Hilton, Pandemi Sonrası Değişen Çalışan Beklentilerini Araştırdı - HORECA Trend
Takip edin!

İnsan Kaynakları

Hilton, Pandemi Sonrası Değişen Çalışan Beklentilerini Araştırdı

Hilton tarafından gerçekleştirilen kapsamlı araştırma, Türkiye’deki Y ve Z kuşağının ideal iş yeri kültürünü ortaya koydu.

Yayınlandı

on

Hilton tarafından gerçekleştirilen kapsamlı araştırma, Türkiye’deki Y ve Z kuşaklarının pandemi sonrası dönemde iş hayatından kariyer gelişim fırsatları, takdir kültürü ve güçlü çalışan desteği gibi beklentileri olduğunu ortaya koydu.

Araştırma çıktılarına göre, net amaçları olan şirketlerde çalışmak, genç Türk profesyonellerinin yüzde 70’i için büyük önem taşıyor. Araştırma katılımcılarının yarısından fazlası esnek çalışma saatlerinin (yüzde 58) ve iş arkadaşlarıyla bir aile gibi hissetmenin (yüzde 53) cazip nitelikler veya “ek avantajlar” olduğunu düşünüyor. Araştırma aynı zamanda iş odaklı seyahat fırsatlarının da Y ve Z kuşağının tercihlerinde büyük rol oynadığını gösteriyor. Katılımcıların dörtte üçünden fazlası (yüzde 78) iş seyahati fırsatlarının düşündükleri ideal pozisyonlar için öne çıkan bir tercih nedeni olacağını belirtiyor.

Katılımcılar yeni beceriler kazanabilecekleri işlerde çalışmak istediklerini söylüyor. Liderlik (yüzde 58), yönetim (yüzde 45), zaman yönetimi (yüzde 44), yeni dil öğrenme (yüzde 44), proje yönetimi (yüzde 40) ve kişilerarası iletişim (yüzde 39) çalışanların edinmek istediği beceriler arasında ön sırada yer alıyor. Y ve Z kuşağının dörtte birinden fazlası hayallerindeki mesleğin mühendislik (yüzde 27) olduğunu belirtiyor. Mühendisliği, işletme yönetimi (yüzde 25) ve proje yönetimi (yüzde 25) takip ediyor. Bu mesleklerin tamamı konaklama sektöründe kariyer yapmaya uygun olmalarıyla öne çıkıyor.

Araştırmaya katılan kişilerin yaklaşık yarısı (yüzde 46), son 12 ay içinde konaklama sektöründe çalışmayı düşünmeye başladığını belirtiyor. Bu kişilerin de yüzde 48’i çalışanlarına gerçekten değer veren bir şirkette çalışmayı tercih edeceğini söylüyor. Yüzde 28’i de sürdürülebilirlik planlarını aksiyona geçirmiş şirketlerde çalışmak istediğini ifade ediyor. Otel yönetimi (yüzde 36), pazarlama ve iletişim (yüzde 29) ve etkinlik yönetimi (yüzde 28) alanları konaklama sektöründe en çok talep gören departmanlar olarak öne çıkıyor. Sosyal bir ortamda çalışma, yeni beceriler edinme ve hayatın farklı kesimlerinden insanlarla tanışma gibi fırsatlar sunması bu departmanları adaylar için cazip kılıyor..

Araştırma aynı zamanda Y kuşağı (26-41 yaş) ve Z kuşağının (18-25 yaş) profesyonel hayattan beklentilerine dair çok önemli benzerlikler ortaya koyuyor. Her iki grup da tek bir kuruluş içinde birden fazla rolü üstlenebileceği bir kariyer rotasının profesyonel gelişim için daha faydalı olacağını düşünüyor (Z kuşağı yüzde 53, Y kuşağı yüzde 48). Takdir kültürü (Z kuşağı yüzde 62, Y Kuşağı yüzde 65), kapsamlı kariyer gelişim fırsatları (Z kuşağı yüzde 57, Y kuşağı yüzde 55) ve mental sağlık ve iyi yaşam uygulamaları (Z kuşağı yüzde 54, Y kuşağı yüzde 57) her iki yaş grubu için de büyük önem taşıyor.

Hilton Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Başkanı Jochem-Jan Sleiffer konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Araştırmamız pandeminin işe bakışımızı nasıl değiştirdiğini gözler önüne seriyor. Türkiye’deki genç profesyonellerin takdir edilmeye, kariyer gelişimine, refaha ve daha başarılı olabilecekleri bir çalışma ortamına ne kadar değer verdiklerini gösteriyor. Hilton olarak dünyayı misafirperverliğin ışığı ve sıcaklığıyla doldurma amacıyla hareket ediyoruz. Bunu başarmak için yarattığımız Hilton kültürüyle sektöre liderlik etmemiz gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle, bireylerin tüm potansiyellerini ortaya çıkaracak araçlar, teknoloji ve kültürle güçlendirilmiş gerçekten zengin, amaçları olan ve değerli bir çalışma ortamı yaratmayı hedefliyoruz. Ekip üyelerimize yatırım yaptığımızda misafirlerimiz, tesis sahipleri ve yerel toplulukların da bundan fayda sağladığını biliyoruz. Hilton’un çalışmak için harika bir yer olması; hayat değiştiren seyahat fırsatlarımızın, kariyer hızlandırma programlarımızın, her ekip üyemiz için aidiyet duygusu yaratma taahhüdümüzün yanında pozitif anlamda çevresel ve sosyal etki yaratma kararlığımızdan kaynaklanıyor. Şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren 70 otelimizde 200’ün üzerinde pozisyon için iş fırsatımız bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda 30’un üzerinde yeni tesis açmayı planlıyor ve 3.000’den fazla kişiyi ekiplerimize katmayı hedefliyoruz. Mühendislikten etkinlik yönetimine ve ön büroya kadar sayısız iş fırsatımız bulunuyor.”

Hilton, 65 yılı aşkın bir süre önce kapılarını açan ve ABD dışında en uzun süre hizmet veren oteli olan Hilton İstanbul Bosphorus ile Türkiye’de uzun yıllardır varlığını sürdürüyor. Hilton’un dünya genelinde 18 markası bulunuyor. Türkiye’de de Conrad Hotels & Resorts, LXR Hotels & Resorts, Curio Collection by Hilton, Hilton Hotels & Resorts, DoubleTree by Hilton, Hilton Garden Inn ve Hampton by Hilton olmak üzere toplamda 7 markayla hizmet veriyor.

Dünya genelinde faaliyet gösteren Hilton, geçtiğimiz haftalarda imzalanan Canopy by Hilton İstanbul Taksim anlaşmasıyla Türkiye’de faaliyet gösteren veya yapım aşamasında olan 100’üncü otelini açacağını açıklayarak önemli bir kilometre taşına ulaştı. Bu anlaşmayla birlikte butik yaşam tarzı markası Canopy, Türkiye’de ilk defa faaliyetlerine başlayacak.

Hilton ayrıca geçtiğimiz günlerde Great Place to Work® tarafından Türkiye’nin En İyi İş Yeri olarak belirlendi. Hilton son 7 yılda 6 kez bu pozisyona layık görüldü. Çalışanların kişisel ve profesyonel gelişimleri için destek sağlama ve takdir etme, rekabetçi avantajlar sunma, cazip çalışma koşulları yaratma gibi fırsatlarla Hilton çalışanlarının refahına ve iyi yaşam koşullarına ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Hilton, her bir çalışanın kariyer hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için ekip üyeleri, aileleri ve arkadaşlarına yönelik uygun fiyatlı bir seyahat indirim programı olan Go Hilton’un yanı sıra sürekli eğitim fırsatları sunuyor.

Hilton’da kariyer yapma fırsatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için https://jobs.hilton.com/emea/en adresini ziyaret edin.

 

Kaynak: HORECA Trend ve Hilton

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

Yılın En İyi Yabancı Şefi “Claudio Chinali” Oldu!

“Yılın Yabancı Şefi” kategorisinde ise Eataly Executive Chef’i Claudio Chinali ödül aldı.

Yayınlandı

on

Four Seasons Sultanahmet ev sahipliğinde ve Jumbo’nun katkılarıyla geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 4. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri gecesinde on bir farklı kategorideki ödülleri ile Jüri Özel Ödülü ve Tuğrul Şavkay Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahipleri ile buluştu.

“Yılın Yabancı Şefi” kategorisinde ise Eataly Executive Chef’i Claudio Chinali ödül aldı.

İtalya’da Michelin Yıldızlı restoranlarda Bruno Barbieri, Alfonso Caputo ve Igles Corelli gibi şeflerle çalışan Claudio Chinali; 2013 yılından bu yana Zorlu Center’deki Eataly’nin Executive Chef’i ve 2021 yılından itibaren de Eataly’nin Boğaz terasında yer alan Terrazza Italia’nın da şefliğini yapmaya devam ediyor.

“Dünyada 4 farklı kıtada, 40’tan fazla mağazaya sahip olan Eataly, en kaliteli İtalyan yemeklerini hem tüketip hem ürünlerini satın alıp hem de yedikleriniz hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir marka.” sözleriyle özetliyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Jumbo

Devamını Oku

İnsan Kaynakları

Six Senses Kaplankaya Operasyondan Sorumlu Otel Müdürü Figen Savaşır Oldu

Six Senses Kaplankaya’nın Operasyondan Sorumlu Otel Müdürlüğü görevine turizm ve otelcilik sektörünün deneyimli profesyoneli Figen Savaşır atandı.

Yayınlandı

on

Dünyaca ünlü sürdürülebilir sağlıklı yaşam felsefesiyle dikkat çeken Six Senses Hotels Resorts Spas bünyesinde yer alan; Six Senses Kaplankaya, yönetim kadrosunu  güçlendirmeye devam ediyor. Condé Nast Traveller ve World Luxury Hotel & Spa Awards tarafından; dünyanın ve Avrupa’nın en iyi otelleri ve Spa’sı arasında gösterilen Six Senses Kaplankaya’nın Operasyondan Sorumlu Otel Müdürlüğü görevine turizm ve otelcilik sektörünün deneyimli profesyoneli Figen Savaşır atandı.

Uludağ Üniversitesi, Turizm ve Otelcilik Bölümü eğitiminin ardından 23 yıl boyunca başarılı otelcilik kariyerine bir çok farklı ülkede deneyimler sığdıran Figen Savaşır, 2019 yılında Amerika’nın önde gelen üniversitelerinden Cornell University’de Finans ve İşletme Performansı üzerine kapsamlı bir sertifika programına da katıldı.

Kariyerine ABD’de başlayan Savaşır, sonrasında Türkiye’ye dönerek sırasıyla Conrad Istanbul, Courtyard by Marriott International Istanbul ve The Ritz-Carlton Istanbul otellerinde çalıştı. Savaşır, 2017’de Umman’da Shangri-La’s Barr Al Jissah Resort and Spa’da Operasyon Müdürü olarak görev almasının ardından  Kazakistan’da The Ritz-Carlton Almaty’de Operasyon Direktörü olarak kariyerine önemli bir tecrübe kattı.

Nisan 2022’de Six Senses Kaplankaya bünyesinde çalışmaya başlayan Savaşır, Six Senses Kaplankaya Operasyondan Sorumlu Otel Müdürü olarak görevine devam ediyor.

Six Senses Kaplankaya hakkında daha fazla bilgi için;  reservations-kaplankaya@sixsenses.com adresinden veya 0 (252) 511 00 30 numaralı telefondan bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak mümkün. Daha fazla bilgi için www.sixsenses.com/resorts/kaplankaya/destination adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: HORECA Trend ve Six Senses Kaplankaya

Devamını Oku

İnsan Kaynakları

La Lorraine Türkiye’de Üst Düzey Atamalar

80 yılı aşkın deneyimi ile unlu mamuller ve fırıncılık sektörünün lider markası La Lorraine üst yönetiminde yeni atamalar gerçekleşti.

Yayınlandı

on

Neslihan Nigiz Ulak şirketin bağımsız yönetim  kurulu üyesi ve geçici Genel Müdürü olurken, Demircan Özer La Lorraine Türkiye Ticari Direktörü, Kategori Pazarlama Müdürlüğü görevini yürüten Eray Şahinbay ise Pazarlama Takım Lideri olarak atandı.

Unlu  mamul,  pasta  ve  fırıncılık  sektörünün  lider  markası  La Lorraine’in  dümeni  sektörün deneyimli   ismi  Neslihan Nigiz Ulak’a  emanet edildi.  Robert  Kolej  ve Boğaziçi  Üniversitesi İşletme Bölümü’nden yüksek onur derecesiyle mezun olan Ulak, meslek hayatına Unilever Türkiye’de adım atmıştır. Uzun yıllar Unilever’de farklı pozisyonlarda görev yapan Ulak, 2010 yılında Unilever Türkiye’nin ilk kadın satış direktörü olmuş, ardından 2014 yılında Unilever Food Solutions Global Satış Direktörü olarak uluslararası bir görev üstlenmiştir. 2018 yılında Barry Callebaut Türkiye’nin başına geçen Ulak, 4 yıl boyunca Barry Callebaut Türkiye Genel Müdürü   görevini   üstlenmiştir.   Görev   sürecinde   önemli   başarılara   imza   atmış,   EEMEA Bölgesi’nin yönetim kurulunda yer almış ve Barry Callebaut Diversity & Inclusion Konseyi’nde bölgesini temsil etmiştir.

23 yıllık  B2C ve B2B tecrübesiyle  sektörün deneyimli   ismi  Neslihan Nigiz Ulak,  2022 son çeyrek itibariyle Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve geçici  Genel Müdür olarak  La Lorraine Türkiye ailesine katıldı. Neslihan Nigiz Ulak, La Lorraine markasının ürün liderliği politikası ile Türkiye’de  müşteri   odaklı   kategori   büyümesine   öncülük   etmesi   için   gereken   stratejileri belirleyecektir. La Lorraine’in uluslararası önceliği olan sürdürülebilirlik ajandasının liderliğini yine bu alanda öncü iş ortaklarıyla birlikte üstlenecektir.

La Lorraine Türkiye Ticari Direktörü Demircan Özer Oldu!

Demircan Özer, İTÜ elektronik ve haberleşme mühendisliğinin ardından Koç Üniversitesi’nde MBA yaparak eğitimini tamamlamıştır. İş hayatına Turkcell Global Bilgi’de Stratejik Planlama Müdürü olarak başlayan Özer, yaklaşık 17 yıl Philip Morris International bünyesinde Türkiye ve   Romanya’da   ticari   liderlik   pozisyonlarında   bulunmuştur.   Son   görevinde   şirketin İsviçre’deki  merkezinde  iQOS markasının  pazarlara  çıkarılması  ve ticari  stratejilerin  global pazarlarda aktive edilmesine liderlik etmiştir.  2022 yılında  La Lorraine Türkiye’ye transfer olan Özer, Ticari Direktör olarak görev yapmaya başlamıştır.

La Lorraine Türkiye Pazarlama Takımı Eray Şahinbay’a Emanet

Bilkent  Üniversitesi   Ekonomi  bölümünün  ardından  Çankaya  Üniversitesi’nde  MBA yüksek lisansını  tamamlayan  Eray Şahinbay,  meslek hayatına Amerika’da Frosty Treats  şirketinde satış  departmanında   adım   atmıştır.   Coca-Cola   İçecek’te   uzun   yıllar   satış   ve   pazarlama departmanlarının   her   kademesinde   görev   alan  Şahinbay,   Coca   Cola’nın   ardından   Simit Sarayı’nda 22 ülkeden sorumlu Ticari Pazarlama ve Ürün Direktörü olarak görev yapmıştır.

2019  yılında  La   Lorraine  Türkiye’ye   transfer  olan  Şahinbay,  Ticari  Pazarlama  ve  Kategori Marka  Müdürlüğü   görevinin ardından   2022   Kasım   ayı   itibariyle  Pazarlama Takım Lideri olarak atanmıştır.  Şahinbay La Lorraine’deki görevinin yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi’nde pazarlama alanında eğitmen olarak Micro MBA öğrencilerine ders vermektedir.

La Lorraine Hakkında

Hotel,   Restoran,   Cafe   noktalarının   yanı   sıra   perakende   zincir  market   gibi  birçok   farklı   profildeki 7.500’den fazla satış noktasında tüketicilerine ulaşan La Lorraine, 2014 yılında Türkiye pazarına giriş yapmış ve stratejik bir pazar olarak Türkiye’ye verdiği önem neticesinde 13. üretim tesisini Türkiye’de Manisa’da hayata geçirmiştir.

Kaynak: HORECA Trend ve La Lorraine Türkiye

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.