Restoranlarda Yapay Zeka: Yotto Sushi & Wok, Satışları Nasıl %22 Artırabildi? | HORECA TREND
Takip edin!

HORECA Tedarik

Restoranlarda Yapay Zeka: Yotto Sushi & Wok, Satışları Nasıl %22 Artırabildi?

Yotto Sushi & Wok, restoranlarında SteadyControl sistemini kullanarak personelinin çalışmalarını dijitalleştirdi. Sadece bir ay içinde çalışma standartlarına uyum oranı %12 artış gösterdi ve işletmelerdeki ortalama fatura tutarı %33 yükseldi.

Yayınlandı

on

Yotto Sushi & Wok, Türkiye’de üç şehirde 10 şubesi bulunan bir hızlı servis restoran zinciri. Ülkede misafirlerini Uzak Doğu ve Pan-Asya mutfağıyla tanıştıran ilk şirketlerden birisi. Bugün, şirket franchise pazarında başarılı bir şekilde gelişmekte olup aktif olarak yeni iş olanaklarında uzmanlaşmakta. Restoranlarında hizmeti geliştirmek için SteadyControl sistemini kullanarak personelinin çalışmalarını dijitalleştirdi. Sadece bir ay içinde çalışma standartlarına uyum oranının %12 artış gösterdiğini ve işletmelerdeki ortalama fatura tutarının %33 yükselmesinin nasıl elde edildiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Temel Çalışma Standartlarına Uyum Sağlamakta Artış

Yotto Sushi & Wok şirketinin Operasyon Müdürü Cemal Kural uzun yıllar boyunca 80 kişilik bir ekibi manuel olarak yönetti. Her gün şahsen restoranları geziyor, çalışanları denetliyor ve ihlalleri, uygunsuzlukları tespit ediyordu. Denetimler günde birkaç saat sürüyor, ancak sonuç elde edilemiyordu. SteadyControl sistemin Türkiye pazarına girmesiyle birlikte şirket, Antalya’daki restoranlara bu sistemi ilk kuranlardan biri oldu.

SteadyControl, modern yönetim uygulamalarını, yapay zekayı ve en son ses ve video analiz teknolojilerini birleştiren bir personel kontrol ve yönetim sistemi. Sistem retail, HORECA, benzin istasyonları, otomobil bayileri ve diğer sektörlerde personel verimliliğini artırmada lider olarak kabul edilmektedir. Sistemin eşi benzeri olmayan metodolojisi ve uzman desteği, üst yönetimin minimum katılımıyla gelir artışı ve hızlı yatırım getirisi sağlamaktadır.

Sistem veri toplamak için kameralara bağlanır, mikrofonları veya sesli yaka kartlarını kullanır ve kasa yazılımı ve CRM ile entegre olur. Daha sonra Yapay Zekâ teknolojisi bir çalışanın kabalığı, yönetimi kandırması ve hırsızlık yapması, şirketin itibarına zarar veren uygunsuz personel davranışı gibi usulsüzlükleri otomatik olarak tespit eder. SteadyControl sayesinde sadece bir ay içinde Yotto Sushi & Wok zincirinde çalışma standartlarına uyum %12 oranında artmıştır. Temel ihlaller ve yasaklanmış faaliyetler azaldı. Örneğin, çalışanlar satış noktalarını zamanında açmaya, dış görünüş kurallarına uymaya, teşhir ürünlerine ve tesislerin temizliğine dikkat etmeye başladı.

Yotto Sushi & Wok Operasyon Müdürü Cemal Kural: “10 yıl Starbucks’ta, sekiz yıl da Club Hotel Sera’da müdür görevini yaparak çalıştım. Ancak tüm bu yıllar boyunca SteadyControl sisteme benzeyen hiçbir şey görmedim. Daha önce sadece hayalini kurabildiğim personel yönetimi için vazgeçilmez bir araçtır. Artık tüm restoranları tek bir sistemden kontrol edebiliyorum ve bunu yapmak için günde sadece bir saatimi harcıyorum. Stratejik görevler ve iş geliştirme gibi konular için daha fazla zamanım oluyor.”

Kasiyerler Satışları Artırdı, Misafirler de Kaliteli Hizmet Aldı

SteadyControl sistemi ile çalışmanın en önemli aşaması, misafirle temas edilen her noktada hizmet kalitesini artırmaktır. Bir ay devamında, Yotto Sushi & Wok işletmesinde misafirleri karşılama standartları mükemmel hale getirebildik. Kasiyerler her misafire gülümsemeye ve tek tip selamlama metni kullanmaya başladı.

Reklam

Ek satış bloğunda gerçek bir atılım yaşandı. Sistem kasiyerlerin inisiyatifini artırmakta çok yardımcı oldu: Ek satın alma tekliflerine uyum %31 oranında arttı. Çalışanlar, siparişe çorba ve gungan sushi, yanı sıra şarap ve bira gibi belirli ürünlerin önermesinde bulunmaya başladı. Buna ek olarak, bir set seçerken, kasiyerler misafirin siparişini ekstra bir porsiyon rulo ile genişletilmesini önermektedir. Bugün, sürece uyum %80’in üzerinde olup bu rakam her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

Sistemdeki finansal analizlerin de gösterdiği gibi, misafirler personelin önerilerini gayet istekli kabul ediyor. Vakaların yarısında, müşteriler kasiyerlerin tavsiyelerine kulak verip yemeklerini seçme konusunda onlara güveniyor. Netice olarak, SteadyControl ile çalışma sonucunda sadece bir ay içinde restoranlardaki ortalama hesap tutarında %30’dan fazla artış görüldü.

Yotto Sushi & Wok Genel Müdürü Ivan Shestakov, “Ek satışları artırmak ve ortalama hesap tutarını arttırmak bizim için temel önceliktir. Suşi dükkanlarındaki mevcut trafikten daha fazla para kazanabileceğimizin hep farkındaydık, ancak bunu yalnızca SteadyControl ile başarmak mümkün oldu. Sistem sayesinde, kasiyerler ortalama hesap tutarını ve dönüşüm oranını artırmada doğrudan etkilidir: vakaların %80 oranında siparişe bir ek içecek almayı teklif ediyorlar ve misafirlerin neredeyse yarısı bu teklifi kabul ediyor. Sadece bu süreç bile sistem için yaptığımız tüm masrafları ilk ay içinde karşılamamızı sağladı” diyor.

Sistem sayesinde sadece işletme değil, misafirler de faydalanıyor. Personelin müşterilerle ne kadar kibar iletişim kurduğunu ve siparişin ne kadar hızlı getirildiğini analiz ediyor. Yotto Sushi & Wok’ta yemeklerin servis edilmesi 20 dakikadan uzun sürmüyor. SteadyControl sayesinde kasiyerler müşterilere %100 oranında afiyet olsun diyor ve siparişleri zamanında getiriyor.

Ekip Artık Birbirine Daha Yakın Oldu, Çalışanların da Mesleki Gelişim ve Büyümeleri İçin Daha Fazla Fırsat Eline Geçti

SteadyControl sistemi, çalışanlar için uyumlu bir çalışma ve mesleki gelişim ortamı yaratırken şirketin iş süreçlerini iyileştirmeyi, çalışma standartlarına uyumu sağlamayı ve şirketin gelir düzeyini artırmayı amaçlamaktadır. Sisteme, saha personeli ve Yotto Sushi & Wok marka standartları için ipuçları veren bir Bilgi Bankası yerleştirilmiştir. Bu sayede kasiyerler hatalarından ders çıkarır ve becerilerini günlük olarak geliştirir.

Şirket yönetiminin de belirttiği gibi, sistem kasiyerlerin gerçek bir dostu haline geldi. Her çalışan artık misafirlerin asılsız iddialarından ve iftiralarından korunuyor. Olumsuz geri bildirim ya da şikâyet durumunda, sistem gerçek durumu göstererek personeli koruyacak.

Reklam

Yotto Sushi & Wok Operasyon Müdürü Cemal Kural, “Personel tarafından sisteme karşı herhangi bir olumsuzluk fark etmedim. SteadyControl sistemi ile ekip ilişkileri iyileşti, kasiyerler de ekip çalışmasına daha fazla dahil oldu. Benim için Yotto Sushi’deki personel bir ailedir. Bu yüzden sadece işletmenin değil, aynı zamanda her birinin gelişmesini istedim. Sistem sayesinde çalışma koşulları daha rahat hale geldi ve personel performans değerlendirmeleri daha objektif bir şekilde yapılmaktadır. Personelimizin verimliliğini artırarak daha da başarılı olacağımıza inanıyorum” diyor.

Şu ana kadar SteadyControl sistemi Antalya’daki Yotto Sushi & Wok restoranlarının 6’sına kuruldu. Bundan sonraki adımlar, SteadyControl göstergelerine bağlı personel motivasyon sistemini güncellemek ve tüm zincire ölçeklendirmektir. Bu, şirketin piyasadaki konumunu güçlendirmesine ve her işletmede kusursuz hizmet sağlamasına olanak tanıyacaktır.

Kaynak: HORECA Trend ve SteadyControl

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Bayram Sofralarının Gizli Kahramanları: Baklagiller

Yayınlandı

on

Duru Gıda Beslenme Danışmanı Diyetisyen Emine Uluçay, tüm besin gruplarını içeren sağlıklı bir beslenme şeklinin benimsenmesinin yaşam kalitesini yükselteceğini belirterek, Kurban Bayramı’nda beslenmeye dair bazı önerilerde bulundu.

Etli nohut, etli kuru fasulye veya parça et olarak yediğimiz yemeklerin yanında meze ya da salata olarak kuru baklagilleri tüketmenin pek akla gelmediğine dikkat çeken Emine Uluçay, kuru baklagillerin en önemli özelliklerinin altını çizdi:

Besin Değerlerini Tamamlama: Et, protein açısından zengin olmasına rağmen, lif ve bitkisel kaynaklı folat, demir, magnezyum ve B vitaminleri gibi besinler açısından eksiktir. Bu sebeple de etin yanında tüketildiğinde daha dengeli bir öğün oluşturur.

Sindirim Sağlığı: Kurubaklagillerin yüksek lif içeriği, sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunur. Lif, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Yine parça et ve etli yemeklerde yetersiz kalabilen lif alımına katkıda bulunur.

Kan Şekeri Kontrolü: Baklagillerin lif ve protein içeriği, yemek sonrası kan şekerinin daha yavaş yükselmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığı: Baklagiller, düşük yağ ve yüksek lif içeriği sayesinde kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kalp hastalıkları riskini azaltmada önemli olan magnezyum ve potasyum içerirler.

Reklam

“Kuru Baklagiller Düzenli Olarak Tüketilmeli”

Çağımızda kalp sağlığı ve sürdürülebilirlik için hayvansal gıda tüketimini azaltmanın fayda sağlayacağını belirten Uluçay, “Daha küçük porsiyonlarda tüketeceğimiz etin yanında, bitkisel proteinden zengin kuru baklagilli salata veya mezeler, protein alımı konusunda büyük destek olur.” dedi.

Baklagillerin et tüketmeyen bireyler için alternatif bir protein kaynağı olduğunu belirten Diyetisyen Emine Uluçay açıklamalarına şöyle devam etti: “Genel sağlığımız için menülerimizi oluştururken tüm besin gruplarındaki besinlere yeterli ve dengeli miktarda yer vermek büyük önem taşır. Haftanın bazı günlerini bitkisel proteinden zengin kuru baklagil yemekleri ve salatalar ile çeşitlendirmek, hem bütçe dostu bir seçenek sunar hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur. Ayrıca, salatalara kuru baklagil eklemek, lif ve protein içeriğinden dolayı uzun süre tokluk hissi sağlar.

Duru Gıda 89 Yıldır Doğal ve Sağlıklı Ürünleri Sofralarla Buluşturuyor

Duru Gıda, bulgur başta olmak üzere Türkiye’nin en iyi bakliyatlarını en doğal ve lezzetli şekilde tüketicisine sunmak için 89 yıllık sektör deneyimi ve tecrübesiyle çalışıyor. Dünyanın en büyük bulgur üretim hattına sahip olan Duru Gıda, 16 bulgur türü ile dünyada çeşitlilik rekorunu elinde tutuyor. Duru Gıda, bulgur dışında doğal ve sağlıklı olan bakliyat ve pirinç ürünlerini de dünya çapında 5 kıtada pek çok ülkedeki tüketicilere ulaştırıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Reklam
Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

Sırma Karma ile Lezzetin, Ferahlamanın, keşfetmenin ‘Tam Sırası’!

Sırma, sektörde yeni bir lezzete daha imza atarak, meyve ve çiçek aromalarından oluşan şekersiz, kalorisiz zengin mineralli gazlı içecek ‘Karma’nın renkli ve dinamik dünyası ile yaza merhaba diyor. 

Yayınlandı

on

Yeni serinin marka yüzü Cemal Can Canseven ile Sırma; lezzetin, ferahlamanın, keşfetmenin ‘Tam Sırası’ olduğuna vurgu yaparak, yeni ürünü Karma’nın hayatın her anına eşlik edeceğine dikkat çekiyor.

Yenilikçi ürünleriyle içecek sektörüne ilham veren Sırma; sektörde yeni bir lezzete daha imza atarak zengin mineralli gazlı içecek serisi ‘Karma’yı ürün portföyüne ekledi. Meyve ve çiçek aromalarının lezzetinden oluşan, şekersiz ve kalorisiz, zengin mineralli gazlı içecek Karma, üç farklı çeşidiyle tüketicilerle buluştu. Mango-şeftali-mürver çiçeği aromalı, vişne-karadut-kiraz çiçeği aromalı ve limon-lime-portakal çiçeği aromalı olarak 3 benzersiz alternatif sunan Sırma Karma, tüketicilerin her anına eşlik etmeyi hedefliyor.

Tüm eylemlerimizin bir sonucu olduğu ve bize geri döndüğü inancına dayanan Karma felsefesinden ilham almanın yanı sıra, meyve-çiçek aromalarının enfes bir karmasını sunan bu yeni seri, tüketicilerin her yudumunu ve her anını en iyi şekilde değerlendirerek pozitif hallerini desteklemeyi amaçlıyor.

Karma’nın marka yüzü olarak Cemal Can Canseven ile iş birliği yapan Sırma; Cemal Can’ın stüdyoya girerek kendisinin seslendirdiği jingle ile tüketicilerine lezzetin, ferahlamanın, keşfetmenin “Tam Sırası” diyerek sesleniyor.

Hayatı ertelemeden, içinden geldiği gibi yaşayanlara her anlarında eşlik etmeyi hedefleyen Sırma’nın ‘Karma’ serisi; özel şişe tasarımı ve çevir aç kapağı sayesinde de her an her yerde kullanım kolaylığı sağlıyor.

Sırma Karma ‘Tam Sırası’  Reklam Künyesi

Reklam

Reklamveren Temsilcileri: Verda Duysak, Sinan Arslan, Nil Sözen Karakaya, Edanur Telci, Şeyma Özhan, Aslıhan Eroğlu Erdem, Çisem Köseoğlu

 Ajans: Pixiu Digital

Kreatif Direktör: Can Akalın

Proje Yöneticisi: Fatih Dilekci

Müşteri Yöneticisi: Dihle Topaloğlu

Dijital Direktör: Devrim Berdan Özdemir

Yapımevi: A’Picture

Reklam

Yönetmen: Fuzule Tezcan

Yönetmen Yardımcısı: Sabri Ocak

Reji: İsmet Sağlamer, Didem Gül Nefis

Yapımcı: Can Üner

Uygulayıcı Yapımcı: Fatih Yapa

Yapım Amiri: Barış Erol

Post Prodüksiyon: Post Office

Reklam

Müzik: Kerim Dağlı

Art Direktör: Cankat Oğuz, Muhammet Çelebi, Kumsal Erem

Sosyal Medya Yöneticisi: Dilan Akarsu

Kaynak: HORECA Trend ve Sırma

Devamını Oku

HORECA Tedarik

Arçelik, Kenan Doğulu İş Birliği ile Kahve Keyfine Davet Ediyor 

Türkiye’nin lider ev teknolojileri markası Arçelik, ünlü sanatçı Kenan Doğulu ile yeni bir iş birliğine imza atarak kahve tutkunlarına zengin ve keyifli bir deneyim vadediyor. Arçelik yeni imaj iletişiminde Kenan Doğulu’nun yeni şarkısı “Kahve” ile “Gel bir kahve içelim” diyerek kahve teknolojilerindeki uzmanlığını tüketicileriyle kutluyor.

Yayınlandı

on

Arçelik kahve kültürüne katkısını ve her ana eşlik edebilecek geniş ürün yelpazesini yeni bir imaj kampanyasıyla yayına taşıyor. Arçelik markası ile Kenan doğulu 2015 yılında imza attıkları unutulmaz kampanya “Aşk ile yap”tan sonra bu defa kahve tutkunlarını mutlu edecek bir iş birliği için bir araya geldi.

Arçelik’in reklam filmine, Kenan Doğulu’nun yeni şarkısı “Kahve” eşlik ediyor.   “Muhabbeti sizden, çeşit çeşit kahveler Arçelik’ten. Telve’nin mucidi Arçelik’le… Gel bir kahve içelim” sözleriyle, Arçelik kahve makinelerinin muhabbetin ve kaliteli kahvenin vazgeçilmez bir parçası olduğu vurgulanıyor.

Reklam filminde Kenan Doğulu’nun bir gününden kesitler ekrana geliyor. Kenan Doğulu ve arkadaşları Arçelik’in yenilikçi kahve makinelerinden Telve Türk Kahvesi Makinesi, Imperium Barista Tam Otomatik Espresso Makinesi, Imperium Barista Yarı Otomatik Espresso Makinesi ve Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi ile hazırlanmış çeşitli kahveleri yudumlayarak anın tadını çıkarıyor.

Havas İstanbul imzası taşıyan kampanya konseptinin film prodüksiyonunu Anima İstanbul, yönetmenliğini ise Aytuğ Üngör üstlendi.

Türk kültürünü inovatif teknolojiyle buluşturan Arçelik, 2004 yılında pazara dünyanın ilk otomatik Türk kahvesi makinesi Telve’yi sunarak yeni bir kategoriye öncülük etti. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerine göre sürekli olarak geliştirilen Telve için bugüne kadar 84 patent başvurusu yapıldı. Bu sene 20’nci yaşını kutlayan Telve, Türk kahvesi deneyimini bir üst seviyeye taşıyan özellikleriyle dikkat çekiyor. 6 fincan kapasitesi, su tankı, Cook Sense teknolojisi, indüksiyonlu ısıtma ve sesli uyarı özellikleri ile donatılmış olan bu makine, Türk kahvesi severlerin vazgeçilmezi oluyor.

Türk kahve kültürünü dünyaya tanıtma misyonunu üstlenen Arçelik, Türkiye’de farklı kahve çeşitlerine ilginin artmasıyla ürün gamını genişleterek A’dan Z’ye farklı kategorilerde kahve makineleri geliştirdi.

Reklam

Imperium Barista Tam Otomatik Espresso Makinesi, kahve severlere tam otomatik bir deneyim sunuyor. 13 kademeli kahve öğütücü, entegre süt köpürtme sistemi ve 19 bar yüksek basınç gücü ile on farklı kahve çeşidi hazırlayabilme kapasitesine sahip olan bu makine, kullanıcılara en sevdikleri kahve çeşitlerini evde hazırlama imkânı tanıyor.

Imperium Barista Yarı Otomatik Espresso Makinesi, entegre süt köpürtme sistemi ve 15 bar yüksek basınç gücü ile dört farklı kahve çeşidi hazırlayabilme özelliği sunuyor. Süt köpüğü ayarı ile kişiselleştirilebilir kahve deneyimi sağlayan bu makine, kolay kullanımıyla ideal bir tercih olarak öne çıkıyor.

Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi, kahve tutkunlarına üstün bir deneyim sunmak üzere tasarlandı. Kahve öğütücü, damlama durdurma fonksiyonu ve aroma fonksiyonu gibi özellikleriyle dikkat çeken bu makine, 10 fincan kapasiteli cam karaf sayesinde geniş ailelerin ve misafir ağırlayanların tercihi oluyor.

Künye

Reklamveren: Arçelik

Reklamveren Temsilcisi:

Mehmet Tüfekçi

Reklam

Pelin Hekimoğlu

Özdem İkizer Yüken

Ece Barak

Gözde Kirazlı Atilla

Dilek İpek

Reklam Ajansı: Havas İstanbul

Yönetici Kreatif Direktör: Eray Hökelek

Reklam

Kreatif Ekip Liderleri:

Gizem Arlı Sirkeci

Hüseyin Gündüz

Kreatif Ekip:

Merve Turunç

Ergin Doğanay

Kerem Korucuoğlu

Reklam

Strateji Direktörü:

Canan Pehlivanoğlu

Beliz Top

Müşteri İlişkileri Ekibi:

Kerem Yalçın

Gözde Nur Akbaş

Selin Kardaş

Reklam

Beril Ermeral

Begüm Tun

Gamze Beygirci

Grafik Tasarım Ekip Lideri: Hasan Yıldırım

Grafik Tasarımcı: Barış Köprülü

Trafik Direktörü: Enhar Giritli Baydar

Ajans Prodüktörü:

Reklam

Sıla Salgın

Leyla Özgecan Gezer

Prodüksiyon: Anima İstanbul

Yönetmen: Aytuğ Üngör

DOP: Ersin Gök

Fotoğraf: PPR İstanbul / Fırat Meriç

Müzik: Kenan Doğulu

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Arçelik

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com