Od Urla’da Geleceğin Menüleri | HORECA Trend
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

Od Urla’da Geleceğin Menüleri

Unilever Food Solutions, Od Urla’da düzenlediği özel etkinlikte “Geleceğin Menüleri 2023” trend raporundan ilham alan bir yemek deneyimi sundu. 18 Temmuz’da gerçekleşen Geleceğin Menüleri Yemeği, misafirlere unutulmaz bir gastronomik deneyim yaşattı. Od Urla’nın doğayla uyumlu yaklaşımı ve yerel malzemelerle hazırlanan özgün lezzetleri ile bu etkinlikte dört farklı gıda trendine odaklanan özel bir menü sunuldu.

Yayınlandı

on

Ege’nin İncisinde Eşsiz Bir Restoran Deneyimi

Od Urla, doğanın huzur dolu kucağında konumlanan, sürdürülebilir ve yenilikçi bir mutfak anlayışıyla öne çıkan eşsiz bir mekan. Restoranın hikayesi, doğallık, lezzet ve tutku dolu bir yolculuğa dayanıyor. Yerel mahsullerle, geleneksel tariflerin modern dokunuşlarıyla birleşen Od Urla mutfağı, her bir tabakta doğanın tazeliğini yansıtıyor. Unilever Food Solutions tarafından düzenlenen Geleceği Menüleri Yemeği’nde Od Urla, yaratıcı reçeteleriyle misafirlerine eşsiz lezzet kombinasyonları sundu.

Geleceğin Menüleri Raporu, 2023’e Yön Veriyor

Ev dışı tüketim sektörünün öncü şirketlerinden Unilever Food Solutions tarafından hazırlanan “Geleceğin Menüleri 2023” raporu, gastronomi dünyasına yön veren trendleri belirlemek için büyük bir veri analizi ve şeflerin içgörülerini bir araya getirdi. Bu rapor, sektörün geleceğine ışık tutan ve yenilikçi menülerin oluşturulmasını sağlayan bir kaynak olarak ön plana çıkıyor. Od Urla da bu raporda yer alan; Karşı Konulmaz Sebzeler, Gelenekten Geleceğe Lezzetler, Paylaşma Hazzı ve Düşük Atıklı Menüler trendleri ile uzmanlığını birleştirerek geleceğin izlerini lezzetlere dönüştürdü ve düzenlenen etkinlikte misafirlerine eşsiz tatlar sundu.

“Geleceğin Menü Trendleri, Menülere İlham Olacak”

Davete katılan şefler, Geleceğin Menüleri 2023 raporuna büyük ilgi gösterdi. Swissôtel Resort & Spa Çeşme Mutfak Şefi Savaş Aydemir; “Unilever Food Solutions; adının Türkçe karşılığında olduğu gibi çözümler üretip şeflerin yanında olması ve bu doğrultuda profesyonellerle yaptığı AR-GE çalışmalarıyla rakiplerinden ayrışıyor.” sözleriyle yorumunu paylaşırken Sipster Alaçatı Kurucu Şefi Berrak Korukçu ise; “Unilever Food Solutions sürdürülebilirlik ve ürün standardını korumak için güzel alternatifler sunuyor.” dedi. Tabaklardaki dengeye dikkat çeken HUS Wines Şefi Tolga Kamiloğlu davet için; “Menüde deneyimlediğim her lezzet keyifli ve güzeldi. Kullanılan sos ve ürünler, eşleştirildikleri ögelerle uyum içindeydi. Özellikle soslar, kullanılan kalibresi yüksek ürünlerle oldukça dengeli ve uyumlu bir lezzet yaratıyordu.” diyerek düşüncelerini paylaştı. Mövenpick İzmir Executive Şefi Murat Yıldız ise; “Unilever Food Solutions’ın Geleceğin Menüleri raporunda yer alan trendlerin uygulanan tüm lezzetlere çok yakıştığını deneyimleyerek test ettik. Ürünlerle trendlerin, profesyonel reçetelerde müthiş uyum sağladığını görmüş olduk. Menülerimde bu trendleri ve UFS ürünlerini değerlendirmek için hazırlık yapacağım.” sözleriyle teşekkürlerini iletti.

Geleceğin İzlerini Taşıyan Menü

Etkinliğe özel hazırlanan menüde sunulan lezzetler, geleceğin trendlerini taşıyan gastronomik bir deneyime dönüştü. Başlangıç için hazırlanan reçeteler, “Karşı Konulmaz Sebzeler” ve “Paylaşmanın Hazzı” trendlerine uygun hazırlandı. Kuşkonmazın enfes aroması, bahçeden gelen kara kabakla buluştu ve köy tereyağı sosuyla deneyimlendi. Humus ve sote mevsim mantarları arasındaki uyum, damaklarda eşsiz bir tat bıraktı. Hardal Soslu Ceviche ve Ege Otlu Mayonez, ahenk içindeki lezzet kontrastını yakaladı. Bahçeden gelen yaz domatesleriyle hazırlanan Salsa, Tire Çamur Peyniri ile yerel izler taşıyan bir lezzete dönüştü. Sütlü ekmeklerin üzerinde sunulan Hellmann’s Peri Peri Sos ve Kaparili Karides tüm misafirlere “Paylaşmanın Hazzı”nı yaşattı. “Gelenekten Geleceğe Lezzetler” trendi için hazırlanan Muhammara Soslu El Yapımı Erişte masada beğenileri toplarken “Düşük Atıklı Lezzetler” yaklaşımıyla hazırlanan Çıtır Lagos, balığın bütününün kullanıldığı sürdürülebilir bir seçenek oldu. Taze Karabiber ve Hardallı Kuzu Sırt’ın sırrı ise yine Hellmann’s sosları oldu. Menünün tatlısı olan Keşkül 2.0, yeniden yorumlandı. Unilever Ev Dışı Tüketim ile ilgili en güncel gelişmelerden haberdar olmak ve “Geleceğin Menüleri 2023” trend raporuna ulaşmak için www.unileverfoodsolutions.com.tr web sitesini ve Instagram’da @ufsturkiye hesabını takip etmeyi unutmayın

Unilever Ev Dışı Tüketim Hakkında

Dünyanın en büyük gıda üreticilerinden biri olan Unilever’in ev dışı gıda sektöründe hizmet veren markası Unilever Ev Dışı Tüketim, 300’ü aşkın şeften oluşan ekibi ile gastronomi sektörüne; lezzet, kolaylık ve besin değerini tutarlı ve yüksek standartlarla dengeleyen yemek çözümleri sunuyor. Gıda hizmetleri profesyonellerinin oluşturduğu küresel ağı ile en iyi sürdürülebilir malzemelerin tedarik edilmesi, kaliteli ürünler geliştirilmesi, ilham verici ve dünyadaki trendlerle uyumlu tarifler yaratılması, şeflere ihtiyaç duydukları eğitim ve desteğin verilmesi konularında çalışmalar yapıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Unilever Ev Dışı Tüketim

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

Yörsan ve Keskinoğlu Tatları, Horeca Kanalında İddialı

Protein kaynaklı ürünler zincirinde yer alan yumurta, piliç eti, süt ve süt ürünlerinde önemli gıda markalarını bünyesinde barındıran Matlı, Yörsan ve Keskinoğlu’nun gruba katılmasından sonraki ilk horeca fuarına katıldı.

Yayınlandı

on

Matlı, 13-16 Şubat 2024 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen Horeca Ev Dışı Tüketim Ürünleri Fuarı’nda Yörsan’ın geleneksel lezzetleri ve Keskinoğlu’nun yenilikçi tatlarını ziyaretçilerin beğenisine sundu. 

Türkiye’nin ilk beyaz peynirini, kaymaklı tava yoğurdunu ve ev tipi yoğurdunu üreten Yörsan’ın gelenekselleşen tatlarına sadık kalarak yenilediği ürünlerini tüketicisiyle buluşturan Matlı fuarda; Yörsan’ın süzme peyniri, tava yoğurdu, Susurluk ayranı ve yöresel peynir çeşitlerinin tadımını yaptı. Tereyağı ve mozerella peynirli pizza ve makarnalar katılımcılarla paylaşıldı. 

Keskinoğlu’nun pastörize sıvı yumurtalarıyla yapılan menemen tadımı da büyük ilgi gördü. Tam otomatik makinelerde işlenen ve isteğe göre ak, sarı ve bütün olmak üzere piyasaya sunulan ve endüstriyel kullanıcılar için pratik çözüm olan Keskinoğlu pastörize sıvı yumurta, profesyonel şeflerin ilgi odağı oldu. Pastörize yumurtanın yanı sıra katılımcılar fuarda; döner, çıtır filetom, chicken rings, mexico shots, fileturka ve jambon gibi geleneksel ve yenilikçi lezzetleri bir arada tatma fırsatı buldu. Keskinoğlu’nun yeni ürünü fileturka, marinasyonu ve özel lezzetiyle fuarın favori lezzeti oldu. 

Matlı

Matlı Şirketler Grubu; 9 sektörde 27 şirketi, 11 markası, 10 binden fazla tedarikçisi, 5 bini aşkın çalışanı ve 81 ilde 1000’e yakın bayisiyle ülkemizin 7 bölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Perakende sektöründe Keskinoğlu, Yörsan ve Burdan gibi markaları bünyesinde barındıran Matlı; besi ve süt çiftlikleriyle de Türkiye’nin protein ihtiyacının karşılanması yönünde gıda sektöründe büyüyor.

Matlı; başta Proyem, Burdan, Keskinoğlu ve Yörsan markalarıyla yem ve gıda perakendeciliği sektöründe büyümesini sürdürüyor.  Türkiye’nin lider yem üreticisi, en büyük yumurta üreticisi, beş büyük süt üreticisinden biri ve en büyük tam entegre tavukçuluk tesislerinin sahibi olan Matlı; topraktan sofralara uzanan tüm süreci titizlikle yönetiyor.

Üretilen yemlerin bitkisel olması, ham madde tedarikinden başlayarak bilinçli hayvancılık uygulamalarıyla tüm tedarik zincirinin Matlı tarafından yönetiliyor olması, ürünlerin kalite ve lezzet farkını kaynağında oluşturuyor. Aynı zamanda 50.000 büyükbaş kapasiteli Bandırma Besi Çiftliği ve 1.800 büyükbaş kapasiteli Ömer Matlı Süt Çiftliği’nde sürdürülen araştırma çalışmaları sayesinde %20 verimlilik artışı sağlayacak yeni besleme modelleri keşfediliyor.

Matlı, bu faaliyetlerine ek olarak zeytinyağı, Ar-Ge, hayvancılık, lojistik, depolama, meyvecilik, sanayi yatırımları ve akaryakıt gibi çok çeşitli alanlarda da faaliyet gösteriyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Matlı

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Eker, Dünya Gıda Sektörünü Buluşturan Gulfood Fuarı’na Katıldı

 

Eker Süt Ürünleri, dünyanın en büyük yiyecek içecek fuarlarından biri olarak kabul edilen Gulfood Fuarı’nda yerini aldı. Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenecek etkinlik, uluslararası alanda hizmet veren binlerce markayı bir araya getirirken, geleceği şekillendiren yenilikleri ve trendleri de görme fırsatı sunuyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’de süt ve süt ürünleri sektörünün lider markaları arasında yer alan Eker, son yıllarda ihracat alanında da önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan Gulfood Fuarı’na katılan Eker, yenilikçi ürünlerini daha fazla pazarda tüketicilerle buluşturacak iş birliklerine imza atmayı hedefliyor. Eker, fuarda yer alan standında; ayran, kefir, kaymak, yoğurt ve sütlü tatlı gibi ürün kategorilerini sergiliyor.

Eker, Ağustos 2020’de aldığı “Avrupa Birliği’ne Süt Ürünleri İhracatı İzni” ile Almanya’ya tombul ayran ve kefir ürünlerinin sevkiyatını yapmaya başladı. Mart 2021’de Türkiye’den Almanya’ya ilk defa sütlü tatlı ihraç eden firma olan Eker, Almanya’nın ardından İngiltere, Avusturya, Belçika, Hollanda, Fransa, İsviçre gibi ülkelerin pazarlarında da tüketicilerle buluşmaya başladı. Türkiye’nin en yüksek tonajlı ayran ve kefir ihracatını gerçekleştiren Eker’in ürünleri, Avrupa’nın yanı sıra dünyadan başka ülkelerin pazarları tarafından da talep ediliyor. Eker, büyüklüğü ve stratejik önemi ile öne çıkan Gulfood Fuarı’nda; farklı ülkelerden potansiyel paydaşlarla ortaklıklar, yeni anlaşmalar başlatacak görüşmeler yapıyor.

Yüzlerce ülkeden, binlerce uluslararası firmanın katılım sağladığı Gulfood Fuarı, global gıda sektörüne yön veriyor. Katılımcılara yeni ürünleri keşfetme ve önemli sektör oyuncularıyla bağlantı kurma fırsatı sunan fuar, geleceği şekillendiren trendleri de gözler önüne seriyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Eker

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Cargill, ANFAŞ Fuarı’nda Yeni Ürünleriyle Yerini Aldı

Cargill, HoReCa endüstrisinin değişen ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan PROVERSE ve Turyağ markalarının geniş çözüm yelpazesindeki ürünlerini, ANFAŞ 30’uncu Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nda şeflerle buluşturuyor.

Yayınlandı

on

Cargill, Antalya’da düzenlenen 30’uncu ANFAŞ Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nda HoReCa sektörünün ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan PROVERSE ve Turyağ markalarının geniş çözüm yelpazesindeki ürünlerini mutfak profesyonelleriyle buluşturuyor.

Gıda Çözümleri META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) Satış ve Pazarlama Lideri Tolga Demirel, “Cargill olarak, 159 yıllık küresel deneyimimizi kullanarak yerli üreticilere yenilikçi ürünler ve çözümlerle güç veriyoruz. Türkiye’deki uygulama tesisimizde çalışan Ar-Ge ekibimiz, yerel HoReCa profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikçi ürünler geliştirmek üzere çalışıyor” diye konuştu. Demirel, “Yerli ham madde kaynağı ile ülkemizde ürettiğimiz PROVERSE ve Turyağ markalarımız, tedarik zinciri risklerini azaltan ve sürdürülebilirliği teşvik eden yerel üretim taahhütlerimiz doğrultusunda faaliyet gösteriyor. ANFAŞ Fuarı’nda sergilenen çözümlerimiz, gelişen ve değişen profesyonel yemek sektörüne yönelik kalite, uyum ve mükemmellik anlayışımızı yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

Cargill, bu yılki etkinliklerde üstün performanslı PROVERSE sıvı şanti ve pişirme kremalarının yanı sıra endüstriyel ve sıvı yağ sektörünün lider ve güvenilir markası Turyağ’ın “Maestro Gusto”, “Turyağ ÂL” ve “Turyağ Kruvasan” gibi yüksek kaliteli ürünlerini fuar katılımcılarıyla buluşturuyor.

PROVERSE, Cargill’in HoReCa Profesyonelleri İçin Yeni Ürünü

Bursa Orhangazi’de geliştirilen Cargill’in PROVERSE ürünleri, bölgesel Ar-Ge çalışmalarıyla yüksek performans ve kaliteyi bir araya getiriyor. PROVERSE, erişilebilir bir fiyat noktasında yüksek kalite bir çözüm olarak öne çıkıyor. Etkinlikte tanıtılan PROVERSE Sıvı Şanti, değişen ortam sıcaklıklarında bile hacimde yüksek performans sunarak çatlamayı engelliyor. Bitkisel bazlı olan ürün, çeşitli malzemeler ve renklendiricilerle sorunsuz uyum sağlıyor.

PROVERSE Pişirme Kreması ise içerdiği yağsız süt tozu ile hibrit bir ürün olma özelliği taşıyor. Servis öncesinde bekletilse dahi pütürlenmeyen, yüksek sıcaklığa dayanıklı yapısıyla fark yaratıyor. Her iki PROVERSE ürünü de HoReCa ve pastacılık sektörünün ihtiyaçlarını üst düzeyde karşılamak için geliştirildi.

Turyağ, 1916’dan Beri Türkiye’nin Lider ve Güvenilir Endüstriyel Yağ Tedarikçisi

Turyağ, “Maestro Gusto“, “Turyağ Kruvasan” ve “Turyağ ÂL” ürünleriyle seçkin otel mutfakları için özel olarak hazırlanmış bir dizi çözüm sunuyor. Yüksek performanslı kızartma yağı Maestro Gusto, palmiye bazlı yağlardan yüzde 20, ayçiçek yağından yüzde 30 oranında daha fazla ürün kızartma fırsatı veriyor. Orijinal rengini koruyan, kızartma sıcaklığına daha hızlı ulaşan Maestro Gusto, fritözde hiçbir tortu veya parçacık bırakmadan temiz kızartma sağlıyor.

Turyağ Kruvasan, elastik yapısı ve hamur açma makineleriyle uyumluluğu sayesinde kruvasan ve Danimarka çöreği çeşitleri için ideal kullanıma sahip. Kolesterol içermeyen ve bitkisel yağlardan üretilen ürün, benzersiz lezzetiyle son ürünün tadını artırıyor. Turyağ ÂLÂ, yüzde 90 yağ içeriğiyle çok amaçlı bir margarin olarak öne çıkıyor. Esnekliği ve benzersiz yapısıyla kekler, mayalı hamurlar, tatlı ve tuzlu kurabiyeler ve poğaça gibi geniş bir yelpazede kullanılabiliyor. Daha fazla bilgi için https://www.turyag.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Cargill fuarda, 1986’dan bu yana küresel portföyünde yer alan, kalıcı canlı renk ve lezzetli tatlar sunan Gerkens® Kakao Tozu ürünlerini de şeflere tanıtıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Cargill

 

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.