Türk Mutfağının Sürdürülebilirlik Elçileri Seçiliyor! | HORECA TREND
Takip edin!

HORECA Tedarik

Türk Mutfağının Sürdürülebilirlik Elçileri Seçiliyor!

Gastronomiyle sosyal yaşamın tüm dinamiklerini bir araya getiren ve şehir yaşam kültürüne katkı sağlayan Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası’nın 11’incisi 5-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Dude Table tarafından ve Metro Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenecek.

Yayınlandı

on

Bu yıl 5-31 Mayıs tarihleri arasında 11.si düzenlenen Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası’nda, İstanbul, İzmir, Bodrum, Denizli ve Gaziantep’teki seçili restoranlarda birbirinden lezzetli menüler ‘’Sürdürülebilirlik’’ teması ile gastronomi tutkunlarına sunulacak. Metro Türkiye ana sponsorluğunda, Dude Table tarafından gerçekleşen Restoran Haftası, her yıl olduğu gibi yine yeniliklere sahne oluyor. Bu kapsamda bu yıl ilk kez gerçekleşecek “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” ile Türk mutfağının ilham veren yetenekli genç şefleri, sürdürülebilirliği mutfaklarının ana disiplini haline getirme amacıyla yarışacak.

Gastronomiyle sosyal yaşamın tüm dinamiklerini bir araya getiren ve şehir yaşam kültürüne katkı sağlayan Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası’nın 11’incisi 5-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Dude Table tarafından ve Metro Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenecek. Bu yıl “sürdürülebilirlik” temasının ele alındığı Restoran Haftası’nda özellikle atıksız mutfağa dikkat çekiliyor. Lezzet severleri hem yemeğe hem de yeni deneyimler yaşamaya davet eden Restoran Haftası’nda, ‘’Sürdürülebilirlik’’ teması odağında bu yıl ilk kez “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” gerçekleştirecek. Yarışma kapsamında mutfağımızı geleceğe taşıyacak genç şefler, Türk mutfağının sürdürülebilirlik alanındaki elçileri olmak için yarışacak.

Gastronomi Profesyonelleri Jüri Koltuğunda

Yarışmanın jürisi Gastronometro Direktörü Maximillian J.W. Thomae, Dude Table Gastronomi Ajansı Başkanı Funda İnansal, Gazeteci- Gastronomi Yazarı Ebru Erke ve Cooks Grove Kurucusu Şef Şemsa Denizsel’den oluşacak. 18-35 yaş arasındaki tüm genç şeflerin katılımına açık olan yarışmada, adaylar atıksız mutfak ilkeleri çerçevesinde ana yemek kategorisinde hazırladıkları yemek tariflerini online başvuru yaparak iletecekler. İletilen tarifler arasından seçilecek olan 10 aday, 4 jüri üyesi tarafından gastronomi üzerine aldıkları eğitim, mutfak deneyimi, atıksız reçetelerdeki yaratıcılık ve teknik, Türk mutfağı ile olan ilişkileri gibi bir takım değerlendirme kriterleri doğrultusunda belirlenecek. Bu adaylar hazırladıkları tarifleri jüri tadımına sunmak üzere Gastronometro’ya davet edilecek.

30 yılı aşkın bir süredir Türk mutfak kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalarını sürdüren ve sürdürülebilirliği tüm işlerinin merkezine koyan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng şunları söyledi:

“Türk mutfağının değerlerini korumak ve hak ettiği yere gelmesini sağlamak için çalışırken; mutfak kültürümüzü geleceğe taşıyacak olan genç şeflerimizin her zaman arkasında olmaya ve destekleyici projelerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Ülkemizin gastronomik değerlerini tanıtan ve geliştiren, geleneksel lezzetlerimizin unutulmasını önleyen ve kültürümüze katkıda bulunan her türlü girişimi desteklemeye çalışıyoruz. Metro Türkiye olarak bu vizyonumuz doğrultusunda, Restoran Haftası’nın ana sponsorluğunu bu yıl bir kez daha üstlenmekten ve genç şef yarışmasını desteklemekten mutluluk duyuyoruz. İnanıyoruz ki ülkemizin değerlerini sürdürülebilir mutfaklar yaratarak geleceğe taşıyacak Türk mutfağının sürdürülebilirlik genç elçileri, 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nda diğer genç şeflere ilham kaynağı olacak ve mutfağımızı hak ettiği yere getirme yolunda başarılı adımlar atacak. Genç şeflerimize şimdiden başarılar diliyor, Restoran Haftası’nın bu yıl da çok keyifli, öğretici ve bilinçlendirici geçmesini diliyorum.” 

Reklam

Metro Türkiye’den Genç Şeflere Yurtdışında Eğitim Hakkı

Metro Türkiye, Türk mutfağını sürdürülebilir hale getirmenin asıl yolunun bu mutfağın geleceği olan genç şeflerin sürdürülebilirliği mutfakta ana disiplin haline getirmesinden geçtiğini belirtiyor. “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” ile Metro Türkiye, sürdürülebilirliği genç şefler için bir motivasyon haline getirmeyi hedefleyerek, finale kalan 3 genç şefe sürdürülebilir mutfak odağında, Prag’da yer alan Metro platformunda eğitim hakkı verecek.

Kazananlar Türk Mutfağı 2.0 Konferansı’nda Açıklanacak

Atıksız mutfak prensibiyle hazırladıkları reçeteleri ile jüri karşısına çıkan 10 aday arasından seçilen 3 şefin isimleri, 14 Mayıs’ta Feriye’de Restoran Haftası kapsamında gerçekleştirilecek olan Türk Mutfağı 2.0 Konferansı’nda açıklanacak.

Mart ayı itibarıyla başlayan “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması”na online başvurular 15 Nisan’a kadar devam ediyor. Başvuruda bulunmak isteyen genç şefler yarışmanın detaylı bilgi dosyasına www.restoranhaftasi.com/yarisma linkinden ulaşabilir ve başvurularını restoranhaftasi@dudetable.com email adresine iletebilirler.

Kaynak: HORECA Trend, Metro Türkiye

Reklam
Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HORECA Tedarik

Paşabahçe Mağazaları İle Bu Yaz da Sofralar Çok Şık

“Hayat en güzel hediye” mottosuyla, yaz aylarında da sevdiklerinizle paylaşacağınız her anı unutulmaz kılmak isteyen Paşabahçe Mağazaları, şık ve estetik tasarımlı ürünleriyle yaz sofralarına ferahlık ve zarafet getiriyor.

Yayınlandı

on

Denizden Gelen Lezzetlerin Eşlikçisi Özel Bardaklar

“Olta” bardak seti ve zarif tasarımı ile dikkat çeken “Soulmate 2’li Bardak Seti”, deniz ürünleri ile kurulan lezzetli sofraların en iyi tamamlayıcısı olacak.

Ferahlatıcı İçecekler İçin Mükemmel Seçimler

Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan ferahlatıcı içecekler için yeşil, lacivert ve mor renk seçenekleriyle “Lal Kadeh”ler ve üst üste yerleştirilebilen tasarımıyla yer tasarrufu sağlayan “İstif” su ve meşrubat bardakları farklı renk seçenekleri ile her sofraya uyum sağılıyor.

Kahvaltı Sunumları İçin Özel Tasarımlar

Sabah kahvaltılarını daha keyifli hale getirecek “Bir Kalıp Peynir Kabı”, kahvaltı sofralarına şıklık ve pratiklik katıyor. Cam kapaklı ve kolay saklama avantajı da sağlayan bu özel tasarım, günün ilk öğününü daha pratik ve şık bir hale getiriyor.

Reklam

Yaz sofralarınızı renklendirmek ve yazın tadını çıkarmak için Paşabahçe Mağazaları’na uğrayabilir ya da www.pasabahcemagazalari.com adresinden kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

Kaynak: HORECA Trend ve Paşabahçe Mağazaları

Devamını Oku

HORECA Tedarik

Türk Balları Londra’da Uluslararası Başarıya İmza Attı

Türkiye’nin bal üreticileri, Londra Bal Ödülleri’nde uluslararası arenada büyük bir başarıya imza attı. APİMAYE’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen ödül töreninde, yenilikçi ve sürdürülebilir arıcılık uygulamalarıyla dikkat çeken Türk markaları ödüllerle taçlandırıldı. Duyusal analiz metoduyla yapılan değerlendirme, yarışmacıların ürün kalitesini objektif olarak ölçerken, tüketicilere de güvenilir ve üstün kaliteli bal sunma fırsatı sağladı.

Yayınlandı

on

Londra’da 19-20 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenen dünyanın en prestijli bal yarışmalarından biri olan Londra Bal Ödülleri, bu yıl da dünya çapında büyük yankı uyandırdı. Türkiye’den katılan bal üreticileri, kalite kategorisinde yarışmaya dâhil olarak ülkemizi başarıyla temsil ettiler.

Yarışmaya katılan ürünler, öncelikle laboratuvar testlerine tabi tutuldu. Bu testlerden başarıyla geçen ürünler, daha sonra kalite, koku, doku ve lezzet kriterlerine göre, aralarında tarımsal gıda tedarik zincirlerine adanmış ve sektörün önde gelen isimlerinden olan İtalya Tarımsal Araştırma ve Ekonomi Konseyi (CREA) üyelerinin de yer aldığı jüri ekibi tarafından değerlendirildi. Yarışmanın duyusal analiz değerlendirme sürecinde jüri üyeleri ürünleri değerlendirirken markaları ve üreticileri bilmeden, yalnızca balın kalite, koku, doku ve lezzet kriterlerine odaklanmaktadır. Böylece, tüm ürünler tarafsız ve adil bir şekilde incelenerek, en yüksek kalitedeki balın seçilmesi sağlanmaktadır. Bu titiz değerlendirme süreci, yarışmanın ne denli ciddi ve prestijli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Ödül Töreninde Üreticiyi Destekleyen Konuşmalar Yapıldı

Yarışmanın organizatörü ve Confexpo Global’in sahibi George Kouvelis’in katılımlarıyla ödül töreni İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu görkemli ödül töreni, Türkiye’nin başarılı bal üreticilerini onurlandırırken, aynı zamanda Türk balının uluslararası arenada ne kadar takdir edildiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Ödül töreninde konuşan Kouvelis, “Bu yılki yarışmada Türkiye’den katılan üreticilerin gösterdiği başarı, bal üretiminde dünya standartlarını yakaladıklarının bir göstergesidir. Türk balının uluslararası alanda daha fazla tanınmasını ve hak ettiği değeri bulmasını görmekten büyük mutluluk duyuyorum,” ifadelerini kullandı.

Türk bal üreticileri adına konuşan bir üretici, “Bu ödüller bizim için büyük bir gurur kaynağı. Londra Bal Ödülleri’nde aldığımız başarılar, emeğimizin ve kalitemizin uluslararası alanda takdir edildiğini gösteriyor. Bu ödüllerle daha da motive olarak, bal üretiminde kalitemizi korumaya ve daha ileriye taşımaya devam edeceğiz,” diye belirtti.

Törene ev sahipliği yapan Apimaye’nin Genel Koordinatörü Emre Yıldırım konuşmasında, “Londra Bal Ödülleri’nde bu yıl Türkiye’nin elde ettiği başarılar, arıcılık sektöründe ülkemizin ne kadar ileri seviyede olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. TÜBİTAK destekli projeler kapsamında kazandığımız çeşitli inovasyon ödülleri ve ‘İyi Arıcılık’ ile ‘Sürdürülebilir Arıcılık’ uygulamalarına verdiğimiz destek, APİMAYE olarak arıcılık sektörüne katkılarımızın önemli bir göstergesidir. Bu tür prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Bu tür etkinlikler, hem sektördeki yenilikleri hem de iyi uygulamaları tanıtmak adına büyük önem taşımaktadır. Emek veren tüm arıcılarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dilerim,” ifadelerine yer verdi.

Reklam

Apimaye’nin Kurucusu ve Onursal Başkanı Muzaffer Yıldırım ise arıcılık sektörüne yenilikçi çözümler sunarak sürdürülebilir ve verimli arıcılığı desteklemekten gurur duyduklarını dile getiren konuşmasında, “Londra Bal Ödülleri gibi prestijli bir yarışmada ülkemizi temsil eden arıcılarımızın başarısı, uzun yıllardır süregelen emeklerimizin ve inovasyonlarımızın bir yansımasıdır. Bu başarı, arıcılarımızın dünya standartlarında üretim yapabildiğini göstermektedir. Bu vesileyle, yarışmaya katılan ve ödül kazanan tüm arıcılarımızı yürekten tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. APİMAYE olarak, arıcılık sektöründeki yenilikçi çalışmalarımızı sürdürecek ve ülkemizi bu alanda daha da ileriye taşıyacağız,” diyerek desteklerini sürdüreceklerini belirtti.

İstanbul’da düzenlenen bu ödül töreni, Türkiye’nin bal üretiminde dünya çapında bir marka olma yolundaki kararlılığını ve başarısını pekiştirirken, aynı zamanda üreticiler için büyük bir moral ve motivasyon kaynağı oldu.

Londra Bal Ödülleri’nde Parlayan Türk Markaları

Londra Bal Ödülleri’nde Türkiye’yi başarıyla temsil eden üreticilerimiz, kaliteleri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla uluslararası arenada büyük takdir topladı. Bu prestijli yarışmada ödül alarak ülkemizi gururlandıran markalarımız, hem ürünlerinin üstün kalitesiyle hem de arıcılık sektöründe sürdürülebilir ve verimli üretim yöntemleriyle öne çıktılar. İşte Türkiye’nin gurur kaynağı olan ödüllü markalarımız:

PLATİN ÖDÜL:

 • Artay-Bir – İbrahim Kahya

ALTIN ÖDÜL:

 • Akosman Arıcılık – Muhammet Akosman
 • Anavarza Çiçek Balı – Anavarza Bal
 • Arı Hekimi – Mustafa Naci Yenal
 • Aselzade – Hakan Habiboğlu & Görkem Orman Ürünleri
 • Baldudak VIP – Müstecip Peçe
 • Balıkesir Çam Balı, Balıkesir Çiçek Balı ve Balıkesir Meşe Balı – Balıkesir Büyükşehir Belediyesi
 • Bee Myosotis – İshak Yılmaz
 • Egmin – Erkan Ataş
 • Gümüş Bal – Sinan Albayrak
 • Kaldera ve Kaldera Organik – Betav Balcılık ve Arıcılık
 • Kozan Mezla Balı – Kozan Ticaret Odası & Mustafa Kandemir
 • Olf-Olifeno – Sabri Göktaş
 • Polonezköy Arıcılık – Kemal Sayal & Polonergiz Arıcılık
 • Şenli Bingöl Bal – Tugay Şenli
 • Yörükçayır – Murat Çay

GÜMÜŞ ÖDÜL:

 • Arısafi – Hüseyin Koç
 • Dizdar – Tarık Dizdar
 • Terra D’arista – Uğur Şen & Adler Turizm ve Tarım

Apimaye Hakkında

Apimaye, arıcılık sektöründe dünyadaki teknolojik gelişmeleri, değişimleri takip ederek arıcılığı hobi ya da meslek olarak yapan herkesi en modern ve doğru ekipmanlar ile buluşturmak için kurulmuştur.

TÜBİTAK destekli bir AR-GE projesi kapsamında dünyada bir ilk olan Termo Kovanlar ile inovasyon ödülleri almış olup özellikle ülkemizde kovan stardardizasyonu ve verimlilikte kovanın önemi konularında farkındalık yaratmıştır.

Reklam

Kaliteyi ilke edinerek üretmiş olduğu Termo Kovanlar, Ergo Kovanlar ve Ahşap Kovanların modernizasyonuna yönelik ekipmanların yanı sıra yapmış olduğu uluslararası işbirlikleri ile dünyanın önde gelen arıcılık ekipmanı firmalarının ürünlerini ülkemiz arıcılarının hizmetine sunmuştur.

Kaynak: HORECA Trend ve Apimaye

Devamını Oku

HORECA Tedarik

NUDE’dan Ahmet Güneştekin İmzalı Tasarımlar 

İşlevselliği ve tasarımı bir araya getirerek cam ev eşyalarında geleneksel sınırların ötesine geçen NUDE, sanatçı ve tasarımcılarla bir araya gelerek oluşturduğu koleksiyonlara Ahmet Güneştekin ile bir yenisini daha ekledi.

Yayınlandı

on

“Yalın güzeldir’’ felsefesini uluslararası tasarımcıların koleksiyonlarıyla buluşturan Şişecam’ın global tasarım markası NUDE, eserleri dünya çapında ilgiyle takip edilen sanatçı Ahmet Güneştekin imzalı Balık Hafızası Puro Küllüğü ve Stem Zero Koleksiyonu Troya Kadehi Paşabahçe Mağazaları’nda müşterilerinin beğenisine sundu.

Mitolojik unsurları, tarihi ve kültürel anlatıları güncel öğe ve yapılarla birleştirme pratiğine sahip olan Ahmet Güneştekin imzalı Balık Hafızası Puro Küllüğü, sembolik elementlerin, kristal cam ve el imalatı ustalığıyla birleştiği eşsiz bir tasarım. Ürünün ana hatlarını, sanatçının resimlerinden de aşina olduğumuz renkli desenler ve metamorfoz geçirmiş hayvan motifleri oluşturuyor. Sanatçı, balık formunu metafor olarak kullanarak hafıza ile ilişkilendiriyor, kuru kafa formunu ise ölümsüzlüğün karşılığı olarak işliyor.

Ahmet Güneştekin imzalı Troya ise kadeh deneyiminizi eşsizleştirirken, tablasında bulunan motif ile  insanın karmaşık doğasına odaklanarak Troya’nın yok oluşunu ve antik çağlardan günümüze uzanan etkisini hikayeleştiriyor.

Sanat çalışmalarını  resim, heykel, yerleştirme ve tasarım ürünler gibi farklı disiplinlerde ve alanlarda sürdüren Ahmet Güneştekin imzalı tasarımlarla en keyifli anlarınıza değer katın. NUDE koleksiyonlarına nudeglass.com ve Paşabahçe Mağazaları’ndan ulaşabilirsiniz.

Camın En Yalın Hali: ‘NUDE’

Dünyanın lider cam ev eşyası üreticisi Şişecam’ın global tasarım markası NUDE, dünya prömiyerini 2014 yılında Maison Objet Paris’te yaptı. Ardından Milano ve Frankfurt’taki uluslararası fuarlarda boy gösterdi ve büyük beğeni topladı. Tüm koleksiyonlarını “Simple is Beautiful” (Yalın Güzeldir) felsefesi ile tasarlayan NUDE; Ron Arad, Nigel Coates, Joe Doucet, Pentagon Design, Tomas Kral, Mikko Laakkonen, Tamer Nakışçı, Erdem Akan ve Ali Bakova’nın da aralarında olduğu dünyanın saygın tasarımcıları ile çalışıyor. Her koleksiyonunda cam teknolojisi ve işçiliğindeki hünerle tasarım yetkinliğini birleştiren NUDE markası, kullanıcıların tutku ve zevklerini en estetik biçimde yansıtan, duyumlarını artıran yaratıcı koleksiyonlar içeriyor.

Reklam

NUDE tasarımları Türkiye’de Paşabahçe Mağazaları’nda satılıyor. Global ölçekte ise Neiman Marcus, Saks Fifth Avenue, Nordstrom, WallpaperSTORE*, MOMA (San Francisco, New York, Tokyo), Bloomingdale’s, Fenwick, AMARA Living, La Rinascente Milan, satış noktaları arasında yer alıyor. Nudeglass.com ile de dünyanın yüz yirmi ülkesine satış yapılıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve NUDE

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com