Unilever Ev Dışı Tüketim Gastro Ekonomi Zirvesi’ndeydi | HORECA TREND
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

Unilever Ev Dışı Tüketim Gastro Ekonomi Zirvesi’ndeydi

Türkiye’de her iki profesyonel mutfaktan birine giren Unilever Ev Dışı Tüketim, hem ürünleri hem sürdürülebilirlik vizyonuyla 11 Mayıs 2022 tarihinde üçüncüsü düzenlenen Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nde yerini aldı.

Yayınlandı

on

Unilever Ev Dışı Tüketim ürünleri ve servisleriyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nde yerini aldı. Gıda sektöründe sürdürülebilirlik vizyonunu ve hedeflerini anlattığı zirvede marka, misafirlerini UFS Academy, Siparişdirekt uygulamaları ve Atelier Gelarto lezzetleriyle de buluşturdu.

Türkiye’de her iki profesyonel mutfaktan birine giren Unilever Ev Dışı Tüketim, hem ürünleri hem sürdürülebilirlik vizyonuyla 11 Mayıs 2022 tarihinde üçüncüsü düzenlenen Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nde yerini aldı. 50 konuşmacının yer aldığı etkinlikte sahneye çıkan Unilever Ev Dışı Tüketim Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz, Unilever Ev Dışı Tüketim’in sürdürülebilirlik vizyonu ve hedefleri hakkında bilgi verirken sektöre öncülük eden adımlarından da bahsetti.

Unilever Ev Dışı Tüketim Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz zirve sahnesinde söz aldı

Gastro Ekonomi Zirvesi’nde “Sürdürülebilirlik Hemen Şimdi!” oturumunda konuşan Yılmaz Tokgöz, Unilever Ev Dışı Tüketim’in sürdürülebilirlik konusunda adımlarını anlattı. Pandemi süreciyle birlikte insanların gezegenimize verdiği zararın çok daha farkına vardığının ve seçimlerini artık buna göre yaptığının bilincinde olduklarını söyleyen Tokgöz, ürün ve hizmetlerini geliştirirken sürdürülebilirliği işinin vazgeçilmez bir parçası olarak konumlandırdıklarını dile getirdi. 11 yıldır bir yandan büyürken bir yandan da çevresel etkilerini azaltmanın ve topluma pozitif katkı sağlamanın yollarını geliştirmeye başladıklarını da sözlerine ekleyerek, bu adımla sektörde öncü bir rol üstlendiklerini ifade etti.

Unilever Ev Dışı Tüketim ve Big Chefs hayvanlar için bir araya geliyor

Zirvedeki konuşmacılardan biri olan TURYİD Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirk Komitesi Başkanı Big Chefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli, Big Chefs ve Unilever Ev Dışı Tüketim’i bir araya getiren yeni bir projenin sinyalini verdi. Cizreli konuşmasında, Big Chefs ve Unilever Ev Dışı Tüketim’in, gıda israfının önlemek amacı ile gıda atıklarını hayvanlar için mamaya dönüştürecek bir proje üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Reklam

Sektörün yanında olmak ve ihtiyacı olan desteği vermek için çalışmalar hayata geçiren Unilever Ev Dışı Tüketim, bu uygulamalarını zirvedeki misafirlerle de buluşturdu. Bu servislerden biri olan UFS Academy isimli mobil uygulaması, şefler ve mutfak çalışanlarının kariyer yolculuklarında kişisel gelişim fırsatlarını 7/24 erişilebilir kılıyor. Unilever Ev Dışı Tüketim’in geniş portföyünün ve avantajlı sipariş deneyiminin bir araya geldiği SiparişDirekt uygulamasıyla da sektörün ihtiyacı olduğu her anda ve her yerde güvenli alışveriş hizmeti sunuyor. Zirveye de taşıdığı bu uygulamalarının yanı sıra bir tadım standı kurarak Atelier Gelarto’nun eşsiz lezzetlerini zirveyle buluşturan markanın çalışmaları, misafirler tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

3. Global Gastro Ekonomi Zirvesi sahnesinde söz alan Unilever Ev Dışı Tüketim Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz, “Sürdürülebilirlik bir trend değil, yaşamsal değeri olan bir zorunluluk ve üstlenmemiz gereken bir sorumluluk. Dünyanın en büyük gıda üreticilerinden biri olarak herkes için adil bir gıda sisteminin şekillenmesinde rolümüz olduğunu biliyoruz. Bunu da sadece gıda atıklarının gezegene etkisiyle sınırlı tutmuyoruz. Gıda atığından gıda güvenliğine, sürdürülebilir tarımdan sağlıklı beslenmeye kadar uzanan çok geniş bir çerçevede değerlendiriyoruz. Geleceğin Gıdaları vizyonumuzla insanlara daha fazla bitki bazlı beslenme seçeneği sunmak istiyoruz.. Çünkü bu noktada bir değişimin hem tüketicilerin hem de gezegenin sağlığı açısından çok değerli kazanımları olduğunu biliyoruz. Bu anlamda sektörümüzün ilerlemesi, bu ekosistemde yer alan her bir paydaşın farkındalığının güçlenmesi için de fark yaratan projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Unilever

 

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

TÜRSAB Gastronomi Haftası

Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı’nın aylık toplantısı, İhtisas Başkanı Erdal Çeri’nin başkanlığında, 11 Haziran 2024 tarihinde TÜRSAB Genel Merkezimizde hibrit olarak düzenlendi. 

Yayınlandı

on

Yazar:

Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı’nın aylık toplantısı, İhtisas Başkanı Erdal Çeri’nin başkanlığında, 11 Haziran 2024 tarihinde TÜRSAB Genel Merkezimizde hibrit olarak düzenlendi.

Söz konusu toplantıda; Diyarbakır Turizm ve Gastromi Fuarı ile Burdur Turizm Yüzyılı Arama Konferansı’na dair değerlendirmeler yapılırken, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde mevcut turizmin niteliği ve rezervasyonlarda son durumlara ilişkin istişarde bulunuldu. 

Toplantı, üyelerimizin soru, öneri ve değerlendirmeleri ile sona erdi.

Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Reklam

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

5. ATİD Turizmin En’leri Ödülleri Sahiplerini Buldu

Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği Turizmin En’leri Ödül Töreni Ankara’da JW Marriott Otel’de gerçekleşti.

Yayınlandı

on

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) ile Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) iş birliğinde turizm sektörünün önde gelen otel, restoran, acente ve projelerinin ödüllendirildiği “5. ATİD Turizmin En’leri Ödül Töreni“, Ankara’da JW Marriott Otel’de görkemli bir törenle gerçekleşti. Ödül törenine turizm, siyaset, akademi, sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.

“Ödül Töreninin Tek Kazananı Ankara Turizmi”

ATİD Başkanı Birol Akman açılış konuşmasında ATİD’in 40.yılını kutladıklarını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu: “Bugün turizm sektöründe başarıya ulaşan ve bu sektöre katkıda bulunan paydaşlarımızı ödüllendirmek amacıyla bir araya geldik. Ankara turizminin en önemli organizasyonlarından biri olan “ATİD Turizmin En’leri Ödül Törenimize” bu yıl da başkentli turizmcilerimiz her kategoride büyük bir katılım sağladı. Birbirinden kıymetli bu başvuruları değerli jürimiz büyük bir titizlilikle inceledi ve derecelendirdi. Bu ödül töreninin tek kazananı aslında Ankara turizmi. En zor koşullarda dahi Başkentimizin turizmine katkı veren ve kalite çıtasını daha yukarıya çıkarmayı kendisine ilke edinen Ankaralı turizmciler bu ödül töreninin gerçek sahipleridir. Bizim için ayrıca çok özel bir yıl derneğimizin 40.yılını kutluyoruz. 40 yıl önce yola çıktığımızda Anadolu’da ve Anadolu’nun kalbi Ankara’da turizm sektörünü geliştirmek, hizmet kalitesini artırmak ve bölgemizi dünyaya tanıtmak gibi büyük hedeflerimiz vardı. Bugün geriye dönüp baktığımızda bu hedeflerimize ulaşmada ne kadar başarılı olduğumuzu görmek bizleriçin büyük bir onur kaynağı.”

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen ödül törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da katıldı. Alpaslan törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle Türkiye’de turizmin stratejik bir sektör haline geldiğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da ödül törenine katıldı, törende yaptığı konuşmasında başkent turizminin gelişmesi için Ankara’da çalışmalar gerçekleştiğine ve her kurumun üzerine düşeni yaptığını söyledi. Başkent’in turizmine emek veren herkese teşekkür eden Yavaş, “Mustafa Kemal Atatürk’ün bize başkent olarak emanet ettiği Ankara’yı, inşallah dünyanın çeşitli başkentleriyle rekabet edebilir hale getirmek en büyük borcumuz ve hedefimizdir,” dedi.

Reklam

31 Farklı Kategoride Ödüller Sahiplerini Buldu

Ankara ve Anadolu iç turizmin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen törende 31 farklı kategoride ödüller sahiplerini buldu. Törende verilen ödüllerin bazıları şu şekilde;

Yılın 5 Yıldızlı Otel Misafir Memnuniyet Ödülü- Ankara Divan Otel

Yılın Sosyal Sorumluluk Faaliyet Ödülü – Ankara Hilton Otel

Yılın Kongre Oteli Ödülü – Bilkent Otel

Yılın Termal Oteli Ödülü – Armada Grannos Thermal Hotel & Convention Center

Yılın Türk Mutfağı Ödülü – Göksu Lokantası

Reklam

Yılın Dünya Mutfağı Ödülü – L’avare Sahne & Sokak

Yılın Yerli Hava Yolu Şirketi Ödülü – A Jet

ATİD Hakkında

1984 yılından beri faaliyet gösteren Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD), Ankara ve Anadolu’nun turizminin gelişmesine katkı sağlamak için önemli çalışmalar yürütmektedir. Birçok projeyi hayata geçiren Dernek, aynı zamanda Ankara ve Anadolu’yu ulusal ve uluslararası pek çok fuar ve organizasyonda da başarıyla temsil etmektedir.

Derneğin öncelikli amacı, üyeler arasındaki iş birliğini geliştirmek ve Anadolu turizmine hizmet etmektir. Başta Ankara olmak üzere bölge turizmini geliştirerek, iç turizmi canlandırmak öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)’nun kurulmasında aktif rol oynayan ATİD, Turizm alanında faaliyet gösteren işletmelerin ortak ekonomik ve sosyal menfaatlerini korumak ve tabandan gelen talepler doğrultusunda genel turizm politikasının yönlendirilmesine katkıda bulunmak misyonuyla hareket etmektedir. ATİD, Turizm camiasının birlik ve beraberliğini dernek mantalitesi altında pekiştirmek ve dünya turizm piyasalarında Anadolu’yu marka yapmak vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Reklam

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

İzmir Marriott’ta Yaza Görkemli Karşılama

İzmir Marriott, geleneksel “Yaza Merhaba” partisinin üçüncüsünü 4 Haziran gecesi, büyüleyici deniz manzarasına sahip, yenilenen mekânı Pagos Rooftop’ta gerçekleştirdi.

Yayınlandı

on

İzmir Marriott’ın değerli iş ortakları için düzenlenen bu özel etkinlik, sürpriz şovlar, canlı DJ performansı ve özel lezzetlerle dolu unutulmaz bir geceye sahne oldu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Yaza Merhaba” partisi, İzmir Marriott’ın iş ortaklarına teşekkürlerini sunma ve birlikte daha nice başarılı yıllara imza atma amacı taşıyordu. Davetliler, eşsiz Ege Denizi manzarası eşliğinde sürpriz etkinliklerle dolu büyüleyici bir yaz akşamı geçirdiler.

Yenilenen Pagos Rooftop’un çarpıcı atmosferinde gerçekleştirilen bu özel gecede, konuklar İzmir Marriott’un deneyimli şeflerinin özenle hazırladığı lezzetlerin tadını çıkarırken yoğun iş temposundan uzaklaşarak keyif dolu dakikalar geçirdi. 

Kaynak: HORECA Trend ve İzmir Marriott

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com