Yeni Nesil Meyhane Kültürü | HORECA Trend
Takip edin!

Meyhane

Yeni Nesil Meyhane Kültürü

“Yeni nesil meyhane” kavramı, geleneksel meyhane kültürüne modern ve çağdaş bir yorum getiren mekanları ifade eder. Bu tür meyhaneler, geleneksel meyhane unsurlarını korurken, çağdaş gastronomi anlayışı, modern tasarım ve dekorasyon, yaratıcı meze ve yemek menüleri ile farklı bir atmosfer sunarlar.

Yayınlandı

on

Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere yeni nesil meyhane kültürü oldukça hızlı bir şekilde yayıldı. Peki, yeni nesil meyhane nedir? Geleneksel meyhaneler ile yeni nesil meyhane arasındaki farklar neler? Bu makalede bu sorulara yenıt verip, sizlere yeni nesil meyhane önerilerinde bulunacağız.

Meyhane 101: Nedir? Ne Değildir?

Meyhane, özellikle Türkiye, Yunanistan, Balkanlar ve Orta Doğu gibi bölgelerde popüler olan, genellikle alkol servisi yapılan ve çoğunlukla meze çeşitlerinin de sunulduğu bir tür restoran veya lokantadır. İsminin Farsça’da “şarap yeri” anlamına gelen “mey” (şarap) ve “hane” (yer, ev) kelimelerinden türediği kabul edilir. Meyhaneler, sosyal etkileşimin yoğun yaşandığı, müzik eşliğinde eğlenceli vakit geçirilebilen mekanlardır.

Geleneksel Türk meyhanelerinde rakı, popüler bir seçimdir. Rakı genellikle beyaz peynir, zeytin, kalamar, ahtapot, haydari gibi çeşitli meze ve balıkla birlikte tüketilir. Meyhaneler genellikle lokal, samimi ve sıcak bir atmosfere sahiptir ve çoğu zaman canlı müzik de sunulur. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği gibi geleneksel müzik türleri meyhanelerde sıklıkla çalınır.

Yeni Nesil Meyhane: Nedir? Ne Farkı Var?

“Yeni nesil meyhane” kavramı, geleneksel meyhane kültürüne modern ve çağdaş bir yorum getiren mekanları ifade eder. Bu tür meyhaneler, geleneksel meyhane unsurlarını korurken, çağdaş gastronomi anlayışı, modern tasarım ve dekorasyon, yaratıcı meze ve yemek menüleri ile farklı bir atmosfer sunarlar.

Yeni nesil meyhane için örnek görsel. Rakı, beyaz peynir ve zeytinyağlı dolma görseli.

Yeni nesil meyhane kültürü başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Tüm Türkiye’de popüler oldu.

İşte “yeni nesil meyhane” ile geleneksel meyhanenin arasındaki bazı temel farklar:

Mekan Tasarımı:

  • Geleneksel Meyhane: Genellikle daha samimi, ahşap mobilyalar, eski zamanlara ait fotoğraflar ve klasik Türk motifleri ile süslüdür.
  • Yeni Nesil Meyhane: Modern ve şık bir dekorasyon anlayışı ile dizayn edilmiştir. Aydınlatma, mobilya ve atmosfer genellikle daha sofistike ve modern bir izlenim yaratır.

Menü:

  • Geleneksel Meyhane: Klasik meze çeşitleri, balık ve rakı üzerine yoğunlaşır.
  • Yeni Nesil Meyhane: Geleneksel meze ve yemeklerin yanı sıra, farklı mutfaklardan etkiler taşıyan, daha yaratıcı ve modern tarifler de menüde yer alır.

İçki Menüsü:

  • Geleneksel Meyhane: Rakı başta olmak üzere, bira ve şarap gibi daha klasik içki seçenekleri sunar.
  • Yeni Nesil Meyhane: Kokteyl gibi daha geniş ve çeşitli içki seçenekleri, yerel ve yabancı birçok marka ile zengin bir içki menüsü olabilir.

Müzik ve Eğlence:

  • Geleneksel Meyhane: Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Rebetiko gibi geleneksel müzik türleri çoğunluktadır.
  • Yeni Nesil Meyhane: DJ performansları, alternatif Türk müziği veya farklı müzik türlerinin bir araya getirildiği, daha geniş bir müzik yelpazesi olabilir.

Hizmet Anlayışı:

  • Geleneksel Meyhane: Daha çok mahalle meyhanesi atmosferi, samimi ve sıcak bir hizmet anlayışı.
  • Yeni Nesil Meyhane: Daha profesyonel bir hizmet anlayışı, rezervasyon sistemi, özel etkinlikler gibi ekstra hizmetler sunabilir.

Yeni nesil meyhaneler, genellikle genç nesil ve turistler gibi daha geniş bir kitleye hitap etmeyi hedefler, bu da onları şehir yaşamının dinamik bir parçası haline getirir. Ancak her iki tür meyhanenin de kendi yerine göre birçok avantajı ve kendine has bir çekiciliği olduğu söylenebilir.

Yeni Nesil Meyhaneleri Keşfedin

İstanbul ve Ankara gibi metropollerde yeni nesil meyhanelerin sayıları hızla artıyor. Her geçen gün yenisi açılan bu mekanları takip etmek için listeleme platformlarından destek alabilirsiniz. İstanbul için, HORECA TREND’in “Meyhane” kategorisine göz atabilir, Ankara içinse Türkiye’nin en büyük şehir rehberi “Ankara Gibisi Yok“ta arama yapabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.