Şeyma Yıldız: Artois, Hayalimin Gerçeğe Dönüştüğü Bir Başarı Hikayesi | HORECA Trend
Takip edin!

Restoran

Şeyma Yıldız: Artois, Hayalimin Gerçeğe Dönüştüğü Bir Başarı Hikayesi

Artois Cadde Kurucusu ve Girişimci Şeyma Yıldız, HORECA Trend Yayın Koordinatörü Elif Akın Yüksel’e özel açıklamalarda bulundu. Yıldız ile girişimcilik öyküsünü ve İstanbul’un en güzel semtlerinden Bağdat Caddesi’nde yer alan Artois Cadde’yi ve kuruluş hikayesini konuştuk.

Yayınlandı

on

Artois Cadde’nin kuruluş hikayesini ve bu mekanı oluşturmadaki ilhamınızı paylaşabilir misiniz?

Uzun yıllar bilgi teknolojileri ve finans sektöründe faaliyet gösteren grup şirketlerinde kurucu ortak ve yönetici olarak çalıştım. Pandemi süreciyle hepimizin hayatına online çalışma süreci girdi. Bu dönem bana, gastronomiye olan tutkumdan dolayı hep hayalini kurduğum restoran açma fikrim üzerinde düşünmek, planlamaya başlamak, çalışmak ve harekete geçmek için fırsat verdi. Hayalim, tutkum ile birleşti ve gerçeğe dönüştü. Bugün Artois bir yaşına girdi ama hala geliştirmeye çalışıyorum, çünkü bir restorandan daha fazlasını hayal ediyorum.

Artois’in menüsünde Anadolu’nun lezzetlerini dünya mutfağıyla birleştirme fikri nasıl ortaya çıktı?

İstanbul’un en güzel noktalarından biri olan Bağdat Caddesi’nde yer alan Artois, Anadolu’nun lezzetlerini dünya mutfağı ile harmanlayarak geliştirdiği seçkin menüsüyle günün her saatinde misafirlerini ağırlıyor. Menülerimizi oluştururken tüm kullanılan ürünlerin organik olmasına karar verdik. Dünya mutfaklarında da “menümüzde yer alan seçenekleri, kendi topraklarımızdaki ürünlerle neden harmanlamıyoruz” sorusu Artois’te yepyeni bir lezzet açılımı yarattı. Örnek vermek gerekirse; İtalyan pizzasında kullanılan mozzarella peynirinin yerine Anadolu’da üretilen birbirinden lezzetli, organik birçok peynir çeşidini kullanmayı tercih ettik.

Artois’in öne çıkan veya en popüler yemekleri neler? Bunlar hakkında daha fazla bilgi alabilir miyiz?

Artois, çok değerli danışman şeflerinin imzasını taşıyan gurme lezzetleri ile misafirlerini ağırlıyor. Taze ve kaliteli malzemeler kullanılarak oluşturulan menüler, misafirlerine Artois’in benzersiz lezzet, kalite ve servis anlayışını bir arada sunuyor.

Öne çıkan yemeklerimizi; başta Artois Cadde’ye özgü sunumu ile Dana Kaburga, Parmesan tekerinde makarna ve yine özel sunumu ile Konfit Piliç olarak sıralayabiliriz. Öne çıkan sadece yemeklerimiz de değil elbette.

“Ev sıcaklığındaki” atmosferiyle evinizde gibi hissettiren Artois’in lezzetlerine, tümü organik ürünlerden hazırlanan alkollü ve alkolsüz imza kokteyllerinin yanı sıra özel şarap mahzenimizdeki her damak tadına uygun zengin bir şarap koleksiyonu eşlik ediyor. Şarap mahzenimiz, eski dünya şaraplarından yeni dünya şaraplarına kadar geniş bir yelpazede şarapları barındırıyor. Her biri özenle seçilmiş ve saklanmış olan şaraplar, damak zevkinize uygun olarak sunuluyor. Şarap mahzenimizdeki şarapların çoğunun organik veya biyodinamik olarak üretilmiş olmasına özen gösteriyoruz.

Gastronomi alanındaki değişen trendler ve müşteri talepleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Artois Cadde bu değişimlere nasıl uyum sağlıyor?

Birinci yaşımızı tamamladık ama bu süreçte dünyada ve ülkemizde çok majör değişiklikler yaşandı. Kahramanmaraş deprem felaketi, seçimler, ekonomik dalgalanmalar v.s. Dolayısıyla bu dinamiklerin ekonomik sonuçları; hem işletmelerin giderlerine hem de direkt olarak insanların keyif için ayırdıkları bütçelere doğrudan yansıdı ve talepler değişti. Biz bu değişkenlerden herkes gibi etkilenmiş olsak da Artois’te hiçbir şekilde kalitemizden ödün vermeden yolumuza devam ettik, edeceğiz de.

Restoran işletmeciliği zorlu bir sektör. Bu sektörde başarılı olmanın ve müşteri sadakatini kazanmanın sırları nelerdir?

Evet; çok haklısınız. Bu çok önemli ve kritik bir noktaya işaret eden bir soru. Restoran işletmeciliği zorlu bir sektör, lakin misafir ağırlama mantığı ile hizmet kalitesini birleştirebildiğiniz anda genel başarının ilk adımları atılmıştır. Bunu sahaya yansıtıp çalışma ekibinin aidiyet duygusunu yakaladığınız anda başarı gelir. Yani bir başka değişle şöyle diyebiliriz; Artois’in kendi bünyesinde oluşturduğu iklim kültürünün misafirlerimize yansıması sürecin en doğal sonucudur.

Gelen müşteriye içerideki samimi ortamı, ev sıcaklığını yaşattığınızda ve özel olduklarını onlara hissettirdiğiniz anda müşteri sadakatini kazanmaya başlamış olursunuz, bunları destekleyen en büyük unsur ise; lezzet, lezzet, lezzet…

Artois’in “ev sıcaklığı” ana fikri ile tasarlanan mekan dizaynı, misafirlerimize aynı anda hem ev konforunu ve sıcaklığını hem de özel hissetmelerini sağlıyor. İster arkadaşlarınızla keyifli ve uzun vakit geçirmek için, ister yoğun iş temponuzu sıcak bir ortamda en konforlu şekilde yaşamak için tercih edeceğiniz bir mekan yarattık.

Artois’in yer aldığı konumun seçimindeki önemli faktörler nelerdir ve bu lokasyonun restoranınıza nasıl katkıda bulunduğunu düşünüyorsunuz?

Artois’i açarken özellikle Bağdat Caddesi’nin bir alt paralelinde olmayı tercih ettik. Bunun nedenlerinin başında misafirlerimizin; caddenin trafiğinden, gürültüsünden ve kalabalığından uzak yani caddenin kalbinde şehrin yıpratan keşmekeşinden kaçabilecekleri bir ortam sunmaktı. Bu fikre eşlik eden bir başka yan etkende otopark sorununu en kaliteli şekilde çözmekti. Günün her saatinde keyifli bir şekilde sakin bir ambiyansta bir businnes alanı oluşturmak da bizim için önemliydi.

İstanbul Bağdat Caddesi’nde çok kolay ulaşılabilen bir noktadayız. Artois’in lokasyon olarak, İstanbul’un kültür sanat alanındaki en gözde kültür merkezi olan Caddebostan Kültür Merkezi’nin yanında olmasını da özellikle tercih ettik.

Artois; farklı lezzetlerin harmanlandığı menüsü, sağlıklı lezzet çeşitleri, zengin kokteylleri ve modern dekorasyonu ile hem neşeli dost sohbetlerine hem de iş toplantılarına ev sahipliği yapan İstanbul’un müdavim lezzet durakları arasındaki yerini kısa zamanda aldı.

Grup şirketlerinizin bilgi teknolojileri ve finans sektörlerinde başarılı işler çıkarttığını biliyoruz. Bu bilgi birikimlerinizin Artois’e ne gibi bir katkısı oldu?

F&B sektöründe herkes bilgi teknolojilerine uyum sağlamış durumda. Ancak sektöre girdiğimizde bizim dikkatimizi çok önemli bir şey çekti. Hiçbir işletme yapay zeka uygulamalarını kullanmaya başlamamıştı. Düşünsenize, “Akıllı Bir Asistan” var ve sizin ürünlerinizin bitmek üzere olduğunu mutfak şefine bildiriyor, hatta tedarikçilerinize bu siparişin geçmesi için satın alma departmanına tavsiyelerde bulunuyor ya da salon şefine yarın yağmurlu bir hava olacağını bildiriyor ki, şemsiye kullanan birçok işletme bu konuda önlemini önceden alabilsin, bunun gibi birçok noktada yapay zekayı kullanmak bir gereksinimdi. Bizim ekiplerimiz Artois’te bunu gerçekleştirdi. Ön planda olmayan ama sürdürülebilir kalitemizdeki en önemli nedenlerden birisi “Akıllı Asistan”’dır.

“Akıllı Asistan” çok iyiymiş. Peki, bu akıllı asistanı piyasaya sürmek istiyor musunuz?

Tabii ki… Hatta uluslararası bir proje olması için AcademyTech’teki arkadaşlarımız global POS sistem üreticileri ile temas halindeler.  Bu ürünü sadece Türkiye sınırları içinde kalmasını istemiyoruz.

Restoranınızda misafirlerinize benzersiz bir deneyim sunma amacınız nedir ve bu amaca ulaşmak için neler yapıyorsunuz?

Bu sorunun cevabı kısa ve net aslında: birincisi “Lezzet”, ikincisi de: “Ev Konforu”

Artois’te lezzet; organik ve sağlıklı malzeme seçimi, el yapımı ve kaliteli ürünlerin seçkin sunumlara dönüşmesi demektir.

Ev konforu ise; misafirlerimizin günün her saat diliminde beklentilerine cevap verebileceğimiz mekânsal atmosferi sağlamaktır.

Gelecekte Artois’in hedefleri nelerdir? Genişleme planlarınız var mı?

Yurtdışında şubeleşmek… Başarımızın en önemli parçalarından birisi denetim! Artois Cadde’de denetleyici olarak kurumsal şirketlerle çalıştığımız için işimiz şubeleşme konusunda kolay. Kalitemizden ödün vermeden özellikle yurtdışında Artois ile özdeşleşmiş yemeklerimizin ve kokteyllerimizin ön planda olduğu fakat ilgili ülkenin yerel yemeklerinin de sunulacağı bir Brasserie Artois açacağız.

Bu iyi bir haber. Artois’i çok yakında yurtdışında da göreceğiz öylesyse?

Doğru, işlerimiz nedeniyle bir ayağımız zaten hep yurtdışında. İş yaptığımız ya da gezip gördüğümüz hangi ülkede nasıl yapabiliriz ve başarılı olabiliriz deneyimini çok kısa sürede olgunlaştırdık. Önümüzdeki yıl, güzel haberlerle tekrar sizlerle röportaj yaparız kısmetse.

Son olarak Artois’in yeni yılında yeni projeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yeni sezonda “Artois ile Gastronomi” adı altında geliştirdiğiniz yepyeni hizmetleri markamıza ekleme kararı aldık. Seçkin misafirlerinin katılımıyla gerçekleşecek gastronomi alanında atölyeler, tadım günleri ve akşam yemekleri gibi özel organizasyonlarımızla misafirlerimizi ağırlamaya devam edeceğiz. Bu organizasyonlarımızda sosyal sorumluluk projelerine de destek olacağız.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Restoran

Ramazan’ın Bereketli Sofraları Izaka Terrace’da

Eşsiz boğaz manzarasıyla şehrin ayrıcalıklı buluşma mekânlarından Izaka Terrace; Ramazan ayında misafirlerini, Türk mutfağının bereketi ve eşsiz güzellikteki lezzetleriyle hazırladığı iftar menüsüyle ağırlıyor.

Yayınlandı

on

Şehrin kalbi Gümüşsuyunda CVK Park Bosphorus Hotelin teras katında yer alan Izaka Terrace, on bir ayın sultanı Ramazan ayını eşsiz boğaz manzarası eşliğinde, bereketli iftar sofraları ile karşılıyor. Geleneksel lezzetleri şık sunumlarla buluşturan Izaka Terrace, 4 hafta sürecek ramazan ayı boyunca misafirlerine 4 farklı iftar menüsü sunuyor.

Tarihi yarımada manzarasının yanı sıra, misafirlerine fasıl müziği eşliğinde unutulmaz bir iftar yemeği hazırlayan Izaka Terrace’ın menüsünde; iftariyeliklerden çorbalara, zeytinyağlılardan hamur işlerine kadar pek çok başlangıç yer alıyor. Her haftaya özel yenilenen menüsünde; ciğerli pilavdan yoğurtlu ali nazik kebabına, nohutlu mantı çorbasından kuzu etli böreğine, Ege otları kavurmasından, kuzu incik mutacana ve vişne soslu dana kaburga gibi geleneksel Türk mutfağının eşsiz yemekleri bulunuyor. Ana yemeğin ardından cevizli ve narlı güllaç, tahin soslu balkabağı ve Maraş dondurması ile servis edilen fıstıklı baklava gibi birbirinden çeşitli tatlı servisi yapılıyor. Ramazan boyunca tüm menülerde limitsiz meşrubat, meyve suyu, ayran, çay, kahve, demirhindi ve kızılcık şerbeti de menüye dahil olarak sunuluyor.

Siz de büyüleyici bir atmosferde, aileniz ve dostlarınızla,  profesyonel bir mutfak ekibi tarafından hazırlanan unutulmaz iftar ziyafeti için şimdiden Izaka Terrace’da yerinizi ayırtın.

Kaynak: HORECA Trend ve Izaka Terrace

Devamını Oku

Restoran

Geleceğin Menüleri BigChefs’te!

Dünyanın en büyük gıda üreticilerinden biri olan Unilever’in ev dışı gıda sektöründe hizmet veren markası Unilever Food Solutions ve Türkiye’nin en yaygın kafe-restoran zinciri BigChefs iş birliğiyle gastronomi dünyasına yön veren bir yenilik daha! 1600’den fazla global şefin öngörüleriyle şekillenen ve sektörde benzersiz bir metodolojiye sahip “Geleceğin Menüleri” trend raporu 26 Şubat -7 Nisan tarihleri arasında BigChefs şubelerinde eşsiz lezzetlere dönüşüyor.

Yayınlandı

on

26 Şubat – 7 Nisan tarihleri arasında BigChefs şubelerinde sunulacak “Geleceğin Menüleri” için, 26 Şubat’ta Unilever Food Solutions ve BigChefs iş birliğini duyuran bir lansman daveti düzenlendi. “Geleceğin Menüleri” lansman etkinliği, gastronomi dünyasının önde gelen isimlerini özel bir yemek davetinde bir araya getirdi. Davet, sektör profesyonelleri ve basın mensupları gibi önemli konukların katılımıyla gerçekleştirildi, geleceğin yemek trendlerine ışık tuttu.

UFS’nin kapsamlı araştırmaları ve 1600’den fazla global şefin öngörüleriyle şekillenen “Geleceğin Menüleri” global trend raporu, etkinliğin odak noktası oldu. Lezzet Kontrastı, Gelenekten Geleceğe Lezzetler, Paylaşma Hazzı ve Karşı Konulmaz Sebzeler trendleri, BigChefs ve UFS şefleri tarafından gıda deneyimine odaklanan lezzetlere dönüştü.

BigChefs ve UFS İş Birliği Bir Lansman Etkinliği ile Tanıtıldı

Lansman davetinde, misafirlere özel gastronomik bir tadım deneyimi hazırlandı. Etkinlik, yemek öncesinde düzenlenen bir tadım masası ile başladı, burada malzeme, sos ve aromaların lezzet kontrastlarına dikkat çekilerek misafirlerin damak zevklerini uyandırmak amaçlandı. Aynı zamanda, menü trendlerine uygun olarak hazırlanan kokteyller, misafirlerin yemeğe geçmeden önceki deneyimlerini zenginleştirdi. Bu kokteyller, modern ve yenilikçi yaklaşımların, içecek seçimlerine nasıl yansıtılabileceği konusunda ilham verdi. Yemek menüsü ise, paylaşmanın hazzı ve samimiyetini vurgulama amacıyla, masanın ortasında ikram edilen lezzetlerle devam etti.

 

Menünün “Karşı Konulamaz Sebzeler” bölümünde, mor, tatlı ve normal patatesten oluşan ve farklı katmanlardan meydana gelen Pave sunuldu. “Gelenekten Geleceğe” adı altında sunulan ikinci bölümde ise, presslenmiş dana pöç tandır, mac & cheese kuskus ve Hindiba yatağında Hatay usulü köz soğan salatası gibi geleneksel lezzetler, modern bir dokunuşla yeniden yorumlandı. Son olarak, “Lezzet Kontrastı” bölümüyle, vanilyalı ve ballı Ezine mus, susamlı çıtır kurabiye ve çikolata kaplı Kalamata zeytini gibi tatlı ve tuzlu lezzetlerin dengeli birlikteliği sunuldu.

Misafirler, yemek öncesi sunulan tatlar ve ardından gelen menüyle, yeme içme sektöründe geleceğin trendlerine ışık tutan bir deneyim yaşadılar.

BigChefs’te Geleceğin Menüleri’nde Neler Var?

BigChefs ve Unilever Food Solutions iş birliğiyle hazırlanan özel reçeteler “BigChefs’te Geleceğin Menüleri” adıyla 26 Şubat – 7 Nisan tarihleri arasında BigChefs şubelerinde servis edilecek. Menü, dört gıda trendini lezzetli ve yenilikçi yemeklerle buluşturuyor. Karşı Konulmaz Sebzeler trendini temsil eden Çıtır Akdeniz Salatası, vişne domates, çıtır tortilla ekmekleri, beyaz peynir, avokado, kıtır havuç-salatalık, Knorr Akdeniz Salata sosu ve nar taneleriyle sağlıklı ve lezzetli bir seçenek sunuyor. Paylaşma Hazzı’nı öne çıkaran Kızarmış Sebze Topları, brokoli-peynirli, ıspanaklı-patatesli ve kök sebzeler-mozzarella çeşitleriyle paylaşımlık tabakların yeni yıldızı oluyor. Karşı Konulmaz Sebzeler trendi altında, Havuç ve Kabak Spaghetti ile havuç ve kabakların spagetti şeklinde sunumu, lor peyniri, pesto, ceviz içi, domates sos ve yoğurt dip ile karşı konulmaz bir lezzet serüveni vaat ediyor. Lezzet Kontrastı trendini yansıtan Reyhan soslu Izgara Tavuk Filetosu, domates soslu ızgara patlıcan ve reyhanlı peynir sos ile tatların mükemmel uyumunu sunarken, Gelenekten Geleceğe Lezzetler kategorisinde yer alan İsli Peynirli Patatesli Izgara Köfte ve “Kadayıf” de Nata, geleneksel tatları modern dokunuşlarla yeniden yorumluyor.

“Geleceğin Menüleri’ni, Zincir Bir Markanın Menüsüne Entegre Etmek ve Geniş Bir Kitleye Ulaştırmak, Bizim İçin Büyük Bir Gurur Kaynağı.”

UFS şefleri Osman Bahadır ve İbrahim Akdeniz, “Geleceğin Menüleri” lansmanı ve bu özel iş birliğinin gıda sektörüne getireceği yenilikler hakkında düşüncelerini paylaştılar. İbrahim Akdeniz, UFS Şefi olarak, bu projenin önemini şu sözlerle vurguladı: “Geleceğin Menüleri, biz şefler için sıradan bir trend raporundan ibaret değil, aynı zamanda bir ilham kaynağı. Çünkü bu araştırmanın kaynağı biziz. Bu projede yer almak, bize gastronomi sanatında yeni ufuklar açıyor ve sürdürülebilirliği, sağlığı ve yenilikçiliği ön planda tutan yaklaşımlarımızı pekiştiriyor. BigChefs ile iş birliği yaparak, bu yenilikçi menülerin tüm şubelerde sunulması, bir zincir restoranda ilk kez bu kadar yaygın bir uygulamanın yapılmasına vesile oldu. Bu, sektördeki diğer markalara ve şeflere de ilham verecek bir adım.”

BigChefs’in Mutfak Koordinatörü Şef Murat Aslan ise, Unilever Food Solutions ile yapılan bu iş birliğine dair düşüncelerini şöyle ifade etti: “Bu menüyü hazırlarken, malzemelerin kalitesinden yemeğin sunumuna kadar her detay üzerinde titizlikle durduk. Misafirlerimize unutamayacakları bir deneyim sunmayı hedefledik ve bu lansman etkinliği, bu hedefimize ulaştığımızı gösteren anlamlı bir başlangıç oldu. Unilever Food Solutions ile iş birliğimizin, sektördeki yenilikçi yaklaşımlarımızı ve kaliteye olan bağlılığımızı pekiştireceğine inanıyorum.”

Şef Osman Bahadır da, UFS Şefi olarak, projenin sektöre olan etkisine dair görüşlerini paylaştı: “Bu iş birliği, gıda sektöründe bir dönüm noktası oluşturuyor. Geleceğin Menüleri trendleri raporundan elde edilen bilgilerle hazırlanan menüler, lezzetin sınırlarını zorlarken, aynı zamanda gıda atığı azaltma, bitkisel protein kullanımı ve paylaşma hazzı gibi önemli konulara dikkat çekiyor. Bu yenilikçi yaklaşımları, Türkiye’nin en yaygın kafe-restoran zinciri BigChefs gibi bir markanın menülerine entegre etmek ve geniş bir kitleye ulaştırmak, bizim için büyük bir gurur kaynağı. Bu projenin, sektördeki diğer şeflere ve markalara da ilham vererek, yenilikçi ve sürdürülebilir gıda çözümlerinin benimsenmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

“Geleceğin Menüleri” lansman etkinliği, BigChefs ve UFS’nin geleceğe yönelik vizyonunu ve yeme-içme sektöründeki yenilikçi yaklaşımlarını sergiledi. Etkinlik, aynı zamanda, 12 Şubat’tan itibaren tüm BigChefs şubelerinde sunulacak olan özel menülerin müjdecisi oldu. Bu menüler, ziyaretçilere, dört gıda trendini yansıtan benzersiz lezzetlerle dolu bir gastronomi deneyimi vaat ediyor.

Unilever Food Solutions Hakkında

“Bugün Yanındayız, Yarına Hazırız.”

Mutfaklardaki şefler ve işletmeciler bugün aynı anda pek çok zorlukla mücadele ediyor: artan tedarikçi fiyatları, enerji maliyetlerinin yükselmesi, personel sıkıntısı ve küresel ekonomik durgunluk… Şefler tarafından mutfaklardaki ihtiyaçlara çözüm bulmak için hayata geçen Unilever Food Solutions, “Bugün yanındayız, yarına hazırız.” mottosuyla gastronomi dünyasına hem destek olmaya hem de ilham vermeye devam ediyor. 300’den fazla şefin yer aldığı Unilever Food Solutions, şeflerin yarattığı lezzetler için profesyonel ve yüksek kalitede, hayatı kolaylaştıracak, sürdürülebilir malzemelerle ürünler sunarken, dünyadaki trendleri takip eden reçeteleri ve yeni yetenekler için eğitimleriyle de mutfakları yarına hazırlıyor. Unilever Food Solutions attığı her adımla, mutfağı bir stres kaynağından çıkartıp tutku kaynağına dönüştürüyor ve sevdikleri işi yapmaları için şefleri özgürleştiriyor.

Kaynak: HORECA Trend ve BigChefs

Devamını Oku

Restoran

Akdeniz ve Anadolu’nun Kalabalık Sofraları İçin Terrazza Italia’ya Davetlisiniz

İtalyan ve Türk mutfağından yerel lezzetleri fine-dining konseptinde sunan Terrazza Italia, özel davetlerde kalabalık sofraların yeni adresi olacak. Fine dining konseptini, samimi paylaşımlarla harmanlayan bir sofra kültürü vadeden Terrazza Italia, Şef Claudio Chinali’nin kültürlerarası mutfak deneyimini lansman, grup yemekleri ve özel davetler gibi farklı büyüklükteki organizasyonlarda da sunuyor.

Yayınlandı

on

Ev konforunda, sıcak ve samimi bir atmosfer yaratan Terrazza Italia, restoran içindeki geniş masaları ile kurumlara özel grup organizasyonları için uygun çözümler sunuyor. Alanın dönüştürülebilir ve uyarlanabilir iç tasarımı ile lansman etkinliklerinin yanı sıra doğum günü, kutlama etkinlikleri ve özel davetler için de şık bir adres olan Terrazza Italia’nın seçkin gastronomi deneyimi fark yaratıyor.

İtalyan mutfağının dünyaca ünlü lezzetlerini ve Türkiye’nin yerel mutfağının çeşitliliğini profesyonel bir bakış açısıyla yeniden yorumlayan Terrazza Italia’daki özel etkinliklerde, etkinliklere uygun olarak tasarlayacakları menü alternatifleri sunuluyor. Terrazza Italia, menü seçeneklerinin yanı sıra zengin tadım menüsü ile de paylaşımlı sofraların adresi oluyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Terrazza Italia

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.