HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Sektörel Eğitimlerle Devam Ediyor | HORECA Trend
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Sektörel Eğitimlerle Devam Ediyor

Yayınlandı

on

Metro Türkiye, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle HORECA (otel, restoran, kafe) sektörünün gıda israfına karşı mücadelesine katkıda bulunmak için, “Otel, Restoran ve Diğer Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda İsrafı İle Mücadele Kılavuzu” isimli rehberini baz alarak sektörel eğitimlere başladığını duyurdu.  

HORECA sektöründe gıda atıklarına karşı hassasiyetin artırılması, şefler ve sektör profesyonelleri tarafından bu mücadelenin benimsenmesi ve uygulanması amacıyla gerçekleşen “HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Eğitimleri” 18 Ocak’ta başlıyor. İki etapta gerçekleşecek eğitimlerle 200’e yakın şef ve sektör profesyonelinin gıda israfıyla mücadele konusunda etkili bir başlangıç yapmalarına, işletmeleri için hedefler koymalarına ve faaliyetlerine uyan başarılı bir gıda yönetimi stratejisi geliştirmelerine yardımcı olunması hedefleniyor.

17 Ocak 2022 – 30 yılı aşkın bir süredir Türk mutfak kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Metro TürkiyeBirleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde gıda israfını önlemek üzere HORECA (otel, restoran, kafe) sektörüne yönelik eğitimlere başladığını duyurdu.

Metro Türkiye’nin 30’u aşkın ülkede faaliyet gösteren bir iş ağına sahip olmasının sağladığı bilgi birikiminden ve diğer ülkelerdeki deneyimlerinden faydalanarak geçtiğimiz yıl hazırladığı “Otel, Restoran ve Diğer Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda İsrafı İle Mücadele Kılavuzu” isimli rehberin baz alındığı “HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Eğitimleri” 18 Ocak’ta başlıyor. İki etaptan oluşan eğitimlerin ilk kısmı online olarak; ikinci kısmı ise, online eğitimini tamamlayan katılımcılardan oluşan gönüllülerin fiziki katılımıyla, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak Metro Türkiye bünyesinde hayata geçirilen Gastronometro’nun mutfağında 6 saatlik uygulamalı bir eğitim şeklinde gerçekleşecek. Tamamlanan her eğitim için tüm katılımcıların eğitim katılım sertifikasını almaya hak kazanacağı eğitimlerle 200’e yakın şef ve sektör profesyoneline ulaşılması hedefleniyor.

Basın toplantısının moderasyonunu üstlenen Gıdanı Koru Kampanya Destekçisi Dilara Koçak, konaklama sektöründe gıda israfını ele alan ve bu konuda eğitim geliştiren farklı paydaş gruplarının ve sektörlerin katkı ve işbirliğinin önemine değindi.

Türüng: “Gıda israfına karşı mücadeleye yeni bir eğitim hamlesi ile devam ediyoruz.”

Küresel ve ulusal çapta gıda kaybı ve gıda israfı sorununa dikkat çeken Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Azalan doğal kaynaklar, küresel iklim krizi, tarım ve çiftçiyi olumsuz etkiliyor, dünyayı maalesef açlıkla ve kıtlıkla karşı karşıya bırakıyor. Bu nedenle sürdürülebilirliğin en kritik noktalarından biri de hiç şüphesiz gıda atıkları ile mücadele olarak öne çıkıyor. Çünkü doğal yaşamın devamlılığı, gıda kaynaklarının sürdürülebilir olmasına bağlı. İşte bu nedenle gıdayı üretirken, taşırken ve işlerken de hak ettiği değeri vermemiz gerekiyor. Metro Türkiye olarak biz de sorumlu iş modelimiz kapsamında gıda israfı ile mücadele çalışmalarımızı bütüncül bir yaklaşımla ele alıyor, ortak aklın gücüne olan inancımızla iş ortaklarımızla birlikte projeler geliştiriyoruz. Bu projelere tedarikçilerimizi ve HORECA sektöründeki müşterilerimizi de dahil ediyoruz. Geçtiğimiz yıl bu bakış açısıyla ‘Gıdanı Koru’ kampanyası kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) iş birliğiyle otel ve restoran sektörüne gıda israfı ile mücadele konusunda yol gösterecek kapsamlı bir kılavuz yayınlamıştık. Şimdi de bu kılavuzumuzu baz alarak hazırladığımız yeni bir eğitim hamlesi ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. HORECA sektörünün gıda israfına karşı hassasiyetinin artırılması, şefler ve sektör profesyonellerinin bu mücadeleyi benimsemesi ve uygulaması amacıyla başlattığımız ‘HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Eğitimleri”mizin, tıpkı bu alanda sektörde öncü olan diğer işlerimiz gibi örnek gösterilen çalışmalarımızın bir devamı olarak başarıya ulaşacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Gutu: “FAO, HoReCa sektör liderinin kararlı eylemini takdir ediyor”

HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Eğitimleri ile ilgili değerlendirmede bulunan FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Dr. Viorel Gutu şunları söyledi: “FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Metro Türkiye ile geçen yıl sektörel kılavuzların geliştirilmesiyle başlayan işbirliğinin daha da geliştiğini bilmekten memnuniyet duyuyorum. Bu teknik eğitim, yemek hizmeti şirketlerinin edindikleri bilgileri uygulamaya koymalarına ve önerilen çözümleri uygulamaya başlamalarına yardımcı olacaktır. Eğitim, tüm konaklama sektörünün kapasitesini güçlendirecek ve böylece Türkiye’de Gıda Kaybı ve İsrafını Önleme ve Azaltma Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı’nın uygulanmasına katkıda bulunacaktır. Bu tür bir girişim, diğer aktörlerin izlemesi için bir model ve değerli gıda kaynaklarımızın israfını önlemek ve azaltmak için genel hedefe yönelik çeşitli eylemler için ilham kaynağı olacaktır.”

Işıkgece: “Gıda İsrafı Kılavuzumuzun sahaya taşınmasına şahit olacağız”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece ise “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyamızı 1,5 yılı aşkın süredir FAO ile beraber yürütüyoruz. Yoğun bir emek sonucu, Bakanlığımız, Metro Türkiye ve FAO işbirliğinde hazırladığımız, 50’ye yakın paydaştan görüş aldığımız ve sektöre ücretsiz sunduğumuz “Otel, Restoran ve Diğer Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda İsrafı İle Mücadele Kılavuzu”nu, gene aynı iş birliği ile daha ileriye taşıyoruz. Yarın, Kılavuzumuzun sahaya taşınmasına şahit olacağız.” diye konuştu. Sayın Işıkgece konuşmasının devamında Gıdanı Koru Kampanyası kapsamında HORECA’da gıda israfı araştırmasının sonuçlarını paylaştı: “HORECA’larda çıkarılan yemek miktarının her gün neredeyse %9’u israf ediliyor. Bu rakamın çoğunu, tüketicinin tabağında arta kalan yemekler oluşturuyor. En fazla israf edilen ürünler ise ekmek ve unlu mamuller. İsraf edilen gıdaların yaklaşık yarısı doğrudan çöpe gidiyor, kimi işletme ise hayvan yemi olarak değerlendiriyor. Gıda tedarikçileriyle yapılan iade anlaşmaları, işletmelerin rahat hareket etmesine yol açıyor. Mutfak personelinin mesleki beceri farklılıkları ön-hazırlık ve pişirme süreçlerinde gıdaların etkin kullanılıp kullanılmamasını belirliyor. Doğrama ve pişirme kaynaklı yanlışlıklar israfa neden oluyor. Yarın başlayacak eğitimle, bu alanlarda yaşanan israfın önüne geçmek için çalışacağız.”

Gıda israfının önlenmesi, önlenemeyenin bağışlanması, kalanların ise dönüştürülmesi amaçlanıyor

HORECA sektöründeki işletmelere yönelik olarak gerçekleştirilecek eğitimlerde gıda atıkları ile mücadele;  Dünyada ve Türkiye’de gıda israfı, gıda israf ölçüm çalışması, gıda israfı yönetim ekibi kurulması ve eğitimi, gıda israfını önleme, gıda atıklarını ayrıştırma ve ölçme, önlenemeyen gıda atığının yönetimi olmak üzere toplam 6 ana başlık altında ele alınacak. Ayrıca eğitimler kapsamında işletmelerin gıda israfını menülerin planlanması, hazırlık aşaması, yemek servisi sırası ve sonrası yapılacaklar ile ölçümleyerek önlemesi; önlenemeyen tüketime uygun olan ihtiyaç fazlası gıdaları bağışlaması ve kalanların da hayvan yemi, komposttan enerji kazanımı gibi başka amaçlarla yeniden kullanması gibi kaçınılmaz gıda fazlasının dönüştürülmesi konuları da yer alacak. Bu eğitimler sonucunda ise işletmeler gıda israfını önleyerek; karbon ayak izlerini küçültüp sera gazı emisyonlarını nasıl azaltacaklarını ve böylece ekonomik açıdan tasarruf etmelerinin yanı sıra personel bağlılığını ve motivasyonunu da nasıl artırabileceklerini öğrenmiş olacaklar.

Metro Türkiye’nin gıda israfı ve gıda atıkları ile mücadele için yayınladığı kılavuzun tamamına ulaşmak için: https://gastro-cdn.s3.eu-west-1.amazonaws.com/files/gastrometro-bakanlik-kilavuzu.pdf

Metro Türkiye Hakkında

1964 yılında Almanya’da kurulan ve bugün 30’dan fazla ülkede hizmet veren uluslararası perakende şirketi Metro, 1990 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. 30 yılı aşkın bir süredir Türk mutfak kültürünü ve değerlerini korumak, gelecek nesillere aktarmak ve Türk mutfağının şefleriyle birlikte dünyada hak ettiği yere gelmesi amacıyla çalışan Metro Türkiye, bugün Türkiye’nin 21 şehrinde 37 mağazasıyla 4.200’ün üzerinde çalışana istihdam sağlamaktadır. Mağaza operasyonlarının yanı sıra Gıda Sevkiyat Operasyonu (FSD) ile 60’tan fazla şehirde profesyonel müşterilerine gıda sevkiyat hizmeti gerçekleştirmekte; son tüketicilere ve HORECA (otel, restoran, kafe) işletmelerine 40 binden fazla çeşitte gıda ve gıda dışı ürünü, fiyat-kalite-performans ilişkisini gözeterek sunmaktadır. Sürdürülebilir İş Ödülleri sahibi olan Metro Türkiye ekonomik, çevresel ve sosyal etkileri dikkate alarak faaliyetlerini sürdürmektedir. İzlenebilirlik, gıda güvenliği ve gıda atığı alanlarında uzun soluklu projelere imza atan ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sertifikasına da sahip olan şirket yerli üretimi, üreticileri ve kooperatifleri desteklemekte ve coğrafi işaretli ürünlerin yaygınlaşmasına ve ihracatına katkı sağlamaktadır. Metro Chef, Metro Professional, Metro Premium, Aro ve Rioba gibi kendi markaları ile de tüketicilere 5.000’den fazla ürün sunan Metro Türkiye, Türkiye’de “Tarladan Sofraya” gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulmasını esas alan uluslararası geçerlilikteki IFS Cash & Carry / Wholesale + IFS Lojistik kombine sertifikasına sahip ilk ve tek şirkettir.

 

Kaynak: HORECA Trend ve METRO Türkiye

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

TADIM ANKARA, Gastronomiye Güç Katacak

HORECA sektörünün öncü gazetesi HORECA TREND tarafından düzenlenen “TADIM ANKARA – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” sektöre yeni bir soluk getiriyor. 17 Aralık 2023 Pazar günü, Ankara’da gerçekleştirilecek etkinlik, onlarca üzüm suyu markasını, üzüm severleri ve sektör profesyonellerini bir araya getirecek.

Yayınlandı

on

Türkiye’de HORECA sektörünün öncü gazetesi HORECA TREND tarafından düzenlenen “TADIM ANKARA – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” sektöre yeni bir soluk getiriyor. 17 Aralık 2023 Pazar günü, Ankara Hotel 2000’de gerçekleştirilecek TADIM ANKARA, onlarca fermente üzüm suyu ve gıda markasını, sektör profesyonelleri ve ilgililerle bir araya getirecek.

TADIM ANKARA; et, balık, peynir, vegan gıda, taco ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden fermente üzüm suyu üreticileri ile sektör profesyonellerini Ankara’da bir araya getiriyor. Etkinlikte, onlarca üzüm suyu markası ve gıda üreticileri ile sektör profesyonelleri ve ilgililer buluşacak.

Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Tadım Ankara’ya Güç Katan Markalar

HORECA TREND ve HORECA EVENTS tarafından organize edilen TADIM ANKARA – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” yaklaşık 20 fermente üzüm suyu üreticisinin yanı sıda Türkiye’nin dört bir yanından seçkin gıda markalarını da Ankara’da bir araya getirecek. Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşeşmeleri yapılacak.

Et ve Et Ürünlerinde “Sultan Et”

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Sultan Et de hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Et ve et ürünleri sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Sultan Et, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak. Sultan Et‘in uzman ekibi bağcılık ürünleri ve et konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

 

Deniz Ürünleri ve Balıkta “mezzeMarin”

TADIM ANKARA’ya, mezzeMarin de hem sponsor olarak hem de stantı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Deniz ürünleri sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile mezzeMarin, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak. mezzeMarin‘in uzman ekibi bağcılık ve deniz ürünü eşleşmeleri konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Vegan ve Vejetaryen Gıda Ürünlerinde “Veggy”

Etkinliğe, VEGGY de hem sponsor olarak hem de stantı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Vegan gıda ürünleri sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile VEGGY, davetlileri etkinlik boyunca stantında ağırlayacak. VEGGY‘in uzman ekibi bağcılık ve vegan ürün eşleşmeleri konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Peynir ve Süt Ürünlerinde “Lente Cheese”

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Lente Cheese de hem sponsor olarak hem de stantı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Süt ürünleri sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Lente Cheese, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak. Lente Cheese‘in uzman ekibi bağcılık ürünleri ve peynir konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Su ve İçeceklerde “Uludağ Premium”

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Uludağ İçecek de sponsor olarak katılacak. İçecek sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Uludağ İçecek, davetlileri etkinlik boyunca ağırlayacak.

Fırın ve Gastronomi Ekipmanlarında “FİMAK”

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, FİMAK da hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Profesyonel fırın ve ekipmanları sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel ürünleri ile FİMAK, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak.

Not: TADIM ANKARA – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

Uludağ İçecek, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

HORECA sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de içecek sektörünün öncü markası Uludağ İçecek de sponsor olarak festivalde stantı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşleşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Uludağ İçecek de sponsor olarak etkinlikte yer alacak. İçecek sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Uludağ İçecek, davetlileri etkinlik boyunca ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

FİMAK, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

Gastronomi sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de profesyonel fırın ve ekipmanları denildiğinde akla gelen ilk marka FİMAK da sponsor olarak festivalde standı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşeşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, FİMAK da hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Profesyonel fırın ve ekipmanları sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel ürünleri ile FİMAK, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.