Nestlé Professional Geleceğin Girişimci Adaylarına Kafe Açmanın Püf Noktalarını Aktarıyor | HORECA TREND
Takip edin!

Cafe

Nestlé Professional Geleceğin Girişimci Adaylarına Kafe Açmanın Püf Noktalarını Aktarıyor

Türkiye pazarında 25. yılını kutlayan Nestlé Professional, genç mutfak yeteneklerinin gelişimini desteklemek ve yiyecek-içecek sektöründeki kariyerlerine katkı sağlamak amacıyla, alanında uzman başarılı girişimcilerle gençleri buluşturmaya devam ediyor.

Yayınlandı

on

Nestlé’nin ev dışı tüketim sektöründeki uzman iş birimi Nestlé Professional, geleceğin şef ve baristalarını desteklemek amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği YOCUTA&YOBATA projesi kapsamında, yeni etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu yıl 5 Nisan 2022 tarihinde düzenlenen ve FoodinLife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Kendi Kafemi Nasıl Açabilirim?” konulu webinarın konuğu başarılı girişimci ve VOI Coffee Kurucularından biri olan Deniz Özpınar oldu. Özpınar, kafe zincirlerinin kuruluşundan bugüne kadar geçen süreçteki yolculuğunu ve tecrübelerini gençlerle paylaştı. Ev dışı tüketim alanında girişimciliği desteklemeyi sürdüren Nestlé Professional, sektördeki başarılı isimleri gençlerle buluşturmayı sürdürecek.

 Türkiye pazarında 25. yılını kutlayan Nestlé Professional, genç mutfak yeteneklerinin gelişimini desteklemek ve yiyecek- içecek sektöründeki kariyerlerine katkı sağlamak amacıyla, alanında uzman başarılı girişimcilerle gençleri buluşturmaya devam ediyor.

Nestlé’nin küresel bir gençlik girişimi olarak başlattığı global Nestlé Needs Youth programı çerçevesinde, Nestlé Professional tarafından geçen yıl Türkiye’de de hayata geçirilen YOCUTA& YOBATA projesi, sektördeki uzman isimleri gençlerle bir araya getiriyor. Yüzlerce genç mutfak yeteneğini YOCUTA (Young Culinary Talents-Genç Mutfak Yetenekleri) projesi ile destekleyen Nestlé Professional, sektör profesyonellerinin tecrübelerini gençlere aktarabileceği önemli bir platformun oluşturulmasına da aracılık ediyor. Projenin bir diğer parçası olan YOBATA (Young Barista Talents-Genç Barista Yetenekleri) ile de genç baristaların kariyer yolculuklarına  katkı sağlıyor.

VOI Coffee Kurucularından Deniz Özpınar’dan gençlere tavsiye: Doğru planlama ve bütçe yapmaya dikkat edin”

YOCUTA’nın bu yılki ilk etkinliğinde “Kendi Kafemi Nasıl Açabilirim?” konulu bir buluşma düzenlendi. 5 Nisan’da gerçekleştirilen online buluşmanın konuğu başarılı girişimci ve VOI Coffee Kurucularından biri olan, Deniz Özpınar’dı. Kendi girişimcilik hikayesini ve deneyimlerini gençlerle paylaşan Özpınar, kafe açmak isteyen gençlere atacakları adımlarda kolaylık sağlamak üzere, nasıl marka yaratılacağına, başarılı olabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin ipuçlarını aktardı. Özpınar, ayrıca kahveler ve bunların eşlikçisi tatlılara dair son trendler hakkında da bilgiler verdi.

Özpınar, “Başlangıç aşamasında doğru planlama yapmak çok önemli. Lokasyon, hizmet ve maliyetler konusunda doğru bütçe yapmaya dikkat edin. Ayrıca yapılacak iş her ne olursa olsun, mutlaka bilgi sahibi olunmalı. Yüzde 100 her konuda bilgi sahibi olunamasa bile, işin bütününü oluşturan parçaların bir kısmına hakim olunması, işletmenin başarılı olmasında avantaj yaratıyor. En kötü senaryoya hazırlıklı olarak işe koyulmak da başarılı bir işletme oluşturabilmek için çok önemli” diye konuştu. FoodinLife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen moderatörlüğünde gerçekleştirilen online buluşmaya 213 genç katıldı.

Reklam

Etkinlikte; girişimciliğin önemli kuralları, zorlukları, kendi kafesini açma hayali olanların atmaları gereken adımlar ve başarı kriterleri gibi pek çok konu keyifli bir sohbet ortamında ele alındı. Karşılıklı soru-cevap oturumuyla devam eden buluşmada, gençler merak ettikleri birçok konuyu sorma imkanı buldular.

“2025 yılına kadar 25.000 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz”

Sektörün ihtiyacı olan yetenekli iş gücünü oluşturmak ve gençlerin yolunu açabilmek üzere YOCUTA&YOBATA programını Türkiye’ye kazandırmaktan mutluluk duyduklarını belirten Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Ali Mansour“Ev dışı tüketim sektöründe yeni bir kariyer hedefleyen veya ilk adımlarını güçlendirmek isteyen gençlere pratik beceriler ve bilgiler sunmayı hedefleyen YOCUTA&YOBATA projesinde; kişisel gelişim eğitimleri, mutfak uygulamaları, sektör-öğrenci ilişkileri konuları önceliklendiriyoruz. Gençlerin yeme içme sektöründeki kariyerlerine destek olmaya büyük önem veriyoruz. Nestlé’nin Ortak Değer Yaratma anlayışı çerçevesinde geleceğin şef ve barista adayları için projemizi genişletmeye devam edeceğiz. Bu yılda benzeri buluşmalarla gençleri, sektördeki başarılı isimlerle bir araya getirmeyi sürdüreceğiz. Nestlé Professional olarak, proje kapsamında 2025 yılına kadar 25.000 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: HORECA Trend, Nestlé Professional

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cafe

Starbucks’ta “Kendin Olabildiğin Yerdesin” 

Tüm çalışanlarını birer partner olarak konumlayan Starbucks, partnerlerinin deneyimlerine ve misafirleri ile kurdukları etkileşime dair kısa hikayeler içeren film serisini yayımlamaya başladı.  Ev ve iş yerlerinin ardından en çok vakit geçirilen ve 3. adres olarak konumlanan Starbucks’ın ilk filminde, partnerlere ve misafirlere kendi olabildikleri bir ortam sunuyor.

Yayınlandı

on

Kahve kültürünün dünyadaki en önemli temsilcilerinden Starbucks, partnerlerinin deneyimleri ve misafirleri ile kurdukları ilişkiye dair hazırladığı film serisinin ilkini sosyal medya kanallarından yayınladı.

Ev ve işten sonra en çok vakit geçirilen ve 3. adres olarak konumlanan Starbucks, gerçek partnerlerin yer aldığı film serisinin ilkinde, herkesi birleştiren ve herkesin kendi gibi olabildiği “Starbucks anları”nı konu ediniyor. Partner ve misafirlerinin birbirlerine katkıları ve kurdukları iletişimle özel bir topluluk olduğunu gösteren filmde Starbucks, tüm partnerlerine ve misafirlerine ’Burası Senin Yerin’’ diyor.

Goodvertising İstanbul reklam ajansı tarafından hazırlanan ilk filmin çekimleri yaklaşık olarak 4 günde tamamlandı. Emre Tanrıseven’in yönettiği ve kreatif direktörlüğünü Duygu Burunsuz’un üstlendiği filmde, 80’den fazla Starbucks partneri yer aldı.

Hayatın içinden her ana ustalıkla yapılmış bir fincan kahveyle eşlik eden Starbucks partnerlerinin kadraja alındığı film, Starbucks Türkiye YouTube, Instagram, Facebook ve Tiktok hesaplarından izlenebilir.

Künye

Reklamveren: Alshaya Türkiye Starbucks®

Reklam

Reklamveren Yetkilileri:

Alshaya Türkiye Starbucks Dijital ve Pazarlama Direktörü: Murat Buyurgan

Alshaya Türkiye Starbucks Pazarlama Müdürü: Gizem Çeliksoy

Alshaya Türkiye Starbuck Pazarlama Yöneticisi: Umut Çevik

Alshaya Türkiye Starbucks Pazarlama Uzmanı: Yasemin Kaşarcıoğlu

Reklam Ajansı: Goodvertising İstanbul

Yönetici Kreatif Direktör: Duygu Burunsuz

Reklam

Müşteri İlişkileri & Ajans Yöneticisi: Burcu Yongacı

Ajans Sanat Yönetmeni: Burak Evlice

Yönetmen: Emre Tanrıseven

E. Yapımcı: Volkan Özer

Prodüksiyon şirketi: Videohead Productions

Post-Prodüksiyon: Film & Go

Prodüksiyon Ekip: Murat Tuncel, Erkan Şahin, Hazal Özdoruk, Sezgin Yüzay,Burak Şener, Şeref Dikmen, Batuhan Aksu, Özkan Elverir, Mustafa Kadri Cengiz, Armağan Yılmaz, Rükan Akkan, Samet Varol, Alihan Aksungur

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Starbucks

Devamını Oku

Cafe

Kıbrıs’ın Artık Kahve Dünyası Algötür’ü de Var!

“Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, Kıbrıs’taki üçüncü mağazasını Girne Liman’da açtı. Algötür konseptli mağaza, Kahve Dünyası’nın hem Kıbrıs’ta hem de yurt dışında açılan ilk Algötür mağazası olma özelliğini taşıyor. Girne Liman Kahve Dünyası Algötür, günün her saatinde özel lezzetleriyle misafirlerini bekliyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin coğrafi penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciri olan Kahve Dünyası, ilk mağazasını İstanbul’un Eminönü semtinde açtı. Misafirperverliği ve ikram kültürüyle kısa sürede sektörün öncü markalarından biri haline gelen Kahve Dünyası, bugün yurt içinde 300’ü aşkın mağaza olmak üzere 1.000’e yakın satış noktası, yurt dışında ise 14 mağazasıyla, her gün 100 bini aşkın misafirine hizmet veriyor. Kahve Dünyası’nın dijitalleşen ve hızlanan yeni dünya düzeniyle uyumlu bir konsept yaratmak amacıyla hayata geçirdiği Kahve Dünyası Algötür ise aktif yaşam tarzını benimseyen gençler, öğrenciler, beyaz yakalılar gibi şehrin dinamik tüketici kitlesine hitap ediyor.

Kahve Dünyası Algötür, yurt dışındaki ilk mağazasını Kıbrıs’ta Girne Limanı’nda açtı. Mağaza, Kahve Dünyası’nın Kıbrıs’taki üçüncü mağazası, Algötür konseptinin ise yurt dışındaki ilk örneği oldu.  Girne’nin en güzel manzarasına sahip Girne Limanı’nda açılan Kahve Dünyası Algötür mağazasını ziyaret edenler, el yapımı dondurmalardan yöresel kahvelere, fit lezzetlerden Kahve Dünyası Algötür mağazalarına özel ürünlere kadar birçok lezzeti de tatma fırsatını yakalıyor.

İpeksi köpüğü ve zengin aromasıyla nitro gazı ile uzun demleme yapılarak soğuk servis edilen draft kahvelerin yanı sıra taptaze soğuk sıkım meyve ve sebze sularından hazırlanan özel içecek No Serileri Girne Limanı Kahve Dünyası Algötür mağazasında bulabileceğiniz lezzetler arasında yer alıyor. Denize karşı bir kahve yudumlamak isteyenler bol köpüklü Türk Kahvesi, Americano, Latte, Filtre Kahve ve Köpüklü Buzlu Espresso deneyimi yaşatan Freddo serisi gibi çeşit çeşit kahveyi bir arada deneyimleyebiliyor. Buğday ve çavdar unuyla hazırlanan özel ekmeklerinde sipariş üzerine taptaze hazırlanan sandviçler, fit yaşamı destekleyen şeker ilavesiz laktozsuz yoğurtla hazırlanan granola ve müsli, tereyağı ile hazırlanan mis gibi kokusuyla mağazalarda taze pişirilen kruvasanların ise tadına doyum olmuyor.

Kahve Dünyası Algötür Hakkında

2016 yılında hizmet vermeye başlayan Kahve Dünyası Algötür, al-götür hizmetin özel ürünler ve dijital teknolojiyle desteklendiği özel bir konsept… Kahve Dünyası’nın dijitalleşen ve hızlanan yeni dünya düzeniyle uyumlu bir konsept yaratmak amacıyla hayata geçirdiği Kahve Dünyası Algötür, aktif yaşam tarzını benimseyen gençler, öğrenciler, beyaz yakalılar gibi şehrin dinamik tüketici kitlesine hitap ediyor. Mimarisi, iletişim kanalları ve ürünleriyle hedef kitlesinin tarzına uygun bir dünya kuran Kahve Dünyası Algötür’ün yurt içinde işletmesini kendi üstlendiği 18’i otoyol üzerinde bulunan toplam 64 mağazası bulunuyor. Zengin kahve çeşitlerinden fit ürünlere, el yapımı dondurmalardan mağazalarda taze pişirilen unlu mamullere kadar farklı birçok ürün seçeneği sunan Kahve Dünyası Algötür, sadece kendi mağazalarında tadabileceğiniz yeni nesil draft kahveleri ve fit yaşama uyum sağlayan No Serileri ve Pro Serileriyle de dikkat çekiyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Kahve Dünyası

Reklam

Devamını Oku

Cafe

İyi Yaşamın Pro’su Alpro, Şimdi BigChefs’te!

Burcu Esmersoy, Alpro Pazarlama Lideri Benan Nida Özer ve BigChefs Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli ev sahipliğinde BigChefs Anadolu Hisarı’nda gerçekleşen etkinliğe, çok sayıda davetli katıldı.

Yayınlandı

on

Yulaf ve badem gibi bitki bazlı kaynaklardan elde edilen yenilikçi içecekler sunan Alpro, Türkiye’nin en yaygın kafe-restoranlar zinciri BigChefs ile yeni bir iş birliğine imza attı. Bu özel buluşma, Anadolu Hisarı BigChefs’te düzenlenen özel bir davetle duyuruldu.

Burcu Esmersoy, Alpro Pazarlama Lideri Benan Nida Özer ve BigChefs Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe aralarında Ezgi Eyüboğlu, Elvin Levinler, Buse Terim, Betül Avcı, Berkan Karabulut, Damla Can’ın da bulunduğu pek çok davetli katıldı. Misafirler, Alpro’nun yenilikçi ürünleriyle Anadolu Hisarı BigChefs’in şık ve samimi atmosferinde keyifli bir gün geçirirken, BigChefs menülerine özel hazırlanan Alproccino’yu, yapılan Latte Art Workshop’unda keşfederek kendi Alproccinolarını hazırladılar.

BigChefs yulaf ve badem gibi bitki bazlı içecek tercih eden misafirlerine, menülerindeki özel lezzetlerini Alpro ürünleriyle sunuyor.  Menüde Alproccino (Alpro yulaflı içecekli latte), Hindistan cevizli bademli içecekli frozen ve bademli içecekli ice latte Alpro’ya özel tarifleriyle yer alıyor. Granola tercih edecekler için ise Alpro yulaflı ve bademli içecekler alternatif olarak sunulmakta.

İyi yaşamı ve lezzeti buluşturan bu iş birliği için Alpro Pazarlama Lideri Benan Nida Özer “Alpro olarak bitki bazlı içecek kategorisinde hem Avrupa’da hem de Türkiye’de öncü markalardan biri olarak iyi yaşam ve sürdürülebilirlik konularındaki çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyor, İyi Yaşamın Pro’su Alpro temamızla; badem ve yulaf gibi bitki bazlı içeceklerle yenilikçi alternatifler sunarken sürdürülebilirliği işimizin merkezine koyuyoruz. Türkiye’nin 1 numaralı bitki bazlı içecek lideri* olan Alpro markamız ile BigChefs menülerinde yer almaktan ise mutluluk duyuyoruz. Yulaf ve badem gibi bitki bazlı içecek tercih edenler BigChefs restoranlarında Alpro ile hazırlanmış kahvelerinin ve granolaların keyfini çıkarabilecekler. Sürdürülebilirliği önceliklendiren iki marka olarak, bu keyifli iş birliğimizi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde kutladığımız için ise ayrıca gururluyuz. Bu özel günün anısına davetlilerimiz adına Muğla bölgesine ecording’in geliştirdiği ecoDrone’larla ile 10.000 adet tohum atışı gerçekleştiriyoruz.” dedi.

BigChefs Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli ise Alpro iş birliği hakkında şunları söyledi; “Son yıllarda gıdadan enerjiye modadan sanayiye kadar her alanda konuşmamız ve eyleme geçmemiz gereken konu olan sürdürülebilirlik, yaşam biçimimizi en çok etkileyen konuların başında geliyor. Tüketicilerin tarımsal biyoçeşitliliği ve doğanın dengesini korumak adına tercih ettiği vegan, vejetaryen ve bitki bazlı beslenme alışkanlıkları, kişilere zinde bir yaşamın kapılarını araladığı için de hızla yükselişe geçiyor. BigChefs olarak hızla değişen beslenme alışkanlıklarını takip ederek tüm misafirlerimizi kapsayıcı bir anlayışla, bitki bazlı alternatiflere de menümüzde yer veriyoruz.”

Kaynak: HORECA Trend ve BigChefs

Reklam

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com