Fimak, Tecrübeyi Teknoloji ile Harmanlıyor | HORECA Trend
Takip edin!

HORECA Tedarik

Fimak, Tecrübeyi Teknoloji ile Harmanlıyor

1976 yılında tek bir makine ile başlamış olduğu üretim serüvenine günümüzde 5 ana grupta 150 makineyi aşan ürün çeşitliliği ile devam eden Fimak, HORECA sektörüne güç katıyor. Fimak Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özpınar, HORECA TREND Genel Yayın Yönetmeni Elif Akın Yüksel’in sorularını yanıtladı.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin önde gelen ve köklü tedarikçileri arasında olan Fimak, HORECA sektörü tarafından çok iyi tanınıyor. Ancak yine de Fimak’ı sizden dinlemek isteriz. Fimak neler yapıyor?

Fimak yarım asırdan fazla zamandır bilgi, birikim ve tecrübesini fırıncılık ve gastronomi makinaları sektöründe, kendini sürekli geliştiren ve paydaşlarına yön veren; sahadan edindiği tecrübeyi teknoloji ile harmanlayarak müşterilerine sunan bir üretim organizasyonudur.

Sektörel dinamiklerin sürekli değiştiği ve yenilendiği yeni ekonomik düzende, sektörün taleplerini karşılamanın farkındalığında olan Fimak; sektörel ihtiyaçları mercek altına alarak bu doğrultuda ar-ge yatırımlarını artırmaya, ürünlerini geliştirmeye ve yenilemeye devam etmektedir.

Türkiyede HORECA sektörü; artan nüfusa oranla ve tüketim alışlanlıklarının değişmesiyle ilerlemeye ve büyümeye devam ediyor. Otel, restoran ve cafeler ülkemizde gıda sektörünün büyük bir kısmını oluştururken, şirketimiz ürünleri de uzun yıllardır HORECA sektörünün mutfaklarında beğenilerek kullanılıyor.

Türkiye’de HORECA sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? FİMAK olarak sektörün gelişimine nasıl katkılar sunuyorsunuz?

Son zamanlarda Türkiyede turizm sektörünün gelişmesiyle otellerde, restoranlarda ve evlerimiz dışında yapılan harcamalar her yıl katlanarak artmaktadır. Sektör her yıl genişliyor ve değişiyor. Bunun ile beraberde tedarikçiler için de yeni fırsatlar doğuyor.

Her yıl Türkiyede ve dünyada düzenlenen birçok fuar organizasyonuna katılıyoruz. HORECA sektörünün en önemli aktörlerinden olan otel mutfaklarını yakından ilgilendiren, bu yıl 33. kez düzenlenen Antalya ANFAŞ Uluslararası Konaklama ve Ağırlama İhtisas Fuarı’na Uzun yıllardır katılıyoruz. Bu sene gerçekleşen fuar, önceki yıllara nazaran bizim için çok daha önemliydi. Son birkaç yıldır gastronomi alanında çalıştığımız yeni ürünlerimizi bu fuarda farklı bir konsept ve farklı bir tarzda sergileme imkanı bulduk.

Fuar alanlarımızda sergilemiş olduğumuz etkiliklerimizde genel olarak sektörümüzün tüm bileşenleri bir araya getiriyoruz. Otel ekipmanları fuarında da otel mutfaklarının en önemli aktörü olan şeflerimizi yeni geliştirmiş olduğumuz Chef-In kombi fırınımızla buluşturduk. 

Oluşturmuş olduğumuz özel alanda belirlemiş olduğumuz menülerle hem şeflerimize hem de ziyaretçilerimize değerli sunumlarla tadım yaptırma imkanı bulduk. Standımızda sadece makine odaklı hareket etmiyoruz. Ziyarete gelen misafirlerimize fırınlarımızın ve makinelerimizin çalışma şekillerini anlatıp, içinde pişen ürünleri görerek , dokunarak ve koklayarak şeffaf bir şekilde deneyimlemelerini sağlıyoruz.

Chef-in hakkında bilgi alabilir miyiz? Nasıl bir araştırma, geliştirme süreci yaşadı. Chef-in’in öne çıkan özellikleri neler?

Chef-in fırınımız ar-ge ekibimizin ve ar-ge mühendislerimizin uluslararası tecrübeye sahip dünyaca ünlü Türk şeflerimizle birlikte geliştirdiği bir teknoloji. Chef-in, şeflerimizin tecrübesini mühendislik uygulamaları ile usta bir şekilde birleştiren farklı özellikleri ile ön plana çıkan bir gastronomi fırını. 

Bu farklı özelliklerden birkaçına değinmemiz gerekirse; özel olarak geliştirdiğimiz pişirme teknolojisi ile yüksek sıcaklıklarda dahi hassas ısı ve nem kontrolü sağlanması, çift yönlü dönen gelişmiş fan kontrolü ile ısının homojen yayılmasını sağlayarak eşit miktarda pişirme gerçekleştirmesi, değiştirilebilir raf özelliği ile %25 daha fazla ürün pişirme imkanı sağlaması, özel olarak formülize edilmiş deterjan, bakım tabletleri ve 6 farklı yıkama özelliği ile Chef-in sektörden olumlu geri dönüşler almaktadır.

Bu yıl ANFAŞ’ta en çok ilgi çeken, fuara gelen hemen herkesin ziyaret ettiği standalardan birisiydiniz. ANFAŞ’ı nasıl değerlendiriyorsunuz? Fuar sizin için nasıl geçti?

Kurucumuz rahmetli Vedat Özpınar’ın sektöre eğitimli personel yetişmesi hayalini gerçekleştirmek için mutfaklarına ekipman desteğinde bulunduğumuz ;Akdeniz Üniversitesi Vedat Özpınar Uygulama Mutfağı öğretim görevlisi ve öğrencilerinin aramızda olması da bize ayrı bir güç kattı; Fimak fırınlarında pişirmiş oldukları pizzalar ve diğer ürünlerle ziyaretçilerimizin beğenisini kazanıp standımıza uğrayan gençlere de ilham kaynağı oldular.

Yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilerimizi standımızda ağırlamaktan keyif aldık. Bu fuara katılım gösteren 70 ülkeden 5000’e yakın yabancı ziyaretçinin yanında toplam 30.000’in üzerinde kişi standımızı ziyaret etti. Bu organizasyonda ortaya çıkan karşılıklı sinerji yaptığımız işin ne kadar doğru olduğuna inancımızı artırıyor.

Fimak’ın gelecek planlarında neler var?

HORECA sektöründe önümüzdeki yıl içerisinde sektöre hizmet verecek makineler konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Müşterilerimizin talepleri ve arge faaliyetlerimizin doğrultusunda amacımız pazardaki payımızı yeni ürünler ve yeni makinelerle daha da yukarıya çıkarmaktır. Bu amaçla Antalya Otel ekipmanları fuarı gibi benzer fuarlarda yer alıp müşterilerimizle sürekli etkileşim halinde olmaya devam edeceğiz.

Firmamız 1976 yılında tek bir makine ile başlamış olduğu üretim serüvenine günümüzde 5 Ana grupta 150 makineyi aşan ürün çeşitliliği ile devam etmektedir.  Aradan geçen 47 yılın ardından Fimak kuruluş felsefesinden ödün vermeden, üretim standartlarını ve üretim teknolojilerini sürekli iyileştirerek kapasitesini ve istihdamını arttırarak emin adımlarla yoluna devam etmektedir. 

Bizler çevremize karşı ticari odaklı bir bakış açısı sergilemek yerine tıpkı bir aile gibi hem çalışanlarımızla hem müşterilerimizle gönül bağı odaklı bir iletişim kurmayı tercih ettik. Bu nedenledir ki ülkemizin hatta dünyanın birçok yerinde müşterilerimiz değil dostlarımız mevcut. Bu seviyeye gelmek için şüphesiz çok çalıştık. Her zaman ürünlerimizin, değerlerimizin ve kalitemizin arkasında durduk. Bize güvenen ve tercih edenlere herhangi bir sorun ile karşılaştıkları zaman hızlı şekilde geri dönüşler sağlayarak çözüm odaklı bir tavır sergiledik. Geçmişten beri süre gelen bu yaklaşım sonucunda firmamız insanların zihninde her zaman güvenli bir liman olarak yer etti. Başarımızın temelinde samimiyet, güven, ahlaki değerler ve kaliteli ürünler yer almaktadır.

Kaynak: HORECA Trend 

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HORECA Tedarik

Mudo Concept İle Sofralara Bahar Geldi!

Yeni sezonun ferah ve renkli enerjisi, Mudo Concept sofra koleksiyonunda hayat buluyor! Baharın taptaze atmosferini yansıtan zarif tasarımlar ve canlı renklerle donatılmış ürünler, sofralarınıza canlılık ve şıklık katıyor.

Yayınlandı

on

Her detayın özenle düşünüldüğü, doğadan ilham alarak hazırlanan ve her zevke uygun geniş ürün yelpazesiyle dikkat çeken Mudo Concept tabak koleksiyonu, sofranıza karakter ve estetik katarken, çeşitli formdaki bardak ve kadehleri ile de unutulmaz bir sofra deneyimi sunuyor. 

Çatal kaşık bıçak setleri, runner & masa örtüleri, american servisler gibi koleksiyonda yer alan diğer ürünler, masa düzeninizi tamamlamanın yanı sıra pratik ve şık çözümler sunuyor. Bu ürünler, estetik detaylarıyla ön plana çıkarak sofralarınıza özgünlük ve zarafet katıyor. 

Mudo Concept ile mutfak ve sofra dünyasında şıklığı ve kullanışlılığı bir arada yaşayın. Estetik detaylar, özel tasarımlar ve geniş ürün yelpazesi ile Mudo Concept, sevdiklerinizle geçireceğiniz keyifli anlar daha da özel hale geliyor. Şimdi, baharı sofralarınıza davet etme zamanı!

Kaynak: HORECA Trend ve Mudo Concept

Devamını Oku

HORECA Tedarik

İstanbul Porselen, Emsan’la Yeniden Sofralarda!

Klasik çay takımları, zarif meyvelikleri ve şık yemek takımlarıyla, bir dönemin efsanevi porselen markası olan; 1960’dan bu yana İstanbul’un benzersiz güzelliğini mutfaklara taşıyan İstanbul Porselen, Emsan’la yeniden hayat buluyor.

Yayınlandı

on

Bir dönem şık ve zarif sofraların vazgeçilmez markası olan İstanbul Porselen, yenilenen neoklasik çizgisiyle, yeniden sofralara efsanevi bir hava getirmeye hazırlanıyor. Emsan satın almasıyla yeni sezon için birbirinden şık ve renkli yemek takımları hazırlayan İstanbul Porselen, geçmişten gelen mutfak alışkanlıklarıyla günümüz zevklerini birleştirerek nesiller arası bir köprü kuruyor.

Yeniden hayat bulan İstanbul Porselen Koleksiyonun’da her parça, şehrin yıllara meydan okuyan tarihini yansıtırken, İstanbul’un benzersiz ruhunu ve şık sofra kültürünü evlere taşıyor. Koleksiyondaki parçalara sanat eseri gibi büyük bir ustalıkla işlenen Galata’nın estetiği, İstanbul Boğazı’nın görkemi ve Beyoğlu’nun renkleri, şehrin tarihi izlerini yeniden yaşatıyor.

Yeni koleksiyon, İstanbul’un iki kıtayı saran büyüsünü sofralara taşırken, aynı zamanda yeşilin ve mavinin harmonisi, İstanbul’un doğasındaki zenginliğini simgeliyor. Bu renklerden ilhamla hazırlanan yemek takımları, bir yandan da baharın coşkulu havasını yansıtıyor.

Baharın renkleriyle ve İstanbul’un tarihi motifleriyle dans eden yeni İstanbul Porselen Koleksiyonu, sofralara benzersiz nostaljik bir şıklık katıyor. İstanbul Porselen’le her davet özel bir buluşmaya, her buluşma unutulmaz bir hatıraya dönüşüyor.

Kaynak: HORECA Trend ve İstanbul Porselen Koleksiyonu

Devamını Oku

Yazılım

Tatil Aramalarında %80 Artış Yaşandı

Nisan ayıyla birlikte turizmin en hareketli olacağı dönemler başladı. Tatilseverler, hızlı bir şekilde tatil hazırlıkları yapmaya başladı. Arama motoru verilerine göre, 1 Mart – 1 Nisan arası dönem incelendiğinde, bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının da etkisiyle tatil aramalarında %80’lik bir artış yaşandı. Tatilseverler uzun bayram dönemi için bütçelerine göre pek çok farklı alternatif seçenekler için aramalar gerçekleştiriyor. 

Yayınlandı

on

Tatil Aramalarında Antalya Birinci Oldu 

Türkiye’nin gözde tatil destinasyonu Antalya, tatilseverlerin aramalarında birinci sırada yer aldı. Özellikle uzun dönem tatillerde her şey dahil ya da ultra her şey dahil konseptinde konaklamak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan Antalya, birçok alternatif konaklama seçeneği de sunuyor. Antalya’nın ardından tatilseverlerin en çok aradığı diğer yerler tatil yerleri ise Kapadokya, Fethiye, Bodrum ve Ayvalık oldu. Tatili daha düşük bütçelerle planlamak isteyenler ise İstanbul’a yakın lokasyonları tercih ediyor. Özellikle İstanbul’a yakın bungalov konaklama seçenekleri sunan Sapanca, Bolu, Maşukiye, Ağva aramalarda ön plana çıkıyor.

Neredekal.com CEO’su Gökhan Sivrikaya: “Mart ayında artmaya başlayan tatil aramalarındaki hareketlilik Nisan ayında en yüksek seviyelere ulaştı. Tatilseverler uzun bayram dönemini kendi bütçelerine göre şekillendirerek tatil planlarını oluşturmaya başladı. Ailelerin daha çok ultra her şey dahil otelleri tercih ederek yeme-içme ve aktivite noktasında tüm beklentilerini karşılayacak seçeneklere yöneldiğini görüyoruz. Bu noktada Antalya birbirinden farklı seçeneklerle ön plana çıkıyor. Ardından Fethiye ve Bodrum’da yine vazgeçilmeyen tatil yerleri arasında. İstanbul’a biraz daha yakın tatil yapalım ulaşım bütçemiz daha uygun olsun diyenlerin tercihlerinin de Sapanca, Ağva, Ayvalık, İzmir olduğunu görüyoruz’’ dedi.

Mart Ayında En Çok Çanakkale’de Artış Yaşandı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Mart ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerine göre eğitim alanından sonra en çok fiyat artışı %94,97 ile lokanta ve otellerde görüldü.

Neredekal.com’da listelenen 23.000’den fazla tesise ait veriler incelendiğinde, Mart ayında otellerin ortalama oda fiyatları bir önceki yıla kıyasla %80 artarak 1.497 TL’den 2.688 TL’ye yükseldi.

En çok oda fiyat artışı ise %122 ile Çanakkale’de yaşandı. %95 artış ile Ankara ikinci sırada yer alırken her mevsim tercih edilen tatil destinasyonlarından biri olan Kapadokya’nın içinde bulunduğu Nevşehir, %89 artış ile üçüncü sırada yer aldı.

Kaynak: HORECA Trend ve Neredekal.com

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.