ve restoranlarda müşteri sadakati oluşturmak pek de kolay değil. Tercih edilen bir işletme olmak için yalnızca iyi bir menü sunmak yeterli olmuyor. Rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı cafe ve restoranlarda; sunulan yemeğin lezzeti, hizmet kalitesi ve ortamdaki konfor şartları, müşterilerin restoran seçimlerini etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Soğuk havalarda, cafe ve restoranların açık alanlarında konfor şartlarını sağlayabilmek amacıyla kullanılan ısıtma sistemleri de müşterilerin mekân tercihinde önemli rol oynuyor.

Müşterilerine konforlu ortamlar sunmak ve böylece rekabetin yoğun olarak yaşandığı endüstri içerisinde ön plana çıkmak isteyen işletmeler, açık alan ısıtmasına hassasiyetle yaklaşıyor. İşletmelerin ısıtıcı tercihindeki kriterleri ise; tasarruf, estetik ve konfor oluyor.

Isıtma sektörünün lider markası Çukurova Isı, cafe ve restoranların ısıtmasında konforlu ve bütçe dostu çözümler sunuyor.

Konforlu, Hızlı ve Tasarruflu Isıtma

Estetik ve kullanışlı tasarıma sahip Goldsun Elite seramik plakalı radyant ısıtıcıların üç kademeli yakma sistemi ile cafe ve restoranlarda istenen konfor şartları kolayca sağlanıyor. Goldsun Elite ısıtıcılarda bulunan reflektör de konfor şartlarının sağlanmasında önemli rol oynuyor. Cihazlardan yayılan enerjinin havaya değil, mekândaki müşterilere doğru yönlendirmesini sağlayan reflektör aynı zamanda hızlı ve tasarruflu ısıtma avantajı da sunuyor.

Rüzgâr Akımlarını Yüzde 100 Kesiyor

Elite serisi ısıtıcılarda seramik plakaların önüne yerleştirilen saydam seramikten üretilen camlar da karşıdan gelen rüzgâr akımlarını yüzde 100 kesiyor. Isındıkça saydamlığı artan cam, ışınımın daha geniş alanlara yayılmasını sağlıyor.

Uzun Ömürlü

Üstün donanımsal özelliklere sahip olan Goldsun Elite, 600 derece sıcaklığa dayanıklı dış kasası ile açık alanlarda uzun yıllar kullanım avantajı da sunuyor. Goldsun Elite’nin ön yüzeyindeki ızgara ve ısı kalkanı ise 1000 derece sıcaklığa dayanıklı, paslanmayan ve dökülmeyen seramik ile kaplanıyor.

Yüzde 20 Daha Verimli

Piyasadaki en yüksek yanma ve ışınım verimine sahip olan bu plakaların önüne takılan paslanmaz çelik ızgaralar sayesinde cihaz veriminde yüzde 20 artış sağlanıyor.

Yüzde 40’a Varan Enerji Tasarrufu

Piyasadaki muadillerine göre ısıtmada yüzde 40’a varan enerji tasarrufu sağlayan Goldsun Elite Seramik Plakalı Radyant Isıtıcılar, 1 ila 3 yıl kadar kısa bir sürede kendini amorti ediyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Çukurova Isı

Devamını Oku

Restoran

Ankara, Köşebaşı‘nda Buluşuyor

Leziz kebapları, et yemekleri, mezeleri ve tatlılarıyla Ankara halkı ile buluşan Köşebaşı, lezzetin Ankara’daki adresi olmaya hazır. Başkent Ankara’nın en önemli lokasyonlarından biri olan Or-An’da hizmete başlayan Köşebaşı Ankara, şık ve ferah dekorasyonu ile 120 misafirini ağırlarken, 25 kişilik VIP salonunda özel toplantı ve kutlamalarınıza da ev sahipliği yapıyor.

Yayınlandı

on

1995 yılından bu yana, yerelliğin ve gelenekselliğin kebap kültüründeki önemini bilen ve gerçek lezzetleri yansıtmayı önemseyen Köşebaşı, İstanbul, Bursa, Kapadokya ve Bitez mağazalarından sonra, şimdi de Ankara halkına unutulmaz bir ziyafet sunuyor.

Yerel Malzemeler, Eşsiz Lezzetler

Adana ve Tarsus mutfak kültürünü bir arada sunan Köşebaşı, kebap kültüründeki gelenekselliği modernize etmek yerine, kebabın gerçek lezzetini yansıtarak yeni nesile mutfak kültürünü aktarabilmek adına, reçetelerini bölgelerin yerel malzemeleri ile uyguluyor.

Tek Lokmada Köklerinizi Hatırlatan Lezzetler 

Kebap kültürünü İstanbul ile tanıştıran bir marka olmaktan gurur duyduğunu her fırsatta yineleyen Akkomarka Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yeşilyurt, “Bizi biz yapan, lezzetlerimiz. Bizi biz yapan, bize özgü tariflerimiz ve reçetelerimiz. Dünyanın neresinde olursak olalım, bir kokuyla bizi eve çağıran lezzetler vardır. Tek lokmada, bize köklerimizi hatırlatan lezzetler. Köşebaşı olarak, misafirlerimize köklerini anımsatan tüm lezzetleri, geleneksel halleriyle hatırlatıyor ve herkesi bu eşsiz deneyime davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Ünü Türkiye’yi aşan lezzetlerini ayrıca paket servis hizmetiyle de dilediğiniz yere taşıyan Köşebaşı, haftanın her günü 12:00-00:00 saatleri arasında sizleri bekliyor.

Akkomarka Hakkında       

Yeme içme sektöründe 9 marka ve 40’ın üzerinde restoran ile faaliyet gösteren Akkomarka, ülke gastronomisine ilham kaynağı olan markalar yaratmaya yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Türk mutfağını dünyada temsil edecek global markalar yaratma vizyonunu gelişim odaklı stratejisiyle destekleyen ve sektöre yepyeni bakış açıları katmayı hedefleyen marka, yenilikçi yaklaşımlarla, farklılaşan yeme içme deneyimleri tasarlıyor. Temel prensibi sürdürülebilirlik olan Akkomarka; farklı mutfakları ve lezzetleri, benzersiz konseptler, üstün hizmet kalitesi ve hijyen standartlarıyla zenginleştiriyor. Marka; “Sorumlu Restoran Hareketi Projesi”ne dahil ettiği Köşebaşı, Ali Ocakbaşı, Perihan Meyhane, Yamo Sushi, Snob Street Food, Ringa Sea Food, Ken Sushi, Donkey ve Mr. Meat olmak üzere, tüm markaları ile sürdürülebilir dünya hedefinde üzerine düşen görevi üstleniyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Köşebaşı Ankara

Devamını Oku

Restoran

Gastronomi Rehberi Gault&Millau Türkiye’de

Dünyanın en prestijli iki gastronomi rehberinden biri olan Gault&Millau, Sözen Organizasyon iş birliği ile Türkiye’ye geldiğini basın toplantısıyla duyurdu.

Yayınlandı

on

İlk kez 1969 yılında Paris’te iki gazeteci ve yemek eleştirmeni Henri Gault ve Christian Millau tarafından yayımlanan Gault&Millau, Sözen Organizasyon iş birliği ile Türkiye’ye adım attı. 17. ülke olarak Türkiye’yi bünyesine katan Gault & Millau, gastronomi alanında en çok bilinen ve takdir edilen iki rehberden biri sayılıyor. Güçlü gastronomi ağı sayesinde kendisine saygın bir yer kazanan Gault & Millau Rehberi, 2023 yılı içinde Türkiye’deki saha çalışmalarına başlayacak ve 2024 yılında yayımlanacak!

Her şefin restoranının özgünlüğüne inanan Gault & Millau, restoran ve şefleri puanlaması için bağımsız şarap ve gastronomi uzmanlarıyla çalışmalarına devam ediyor. Elli yıldır lezzetin ve yeteneklerin peşinde koşan Gault & Millau sekiz bölgesel rehber, bir şarap rehberi ve bir şampanya rehberine sahiptir. Rehber için değerlendirilen restoran ve şeflere Gault & Millau tarafından hizmet, fiyat ve restoranın atmosferi hakkında ayrı ayrı yaptığı değerlendirmelerle birlikte yemeğin kalitesi ve lezzeti üzerinden 1 ile 20 arasında puan veriliyor. Yüksek puanlı restoranlar puanlarının derecesine göre Gault & Millau imzası olan şapkalardan 1 ile 4 arasında şapka kazanıyor.

Türkiye pazarında Sözen Organizasyon iş birliği ile yerini alan Gault & Millau hakkında çok heyecanlı olduklarını dile getiren Gökmen Sözen, bu iki önemli markanın girişiminin global gastronomi sektörü ve Türkiye arasında köprü olacağını vurguladı. Sözen, ‘Dünyada her geçen gün yıldızı parlayan Türkiye gastronomisi için atılan dev adımlara bir yenisini daha eklediğimiz için gururluyuz. Türkiye’de gastronomi sektöründeki hizmet ve yatırım zincirine Gault & Millau Rehberi ile altın bir halka daha eklemiş bulunuyoruz. Sözen Organizasyon aracılığıyla Gastromasa gibi uluslararası etkinliklerle Türkiye’yi dünya gastronomisinin merkezine taşıyoruz. Türkiye gastronomisinin geleceğini birlikte inşa etmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu yolda ilerlerken bize destek olan herkese bir kez daha kalpten teşekkür ediyor, sağlık ve lezzet dolu günler diliyorum’ dedi.

Gault & Millau’nun CEO’su Patrick Hayoun ise şunları söyledi: ‘Gault&Millau Türkiye için Gökmen Sözen ile yeni bir ortaklığa imza atmaktan ve bugün burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Geçtiğimiz 50 yıl boyunca, Gault&Millau çok sayıda rehber ve bir dergi yayımladı, güçlü bir dijital içerik sunmakla birlikte çeşitli etkinlikler düzenledi. Fransa’dan Japonya’ya dünya çapında şefleri ve restoranlarını tanıttı. Gault & Millau, her şeyden önce genç yetenekleri, yaratıcılığı, merakı teşvik etmeye ve tarafsız, bağımsız ve nesnel kalmaya devam ediyor. Yarının yeteneklerini ortaya çıkarıyoruz. Restoran seçimimiz, atmosferiyle birlikte eksiksiz bir mutfak deneyimi, kaliteli hizmet ve şarap listesine dayanıyor. Amacımız bir şey empoze etmek, kurallar oluşturmak değil, yeni bir düşünce tarzını teşvik etmek ve gerçekten hak edenleri öne çıkarmaktır. Bize yeni bir gastronomi sahnesi sunan ve gastronomi alanında büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye’ye rehberimize hoşgeldiniz diyoruz. 2024 de yayımlanacak ‘milisime’ rehberimiz Türkçe ve ingilizce yayımlanacak ve yerel müfettişlerimizin gezeceği 500 restorandan seçilen 300’ü bu rehberde yer alacak. Öncelikli olarak Marmara, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu bölgesini değerlendireceğiz.’

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz: ‘Bugün, gastronomi alanında elde edilen başarılarla potansiyeli tescillenen ülkemizin uluslararası düzeyde bir kez daha öne çıkacağı Gault& Millau Türkiye için bir aradayız. Dünya yeme içme sektöründe saygın ve önemli bir yeri olan Gault & Millau rehberine Türk mutfağının da dahil edileceği bilgisini paylaşmaktan son derece memnuniyet duyuyoruz. Türk restoranları, Türk şefleri ve genel olarak da Türk mutfağı dünyada giderek daha fazla ilgi odağı haline gelmeyi başardı. Zengin yemek kültürümüz, şef restoranların sayısı ve kalitesindeki artışla günümüzde gastronomi alanında önde gelen ülkelerle boy ölçüşecek seviyelere geldik. Özellikle İstanbul için artık bir Gastro City sıfatını rahatlıkla kullanabiliyoruz. Prestijli yeme içme rehberlerinden olan Gault & Millau, Türkiye’yi küresel gastronomi alanına taşıyan hamlesi ve Sözen Organizasyon ile yaptığı iş birliği son derece kıymetli. Bu saygın rehberin ülkemize göstermiş olduğu ilgi, bizlere hem gastronomide önemli yol aldığımızı gösteriyor hem de gastronomi alanındaki iddiamızı daha üst sıralara taşıyacağımıza işaret ediyor. Gurme turistleri ülkemize çekmek, Türk mutfağını dünya çapında markalaştırmak, aynı zamanda dünya mutfaklarının en iyi örneklerinin de ülkemizde yer alması ve ülkemizdeki şehirlerin Gastro City konumlandırılmasını sağlamlaştırmak Bakanlık olarak stratejik hedeflerimizden biri. Gault & Millau’nun Türkiye’ye gelmesi, sektörümüzün sahip olduğu yüksek standartların tüm dünyaya tanıtılmasında son derece önemli bir adımı oluşturuyor. Türk turizmine katkı sunan her emeğin önemini biliyoruz, bu yolda sarfedilen tüm çabaların her zaman destekçisi olacağız. Bu rehberin Türkiye’ye gelmesinde emeği geçenleri kutluyorum, Gökmen Sözen’in bu alana verdiği emekler için kendisine teşekkür ediyorum. Umarım uzun soluklu bir iş birliği olacak. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum’ dedi.

 

Kaynak: HORECA Trend ve Sözen Organizasyon

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.