Yerel Tarım, Sürdürülebilir Üretim ve İnovasyon Başarıyı Getirdi | HORECA Trend
Takip edin!

Gıda Üreticileri

Yerel Tarım, Sürdürülebilir Üretim ve İnovasyon Başarıyı Getirdi

Barilla, 2022 yılı iş ve sürdürülebilirlik sonuçlarını yayımladı. Şirket, tarım projelerine dahil olan 9 bini aşkın çiftçi ile sürdürülebilir tedarik zinciri taahhüdünü sürdürdü. Grup, önümüzdeki 5 yıl içinde inovasyon ve sürdürülebilirlik alanında 1 milyar euroluk yatırım yapacağını açıkladı.

Yayınlandı

on

Küresel gıda lideri Barilla, 2022 yılı iş ve sürdürülebilirlik sonuçlarını yayımladı. Şirket, tarım projelerine dahil olan 9 bini aşkın çiftçi ile tarladan sofraya sürdürülebilir tedarik zinciri taahhüdünü sürdürdü. Makarna, sos, pesto, ekmek, bisküvi ve atıştırmalık ürün paketlerini geri dönüşüm için yeniden tasarlayan Barilla, geçen yıl 40 yeni ürünü tüketicileriyle buluşturdu. 13 yılda 500 ürününü yeniden formüle ederek geliştiren şirket, sera gazı emisyonunu 2010 yılına göre yüzde 32, su tüketimini ise yüzde 24 azalttı. Barilla, 13 yıl içinde 300 olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar su tasarrufu sağlarken, inovasyon ve sürdürülebilirlik alanında 5 yıllık yeni yol haritasını açıkladı. Grup, önümüzdeki 5 yıl içinde 1 milyar euroluk yatırım yapacak.

Türkiye’deki Bolu fabrikası dahil olmak üzere, dünya çapında toplam 29 tesisinde ürettiği ürünlerle, her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan gıda lideri Barilla; 2022 yılı iş ve sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Çalışmalarını insanların iyi ve sürdürülebilir gıdaya erişimi odağıyla yürüten Barilla, 2022 yılında da makarna, soslar ve unlu mamullerini iyileştirmek için yatırıma ara vermeden devam etti. Geçen yıl 40 yeni ürünü tüketicilerin beğenisine sunan şirket, ürünlerini geliştirmeyi ve yeniden formüle etmeyi sürdürdü. Barilla, geçen yıl farklı alanlarda yürüttüğü çalışmalar neticesinde global büyümesini sürdürürken, çevreye olan etkisini de azaltmaya devam etti.

Durum Buğdayının Yüzde 93’ü Yerel Çiftçiden

Sürdürülebilir tarım girişimlerini güçlü bir şekilde desteklemeye devam eden Barilla Grubu’nun tarım projelerine dahil olan çiftçi sayısı 9 bini aştı. Makarna satışında dünya liderliği devam eden şirket, yerel pazarlardan tedarik ettiği durum buğdayı oranını yüzde 93’e taşırken; çiftçilerin neredeyse yarısıyla (yüzde 47) iş birliğini sözleşmeli tarım anlaşmaları ile sürdürdü. Çeyrek asra yakın süredir Türkiye’de de sürdürülebilir ve sözleşmeli tarım çalışmalarını yürüten Barilla, 2022’de de yerel üretiminin yüzde yüzünü Türk buğdayları ile gerçekleştirirken, toplamda 42 bin dönüm sözleşmeli tarım alanına ulaştı.

300 Olimpik Yüzme Havuzunu Dolduracak Su Tasarrufu Sağladı

İnsanların mutluluğunu ve bütünsel refahını ifade eden “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi” amacını benimseyen Barilla, 2022 yılında 2,1 milyon tondan fazla gıda üretimi gerçekleştirdi. Ürünlerinin yüzde 95’i düşük çevresel etkiye sahip olan Barilla, yayımladığı Sürdürülebilirlik Raporu’nda 2010’dan bu yana her ton bitmiş ürün başına sera gazı emisyonlarını yüzde 32, su tüketimini ise yüzde 24 azalttığını aktardı. Şirket 2022’de, 2010 üretim verilerine göre enerji verimliliği açısından dünya ve güneş arasında 4 araba yolculuğuna eşdeğer olan 132 milyon kg CO2 eşdeğeri emisyon ve 300 olimpik yüzme havuzunu dolduracak suya denk gelen 740 bin m3 su tasarrufu elde etti. Şirket yayımladığı raporda, kullandığı elektriğin yüzde 64’ünü Menşe Garantisi Sertifikalı yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğini ve üretilen atıkların yüzde 91’den fazlasını geri dönüşüme kazandırdığını açıkladı. Şirket ayrıca ürünlerinde kullanılan yenilenmiş yüzde 100 geri dönüştürülebilir karton ambalaj ile yıllık 160 ton plastik kullanımını engelledi. Şirket, Türkiye’deki etkin çalışmalarına da devam etti. Barilla’nın Türkiye’deki su tüketimi son 10 yılda yüzde 35 oranında düştü, aynı dönemde karbon salımı ise yüzde 8 azaldı.

Yerel Toplulukları Desteklemek İçin 13 Yılda 60 Milyon Euro Bağışladı

Sürdürülebilir tarımdan elde edilen ürün sayısını artıran Barilla Grubu, 13 yılda 500 ürününü yeniden formüle ederek doymuş yağ, tuz ve şeker miktarını azaltıp, lif içeriğini artırdı. Raporda daha yaşanabilir bir dünya ve herkesin iyi gıdaya ulaşması için alınan sorumluluklar da yer aldı. Faaliyet gösterdiği farklı ülkelerde toplam 3,2 milyon euro nakdi ve 3 bin 200 ton ürün bağışı ile yerel toplulukları destekleyen Barilla, 2010 yılından bu yana yaptığı nakdi yardımların toplamını 60 milyon euro, ürün bağışını ise 45 bin tona çıkardı. Grubun beslenme eğitimine dahil ettiği kişi sayısı ise 42 bine ulaştı.

5 Yılda 1 Milyar Euro Yatırım Yapacak

Değişen dünyada tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak, gelecek nesillerin daha iyi bir dünyada yaşamalarına yardımcı olmak amacıyla yatırımda hız kesmeyen Barilla Grubu, yayımladığı raporda gelecek 5 yılın yeni yatırım planını da açıkladı. Plan kapsamında önümüzdeki 5 yıl içinde 1 milyar euro yatırım yapacağını açıklayan şirket, yatırımın yarısını İtalya’da üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, sanayi varlıklarının yenilenmesi, Endüstri 4.0 teknolojileri, BT alt yapısının güçlendirilmesi ve “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi” taahhüdü kapsamında gerçekleştirecek. 2022 yılında gelirini 4.663 milyar euroya ulaştıran grup, yeni sürdürülebilir gıda çözümlerinin geliştirilmesini dünyanın en büyük açık inovasyon platformu olan Plug And Play’in iş birliğiyle destekleyecek.

“Hala Yapacak Çok İşimiz Var”

Barilla’nın faaliyete başladığı 1877’den günümüze Pietro Barilla’nın “Çocuklarınıza yedirmeyeceğiniz hiçbir şeyi üretmeyeceksiniz” prensibi ve tutkuyla çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Barilla Grup Başkan Yardımcısı Paolo Barilla, “İnsanların, lezzet, beslenme ve sağlık beklentilerini karşılarken aynı zamanda gezegenin kaynaklarını yeniden üretme becerisini destekleyecek ürünlere yönelik giderek artan talebe yanıt verebilmek için tarım, yetiştirme sistemleri, hammaddelerin bitmiş ürünlere dönüştürülmesi, paketleme, dağıtım ve tüketim zaman içinde evrildi. Biz de kurulduğumuz günden beri kendimizi aşma arzusuyla çalışmaya devam ediyoruz. Emin olduğumuz tek bir şey var: yapacak işimiz çok ama, tutkumuz da çok büyük” dedi.

Barilla Grubu CEO’su Gianluca Di Tondo ise, “Bu rapor bizim ve ürünlerimizin, çalışanlarımızın ve iş yapma biçimimizin hikayesini anlatıyor. Eğer gezegenimize ve her birimize bir gelecek sunmak istiyorsak, hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Şirketimiz bu yolculuğa yıllar önce başladı ve zaman içinde attığımız minik adımlar büyük sonuçlar elde etmemize yardımcı oldu” açıklamasını yaptı.

Kaynak: HORECA Trend ve Barilla

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Sağlıklı Yaşam İçin Altın Besin Bulgur Japonya’dan Onay Aldı

Duru Gıda’nın, Japonya’daki Mukogawa Kadın Üniversitesi’nde glisemik indeks (GI) üzerine yaptırdığı analiz, bulgurun 54,9’luk GI değeri ile uzun süre tok kalmayı sağladığını ve açlık krizlerinden koruduğunu doğruladı. Böylelikle bulgurun sağlıklı bir yaşam için değerli ve diyabete karşı etkili bir gıda olduğu bir kez daha ortaya konuldu.

Yayınlandı

on

En iyi bakliyatı tüketicisine sunmak için 89 yıldır çalışan Duru Gıda, ürünlerinin kalitesi ve besin değerine yönelik araştırmalarını sürdürüyor. Duru, bu kez, Türkiye’nin en çok tercih edilen ürünlerinden “bulgur” için Japonya’da analiz yaptırdı. 

Japonya’da, Mukogawa Kadın Üniversitesi’nin, Gıda ve Beslenme Bilimleri Fakültesi, Gıda Geliştirme Araştırma Laboratuvarı’nda bulgurun kandaki glikoz (şeker) seviyesine etkisi, yani Glisemik Indeks (GI) değeri ölçüldü. 12 sağlıklı katılımcının yer aldığı analiz, ürünün GI değerinin 54,9’la, “Düşük GI Gıda” kategorisine girdiğini ortaya koydu. 

Gıda Mühendisi Ece Duru, GI analizinin, tüm dünyanın dikkate aldığı, sınırlı yerde yapılan değerli bir araştırma metodu olduğunu belirtti. GI analizinin Japonya gıda standartlarının “olmazsa olmaz”ları arasında yer aldığını söyleyen Ece Duru, “Bu araştırmanın en güvenilir yerlerde yapılması, verilerin doğruluğuna güven açısından oldukça kıymetlidir. Japonların bu konudaki standartlarını ve hassasiyetini dikkate alarak, analizi Japonya’da bu konu üzerinde uzmanlaşmış Prof. Yasushi Suzuki ve ekibiyle yaptık. Bu raporlamalar sayesinde bireyler daha sağlıklı ve bilinçli gıda tüketimine yöneliyor. Duru Gıda olarak bulgurumuz üzerine yaptırdığımız bu analizin amacı, düşük glisemik indeksin uluslararası pazarlar için önemini göstermek ve bulgurlarımızı sağlıklı düşük GI ürün olarak tescillendirmekti. Bulgur gibi kompleks karbonhidratlar, glisemik indeksleri düşük olduğunda daha uzun süre tok kalmanızı sağlar ve açlık krizlerinden bizi korur.” dedi.

Glisemik İndeks Şeker Hastaları İçin Hayati Önemde 

Besinlere ilişkin merakın, markalar tarafından şeffaf şekilde giderilmemesinin gıda dünyasının en önemli sorunlarından olduğunu söyleyen Duru, “Glisemik indeks özellikle son yıllarda diyabet hastalarının sıklıkla kullandığı bir terim. Glisemik indeks kısaca, kan şekerini yükseltme ölçüsüdür. Basit karbonhidratlar, örneğin şekerli gıdalar kan şekerini hızlıca yükseltir ve birkaç saat sonra kan şekerini hızlıca düşürür. Bu durum kişinin hızlı şekilde acıkmasına sebep olur. Bulgur, hem iyi bir kompleks karbonhidrat hem de glisemik indeksi düşük bir gıdadır. Kompleks karbonhidratların sindirimi, emilimleri ve kana geçmeleri basit karbonhidratlara göre daha uzun zaman alır. Kan şekerinin daha yavaş emilmesini sağlayarak porsiyonların ve diyabetin kontrolünde çok önemli bir rol üstlenir. Kan şekerini hızlı yükselten yüksek glisemik indeksli gıdalar yerine kan şekerini yavaş yavaş yükselip yavaş yavaş düşmesini sağlayan düşük glisemik indeksli gıdalar tercih edilmelidir.” dedi. 

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Baharın Tazeliği ve Enerjisi Peyman’dan

Doğanın uyanışına şahitlik ettiğimiz bahar ayları, sağlıklı yaşam ve beslenme konularının da ön plana çıktığı bir dönem. Bu dönemde vücudu sağlıklı besinlerle desteklemek ve yaz mevsimine sağlıklı bir şekilde hazırlanmak da önem kazanıyor. Kuruyemiş ve sağlıklı atıştırmalık sektörünün öncü markalarından Peyman, Bahçeden glütensiz çiğ kuruyemiş, kuru meyve ve atıştırmalık barları ile sağlıklı yaşamı tüketicilere sunuyor.

Yayınlandı

on

Ar-Ge ve teknoloji odaklı yatırımlarıyla gurme lezzetler geliştiren Peyman, Bahçeden markası ile sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalık deneyimi sunuyor. Çölyak hastalarından, glüten duyarlılığı olan tüketicilere kadar herkes için uygun ve lezzetli atıştırmalıklar geliştiren Peyman; yüksek lif içeriğine sahip çiğ kuruyemiş, kuru meyve ve atıştırmalık barlar ile hem tatlı hem de tuzlu ihtiyacını doğal tatlarla karşılıyor.

Baharın Tazeliğini Yansıtan Sağlıklı Atıştırmalıklar 

Baharın tazeliğini ve enerjisini yansıtan çiğ fındık, kaju, ceviz, kabak çekirdeği içi ve badem gibi içeriklerle zenginleştirilen Peyman Bahçeden; bedenin ihtiyaç duyduğu enerjinin alınmasına yardımcı oluyor. Turna yemişi, dut kurusu, gün kurusu, hurma, kuru erik, kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzüm gibi doğal tatlarla ise tatlı krizleri için sağlıklı bir çözüm sunuyor. Tüm tüketiciler için pratik ve sağlıklı atıştırmalık seçenekleri sunan Peyman, Bahçeden markasının birbirinden lezzetli atıştırmalık bar alternatifleriyle de hareketli bahar günlerinde enerjinin de yüksek tutulmasını destekliyor.

Peyman Hakkında

Kuruyemiş ve sağlıklı atıştırmalık sektörünün öncü markalarından Peyman, 1995 yılından bu yana 30 bini kapalı olmak üzere toplam 50 bin m2’lik alanda yer alan Eskişehir’deki fabrikasında üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Peyman çatısı altında yer alan Bahçeden markasıyla kavrulmuş kuruyemiş, çiğ kuruyemiş ve kuru meyve, Çitliyo markasıyla ay çekirdeği; Nutzz markasıyla patlamış mısır, mısır cipsi, yer fıstığı ve mısır çerezi üretimi yapmaktadır. Tüketicilerine her zaman inovatif, gurme ürünlerini sunmak için aralıksız araştıran, geliştiren, aynı çatı altında farklı markalar yaratan ve bu marka ailelerini her geçen gün büyüten bir yapıya sahip olan Peyman, bu vizyon çerçevesinde 2022 yılından bu yana İş Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir. Tarım ve tekstil sektöründeki faaliyetleri ile temelleri 1950’li yıllarda atılan İş Holding ise 70 yılı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin köklü markaları arasında yer almaktadır. İş Holding, başta gıda olmak üzere QSR, kuruyemiş, kâğıt, lojistik, enerji, sanayi, medya ve sanat, inşaat, bilişim ve moto kurye gibi birçok farklı sektörde faaliyet göstermektedir. 

Kaynak: HORECA Trend ve Peyman

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Palsgaard’dan Kakao Krizine İnovatif Çözüm

Palsgaard, tüm dünyada giderek büyüyen kakao krizine çözüm sunuyor. Çikolata üreticileri için önemli bir rol oynayan AMP ürünü ile yüzde 2 ila 4 arasında kakao yağı tasarrufu sağlayan ürün, ekstra bir yatırım maliyeti gerektirmiyor.

Yayınlandı

on

Palsgaard META Bölgesi Başkanı Tolga Tanrıöver, 2023 Aralık ayında kurdukları META bölgesi ile AMP gibi birçok fonksiyonel ürünü, daha fazla çikolata üreticisine ulaştırmayı hedeflediklerini söylüyor.

Danimarka merkezli global bir gıda bileşenleri firması olan Palsgaard, yaptığı yatırımlar ve 2027 yılı büyüme stratejileri doğrultusunda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’yı kapsayan META bölgesini kurdu. META bölgesi sayesinde Palsgaard’ın çok amaçlı ve işlevsel özelliklere sahip fonksiyonel ürünlerinin çok daha fazla üreticiye ulaştırılması planlanıyor.

“Kakao Fiyatları 46 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı”

26 yıllık gıda ham madde sektör tecrübesinin ardından 2023 Aralık ayı itibarıyla META bölgesinin başkanlığını üstlenen Tolga Tanrıöver yeni stratejilerinden bahsederek kakao krizine dair açıklamalarda bulundu; “Biliyorsunuz ki dünya, kakao tedariği konusunda her geçen gün büyüyen bir krizin içine doğru çekiliyor. İklim krizi ve kakao ağaçlarının ölmesi nedeniyle kakao fiyatları 46 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu soruna META bölgesi ile inovatif bir çözüm sunuyoruz. Gelişmekte olan pazarlardaki etkinliğimiz de göz önüne alındığında, portföyümüzde yer alan, sektöre katma değer sağlayan ve ‘fonksiyonel ürünler’ olarak adlandırdığımız çözümlerimizi bölge stratejimiz doğrultusunda çok daha fazla üreticiye ulaştırmayı amaçlıyoruz.”

“AMP Kakao Krizine Çözüm Sunuyor”

Türkiye çikolata pazarında lider konumda olduklarının altını çizen Tolga Tanrıöver, kakao krizine çözüm sunan çikolata emülgatörü AMP adlı üründen ve ürünün özelliklerinden bahsetti: “AMP, Türkiye çikolata pazarında kendini çoktan kanıtlamış olan ve ‘fonksiyonel ürün’ kategorimizde yer alan bir ürünümüz. Palsgaard’ın yıllar içerisinde deneyimli uzmanları ve teknolojisi ile geliştirdiği yüksek fonksiyonaliteye sahip AMP, nötr tat ve koku özellikleri ile üreticilere birçok avantaj sağlıyor.’’

“Ekstra Yatırım Maliyeti Gerektirmiyor”

Kakao yağının, çikolatanın en pahalı ham maddesi olduğunu belirten Tolga Tanrıöver; “Yıllardır markette büyük rol alan AMP’nin, bugün dünyada yaşanan kakao krizinde çikolata üreticileri için çok daha anlamlı bir hale geldiğini söyleyebiliyoruz. Ekstra bir yatırım maliyeti gerektirmeden, minimum reçete değişikliği ile yüzde 2 ila 4 arasında kakao yağı tasarrufu

yapmak mümkün oluyor. Danimarka, Türkiye, Meksika ve Hindistan’da 4 çikolata uygulama merkezimiz ve teknik uzmanlarımız ile AMP gibi birçok inovatif ürünümüzü iş ortaklarımıza en doğru şekilde sunarak hizmet vermeye devam ediyoruz” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Palsgaard

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.