Baylan, İkinci Kez Kup Griye Günü’nü Kutluyor | HORECA Trend
Takip edin!

Pastane

Baylan, İkinci Kez Kup Griye Günü’nü Kutluyor

Bu yıl Cumhuriyet ile birlikte 100’üncü yaşını kutlayan, İstanbul’un en eski pastanesi Baylan, mucidi olduğu ve yarım asırdan fazladır tarifi değişmeyen Kup Griye’yi özel bir günle taçlandırdı ve Haziran ayının ilk cuma gününü Kup Griye Günü ilan etti. Bu yıl ikincisi 2 Haziran Cuma günü gerçekleştirilecek kutlamada Baylan Kadıköy, Bebek ve Galataport şubelerini ziyaret edenlere Kup Griye ikramı edilecek.

Yayınlandı

on

Cumhuriyetle yaşıt olan ve ilk yeni yıl vitrini, ilk yeni yıl hediye kutusu, ilk espresso, ilk Sevgililer Günü kutlaması gibi daha nice ilkleri Türk toplumuyla tanıştıran İstanbul’un yaşayan en eski pastanesi Baylan, bu yıl Kup Griye Günü’nün ikincisini “Kup Griye’yi bilmeyen, tatmayan ve yaşamayan kalmasın’ sloganıyla kutluyor. 2 Haziran Cuma günü saat 13.00-18.00 saatleri arasında Kadıköy, Bebek ve Galataport şubelerini ziyaret edenlere Kup Griye ikram edilecek. Baylan müdavimlerine yenilerinin eklendiği bu özel gün, lezzet ve eğlenceyi buluşturuyor.

Baylan’ın kurucusu Harry Lenas’ın bardağını ayaklı bir kupaya benzettiği ve içerisindeki bal bademin ismi griye olduğu için ismini Kup Griye’nin geçmişi 1954 yılına dayanıyor. Baylan’ın icadı olan ve bazı Avrupa pastanelerinde bugün “Coupe Baylan” olarak satılan Kup Griye, tamamen el yapımı olarak bal badem, karamel sos, krem şanti, vanilyalı ve karamelli dondurmayla hazırlanarak, boz Antep fıstıkları ve kedi dili ile servis ediliyor. Kup Griye, yarım asırdır tarifi hiç değiştirilmeden ve mutlaka taze hazırlanarak Baylan misafirlerine sunuluyor.

Baylan Hakkında

İstanbul’un yaşayan en eski pastanesi unvanıyla kent tarihinde “ilkleri hayata geçiren mekân” olan Baylan’ın hikâyesi, 1923 yılında başladı. İlk şubesini Beyoğlu’nda açan Baylan, 1925 yılında Karaköy’de, 1961’de Kadıköy’de İstanbullularla buluştu. 2010 yılında da Bebek Baylan ilk kez kapılarını açtı.

Cumhuriyetle yaşıt olan Baylan, bugün Kadıköy, Bebek, Galataport Karaköy ve Bebek’te hizmet veriyor. Kurulduğu günden beri aynı yerde ve aynı geleneksel lezzetleri sunmaya devam Kadıköy Baylan, deniz kıyısında konumlanan ve geleneksel Baylan lezzetlerinin yanı sıra zengin yemek ve içecek menüsüyle de misafirlerine boğaza nazır keyifli anlar yaşatan Bebek Baylan, kalitesinden ödün vermeden İstanbulluları konuk etmeye devam ediyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Baylan

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pastane

Magnolia Bakery Türkiye’den Ramazan’a Özel Eşsiz Lezzetler

Amerikan pastane kültürünün önde gelen temsilcisi Magnolia Bakery, hurma, gül suyu ve kadayıftan esinlenerek, Türkiye’ye özel yeniden tasarladığı imza lezzetleri ile Ramazan boyunca vazgeçilmezimiz olmaya devam ediyor. 

Yayınlandı

on

Amerikan pastane kültürünün dünyaca ünlü markası Magnolia Bakery, Ramazan lezzetlerinden ilham alarak tasarladığı ürünleri Date Pudding, Rose Tres Leches ve Kadayıf Magic Bar ile eşsiz bir lezzet şöleni sunuyor.

İlk kez Ramazan ayı boyunca satışa sunulacak Date Pudding, Magnolia Bakery’nin imza lezzetlerinden Sticky Toffee Cake parçalarının hurma ve vanilyalı puding ile buluştuğu eşsiz bir lezzet sunuyor. Magnolia Bakery’nin ikonik pudinglerine yepyeni bir yorum katan Date Pudding, Ramazan boyunca en keyifli buluşmaların vazgeçilmezi oluyor. Kadayıf ve Antep fıstığının Graham kraker tabanı üzerinde gül suyu ve portakal çiçeği ile lezzetlendirildiği Kadayıf Magic Bar ise Ramazan boyunca sevdiklerinizle paylaşacağınız mutlu anların en tatlı eşlikçisi oluyor. Güney Amerika usulü, 3 farklı süt kullanılarak yapılan ikonik Magnolia Bakery lezzetlerinden Rose Tres Leches ise Ramazan’a özel gül suyu ile hazırlanarak lezzetini ikiye katlıyor.

Ramazan’dan ilham alarak yeniden tasarlanan tüm eşsiz lezzetler ve çok daha fazlası Ramazan ayı boyunca Magnolia Bakery Türkiye mağazalarında sizleri bekliyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Magnolia Bakery

Devamını Oku

Dosya

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı ve HORECA Sektörü

”Benim en büyük eserim Cumhuriyettir” diyen Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman Türk milletinin bizlere armağan ettiği Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir onurla kutluyoruz. Cumhuriyet, 100 yılda her alanda olduğu gibi HORECA sektöründe de önemli değişimlerin, gelişmelerin önünü açtı. Cumhuriyet’le birlikte Türk HORECA sektörü de büyüdü, güçlendi ve müreffeh yarınlar inşa etti.

Yayınlandı

on

Cumhuriyet dönemi Türk HORECA sektörü, 1923’ten günümüze Türkiye’ye güç katıyor. HORECA sektörü, Cumhuriyetin ilk yüz yılında Türkiye’ye sosyal, kültürel ve ekonomik katkısı en fazla olan sektörler arasında yer alıyor.

Tarım alanında yaşanan devrimler, Türkiye’de gıda sanayinin kurulması, modern otel, restoran ve cafe gibi işletmelerin hayatlarımıza girmesi, yüzlerce yıllık geçmişten miras geleneksel yemeklerin İstanbul mutfağı ve batılılaşma etkisi ile çeşitlenmesi son yüz yılda HORECA sektöründe tanık olduklarımızın sadece bir bölümü.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla birlikte, HORECA sektörünün gelişimi, geçirdiği değişim ve dönüşümü yani aslında koca bir yüzyılı sizlere bu makalede özetlemek istiyoruz.

Cumhuriyetin 100 Yılında Türk Mutfağı

Osmanlı mutfak kültürünün bir mirasçısı olarak gelenekleri yaşatmaya devam eden Cumhuriyet dönemi Türk mutfağı, 100 yılda önemli gelişmeler ve dönüşümlere de sahne oldu.

Geleneksel (alaturka) ve modern (alafranga) mutfak ikilemi Cumhuriyet döneminde kent merkezli Türk mutfağında iyice kendini göstermeye başladı. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa gibi kentlerde Türk mutfak kültürü modern sofra adabı ve alışkanlıkları sergilenirken; kırsal bölgelerde geleneksel sofra düzeni alışkanlıkları ve mutfak uygulamaları esas olarak devam etti.

Medya ve iletişim araçlarının gelişimi kültürel olarak ayrımı ortadan kaldırırken; modern tarım uygulamaları ve sanayileşme ile üretimin artması, ekonominin gelişimi ile zenginliğin artması, merkez/çevre ayrımını zaman içerisinde azalttı.

Cumhuriyet döneminde özellikle kız ve olgunlaşma enstitüleri gibi eğitim kurumları aracılığıyla modern sofra adabı ve dünyadan farklı lezzetler toplumun tüm kesimleri tarafından ulaşılabilir olmaya başladı.

Merkezden taşraya modern mutfak kültürü yayılırken; 1950’lerden itibaren hızlanan “köyden kente göç” ise büyük şehirlerdeki mutfak kültürüne yenilikler getirdi. 1950’lerden itibaren İstanbul kebap, lahmacun, içli köfte gibi yöresel lezzetlerle tanıştı.

Cumhuriyet ile Restoranların Hayatımıza Girmesi

Cumhuriyetle birlikte İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa başta olmak üzere pek çok şehirde dışarıda yemek yeme alışkanlığı da gelişme gösterdi.  19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren İstanbul’da açılmaya başlanan Batı tarzındaki restoranlar Cumhuriyet döneminde tüm ülkeye yayıldı. Böylelikle esnaf lokantaları, aşevleri ve seyyar yiyecek satıcıları dışında modern restoran kültürü de Cumhuriyet ile gelişti.

Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’in kurucu kadroları ile Ankara’da özdeşleşen otel, restoran ve cafeler oldukça önem arz etmektedir. Ankara Palas bir konuk evi ve sosyal tesis olarak modern HORECA sektörü için iyi bir örnek oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün de sıklıkla ziyaret ettiği Karpiç Lokantası (Ankara Şehir Lokantası) adeta gastronomi okulu vazifesi gördü ve bu restoranda çalışan pek çok kişi daha sonra kendi restoranlarını açarak Cumhuriyet döneminin önemli işletmelerinin kuruluşuna öncülük ettiler.

Ankara ve İstanbul dışında Anadolu’nun başka şehirlerinde de Cumhuriyet döneminde açılan restoranlar oldu. Afyonkarahisar’daki ünlü İkbal lokantası, Bursa’da Çelik Palas Oteli’nin lokantası, İzmir’de balık lokantaları diğer şehirler için verilebilecek örnekler arasında. İstanbul’da Cumhuriyet döneminde, Sirkeci’de 1927 yılında açılan Borsa Lokantası; ayrıca Batı tarzı, modern yemekler sunan Hilton, Park Otel ve Divan Otel gibi oteller, Moda Deniz Kulübü ve Büyük Kulüp gibi kulüp restoranları da alanlarında birer öncü olarak kabul edilebilir.

Cumhuriyet Döneminde Cafe ve Pastaneler

İstanbul’da Cumhuriyet’ten hemen önce tanınmaya başlanan Batılı pastane kültürü gayrimüslim Osmanlı tebaası ve Bolşevik devriminden kaçarak İstanbul’a sığınan Beyaz Ruslarla güç kazandı. Cumhuriyet döneminde, Balkanlardan göç eden Yugoslav ve Arnavutlar pastane kültürünü devraldı ve geliştirdiler. Geçmişin damak tadını günümüzde halen devam ettiren eski İstanbul pastanelerinden biri olan Baylan, Arnavutluk’tan göç eden Filip Lenas tarafından kuruldu. Mullatier’in yanında çalışmaya başlayan Lenas, ilk dükkânını 1923 yılında Loryan adıyla Beyoğlu’nda açmıştı.

I. Dünya Savaşı’nın başlarında iş bulma amacıyla Rusya ve Polonya’ya Doğu Karadeniz bölgesinden giden göçmenler de Cumhuriyet’in cafe ve pastane kültürüne önemli katkılar sundular. Cumhuriyet’in kuruluşuyla Türkiye’ye geri döndüklerinde orada edindikleri pastacılık ve pastane alanındaki mesleki bilgilerini cafe ve pastaneler açarak göstermişlerdir. Ankara, İstanbul, İzmir ve Anadolu’nun diğer kentlerde cafe ve pastane kültürünün gelişimine büyük katkıları olmuştur. Kadıköy’de açılan Kars pastanesi, Ankara’daki Milka ve Flamingo pastaneleri, İzmir Reyhan pastanesi, Isparta’da Asya pastanesi, Bodrum’da 1968’te Çamlıhemşinli Yakup Hoştan tarafından Girit muhacirinden devralınan fırının yerine açılan Yunuslar, Karadeniz Hemşinli pasta ustalarının açtıkları cafe ve pastanelere örnek olarak verilebilir.

Tarım Gelişti, Gıda ve Tadarik Sektörü Büyüdü

Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kurucu ekibi kalkınma ve sanayiye büyük önem verdi. Türkiye’nin dört bir yanında yeni fabrikalar açılırken, gıda sanayiinde de önemli atılımlar yapıldı. Gıda, Cumhuriyet döneminde gelişen önemli sektörlerden birisi haline geldi.

Türkiye’de turizmin ekonomik bir güç halini almasıyla birlikte, HORECA tedarik sektörü de önemli atılımlar yaptı. HORECA tedarik alanında Dünyada adından söz ettiren onlarca Türk markası doğdu.

Günümüzde Türk HORECA tedarik sektörü, alanında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Türkiye’nin HORECA alanında ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, ihracat alanında rekorlar kırarak Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına önemli katkılarda bulunuyor.

Turizm ve Otelcilik; Cumhuriyet’e Ekonomik Güç Kattı

Cumhuriyetle birlikte dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasına giren Türkiye; turizm ve otelcilik alanında yaptığı atılımlarla dikkatleri üzerine çekti.

Son 60 yılda en hızlı gelişim gösteren sektörlerin başında gelen, neredeyse her yıl kesintisiz büyümeye devam eden, makroekonomik verilerde önemli bir paya sahip olan turizm sektörü, Cumhuriyet döneminde ekonomik büyümenin itici güçlerinden birisi olarak görülüyor.

Türk HORECA Sektörü, Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman Türk milletinin bizlere armağan ettiği Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir onurla kutlarken; Türkiye’nin yarınları için çalışmaya devam ediyor. Hep birlikte, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe, emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz, edeceğiz…

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Cafe

Yaz Bitmesin İsteyenler Özsüt’lerde Buluşuyor!

Sonbaharın ilk günlerini geride bıraktık bile. Siz de bizim gibi yazın bitmesine henüz hazır değilseniz birbirinden hafif lezzetlerle dolu Özsüt Yaz Menüsü’nü deneyimlemenin şimdi tam zamanı! Taze meyvelerin serinleten tatlarla buluştuğu yaz menüsünde kahvaltı seçeneklerinden öğle ve akşam yemeklerine, sütlü ve şerbetli tatlılardan enfes pastalara, ferahlatıcı dondurmalardan buz gibi spesiyal içeceklere uzanan onlarca yeni tat, yaz hissini biraz daha yaşamak isteyenleri Özsüt’lerde bekliyor.

Yayınlandı

on

Yaz, Özsüt’lerde devam ediyor! Hiçbir koruyucu katkı maddesi kullanılmadan Özsüt’ün maharetli ustaları tarafından özenle hazırlanan ve tüm yaz boyunca masalarda yer alan Özsüt Yaz Menüsündeki birbirinden özel lezzetleri henüz denemediyseniz şimdi tam zamanı!

Limonlu, çilekli, frambuazlı gibi taze meyvelerle serinleten tatların buluştuğu Özsüt Yaz Menüsü, yaz hissini biraz daha yaşamak isteyenleri mutlu etmeye devam ediyor.  Özsüt’ün alametifarikası sütlü tatlıların yanı sıra, şerbetli tatlıların, enfes pastaların, yepyeni çeşitleriyle dondurmaların ve limonatadan kahvelere uzanan buz gibi spesiyal içeceklerin yer aldığı menü yaz boyunca misafirlerden tam not aldı. Sıra dışı tatlardan hoşlananlar için pek çok yeniliğin de bulunduğu menüde kaçırılmaması gereken lezzetler bir süre daha Özsüt’lerde yer almaya devam edecek.

Limonun Ferahlatan Tadı Damaklarınızda Kalsın

Limonlu Cookie, Limonlu Kek ve Fesleğenli Limonlu Pasta gibi limonun ferahlatan tadından ilham alan enfes tatları yaz menüsüne ekleyen Özsüt’ün frenk üzümü ve ananası buluşturan lezzeti Summer Berry, Yabanmersinli Tart ve Çilekli Sütlaç gibi yepyeni lezzetlerini denemeden yaza veda etmeyin!

Portekiz Turtası’nı Keşfedin!

Portekizli kremalı tart olarak da bilinen Nata’yı deneyimlemek için hala vaktiniz var! Tarçın ile pişirilen yumurtalı bir tart olan Nata, dışı çıtır milföy hamuru ve içi yumuşak kremasıyla tek ısırıkta kendine hayran bırakıyor.  Nata, Sade, Çikolatalı ve Frambuazlı çeşitleriyle yepyeni bir lezzet keşfetmek isteyenleri Özsüt’lerde bekliyor.

Yoksa Siz Yazın En Eğlenceli İçeceğini Denemediniz mi?

Özsüt 2023 yaz menüsüne yeni eklediği soğuk çay alternatifleri ile serinlemek için farklı tatlı arayanları mutlu ediyor. Taze meyve püreleriyle hazırlanan şeftalili ve mangolu soğuk çayların yanı sıra son dönemin trend olan içeceği ‘Bubble Tea’ ürününe de menüsünde yer veriyor.  Güney Afrika kökenli Tapkoya incileri ve çeşitli meyvelerle hazırlanan Bubble Tea’leri henüz denemediyseniz acele edin!

Her Mevsim Dondurma

Dondurma menüsünde her zaman olduğu gibi her zevke hitap eden tatlara yer veren Özsüt, bu yaz sıra dışı tatlarla kalpleri fethediyor. Dondurmalarında saf Jersey ineğinden elde edilen ve pek çok yönden benzersiz bir bileşen olan Jersey Sütünü kullanan Özsüt, yepyeni çeşitleriyle dondurma tutkunlarını cezbediyor. KazandibiliKaramelize Bisküvili, Portakallı Vanilyalı ve Cheesecakeli dondurma çeşitleri mutlaka denemeniz gerekenler arasında yerini alıyor.

Özsüt Hakkında

Türkiye’nin dört bir köşesine günlük pasta ve dağıtımı yapan STP Gıda bünyesinde yer alan Özsüt’ün, 1938 yılında İzmir Kemeraltı’nda başlattığı tatlı serüveni bugün 45 ilde 150’ye yakın mağazası, beş bine yakın çalışanı ve on binlerce misafiriyle sürüyor. İzmir, Kemalpaşa’daki 10.000 m2 alana sahip fabrikasında üretim yapan ve Türkiye’nin önde gelen zincir marketlerine ürün tedariği sağlayan STP Gıda’nın en köklü markalarından olan Özsüt, 1996 yılından bu yana bayilik sistemiyle faaliyetlerini büyütüyor. Özsüt’ün en iyi malzemelerle hazırlanmış geleneksel tatları, ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da yoğun ilgi görüyor. Bu doğrultuda Türkiye dışında da yatırımlarına devam eden marka, Azerbaycan’da bulunan 7 şubesiyle yurt dışındaki lezzet tutkunlarına da ulaşıyor. Özsüt’ün ürün gamı içerisinde pasta, sütlü ve şerbetli tatlılar, unlu mamuller, dondurma, kaymak, çikolata, kahve, Türk ve dünya mutfağından özel lezzetler yer alıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Özsüt

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.