Restoranlarda Yapay Zeka: Yotto Sushi & Wok, Satışları Nasıl %22 Artırabildi? | HORECA Trend
Takip edin!

HORECA Tedarik

Restoranlarda Yapay Zeka: Yotto Sushi & Wok, Satışları Nasıl %22 Artırabildi?

Yotto Sushi & Wok, restoranlarında SteadyControl sistemini kullanarak personelinin çalışmalarını dijitalleştirdi. Sadece bir ay içinde çalışma standartlarına uyum oranı %12 artış gösterdi ve işletmelerdeki ortalama fatura tutarı %33 yükseldi.

Yayınlandı

on

Yotto Sushi & Wok, Türkiye’de üç şehirde 10 şubesi bulunan bir hızlı servis restoran zinciri. Ülkede misafirlerini Uzak Doğu ve Pan-Asya mutfağıyla tanıştıran ilk şirketlerden birisi. Bugün, şirket franchise pazarında başarılı bir şekilde gelişmekte olup aktif olarak yeni iş olanaklarında uzmanlaşmakta. Restoranlarında hizmeti geliştirmek için SteadyControl sistemini kullanarak personelinin çalışmalarını dijitalleştirdi. Sadece bir ay içinde çalışma standartlarına uyum oranının %12 artış gösterdiğini ve işletmelerdeki ortalama fatura tutarının %33 yükselmesinin nasıl elde edildiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Temel Çalışma Standartlarına Uyum Sağlamakta Artış

Yotto Sushi & Wok şirketinin Operasyon Müdürü Cemal Kural uzun yıllar boyunca 80 kişilik bir ekibi manuel olarak yönetti. Her gün şahsen restoranları geziyor, çalışanları denetliyor ve ihlalleri, uygunsuzlukları tespit ediyordu. Denetimler günde birkaç saat sürüyor, ancak sonuç elde edilemiyordu. SteadyControl sistemin Türkiye pazarına girmesiyle birlikte şirket, Antalya’daki restoranlara bu sistemi ilk kuranlardan biri oldu.

SteadyControl, modern yönetim uygulamalarını, yapay zekayı ve en son ses ve video analiz teknolojilerini birleştiren bir personel kontrol ve yönetim sistemi. Sistem retail, HORECA, benzin istasyonları, otomobil bayileri ve diğer sektörlerde personel verimliliğini artırmada lider olarak kabul edilmektedir. Sistemin eşi benzeri olmayan metodolojisi ve uzman desteği, üst yönetimin minimum katılımıyla gelir artışı ve hızlı yatırım getirisi sağlamaktadır.

Sistem veri toplamak için kameralara bağlanır, mikrofonları veya sesli yaka kartlarını kullanır ve kasa yazılımı ve CRM ile entegre olur. Daha sonra Yapay Zekâ teknolojisi bir çalışanın kabalığı, yönetimi kandırması ve hırsızlık yapması, şirketin itibarına zarar veren uygunsuz personel davranışı gibi usulsüzlükleri otomatik olarak tespit eder. SteadyControl sayesinde sadece bir ay içinde Yotto Sushi & Wok zincirinde çalışma standartlarına uyum %12 oranında artmıştır. Temel ihlaller ve yasaklanmış faaliyetler azaldı. Örneğin, çalışanlar satış noktalarını zamanında açmaya, dış görünüş kurallarına uymaya, teşhir ürünlerine ve tesislerin temizliğine dikkat etmeye başladı.

Yotto Sushi & Wok Operasyon Müdürü Cemal Kural: “10 yıl Starbucks’ta, sekiz yıl da Club Hotel Sera’da müdür görevini yaparak çalıştım. Ancak tüm bu yıllar boyunca SteadyControl sisteme benzeyen hiçbir şey görmedim. Daha önce sadece hayalini kurabildiğim personel yönetimi için vazgeçilmez bir araçtır. Artık tüm restoranları tek bir sistemden kontrol edebiliyorum ve bunu yapmak için günde sadece bir saatimi harcıyorum. Stratejik görevler ve iş geliştirme gibi konular için daha fazla zamanım oluyor.”

Kasiyerler Satışları Artırdı, Misafirler de Kaliteli Hizmet Aldı

SteadyControl sistemi ile çalışmanın en önemli aşaması, misafirle temas edilen her noktada hizmet kalitesini artırmaktır. Bir ay devamında, Yotto Sushi & Wok işletmesinde misafirleri karşılama standartları mükemmel hale getirebildik. Kasiyerler her misafire gülümsemeye ve tek tip selamlama metni kullanmaya başladı.

Ek satış bloğunda gerçek bir atılım yaşandı. Sistem kasiyerlerin inisiyatifini artırmakta çok yardımcı oldu: Ek satın alma tekliflerine uyum %31 oranında arttı. Çalışanlar, siparişe çorba ve gungan sushi, yanı sıra şarap ve bira gibi belirli ürünlerin önermesinde bulunmaya başladı. Buna ek olarak, bir set seçerken, kasiyerler misafirin siparişini ekstra bir porsiyon rulo ile genişletilmesini önermektedir. Bugün, sürece uyum %80’in üzerinde olup bu rakam her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

Sistemdeki finansal analizlerin de gösterdiği gibi, misafirler personelin önerilerini gayet istekli kabul ediyor. Vakaların yarısında, müşteriler kasiyerlerin tavsiyelerine kulak verip yemeklerini seçme konusunda onlara güveniyor. Netice olarak, SteadyControl ile çalışma sonucunda sadece bir ay içinde restoranlardaki ortalama hesap tutarında %30’dan fazla artış görüldü.

Yotto Sushi & Wok Genel Müdürü Ivan Shestakov, “Ek satışları artırmak ve ortalama hesap tutarını arttırmak bizim için temel önceliktir. Suşi dükkanlarındaki mevcut trafikten daha fazla para kazanabileceğimizin hep farkındaydık, ancak bunu yalnızca SteadyControl ile başarmak mümkün oldu. Sistem sayesinde, kasiyerler ortalama hesap tutarını ve dönüşüm oranını artırmada doğrudan etkilidir: vakaların %80 oranında siparişe bir ek içecek almayı teklif ediyorlar ve misafirlerin neredeyse yarısı bu teklifi kabul ediyor. Sadece bu süreç bile sistem için yaptığımız tüm masrafları ilk ay içinde karşılamamızı sağladı” diyor.

Sistem sayesinde sadece işletme değil, misafirler de faydalanıyor. Personelin müşterilerle ne kadar kibar iletişim kurduğunu ve siparişin ne kadar hızlı getirildiğini analiz ediyor. Yotto Sushi & Wok’ta yemeklerin servis edilmesi 20 dakikadan uzun sürmüyor. SteadyControl sayesinde kasiyerler müşterilere %100 oranında afiyet olsun diyor ve siparişleri zamanında getiriyor.

Ekip Artık Birbirine Daha Yakın Oldu, Çalışanların da Mesleki Gelişim ve Büyümeleri İçin Daha Fazla Fırsat Eline Geçti

SteadyControl sistemi, çalışanlar için uyumlu bir çalışma ve mesleki gelişim ortamı yaratırken şirketin iş süreçlerini iyileştirmeyi, çalışma standartlarına uyumu sağlamayı ve şirketin gelir düzeyini artırmayı amaçlamaktadır. Sisteme, saha personeli ve Yotto Sushi & Wok marka standartları için ipuçları veren bir Bilgi Bankası yerleştirilmiştir. Bu sayede kasiyerler hatalarından ders çıkarır ve becerilerini günlük olarak geliştirir.

Şirket yönetiminin de belirttiği gibi, sistem kasiyerlerin gerçek bir dostu haline geldi. Her çalışan artık misafirlerin asılsız iddialarından ve iftiralarından korunuyor. Olumsuz geri bildirim ya da şikâyet durumunda, sistem gerçek durumu göstererek personeli koruyacak.

Yotto Sushi & Wok Operasyon Müdürü Cemal Kural, “Personel tarafından sisteme karşı herhangi bir olumsuzluk fark etmedim. SteadyControl sistemi ile ekip ilişkileri iyileşti, kasiyerler de ekip çalışmasına daha fazla dahil oldu. Benim için Yotto Sushi’deki personel bir ailedir. Bu yüzden sadece işletmenin değil, aynı zamanda her birinin gelişmesini istedim. Sistem sayesinde çalışma koşulları daha rahat hale geldi ve personel performans değerlendirmeleri daha objektif bir şekilde yapılmaktadır. Personelimizin verimliliğini artırarak daha da başarılı olacağımıza inanıyorum” diyor.

Şu ana kadar SteadyControl sistemi Antalya’daki Yotto Sushi & Wok restoranlarının 6’sına kuruldu. Bundan sonraki adımlar, SteadyControl göstergelerine bağlı personel motivasyon sistemini güncellemek ve tüm zincire ölçeklendirmektir. Bu, şirketin piyasadaki konumunu güçlendirmesine ve her işletmede kusursuz hizmet sağlamasına olanak tanıyacaktır.

Kaynak: HORECA Trend ve SteadyControl

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Et, Tavuk ve Balık

Banvit BRF Ormanları 50 Bin Ağaca Ulaştı

Banvit BRF, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği “Banvit BRF Ormanları” projesi ile Bandırma, Elazığ ve Manisa’dan sonra şimdi de İzmit’te 10 bin fidanı toprakla buluşturuyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin en çok tercih edilen tavuk eti markası* olan ve faaliyetlerini sürdürülebilirlik ilkeleri odağında gerçekleştiren Banvit BRF, 3 farklı bölgedeki toplam 40 bin ağaçlık “Banvit BRF Ormanları” projesini 50 bin ağaca yükselten yeni bir adım attı. Banvit BRF, Ege Orman Vakfı’nın Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına tesis ettiği “Yüzüncü Yıl Ormanları” projesi kapsamında İzmit Taşköprü ağaçlandırma sahasında 10 bin fidanlık Banvit BRF Ormanı’nı oluşturdu. Ağaçlandırma sahasında 28 Kasım Salı günü gerçekleştirilen temsili fidan dikim törenine Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ve Vakıf yöneticileri ile Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz ve şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

İlk olarak 2021’de ana üretim kampüsünün bulunduğu Bandırma’nın, Sahil Yenice mahallesi ağaçlandırma sahasında Orman Genel Müdürlüğü destekleri ile 20 bin ağaçlık “Banvit BRF Ormanları” projesini hayata geçiren şirket, 2022’de ise Ege Orman Vakfı iş birliğinde Elazığ-Maden ve Manisa-Yunt Dağı ağaçlandırma sahalarında 20 bin fidana can vermişti. Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında ormanlaştırmaya da destek veren Banvit BRF, son olarak İzmit Taşköprü’de toprakla buluşturduğu 10 bin fidan ile Banvit BRF Ormanları projesini 50 bin ağaca ulaştırmış oldu.

Bu alandaki çalışmaları hakkında bilgi veren Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz şunları söyledi; “Şirket olarak sürdürülebilirliğin gelecek nesiller için önemini biliyor ve bu konuyu sorumluluklarımız arasında görüyoruz. Hem bağlı bulunduğumuz global şirketimiz, hem de Banvit BRF olarak hedefimiz 2040’a kadar “Net Sıfır”a ulaşabilmek. Bu hedef doğrultusunda sürdürdüğümüz pek çok projenin yanı sıra ağaçlandırma çalışmaları bizim için ayrı bir öneme sahip. “Banvit BRF Ormanları” projemizle 3 yılda ülkemizin 4 farklı noktasında 50 bin fidanı toprakla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Orman Genel Müdürlüğü ile Ege Orman Vakfı’na kıymetli destekleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde “Banvit BRF Ormanları” projemizi ülkemizin farklı bölgelerinde de hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ise törende yaptığı konuşmada; “Orman Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde gerçekleşen ormanlaştırma çalışmalarımızda bugüne kadar 13 milyondan fazla fidanın ağaç olup ormana karışmasına destek verdik. Bu çalışmalarımızı Banvit BRF gibi dünyanın geleceğini önemseyen ve bu konuda çaba gösteren kişi ve kuruluşların bağışlarıyla gerçekleştirdik. Dünyanın geleceğini tehdit eden iklim krizi ile mücadele ancak tüm kurum ve kuruluşların, STK, özel sektör ve kamu kuruluşlarının iş birliği ile mümkün. Banvit BRF Ormanları projesi de bu iş birliklerinin en güzel örneklerinden birisi” dedi.

* IPSOS Marka Sağlığı 2023 araştırmasına göre Banvit, %51 oranla Türkiye’nin en çok tercih edilen tavuk eti markası olarak öne çıkmaktadır.

 

Kaynak: HORECA TREND ve Banvit BRF

Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

Uludağ İçecek, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

HORECA sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de içecek sektörünün öncü markası Uludağ İçecek de sponsor olarak festivalde stantı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşleşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Uludağ İçecek de sponsor olarak etkinlikte yer alacak. İçecek sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Uludağ İçecek, davetlileri etkinlik boyunca ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

FİMAK, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

Gastronomi sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de profesyonel fırın ve ekipmanları denildiğinde akla gelen ilk marka FİMAK da sponsor olarak festivalde standı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşeşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, FİMAK da hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Profesyonel fırın ve ekipmanları sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel ürünleri ile FİMAK, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.