Bidfood, Ankara’da Dağıtım Merkezi Açtı - HORECA Trend
Takip edin!

HORECA Tedarik

Bidfood, Ankara’da Dağıtım Merkezi Açtı

Ev dışı tüketim ve gıda alanında uzmanlaşmış lider şirketlerden biri olan Bidfood Türkiye, Ankara’da hizmete açtığı Bidfood Anadolu ile dağıtım kapasitesini artırdı.

Yayınlandı

on

Dağıtım bölgelerini ve hizmet kalitesini artırmayı hedeflediklerini söyleyen Bidfood Türkiye CEO’su Nedim Makzume, 4 ay gibi kısa bir sürede kurulumu tamamlanan Bidfood Anadolu’nun ‘Bidfood’a özgü bir başarı hikayesi’ olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin dört bir yanındaki 15.000’den fazla otel, restoran, kafe, ulusal zincir ve perakende müşterisine hizmet sunan, ev dışı tüketim (EDT) ve gıda dağıtım şirketi Bidfood Türkiye, ‘rekor büyüme’ ile kapattığı 2021 yılının ardından yatırımlarına hız verdi. Ev Dışı Tüketim işletmelerinin farklı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özel çözümler sunan Bidfood Türkiye, Ankara’da hizmete açtığı Bidfood Anadolu ile dağıtım kapasitesini artırdı. Şirket, eş zamanlı olarak online ev dışı tüketim portalı MyBidfood’u da Ankara’daki iş ortaklarının kullanımına açtı.

Bidfood Türkiye’ye Özgü Bir Başarı Hikayesi

Yeni dağıtım merkezinin, Bidfood Türkiye’nin büyüme planlarında önemli bir yeri bulunuyor. Bidfood Türkiye CEO’su Nedim Makzume, Ankara’da, uluslararası tecrübe ve iş yapma tekniklerini yerel bakış açısıyla birleştirerek, Ev Dışı Tüketim kanalındaki tüm paydaşlar için değer yaratan bir çalışma sistemi oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Toplam 4.200 metrekare alan üzerinde yer alan Bidfood Anadolu Ankara dağıtım merkezi için kurulum çalışmalarının bu yılın mayıs ayında başladığını belirten Nedim Makzume, “Depomuz, 1 Eylül 2022’de tüm altyapısıyla mal kabul ve sevkiyata tamamen hazır hale geldi. Donuk Depolarımızı sipariş tarihinden 25 gün sonra teslim alarak, rekor sayılacak bir sürede tamamlanmasını sağladık. 4 ay gibi kısa bir sürede bu büyüklükte bir deponun ve çalışma sisteminin tamamlanması, Bidfood’a özgü önemli bir başarı hikayesidir” diye konuştu.

3.000 paletlik toplam kuru gıda depolama kapasitesi ile 390 paletlik soğuk hava depolama kapasitesine sahip dağıtım merkezinde ilk etapta 15 kişi istihdam ediliyor.

Dağıtım Merkezlerinin Sayısı Artacak

2022’nin, yeni bölgelerde faaliyet göstermeye başladığı, mevcut altyapının yenilenip büyütüldüğü ve dijital yatırımların ön plana çıktığı bir yıl olduğunu belirten Bidfood Türkiye CEO’su Makzume, “Hizmet kalitemizi, ürün çeşitliliğimizi ve dağıtım bölgelerimizi her geçen gün artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl Bursa ve Ankara’dan sonra, İstanbul Anadolu yakasında ve yeni bir dağıtım merkezi açmayı planlıyoruz. Sürdürülebilirlik planlarımız çerçevesinde doğaya dost, yüksek verimli, kendi kendine yetebilecek kapasitede merkezler inşa edeceğiz. Yıl sonuna doğru İzmir bölgesinde küçük bir üretim merkezi açarak, müşterilerimize ihtiyaçları olan özel ürünler üretebilmeyi düşünüyoruz” dedi.

Bidfood Türkiye Hakkında

Bidfood Grubu, 5 kıtadaki 35 ülkede 25 bini aşkın çalışanıyla dünya standartlarında hizmet veren, Ev Dışı Tüketim ve Gıda Dağıtımı alanlarında uzmanlaşmış lider şirketlerden biridir.

Bidfood, 2013 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 15.000’den fazla otel, restoran, kafe, ulusal zincir ve perakende kanalında müşterilerine ürün, çözüm ve hizmet sunmaktadır. Bidfood; Bidfood Efe (İzmir-Bodrum), Bidfood Bursa, Bidfood Anadolu, Bidfood Akdeniz, Bidfood Marmara, Bidfood Spirits ve Bidfood Pazarlama iş birimleriyle Türkiye’deki operasyonlarını yürütmektedir.

7’si kendi özgün markası olmak üzere 1000’i aşkın farklı markayı temsil eden Bidfood Türkiye, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin farklı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özel çözümler sunmaktadır. Ev dışı tüketim sektörüne özel geliştirilmiş olan MyBidfood portalı ile müşterilerine üst düzey dijital alt yapı sağlayarak ve yeni nesil teknolojileri müşterilerin kullanımına sunarak hizmet kalitesini arttırmayı ve sektörü geliştirmeyi amaçlıyor.

Bidfood’un vizyonu, Türkiye’nin en çok tercih edilen tedarikçisi olmaktır. Kapsamlı ürün yelpazesi, sürekli geliştirilen lojistik kapasitesi ve müşterilerine sunduğu hizmetin kalitesini artırmaya yönelik dijitalleşme yatırımlarıyla bu iddiasını desteklemektedir.

Kaynak: HORECA Trend ve Bidfood Türkiye

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HORECA Tedarik

Karaca 50. Yaşını Yüzde 50 İndirim Kampanyasıyla Kutluyor

Karacaseverlerin hayatına değer katmayı ilke edinen Karaca, 50. yaşını büyük bir indirim kampanyasıyla kutluyor. Yeni sezon ürünlerinde bile geçerli olan kampanya yalnızca eylül ayı boyunca devam edecek. 50. Yıl kampanyası ile, Karacaseverlere teşekkür eden marka, ayrıca bu yıla özel sınırlı sayıda ürettiği 50. Yıl İmza Koleksiyonu’nu da müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Yayınlandı

on

Evdeki tüm ihtiyaçlara inovatif çözümler sunan ve modern tasarımların öncüsü Karaca, 50. Yılını büyük bir kampanya ile kutluyor. Yarım asırdır evlerin vazgeçilmezi olan ürünlerle Karacaseverlerin yanında olan marka, 1 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında, yeni sezon ürünleri de dahil olmak üzere, ikinci ürüne yüzde 50 indirim imkanı sunuyor.

50 Yıllık Mirasın Sofralara Yansıması

Yarım asırdır sağlıklı mutfaklardan lezzetli sofralara, keyifli oturma odalarından huzurlu uykulara kadar evlerin her köşesine konuk olan Karaca, 50. yıla özel bir koleksiyon hazırladı. 21 parçalık 50. Yıl İmza Koleksiyonuyla kutlama yemeklerinin vazgeçilmezi haline gelecek olan Karaca, bu koleksiyonda ayrıca kahve fincanlarından yemek hazırlama gereçlerine, baharat kavanozlarından termoslara kadar pek çok farklı ürünü Karacaseverlerin beğenisine sunuyor.

Karaca’nın Yarım Asırlık Hikayesi

1973 yılında, Hüseyin Karaca tarafından İstanbul Süleymaniyede Karaca Züccaciye adıyla kurulan 30 kişinin çalıştığı küçük cam atölyesinde, cam ürünlerinin üzerine desenler yaparak başlayan Karaca’nın hikayesi, 50 yıl sonra, sofra, mutfak, küçük ev aletleri, ev tekstili ve aksesuar gibi farklı kategorilerde bir dünya markası olarak devam ediyor. Yenilikçi vizyonunu katma değerli ürünlerle geliştirerek, tüketicilerin hayatlarına değer katmaya devam eden Karaca, gerçek incilerden üretilen dünyanın en kaliteli porselenlerinden, en inovatif küçük elektrikli ev aletlerine, gerçek elmas kristallerinden oluşan tencere takımlarından, doğa dostu ev tekstili ürünleriyle sektöründe çığır açan bir marka oldu. Gerek pazarlama çalışmaları, gerekse Ar-Ge yatırımları ile Türkiye’de ilkleri yaşatan Karaca, bugün 48 ülkede 2000’in üzerinde satış noktasında Karacaseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Karaca

Devamını Oku

HORECA Tedarik

Taşev ile Çay Keyfi ve Demir Takviyesi Bir Arada 

Demir eksikliğini gidermek için sadece demir içeren gıdalar tüketmek yeterli değil. Aynı zamanda bu gıdaların demir döküm malzemelerle pişirilmesi ihtiyacı karşılamaya destek oluyor. 

Yayınlandı

on

Taşev Linden demir döküm demlikler, siyah, kırmızı, mavi ve yeşil gibi farklı renk seçenekleriyle kullanıcıların beğenisine sunuluyorTaşev’in Linden demir döküm demlikleri, sadece çayınızı uzun süre sıcak tutmakla kalmıyor, aynı zamanda sofranıza da estetik bir dokunuş katıyor. Hem göz zevkinize hitap eden hem de demir eksikliğinizi gideren bu demlikler, mükemmel bir çay keyfi sunuyor.

300 ml ve 750 ml gibi farklı hacim seçenekleriyle satışa sunulan Taşev Linden demir döküm demlikler, tarzınızı yansıtan birer aksesuar haline geliyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Taşev

Devamını Oku

Et, Tavuk ve Balık

DANET Afyon’un Kültürel Tanıtımına Destek Oluyor

Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca sofraya misafir olan et ve et ürünleri sektörünün köklü markası DANET, 5. Uluslararası Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali’ne Gümüş Sponsor olarak destek veriyor. DANET festivale verdiği desteğin yanı sıra, söyleşi ve meslek buluşmalarına da katılacak. Festival katılımcıları, coğrafi tescilli DANET Afyon Sucuğuyla hazırlanan Sucuk Ekmek ve Sucuk Döneri tatma fırsatı da bulacaklar. 

Yayınlandı

on

Kurulduğu 1975 yılından bu yana gıda sektöründe güçlü bir konum elde eden; ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca sofraya misafir olan et ve et ürünleri sektörünün köklü markası DANET, sektöre yön veren etkinliklere de aktif bir katılım sağlıyor. DANET, kuruluş yeri Afyonkarahisar’da 29 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 5. Uluslararası Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali’ne Gümüş Sponsor olarak destek veriyor.

DANET Gümüş Sponsorluk desteğinin yanı sıra, festival alanında yer alacak standında ürünlerini tanıtacak; tadımlar ve ikramlar gerçekleştirecek. Festival katılımcıları, coğrafi tescilli DANET Afyon Sucuğuyla hazırlanan Sucuk Ekmek ve Sucuk Döneri tatma fırsatı da bulacaklar.

DANET ayrıca, festival kapsamında düzenlenen söyleşi ve meslek buluşmalarına da katılacak ve restoran şefleri, toptan gıdacılar, yerli ve yabancı tur operatörleri, dernek başkanları, organizatörler, restoran ve otel satın alma yetkilileri, yabancı elçilik temsilcileri ile de bir araya gelecek.

Bu yıl “Lezzetlerin kesiştiği nokta” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali’nde, Mevlevi Mutfağı başta olmak üzere tüm yöresel lezzetler ve coğrafi işaretli ürünler tanıtılacak, tadımlar, meslek buluşmaları, söyleşiler, atölye çalışmaları, konserler gibi farklı aktiviteler düzenlenecek. Etkinliğe Afyon yerel halkının yanı sıra, büyük şehirlerden, yakın illerden ve yurt dışından düzenlenecek turlarla gelecek misafirler ve yabancı elçilik mensupları, aralarında Afyon’un da yer aldığı, dünya genelindeki 49 ve Türkiye’deki 3 gastronomi şehrinden davetliler, alanında uzman yerli ve yabancı şefler, ülkemizin değerli gastronomi yazarları ve akademisyenler, yerli ve yabancı tur operatörleri, restoran ve restoran satın alma yetkilileri katılacaklar.

Binlerce yıllık bir gastronomi kültürüne sahip olan Afyonkarahisar, bu alanda Unesco’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alıyor ve dünya genelinde 49, ülkemizde 3 gastronomi şehrinden biri olma özelliği taşıyor.

Helal sertifikalı üretim yapan ve Türkiye pazarındaki güçlü konumunun yanı sıra 20’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren DANET’in ürün portföyünde 80’nin üzerinde lezzet seçeneği ve taze et ürünleri de yer alıyor. Tüketicilerine coğrafi işaretli Afyon Sucuğu ve Afyon Pastırması’nın yanı sıra, taze et ürünleri, sucuk, pastırma, kavurma, jambon, sosis, salam ve füme ürünleriyle, hindi ve piliç ürün seçenekleri de sunan DANET, eve teslim kurban satışı da gerçekleştiriyor.

DANET ürünleri önde gelen perakende markalarının yanı sıra, firmanın kendi markasıyla oluşturduğu kasap ve şarküteri mağazalarında ve DANET’in online satış sitesinde tüketicilerle buluşuyor.

DANET Hakkında 

1975 yılında Afyonkarahisar’da hayata geçen ve kuruluşundan bu yana sofraları sağlıklı, lezzetli, kaliteli et ve et ürünleri ile buluşturan DANET, uzmanlaştığı hayvan seçiminden et ürünleri üretimi, dağıtımı ve perakende satışına uzanan değer zincirinde tüm süreçleri titizlikle denetliyor. DANET’in üretimdeki temel et ihtiyacını sağladığı Afyonkarahisar’daki seçilmiş besi çiftliklerinde yetiştirilen ve Türkiye’nin en iyi büyükbaş hayvan cinsi olarak kabul edilen büyükbaş hayvanlar, veteriner hekim kontrolünde ve İslami usullere uygun olarak kesiliyor. Önde gelen perakende markalarının yanı sıra, firmanın kendi markasıyla oluşturduğu kasap ve şarküteri mağazalarında tüketicilerle buluşan DANET ürünleri, Afyonkarahisar’da 10 bin metrekare alana yayılan üretim tesislerinde helal sertifikalı olarak, en yüksek gıda güvenliği ve hijyen standartlarında üretiliyor. Büyüme performansını kurumsallaşma ivmesiyle pekiştiren DANET, Türkiye pazarındaki güçlü konumunun yanı sıra 20’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Helal sertifikalı üretim yapan DANET’in ürün portföyünde, 2020 yılında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile imzalanan protokol çerçevesinde coğrafi işaretli olarak tescillenen Afyon Sucuğu ve Afyon Pastırması’nın yanı sıra, farklı kırmızı ve beyaz et ürünleri yer alıyor. 80’nin üzerinde lezzet seçeneğiyle tüketicilere, taze et ürünlerinin yanı sıra sucuk, pastırma, kavurma, jambon, sosis, salam ve füme ürünleriyle, hindi ve piliç ürün seçenekleri de sunan DANET, eve teslim kurban satışı da gerçekleştiriyor. DANET, yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve DANET

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.