Metro Türkiye, Organik Gıda Ürünlerinde İzlenebilirlik Sunuyor - HORECA Trend
Takip edin!

Gıda Üreticileri

Metro Türkiye, Organik Gıda Ürünlerinde İzlenebilirlik Sunuyor

METRO Türkiye , kendi markaları altında sunduğu 49 farklı organik gıda ürününün tarladan ve çiftlikten rafa kadar olan yolculuğunu QR kod aracılığı ile tüketicilerin bilgisine sunuyor.

Yayınlandı

on

Gıda güvenliğinin korunması ve sürdürülebilir kaynaklardan gıda tedariği amacıyla, Türkiye’de ilk kez 2014 yılında başlattığı izlenebilirlik çalışmalarını, “Tabağında ne var?” hareketi altında birleştirerek daha da büyüten Metro Türkiye, kırmızı et, balık, bal ve meyve-sebze ürünlerinden sonra Metro markalı tüm organik gıda ürünlerinde yüzde 100 izlenebilirlik sunuyor. Metro Türkiye, kendi markaları altında sunduğu zeytinyağından yumurtaya, salçadan bakliyatlara kadar 49 farklı organik gıda ürününün tarladan ve çiftlikten rafa kadar olan yolculuğunu anlatan 39 farklı bilgiyi QR kod aracılığı ile tüketicilerin bilgisine sunuyor. Organik ürünlerdeki bu yeni yatırımı ile Metro Türkiye, sektörde yine bir ilke imza atmış oluyor ve gıda okuryazarlığını destekliyor.

30 yılı aşkın bir süredir güvenilir gıdayı müşterileri ile buluşturan Metro Türkiye, sektöre öncülük ederek ilk kez 2014 yılında başlattığı izlenebilirlik çalışmalarını tüketicilerde gıda okuryazarlığı konusunda farkındalık yaratma amacıyla hayata geçirdiği ‘Tabağında ne var?’ hareketi kapsamında genişletiyor. Kırmızı et, balık, bal ve meyve-sebze ürünlerinden sonra Metro markalı tüm organik gıda ürünlerinde QR kod ile izlenebilirlik sunuyor. Türkiye’de bir ilk ve tek olan bu uygulama ile birlikte, Metro Chef markalı salça, yumurta, bakliyat, zeytinyağı ve Rioba markalı smoothie ve soğuk çay çeşitleri gibi 50’ye yakın organik ürünün tarladan ve çiftlikten rafa olan yolculuğunu toplamda 39 farklı bilgi ile sunuyor. Ürünün etiketinde yer alan QR kodu okutarak erişilen bu bilgiler sayesinde tüketiciler, son ürün ve o ürünü oluşturan tüm hammaddelerin organik ürün sertifikasından ürünlerin hangi çiftçi, tarla, kümes veya üreticiler tarafından üretildiğine, ürünlerin analiz sonuçlarından üreticilerin gıda güvenliği belgeleri ve denetim sonuçlarına kadar ürünün tüm hikâyesini görebiliyor.

Ürünün rafa gelene kadar tüm hikayesi dijital ortamda

Türkiye’de bir ilk olarak müşterilerine organik ürünlerde %100 izlenebilirlik sağladıklarını ifade eden Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng; “Metro Türkiye olarak herkes için sağlıklı beslenme anlayışımız çerçevesinde hem öncü projeler gerçekleştiriyor hem de ürün gamımızı çeşitlendiriyoruz. Bu kapsamda raflarımızda 200’den fazla organik sertifikalı ürün bulunduruyoruz ve bunların %25’ini de kendi markalı ürünlerimiz oluşturuyor. Sorumlu üretim ve tüketimi teşvik etme ve müşterilerimizin beklentilerini karşılama amacıyla ürün çeşitliliğimizi artırırken güvenilir gıdayı da müşterilerimize sunmak bir diğer önceliğimiz. Uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız izlenebilirlik çalışmalarımız kapsamında yine Türkiye’de bir ilk olarak kendi markalı tüm organik ürünlerimizin rafa gelene kadarki tüm sürecinin dijital hikâyesini sunmaya başladık. Örneğin; Metro markalı domates salçasında domatesin üretildiği tarlayı ve çiftçiyi, yumurtada tavuğun bulunduğu kümesi, zeytinyağında yağın elde edildiği zeytinin çeşidini ve hatta üretim metodunu sadece bir QR kod okutarak görebiliyorsunuz. Sadece bu bilgiler ile kalmıyor aynı zamanda o ürünün ve ambalajının migrasyonundan ağır metal analizlerine, üreticilerin gıda güvenliği belgeleri ve denetim sonuçlarına kadar tüm detaylı bilgileri de dijital olarak müşterilerimizle paylaşıyoruz. ‘Gıdaların İzini Sür, Bilgiyle Beslen’ sloganıyla çıktığımız bu uzun soluklu yolculukta bilinçli tüketim ile tüketicilerin de gıda okur- yazarlığı konusunda farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz.’’ dedi.

Metro Türkiye’nin kendi markaları altındaki tüm organik gıda ürünlerinde gıda güvenliği ve adil çalışma koşullarında güvenceyi sağlayabilmek amacıyla organize ettiği tarla, çiftlik ve paketleme tesisi denetimleri takip edilebiliyor, ürün bir kooperatif ürünü ya da coğrafi işaretli ise bu bilgilere de kolaylıkla ulaşabiliyor. 13 farklı tedarikçiden sağlanan Metro markalı 49 adet organik gıda ürününde, çiftçi ya da hammadde üreticisinin yanı sıra hasat yeri, gıda ürününe göre alerjen bilgisi, süt yağı miktarı, ürün analizleri, son ürün ve o ürünü oluşturan tüm hammaddelerin organik ürün sertifikaları, Coğrafi İşaret bilgisi gibi 39 farklı bilgi, ürün üzerinden okutulan QR kodu ile müşterilerle paylaşılıyor.

Tüketiciler bilgi ile beslenirken, üreticilere de eğitimler düzenleniyor

Metro Türkiye, izlenebilirlik sisteminin tedarikçiler tarafından uygulanabilmesi amacıyla; 13 farklı tedarikçi ile birebir görüşerek, QR kod sistemine yönelik 20 saatlik eğitim de verdi. Bu eğitim ve çalışmalar sayesinde izlenebilirlik çalışmalarını geliştiren Metro Türkiye, üreticilerini de bu konuda bilgilendirirken aynı zamanda iş birliği yaptığı kooperatif ve tedarikçilerine bağlı üreticileri de doğrudan etkileyerek yerel üretimi destekliyor.

Her geçen gün genişleyen ürün yelpazesi ile 200’ü aşkın organik ürün raflarda

Çevreyi korumak ve sağlıklı beslenmek amacıyla yapılan organik tarım; kimyasalların insanlar, çevre ve hayvanlar üzerindeki olumsuz etkilerinden korurken yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırarak enerji tasarrufu yapılmasına destek veriyor. Organik ürün tüketimi, sağlığa olumlu yönde etki ederken toprak, su ve havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını koruyan tarımsal üretim yöntemini de destekliyor. Müşterilerine güvenilir, sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürünler sunma vizyonuyla; her yıl bir önceki yıla göre organik ürün çeşitliliğini %25 oranında artırmayı hedefleyen Metro Türkiye, 2021’de kendi markalı organik ürün sayısını bir önceki yıla göre %200’den fazla artırdı. Raflarında 200’ü aşkın organik ürün bulunduran Metro Türkiye, kendi çatısı altında bulunan markaları ile de 49 farklı organik gıda ürünü sunuyor. Aynı zamanda bitki bazlı, şekeri, yağı, tuzu azaltılmış, katkısız, ürün çeşitliliğini de artırarak sağlıklı beslenme yolculuklarında müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını uçtan uca karşılamaya devam ediyor..

Kaynak: HORECA Trend ve Metro Türkiye 

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

Türk Peynirini Dünyaya Sevdiren Muratbey’e, Worldfood’da Yoğun İlgi

Yayınlandı

on

Gıda sektördeki son yeniliklerin ve trendlerin buluşma noktası Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul, 6- 9 Eylül 2023 tarihlerinde Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. 1.500’e yakın katılımcı, 60 binin üzerinde ziyaretçi, 70 ülkeden 700’ ü aşkın yabancı satın almacının yer aldığı fuara, Türkiye’de özel peynirler kategorisinin lideri “Muratbey” de zengin inovatif ürün seçenekleriyle katıldı. Türkiye Gıda Platformu ve Worldfood İstanbul iş birliğiyle bu yıl 31. kez düzenlenen fuarda; Muratbey, yerli ve yabancı konuklarını ağırladı. Muratbey, etkinlik alanında kurulan Show Mutfağı’na da ürünleriyle destek verdi. Muratbey,  fuarda Güvenilir Ürün Platformu tarafından düzenlenen “Bölgesel potansiyeli güçlendirmek: Türkiye’nin kalkınma yolu” başlıklı panelde bölgesel potansiyeli destekleyici çalışmalarından ötürü teşekkür plaketine layık görüldü.

Muratbey D Plus Ürünleri Yerli ve Yabancı Ziyaretçilerden Büyük İlgi Gördü

Sağlıklı yaşamı destekleyen ürün ve projeleriyle sektörde öne çıkan Muratbey, D vitamini ile zenginleştirilmiş inovatif ürünleriyle fuarda yerini aldı. 300’ü aşkın ürün çeşidiyle tüm dünyayı sağlıklı, inovatif, kaliteli ve leziz peynirlerle buluşturmayı hedefleyen Türkiye’nin yerli peynir markası Muratbey, fuara Kaymaklı başta olmak üzere tüm D vitaminiyle zenginleştirilmiş ürünleriyle katıldı. Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkeleri, ABD ve Türki Cumhuriyetler ağırlıklı olmak üzere 25 civarında ülkeye ihracat yapıyoruz. Turquality’nin bize kattığı güçle 2018’den beri Türkiye’den Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Danimarka, Avusturya ve Hollanda başta olmak üzere AB ülkelerine sürekli yükselen bir grafikle peynir ihraç ediyoruz.  Fuar kapsamında bir çok yerli ve yabancı konuğu standımızda ağırladık. Gıda sektörünün Türkiye buluşması olarak kabul edilen WorldFood İstanbul Fuarı’nda da sektörde çığır açan tüm zenginleştirilmiş ürünlerimizi öne çıkardık. Kaymaklı Plus başta olmak üzere tüm D Plus ürünlerimiz, fuarda yerli ve yabancı ziyaretçilerden büyük ilgi gördü ”.

Yenilikçi Ürünlerimizle Rekabet Etmekten Büyük Gurur Duyuyoruz 

Muratbey’in yarım yüzyılı aşan deneyimiyle hem sektöre hem ülke ekonomisine olan katkısını her geçen gün artırdığını belirten Necmi Erol; “Ülkemizi sadece inovatif ürünlerimizle değil katıldığımız fuarlarla da global çapta temsil ediyoruz.  Bölgesel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi ürünler ile farklı pazarlara giriyor, ülkemiz lezzetlerini ve inovatif tatlarını fuarlar ve yurt dışı dijital çalışmaları ile dünyaya duyuruyoruz. Yurt dışı pazarlarda kendi markamızla ve Türkiye’de üretilmiş yerel peynir çeşitleriyle, yenilikçi ürünlerimizle rekabet etmekten büyük gurur duyuyoruz.  Ülkemizi yeni pazarlarda en iyi şekilde temsil ediyor, sürdürülebilir kalkınma vizyonuna katkı sağlamaya devam ediyoruz. Tüm önemli fuarlarda yerimizi alarak, ülkemiz lezzetlerinin ve yenilikçi tatlarının dünyaya duyurulmasına aracılık etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Muratbey

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

ANL Gıda Form Kalitesine Güveniyor

Form Şirketler Grubu 58 yıllık sektör tecrübesini günümüz teknolojileriyle birleştirerek projelere katma değer sunuyor. Form; sayısız başarılı referansına her geçen gün bir yenisini daha eklerken, sunduğu anahtar teslim çözümler tercih edilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Yayınlandı

on

Bu çerçevede; Türkiye’nin önde gelen çikolata üreticileri arasında yer alan ANL Gıda, fabrika üretim tipini değiştirmesi sonucunda doğan yeni mahal iklimlendirmesi ihtiyacıyla, eski teknolojiye sahip cihazlar yerini Form kalitesine sahip yeni ürünlere bıraktı. İnceleme sonucunda mevcut durumda kullanılan ürünlerin enerji tüketimi tespiti yapılarak yeni ürünlerle sağlanacak kazanç rapor edildi. Böylece tüm alanın yenilenmesiyle birlikte alanın iklimlendirme ihtiyacı da son teknolojiye sahip enerji verimliliği yüksek ürünlerle sağlandı.

Projelere bütünsel bir gözle yaklaşıp doğru bileşenleri bir araya getirmek kullanılan ürünlerin verimini arttırmada önemli bir rol oynuyor. Bu sebeple Form Şirketler Grubu, her bir proje için uygun ürünü seçerken binanın bulunduğu çevre ve mahalin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak en doğru iklimlendirme çözümünü sunmaya özen gösteriyor. Proje özelinde ise var olan soğutma grupları ve santraller yerine VSD kompresörlü Chillerler, İnverter fanlı Klima santralleri kullanıldı. Merkezi soğutma, doğru uygulama, Free Cooling ve ihtiyaç duyulan soğutmanın tek merkezde toplanması gibi özellikler enerji tasarrufunu üst seviyelere çıkmasını sağladı.

Bu projenin en önemli adımı ise imalat alanına hitap eden gerekli şartların oluşturulmasıydı. Tüm koşullar göz önünde bulundurularak; seçilen ürünlerle enerji verimliliği raporu hazırlanıp sunulmasıyla başlayan süreç, kiralama hizmetiyle devam etti.

Verimlilik raporunun yanı sıra üretimin sürekliliğinin sağlanması adına kullanıcılarına kiralama hizmeti sunan Form Şirketler Grubu, tecrübeli proje ekibi sayesinde anahtar teslim çözümler sağlıyor. Bu hizmet ile satış öncesi tüm projeye uygulanacak ürünlerin prototipi küçük bir alana kurularak kullanıcıların Form kalitesini test etmesi sağlanıyor. Bu durum, projeleri teslim ederken sistem arıza endeksi, yatırım ve işletme maliyeti gibi kriterleri optimum noktaya ulaştırma konusundaki performansa öncülük ediyor.

Projede kullanılan cihazların kurulumu ve otomasyonunu içeren paketlerle üç farklı alanda talep edilen nem ve sıcaklık değerlerinin sağlanması planlandı. Bununla birlikte elektrik tüketiminde yüzde 30’luk bir tasarruf hedeflenmiş ve Mayıs ayı ölçümlerinde bu değerler hedefin üzerine çıkarak yüzde 50 seviyelerine yükselmiştir. Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda yıllık olarak yüzde 30 civarı bir verimlilik sağlanacağı ön görülüyor.

Projelere ürün satışı olarak değil hizmet satışı olarak yaklaşan Form, yalnızca satış esnasında değil satış öncesi ve sonrasındaki süreçlerde de aktif rol oynuyor. Sağladığı hizmetin niteliği ile markalar tarafından tercih edilen Form, üretimi devam eden fabrikada müşteriye ekstra bir maliyet yaratmamak adına üretimi durdurmadan tüm sürecin yönetimini gerçekleştiriyor. Projenin başından sonuna kadar, proje nedeniyle üretimin hiç durmaması ise iletişim ve organizasyonda Form’un başarısının en büyük göstergesi oluyor.

Kaynak: HORECA Trend ve ANL Gıda

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Ağız Tadıyla, Gönül Rahatlığıyla 88 Yıl!

Duru Gıda’nın 88. yılı için hazırladığı reklam filminde, markanın tarladan sofraya ulaşan her bir ürün için gösterdiği titizlik, coşkulu bir akış ile işleniyor. Duru Gıda, uzun yıllara dayanan tecrübesini ve uzmanlığını samimi bir dille ekranlara yansıtıyor. 

Yayınlandı

on

Ülkenin en eski ve köklü firmalarından Duru Gıda, 88 yıldır bulgur başta olmak üzere Türkiye’nin en iyi bakliyatlarını tüketicisine sunmak için çalışıyor. Duru, ürünün tohumdan mahsule, tarladan kalite kontrolüne, paketlemeden sofraya ulaştığı ana kadar her sürecini dikkatle izlemek ve doğallığını korumak için emek harcıyor. Aynı zamanda dünyada “doğal” taş değirmen kullanan tek firma olarak üretim yapıyor.

‘Mahsulü, Ona Gözü Gibi Bakan Çiftçilerden Aldık’

Reklam filminde Duru Gıda’nın 88 yıllık uzmanlığını, sektörel bilgi birikimini, tecrübesini, yenilikçi ve vizyoner bakış açısını yansıtan bir hikâye ortaya konuluyor. İzleyici filmde, ürünlerin doğallığına ve lezzetine neden güvenip gönül rahatlığı ile tüketebileceklerini, markanın yıllara dayanan tecrübesini ve uzmanlığını anlıyor.  ‘Mahsulü, ona gözü gibi bakan çiftçilerden aldık’ cümlesi ile başlayan filmde, yüksek teknolojili üretimle her bir ürünün doğallığını ve besleyiciliğini koruyarak sofralara ulaştırılmasıyla birlikte sağlığa ve lezzete verilen önem vurgulanıyor.  58 ülkeye ihracat yapan Duru, televizyon, radyo ve dijitale özel olarak hazırladığı reklam filmini hedef kitlelere uygun dillerde yayınlayarak tüm dünyada tüketici ile yakın temas kuruyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.