Beta Gıda’nın İlk İthal Çay Yatırımı Champion 97 Yaşında | HORECA Trend
Takip edin!

Çay

Beta Gıda’nın İlk İthal Çay Yatırımı Champion 97 Yaşında

Dünya çay pazarında önemli bir konumda bulunan ve Türkiye’yi uluslararası platformda başarıyla temsil eden Beta Gıda, çay yatırımları ile sektöre katkı sağlamaya devam ederken markanın 36 yıl önce Türkiye’ye getirdiği Champion, dünyada 97’inci yılını kutluyor. Beta Gıda, ünlü çay markasının bugünlere gelmesinde de önemli paya sahip.

Yayınlandı

on

Yüzyıla yakın tarihiyle ve deneyimiyle dünyanın her yerinde kemikleşmiş bir müşteri profiline sahip olan Champion çay, Beta Gıda çatısı altına girdiği günden bugüne gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Champion’u Türkiye’ye getirerek Türk tüketicileri ile buluşturan Beta Gıda’nın ise bu gelişimde önemli bir yeri bulunuyor.

Beta Tea’nin ürün gamında bulunan Champion çay, Beta Gıda’nın çatısı altına girdikten sonra kendi ürün ailesini oluşturarak Champıon Pekoe, Champıon Earl Grey, Champıon Long Leaf, Champıon Kenya Sunset, Champıon Assam, Champıon Green, Champıon Green 8810 ve Champıon Passion olmak üzere sekiz farklı çeşitle çay severlerin beğenisine sunuldu. Marka ayrıca 85. yılına özel Azerbaycan pazarında Champıon Platinum, Champıon Green Gold ve Champıon Gold olmak üzere sezonluk üç ürün daha piyasaya sundu.

Dünyada çay piyasasında önemli bir konuma sahip olan Champion özellikle Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Kırgızistan, Kazakistan başta olmak üzere girdiği tüm pazarlarda yüksek kaliteli markalar arasında yer alıyor; lezzeti ve kalitesi ile ödüllere layık görülüyor. Champion çay son olarak Champıon Pekoe ürünü ile Bağımsız Rus Denetim Kurumu Roskontrol tarafından 2020 yılında Üstün Kalite ödülünü almaya hak kazandı.

Sri Lanka’nın yüksek rakımlı bölgelerinde yetiştirilen Champion Seylan Çayı, özel makinelerle kıvrımlı hale getiriliyor ve özel bir üretim tekniğiyle işleniyor. Yapısında bulunan antioksidanlar ve flavonoidler sayesinde oldukça zengin bir içim keyfi sunan bu çayın, kan basıncını düşürmeye ve yaşa bağlı bilişsel bozukluklarla mücadele etmeye yardımcı olduğu biliniyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Beta Gıda

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çay

Beta Gıda’da Çay Gücünü Yeşil Enerjiden Alıyor

Dünya çay pazarında önemli bir konumda bulunan ve Türkiye’yi uluslararası platformda başarıyla temsil eden Beta Gıda, daha yaşanabilir bir gelecek için sürdürülebilirliği kurumsal stratejisine entegre etmeye devam ediyor. Üretim faaliyetlerini uluslararası sürdürülebilirlik standartları çerçevesinde gerçekleştirmeyi hedefleyen şirket fabrikalarındaki güneş panellerinden elde edilen enerji doğrultusunda, Ağustos 2023 tarihi itibariyle 1.881.785,62 kg CO2 emisyon tasarrufu sağladı.

Yayınlandı

on

Beta Gıda, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve tüketim kaynaklarında oluşabilecek eksikliği önlemek amacıyla dünya genelinde gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarına Türkiye’deki fabrikaları ile destek vermeye devam ediyor. Yeşil enerji misyonu ile faaliyetlerine sürdüren Beta Gıda, Adana’daki fabrikasında kurulu 3278 çatı güneş paneli ve Trabzon fabrikasında bulunan 732 güneş paneli ile toplam 1614 kWe/h kurulu güç değerine sahip olup, Ağustos 2023 tarihi itibariyle 1.881.785,62 kg CO2 emisyon tasarrufu sağlamıştır.

Özellikle son yıllarda ülkemizde gerçekleşen orman yangınları sebebiyle yok olan ormanlık alanları yeniden yeşerterek geleceğe daha temiz bir doğa bırakmayı hedefleyen Beta Gıda, GES projesi çerçevesinde, 2021 yılından bu yana çay üretiminde ve ofis içi kullanımda ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi çatı üstü güneş panellerinden elde ediyor. Adana ve Trabzon’daki fabrikalarında üretim esnasında ortaya çıkan emisyon oranına eş değer olarak bugüne kadar toplam 35 binin üzerinde fidan dikimi de gerçekleştiren Beta Gıda, yeşil bir doğa için çabalamaya, bu yöndeki çalışmaları desteklemeye ve bu doğrultuda yeni projeler üretmeye devam ediyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Beta Gıda

Devamını Oku

Çay

Beta Gıda, Bilimin Işığında İlerliyor!

Bilimin ışığında ilerlemeyi ilke edinen Beta Gıda, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında hayata geçirdiği “Siyah çay işleme atıklarından protein ve prebiyotik üretimi” başlıklı proje teklifi ile TÜBİTAK 1505 – Üniversite – Sanayi İş Birliği Destek Programı kapsamında finansal olarak desteklenmeye hak kazandı.

Yayınlandı

on

Faaliyete başladığı 1987 yılından bu yana 184 ülkede markaları tescillenen ve dünyanın en büyük çay firmaları sıralamasında 12. sırada bulunan Beta Gıda, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, Adana Alparslan Türkeş Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Levent Yurdaer Aydemir’in yürütücülüğünde hazırlığını sürdürdüğü “Siyah çay işleme atıklarından protein ve prebiyotik üretimi” başlıklı proje teklifi ile TÜBİTAK 1505 – Üniversite – Sanayi İş Birliği Destek Programı kapsamında finansal olarak desteklenmeye hak kazandı.

Yeniliklerle dolu AR-GE yolculuğunu bugüne dek sürdüren ve AR-GE faaliyetlerini somut çıktılara dönüştürebilme adına çeşitli üniversiteler, kamu kurumları ve araştırma enstitüleri ile ortak projeler geliştiren Beta Gıda, faaliyetlerini ve akademik başarılarını bilimin ışığında sürdürüyor.

2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı sektöründeki ilk AR-GE Merkezi unvanını almaya hak kazanarak çıktığı yolda günümüzün lider çay markaları arasında yer alan Beta Gıda, bilimsel gelişime destek olmak amacıyla AR-GE merkezi çalışmalarını itina ile sürdürüyor; Türkiye’de ve dünyada çay sektöründeki öncü rolünü devam ettiriyor.

Beta Gıda AR-GE Merkezi’nde, lisans ve yüksek lisans mezunu mühendislerden oluşan alanında uzman ve tecrübeli AR-GE kadrosu, laboratuvar ve teknik alt yapısı ile gıda sektörüne yenilikçi çözümler sunuyor. Mevcut ürünlerde iyileştirme, yeni ve katma değerli ürün geliştirme, atık değerlendirme, çevreye olan hassas yaklaşımı ile sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında enerji verimliliğinin artırılması vb. konularda araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yön veren Beta Gıda, sürdürülebilir değer zinciri içerisinde insana, çevreye pozitif etkide bulunuyor; gelecek nesillerin sürdürülebilir bir dünyada yaşayabilmesi için çözümün bir parçası olmaya çalışıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Beta Gıda

Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

Lipton Doğu Karadeniz’de Çay Hasadına Başladı

Lipton, yeni şirketi ekaterra çatısı altında Doğu Karadeniz’deki çay hasadına 20 Mayıs Cuma günü başladı. Hasat çalışmalarının kesintisiz ilerlemesi için bir dizi uygulamayı hayata geçiren Lipton, bu yıl da çay çiftçilerini gıda ve ev hijyeni paketleriyle destekliyor.

Yayınlandı

on

Yaklaşık 40 yıldır çayseverleri Doğu Karadeniz’in lezzetli çaylarıyla buluşturan Lipton, yeni şirketi ekaterra çatısı altında ilk hasadına 20 Mayıs Cuma günü başladı. “Çayımız için Hep Birlikte” çağrısıyla ilk sürgün alımlarına başlayacak olan Lipton, önceki yıllarda olduğu gibi sürecin kesintisiz bir şekilde ilerlemesi için çay alım evleri, Lipton fabrikaları, çay üreticileri ve iş ortağı yerel işletmelere yönelik bir dizi uygulamayı hayata geçiriyor.

Lipton, çay alım işlemleri sırasında üreticilerinin ve çalışanlarının sağlık ve güvenliği için hijyen önlemlerini uygulamaya da devam edecek. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 5000 çiftçiye de hasat kapsamında gıda ve ev hijyeni paketinden oluşan bir destek sağlanacak.

ÜRETİCİLERE YÖNELİK ÜCRETSİZ EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR

Pandemi sürecinde çevrim içi olarak gerçekleştirilen üreticilere yönelik eğitimler de bu yıl hasadın başlamasıyla birlikte yeniden yüz yüze buluşmalarda verilmeye başlanacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek bu eğitimler kapsamında üreticilere Sürdürülebilir Çay Tarımının Önemi, Toprak Numunesi Alımı ve Gübreleme, Erozyonla Mücadele ve Tampon Bölge Kavramı, Evsel Atık Yönetimi, İstilacı Türlerle Mücadele Yöntemleri ve Kayıt Tutulması, İş Sağlığı ve Çalışan Güvenliği, Çalışanlara Adil Muamele, Bahçe Bakımı ve Budama, Zirai İlaç Kullanımı ve Kişisel Koruma Ekipmanı (KKE) Kullanımı konularında bilgiler verilecek.

ekaterra Türkiye Genel Müdürü Fatih Atay, “Türkiye dünyada en çok çay tüketilen ülke. ekaterra olarak Türkiye’deki ilk Lipton hasadımızı, senelerdir uyguladığımız yüksek kalite standartlarımızdan hiç ödün vermeden gerçekleştiriyoruz.  Lipton markamızın bu topraklardaki 36 yıllık mirasını devralmaktan, Doğu Karadeniz’deki üreticilerimizle birlikte bu kıymetli mirası geleceğe taşırken tüm Türkiye’yi çok sevdikleri çaylarımızla buluşturmaktan gururluyuz. Çay hasadımız vesilesiyle 150 bin kişilik geniş bir ekosisteme temas ediyoruz. Bu sürecin ekosistemdeki tüm paydaşlarımız için sağlıkla tamamlanması ve kusursuz ilerlemesi için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi gerekli önlemleri aldık. ekaterra olarak Lipton’un Doğu Karadeniz bölgesinin ekonomik, sosyal ve doğal hayatı için değer yaratmaya devam edeceğiz. Hasadımızın sağlıklı, çayımızın bereketli olmasını dileriz.” dedi.

 

Kaynak: HORECA Trend ve Lipton

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.