Nestlé Professional Geleceğin Girişimci Adaylarına Kafe Açmanın Püf Noktalarını Aktarıyor | HORECA Trend
Takip edin!

Cafe

Nestlé Professional Geleceğin Girişimci Adaylarına Kafe Açmanın Püf Noktalarını Aktarıyor

Türkiye pazarında 25. yılını kutlayan Nestlé Professional, genç mutfak yeteneklerinin gelişimini desteklemek ve yiyecek-içecek sektöründeki kariyerlerine katkı sağlamak amacıyla, alanında uzman başarılı girişimcilerle gençleri buluşturmaya devam ediyor.

Yayınlandı

on

Nestlé’nin ev dışı tüketim sektöründeki uzman iş birimi Nestlé Professional, geleceğin şef ve baristalarını desteklemek amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği YOCUTA&YOBATA projesi kapsamında, yeni etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu yıl 5 Nisan 2022 tarihinde düzenlenen ve FoodinLife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Kendi Kafemi Nasıl Açabilirim?” konulu webinarın konuğu başarılı girişimci ve VOI Coffee Kurucularından biri olan Deniz Özpınar oldu. Özpınar, kafe zincirlerinin kuruluşundan bugüne kadar geçen süreçteki yolculuğunu ve tecrübelerini gençlerle paylaştı. Ev dışı tüketim alanında girişimciliği desteklemeyi sürdüren Nestlé Professional, sektördeki başarılı isimleri gençlerle buluşturmayı sürdürecek.

 Türkiye pazarında 25. yılını kutlayan Nestlé Professional, genç mutfak yeteneklerinin gelişimini desteklemek ve yiyecek- içecek sektöründeki kariyerlerine katkı sağlamak amacıyla, alanında uzman başarılı girişimcilerle gençleri buluşturmaya devam ediyor.

Nestlé’nin küresel bir gençlik girişimi olarak başlattığı global Nestlé Needs Youth programı çerçevesinde, Nestlé Professional tarafından geçen yıl Türkiye’de de hayata geçirilen YOCUTA& YOBATA projesi, sektördeki uzman isimleri gençlerle bir araya getiriyor. Yüzlerce genç mutfak yeteneğini YOCUTA (Young Culinary Talents-Genç Mutfak Yetenekleri) projesi ile destekleyen Nestlé Professional, sektör profesyonellerinin tecrübelerini gençlere aktarabileceği önemli bir platformun oluşturulmasına da aracılık ediyor. Projenin bir diğer parçası olan YOBATA (Young Barista Talents-Genç Barista Yetenekleri) ile de genç baristaların kariyer yolculuklarına  katkı sağlıyor.

VOI Coffee Kurucularından Deniz Özpınar’dan gençlere tavsiye: Doğru planlama ve bütçe yapmaya dikkat edin”

YOCUTA’nın bu yılki ilk etkinliğinde “Kendi Kafemi Nasıl Açabilirim?” konulu bir buluşma düzenlendi. 5 Nisan’da gerçekleştirilen online buluşmanın konuğu başarılı girişimci ve VOI Coffee Kurucularından biri olan, Deniz Özpınar’dı. Kendi girişimcilik hikayesini ve deneyimlerini gençlerle paylaşan Özpınar, kafe açmak isteyen gençlere atacakları adımlarda kolaylık sağlamak üzere, nasıl marka yaratılacağına, başarılı olabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin ipuçlarını aktardı. Özpınar, ayrıca kahveler ve bunların eşlikçisi tatlılara dair son trendler hakkında da bilgiler verdi.

Özpınar, “Başlangıç aşamasında doğru planlama yapmak çok önemli. Lokasyon, hizmet ve maliyetler konusunda doğru bütçe yapmaya dikkat edin. Ayrıca yapılacak iş her ne olursa olsun, mutlaka bilgi sahibi olunmalı. Yüzde 100 her konuda bilgi sahibi olunamasa bile, işin bütününü oluşturan parçaların bir kısmına hakim olunması, işletmenin başarılı olmasında avantaj yaratıyor. En kötü senaryoya hazırlıklı olarak işe koyulmak da başarılı bir işletme oluşturabilmek için çok önemli” diye konuştu. FoodinLife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen moderatörlüğünde gerçekleştirilen online buluşmaya 213 genç katıldı.

Etkinlikte; girişimciliğin önemli kuralları, zorlukları, kendi kafesini açma hayali olanların atmaları gereken adımlar ve başarı kriterleri gibi pek çok konu keyifli bir sohbet ortamında ele alındı. Karşılıklı soru-cevap oturumuyla devam eden buluşmada, gençler merak ettikleri birçok konuyu sorma imkanı buldular.

“2025 yılına kadar 25.000 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz”

Sektörün ihtiyacı olan yetenekli iş gücünü oluşturmak ve gençlerin yolunu açabilmek üzere YOCUTA&YOBATA programını Türkiye’ye kazandırmaktan mutluluk duyduklarını belirten Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Ali Mansour“Ev dışı tüketim sektöründe yeni bir kariyer hedefleyen veya ilk adımlarını güçlendirmek isteyen gençlere pratik beceriler ve bilgiler sunmayı hedefleyen YOCUTA&YOBATA projesinde; kişisel gelişim eğitimleri, mutfak uygulamaları, sektör-öğrenci ilişkileri konuları önceliklendiriyoruz. Gençlerin yeme içme sektöründeki kariyerlerine destek olmaya büyük önem veriyoruz. Nestlé’nin Ortak Değer Yaratma anlayışı çerçevesinde geleceğin şef ve barista adayları için projemizi genişletmeye devam edeceğiz. Bu yılda benzeri buluşmalarla gençleri, sektördeki başarılı isimlerle bir araya getirmeyi sürdüreceğiz. Nestlé Professional olarak, proje kapsamında 2025 yılına kadar 25.000 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: HORECA Trend, Nestlé Professional

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cafe

Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Demleme

Filtre kahve demlemek için birçok yöntem bulunmaktadır, bunlar arasında en popüler olanlar ise French press, v60, aeropress, chemex, syphon gibi yöntemlerdir. Ancak, filtre kahve demleme sürecinde kullanılan filtre çeşidi, kahvenin lezzet ve yoğunluğunu önemli ölçüde etkiler.

Yayınlandı

on

Yazar:

Türkiye’de kahve kültürünün hızla çeşitlenmesi, bu alana olan ilgiyi de artırmaktadır. Her gün binlerce kişi Google’da “Filtre kahve nedir?” araması yapmakta, kahve meraklıları filtre kahve demleme konusunda kendilerini geliştirmeye çalışmaktadır. Bu makalede filtre kahve nedir, filtre kahve nasıl demlenir sorularna yanıt arayacağız.

Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre kahve, Almanya’da yaşayan Melitta Bentz tarafından 1873’te icat edilen bir kahve demleme yöntemidir. Melitta Bentz, kahve içerken ağzına telve gelmesini istemeyen bir ev hanımı olarak bu yöntemi geliştirmiştir. Buluşu, günümüzde hala torunları tarafından yönetilen ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirket olan Melitta’nın temelini oluşturmuştur.

Filtre kahve demlemek için birçok yöntem bulunmaktadır, bunlar arasında en popüler olanlar ise French press, v60, aeropress, chemex, syphon gibi yöntemlerdir. Ancak, filtre kahve demleme sürecinde kullanılan filtre çeşidi, kahvenin lezzet ve yoğunluğunu önemli ölçüde etkiler. Metal filtre, kağıt filtre ve bez filtre olmak üzere üç ana grup altında toplanan filtre türleri, demlenen kahvenin karakteristiğini belirler. (Kahve demleme yöntemleri hakkında detaylı bilgiye HORECA TREND web sitesinde daha önce yayınlanan “3. Nesil Kahve Demleme Yöntemi Aslında Nedir?” başlıklı makaleden ulaşabilirsiniz.)

Filtre Çeşitlerinin Etkisi

  1. Metal Filtre: French press, american press, bodum dripper gibi yöntemlerde kullanılan metal filtre, kahveye daha yoğun bir lezzet katar. Metal filtre, kâğıt filtre kadar iyi süzemediği için çeşitli yağların ve parçacıkların kahve içine karışmasına neden olur.
  2. Kağıt Filtre: v60, aeropress, chemex gibi yöntemlerde kullanılan kağıt filtre, daha berrak ve düşük gövdeli bir kahve içimi sağlar. Yağları ve kahvedeki ufak parçacıkları tutarak suya karışmasını engeller.
  3. Bez Filtre: Syphon yönteminde kullanılan bez filtre, minimum gövde ve berrak bir içim sunar. Kâğıt filtreye göre kahvenin doğal yağını daha az suya geçirir.

Filtre Kahve Deneyimi

Farklı demleme yöntemleri ve filtre seçenekleri, farklı tat profillerinde kahve deneyimleri sunar. Hangi filtre ve demleme yönteminin en lezzetli kahveyi üreteceği kişisel damak zevkine bağlıdır. Ayrıca, demleme süresi ve kullanılan kahve miktarı da daha yumuşak veya daha güçlü bir filtre kahvenin tadını belirlemede etkili faktörlerdir.

“Filtre kahve nedir?” ve “Filtre kahve demleme” konularında sağlanan bilgilerle, bu makale filtre kahve tutkunlarına rehberlik ederek, farklı yöntemlerin ve filtre türlerinin lezzet üzerindeki etkilerini anlatmaktadır.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Cafe

Barista Ne Demek? Nasıl Barista Olunur?

İlk olarak alkollü ve alkolsüz içecekleri servis edenlere “barmen” deniliyordu, ancak “barista” terimi günümüzde sadece kahve servisi yapan kişileri ifade etmek için kullanılır. İngilizce’de kahve dükkanındaki barmen anlamına gelen terim olarak 1992 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İtalyanca’dan İngilizce’ye geçen bu terim, cinsiyete bağımlı olarak değişen bir yapıya sahiptir; ancak İngilizce ve Türkçe gibi cinsiyetten bağımsız dillerde sadece “barista” terimi kullanılmaktadır.

Yayınlandı

on

Yazar:

Kahve kültürünün Türkiye’deki gelişimi ve çeşitliliği, bu alana olan profesyonel ilgiyi de artırdı. Son yıllarda Google aramalarında “barista ne demek” ya da “nasıl barista olunur” gibi sorguların ciddi oranda artış gösterdiğine tanıklık ettik. Bu makalede barista kavramı üzerinde duracak ve “barista ne demek”, “nasıl barista olunur” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Barista terimi, genellikle espresso bazlı kahve içeceklerini hazırlayıp servis eden kişileri ifade eder. Bir barista, espresso kahve hazırlama konusunda profesyonel eğitim almış, espresso shot’ları, latte, ve cappuccino gibi içecekleri hazırlama konusunda yüksek düzeyde beceriye sahip olan bir uzmandır.

Şimdi gelin, “Barista ne demek?” ve “Nasıl Barista Olunur?” sorularına yanıt arayalım…

Barista Ne Demek?

Barista kelimesi, 1600’lü yıllardan itibaren bilinmektedir ve İtalya’da ilk defa kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak alkollü ve alkolsüz içecekleri servis edenlere “barmen” deniliyordu, ancak “barista” terimi günümüzde sadece kahve servisi yapan kişileri ifade etmek için kullanılır. İngilizce’de kahve dükkanındaki barmen anlamına gelen terim olarak 1992 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İtalyanca’dan İngilizce’ye geçen bu terim, cinsiyete bağımlı olarak değişen bir yapıya sahiptir; ancak İngilizce ve Türkçe gibi cinsiyetten bağımsız dillerde sadece “barista” terimi kullanılmaktadır.

Barista Olmanın Yolları

Barista olmak istiyorsanız, öncelikle espresso hazırlama konusunda profesyonel bir eğitim almanız önemlidir. Endüstriyel espresso makinelerini kullanma becerisi, baristaların temel yetenekleri arasında yer alır. Genellikle kahvehanelerde veya kahve dükkanlarında çalışan baristalar, ev tipi espresso makinelerinden farklı olan endüstriyel makineleri tercih ederler. Bu makineleri kullanarak, kahvenin yetiştirildiği koşullar, kavrulma işlemleri ve tüketici tercihleri gibi faktörlere bağlı olarak becerilerini sergileyebilirler.

Son yıllarda Google aramalarında “barista ne demek” ya da “nasıl barista olunur” gibi sorguların ciddi oranda artış gösterdiğine tanıklık ediyoruz.

Baristanın Görevleri ve Yetenekleri

Baristalar sadece espresso yapmakla kalmaz, aynı zamanda latte, cappuccino gibi çeşitli içecekleri hazırlarlar. Sütü buharda köpürterek ve kahve üzerine sanat eseri yaratacak şekilde dökerek özgün içecekler ortaya çıkarırlar. Ayrıca French press kahve, damlama veya filtre kahve gibi farklı yöntemlerle kahve hazırlama becerisine sahiptirler. Baristalar, ulusal ve uluslararası barista şampiyonalarında yeteneklerini sergileyebilir ve kahve çekirdeklerinden hazırladıkları içeceklerin lezzet unsurlarını ayırt edebilirler.

Sonuç olarak, barista olmak istiyorsanız, profesyonel eğitim almalı, endüstriyel espresso makinelerini kullanmayı öğrenmeli ve çeşitli kahve içecekleri hazırlama konusunda becerilerinizi geliştirmelisiniz. “Barista ne demek?” ve “Nasıl Barista Olunur?” sorularına cevap veren bu makale, kahve tutkunları için başlangıç ​​noktanız olabilir.

Not: Makalemizde detaylı olarak açıkladığımız üzere barista; espresso yapan, sunan ve bilen kişiye denir. Barista kelimesi İtalyancadan gelmektedir ve kelimenin ilham kaynağı barmendir. İtalya’da erkek baristalara baristi, kadın baristalara bariste denmektedir.

Not 2: Kahve ile ilgili daha detaylı bilgi almak için HORECA TREND’te daha önce yayınlanan “Çekirdekten Fincana: Kahve Üretimi” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Cafe

V60 nedir? V60 ile Kahve Demleme

V60, kahve tutkunlarının kendi zevklerine göre özelleştirebileceği bir demleme yöntemi sunar, bu da onu kahve dünyasında benzersiz kılan bir özelliktir. Kahve deneyiminizi daha da geliştirmek ve yeni lezzetlere kapı aralamak için V60’ü keşfedin!

Yayınlandı

on

Yazar:

Günümüzde kahve tutkunları, farklı demleme yöntemleri arasında gezinirken, V60 sıkça karşılarına çıkan bir terim haline geldi. Peki, V60 nedir ve neden bu kadar popüler? Bu makalede, V60’ın ne olduğunu anlayacak ve V60 ile kahve demleme yöntemiyle nasıl mükemmel kahve elde edeceğinizi öğreneceksiniz.

V60 Nedir?

V60, Hario adlı Japon şirketinin tasarladığı, koni şeklindeki bir kahve demleme ekipmanının adıdır. Adını V şeklinden ve 60 derecelik ölçüsünden alır.

Bu sistem, ince filtre kağıdı kullanarak kahve çekirdeklerinden en iyi lezzeti çıkarmak için özel olarak tasarlanmıştır. V60, demleme sürecini kontrol etme ve özelleştirme şansı sunarak kahve severlere kendilerine özgü tat profillerini oluşturma imkanı tanır.

V60, kahve tutkunlarının kendi zevklerine göre özelleştirebileceği bir demleme yöntemi sunar, bu da onu kahve dünyasında benzersiz kılan bir özelliktir. Kahve deneyiminizi daha da geliştirmek ve yeni lezzetlere kapı aralamak için V60’ü keşfedin!

V60 ile kahve demleme çalışması yapan bir barista.

V60 nedir? V60 ile kahve demleme son yıllarda popülerliğini artıran bir yöntemdir.

V60 ile Kahve Demleme

V60, kahve tutkunlarının favori demleme yöntemlerinden birisi ve bu bölümde, kendi V60 kahvenizi nasıl demleyebileceğinizi adım adım anlatacağız…

1. Malzemeleri Hazırlayın

V60 ile kahve demlemeye başlamadan önce, ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlamanız önemlidir. Kaliteli kahve çekirdekleri, V60,  filtre kağıdı ve ölçülü su ana malzemeleriniz olacaktır.

2. Filtreyi Hazırlayın

V60’ünüzü kullanmadan önce, filtre kağıdını ılık suyla durulayarak fazla kağıt tadını önleyin. Ardından V60’ün içine filtre kağıdını yerleştirin.

3. Kahve Çekirdeklerini Öğütün

Tercih ettiğiniz kahve çekirdeklerini tercihinize göre (filtre kahve ölçeğine) getirin. (Kahvenizin öğütülme derecesi V60’a koyduğumuz suyu geçirmeyecek kadar ince olmamalı. Suyu koyduğumuz gibi aşağıya akacak kadar da kalın olmamalı.)

Kahve çekirdeklerinizin tazeliği, demlemenin lezzetini etkileyen önemli bir faktördür.

4. Kahveyi Demleyin

Hazırlıklar tamamlandığında, V60’ün ortasına kahve çekirdeklerinizi yerleştirin. Suyu (1 gram kahve için 15 ml su) yavaşça ekleyerek dairesel hareketlerle demleme işlemine başlayın. Dikkatlice kontrol ederek kahvenin eşit şekilde demlenmesini sağlayın.

5. Afiyetle İçin

Demleme tamamlandığında, elde ettiğiniz kahvenin keyfini çıkarın. V60 ile demlenen kahveler genellikle berrak, aromatik ve dengeli bir tat profiline sahiptir.

Sonuç olarak, V60 ile kahve demleme süreci biraz pratik gerektirse de, elde edilen lezzet muazzam olacaktır. Eğer V60 ile kahve demleme ile ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşın. Sorularınıza en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyarız.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.