”Biz Çevreci Bir İş Yapıyoruz. Suyu, Toprağı ve Havayı Koruyoruz.” | HORECA TREND
Takip edin!

Bitkisel Yağ

”Biz Çevreci Bir İş Yapıyoruz. Suyu, Toprağı ve Havayı Koruyoruz.”

DG Doğru Geri Kazanım, Türkiye genelinde aylık 1000 tonun üzerinde bitkisel atık yağ topluyor. Bu atık yağların %70-80’i biyodizele dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor. DG Doğru Geri Kazanım Genel Müdürü Nagihan Yılmaz, HORECA Trend’in sorularını yanıtladı.

Yayınlandı

on

DG Doğru Geri Kazanım, Türkiye genelinde aylık 1000 tonun üzerinde bitkisel atık yağ topluyor. Bu atık yağların %70-80’i biyodizele dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor. DG Doğru Geri Kazanım Genel Müdürü Nagihan Yılmaz, HORECA Trend Yayın Koordinatörü Elif Akın Yüksel’e özel açıklamalarda bulundu…

HORECA sektörünün önemli bileşenleri arasına yer alan otel, restoran, cafe ve catering şirketleri oldukça fazla atık yağ üretiyorlar. Bu atık yağlar çevre ve insan sağlığı için ne gibi riskler barındırıyor?

Evsel atık su kirliliğinin %25’i; bitkisel ve hayvansal atık yağların kanalizasyona dökülmesi sonucu oluşmaktadır. Lavaboya döktüğümüz bitkisel atık yağlar kanalizasyon sistemlerinin tıkanmasına sebep olmakta ve alt yapıya çok büyük zararlar vermekle birlikte atık su arıtma tesislerinin maliyetlerini de ciddi oranda arttırmaktadır. Toprağa bilinçsizce dökülen yağlar; toprağın biyokimyasal yapısını değiştirmekte ve etkin kullanılabilirliğini azaltmaktadır. Bitkisel atık yağların bünyesinde bulunan suda çözünebilen kirleticiler, yağışlar vasıtasıyla yer altı suyuna taşınarak toprak kirlenmesi ile beraber yer altı suyu kirlenmesine de sebep olmaktadır.  

Kızartma yağında 400’den fazla uçucu ve uçucu olmayan bozunma ürünü bulunuyor. Defalarca kullanılan bitkisel yağ, içinde oluşan bozunma ürünleri nedeniyle bir süre sonra insan sağlığına zarar vermekte. Bu zararların arasında maalesef ki kanser hastalıklarından kalp ve damar rahatsızlıklarına kadar birçok hastalık yer alıyor. Bu nedenle yağın zamanında gıdadan çekilmesi ve uygun toplama kaplarında toplanarak Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış toplama ve geri kazanım tesislerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Atık yağ toplama ağınız nasıl işliyor? Bir otel, restoran, cafe ve catering şirketi, atık yağlarını DG Doğru Geri Kazanım ile nasıl değerlendirebilir? Şartlarınız, koşullarınız ve şirketlere sunduğunuz avantajlar neler?

DG Doğru Geri Kazanım olarak tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde çalışmış olduğumuz firmalara hizmet veriyoruz. Bitkisel atık yağların toplanması ve geri kazanımı konusunda hem bizim hem de çalıştığımız firmaların üzerine düşen yasal sorumluluk ne ise öncelikle çalıştığımız firmalara bunları aktarıyoruz ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmalarını ve doğru ve yasal şekilde nasıl çalışılması gerektiğini aktarıyoruz. 

Reklam

Firmaların Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafında yapmaları gereken bildirimlerle ilgili destek veriyoruz ve tabi ki toplamış olduğumuz atık ekonomik bir değere sahip olduğu için bir bedel ödüyoruz. 

Bir de bizim en çok önem verdiğimiz konu müşteri memnuniyeti. Toplama esnasında personelimizin kılık kıyafeti, kurallara uygun davranması ve mevzuat hakkında bilgi sahibi olması bizim için çok önemli ve bu nedenle belirli periyotlarda personel eğitimi düzenleyerek kendilerine gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Aynı zamanda merkez ofisimizde adeta bir call center hizmeti vererek çalıştığımız tüm firmaların sorularını cevaplıyoruz.

DG Doğru Geri Kazanım, atık yağları ekonomiye ve çevreye nasıl kazandırıyor? Bitkisel atık yağların geri dönüşüm süreci nasıl işliyor ve bu atık yağlardan neler üretiliyor?

İlk olarak bitkisel atık yağları toplayarak bu yağların kanalizasyona, toprağa ve suya karışmasının önüne geçiyoruz ve bu şekilde çevreye bir katkı sağlıyoruz. 

İkinci olarak; bitkisel atık yağlardan yine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisanslı geri kazanım tesisleri ve EPDK’dan biyodizel işleme lisanslı tesislerce biyodizel üretimi yapılıyor. Biyodizel, dizel araçlarda kullanılan bir yakıt ve şu an Türkiye’de motorinin içine %0.5 katma zorunluluğu bulunuyor. Yani kullandığımız her 1000 litre motorinin içinde 5 litre biyodizel bulunuyor. Biyodizel motorinle karşılaştırıldığında emisyon değerlerini düşürdüğü görülmüş ve biyodizel kullanımı neticesinde daha az hava kirliliğine sebep olmuş oluyoruz. 

Türkiye maalesef ki petrolde dışa bağımlı bir ülke ve üretilen her litre biyodizel 1 litre ithalat ikamesi sağlıyor ve biz bunu kendi atığımızı toplayarak gerçekleştirdiğimiz için ekonomik açıdan ülkeye katkısı daha yüksek.

Doğru Geri kazanım ile Türkiye ekonomisine ve çevreye ne kadar katkı sağlıyorsunuz?

Reklam

Biz DG olarak Türkiye genelinde aylık 1000 tonun üzerinde bitkisel atık yağ topluyoruz. Bunun %70-80 oranında biyodizele dönüştüğünü düşünürsek yıllık 9.600 ton fosil yakıtı Türkiye içinde ikame ediyoruz demek. 

Bitkisel Atık Yağların çevreye olan zararını tarif ederken 1 litre atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletiyor diye bir ifade kullanırız. Buradan yola çıkarsak sanırım çevreye olan katkımızın ölçüsünü çok tanımlamam mümkün değil. Tabi ki çevreye katkımız sadece içme sularını temiz tutmakla sınırlı değil, toprağımızı, denizlerimizi ve üretilen biyodizel ile havamızı da koruyoruz.

İşletmeler daha yeşil bir dünya için atıkları minimuma indirmek, geri dönüşümü desteklemek, karbon ayak izini önlemek ve sürdürülebilirlik gibi çalışmalara önem vermeye başladı. Peki bu alanda kendini geliştirmek isteyen bir şirket doğru geri dönüşüme nereden ve nasıl başlamalı?

Aslında Türkiye’de uygulanan sıfır atık sisteminin mantığı kaynağında azaltma üzerine kurulu. Öncelikle israfın önüne geçmemiz ve ihtiyaç kadar tüketimi sağlamamız gerekiyor. 

Sonrasında çıkan tüm atıkların nasıl yönetilmesi gerektiği mevcut kanun, yönetmelik ve tebliğlerle belirlenmiş durumda ki Türkiye’de atıklar Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış firmalar tarafından toplanıyor. Atıklarını ayrı toplayan ve geri kazanıma vermek isteyen her firmanın öncelikle çalışacağı firmanın lisanslı olup olmadığını kontrol etmesini öneriyoruz. 

Yurt dışında geri dönüşüm konusuna hem devlet hem de özel sektör titizlik ve özveriyle çalışıyor. Türkiye’de geri dönüşüm çalışmalarını ve işletmelerin geri dönüşüme katkılarını yeterli buluyor musunuz? Daha fazla neler yapılabilir?

Türkiye’de geri kazanım sektörü gelişmiş durumda fakat bizim ülkemizde çok fazla kaçak toplayıcı olarak tarif edebileceğimiz lisanssız toplayıcı mevcut. Öncelikle bu alanın iyi bir şekilde kontrol edilmesi, atıkların doğru şekilde bertarafı ya da geri kazanımın sağlanması, insan sağlığına yada çevreye zarar verecek şekilde kullanımının, toplanmasının ve geri kazanımın önüne geçilmesi gerekmekte. 

Reklam

Atıkların hanelerden toplanması ile ilgili özellikle belediyelerin atık toplama alanlarını yaygınlaştırması gerekiyor. 

Atıkların doğru firmalar tarafından toplanıp, depolanıp yine doğru firmalar tarafından geri kazanılmasının öneminin anlatılması, yanlış kanala giden her atığın bize daha tehlikeli bir şekilde döneceği anlatılmalı. Yani bilgilendirme çalışmalarının yapılması ve denetim çok önemli.

Tabi ki en önemli konulardan biri de eğer ülkemizde atık toplansın, kendi atığımızın geri dönüşümünü yapalım istiyor isek ülkeye kontrolsüz ve kotasız atık kabulü yapmamak çok önemli. Bana göre ülkeye kabul ettiğimiz her atık ülkede bir o kadar atığın eksik toplanması demek, çaba harcamamak anlamına geliyor.   

Dünya Çevre Günü’nde Ankara Atatürk Orman Çiftliği’nde fidan dikimi projesi başlattınız. HORECA Trend ekibi olarak bizler de bu etkinliğe katıldık ve oldukça keyif aldık. “Bitkisel Atık Yağlarınız Ormana Dönüşüyor Projesi” hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bitkisel Atık Yağlarınız Orman’a Dönüşüyor Projesini, 5 Haziran 2022’de çalışmış olduğumuz STK ve Belediye Başkanlıkları ile birlikte başlattık. 2022 yılı süresinde bitkisel atık yağlarını toplama konusunda destek verdiğimiz tüm firmalar, şirketler ve şahıslar adına fidan dikimi gerçekleştirdik. Adına fidan diktiğimiz herkese sertifikalarını teslim ettik. 

Biz çevreci bir iş yapıyoruz, yapmış olduğumuz işle suyu, toprağı ve havayı koruyoruz. Bitkisel atık yağların geri kazanımı yapıldıktan sonra elde edilen ürün (biyodizel) çevreci bir yakıt ve biz bunu, toplamış olduğumuz atık yağların geri kazanım sonrası doğaya nefes olduğunu fidan dikerek anlatmak istedik. Destek veren herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum.

DG Doğru Geri Kazanım Hakkında 

DG Doğru Geri Kazanım 2020 yılında kurulmuş ve çok kısa bir sürede yapılanarak Türkiye genelinde bitkisel atık yağ toplama hizmeti vermeye başlamıştır. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın konu ile ilgili tüm Kanun, Yönetmelik ve Tebliğlerine göre hareket eden DG Doğru Geri Kazanım, bitkisel atık yağların en doğru şekilde toplanması ve tek geri kazanım yöntemi olan biyodizel üretiminde kullanılması konusunda yoğun çaba sarf etmektedir. Hizmet ağını; lisanslı toplama araçları ve depolama alanları ile her geçen gün genişleten DG Doğru Geri Kazanım, tecrübeli personeli ile atık üreticilerine en iyi hizmeti sunma gayretinde.

Reklam

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çevre Mevzuatı ve Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtmiş olduğu ilkelere bağlı kalarak insan ve çevre sağlığı açısından zararlı bitkisel atık yağların Türkiye genelinde maksimum oranda toplanması, bunun için gerekli bilgilendirme çalışmalarının yapılması, gıdaya, yem ve kozmetik sanayine, suya ve toprağa gitmesini önlemek ve biyodizel olarak geri kazanılarak ülke ekonomisine katma değer sağlamaktır.

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkisel Yağ

Orkide’ye “3 Yıldız Superior Taste Award” Lezzet Ödülü

Orkide Zeytin Dalından Fesleğenli Zeytinyağı, Brüksel’deki Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü (International Taste Institute – ITQI) tarafından ‘3 Yıldız Superior Taste Award’ lezzet ödülüne layık görüldü. 

Yayınlandı

on

Dünyanın prestijli şef ve sömeliye derneklerine üye 200’den fazla profesyonel lezzet uzmanından oluşan jüri tarafından yapılan tat, koku ve kaliteye dayalı duyusal kör testler sonucunda Orkide Zeytin Dalından Fesleğenli Zeytinyağı, toplam puanı yüzde 90 ve üzerindeki ‘3 Yıldız – Sıra Dışı Ürün’ değerlendirmesiyle lezzet ödülünü kazandı.  

Taze fesleğenin natürel sızma zeytinyağı ile birlikte işlenmesiyle üretilen Orkide Zeytin Dalından Fesleğenli Zeytinyağı; aroma, renklendirici ve katkı maddesi içermiyor, rengini, kokusunu ve lezzetini taze fesleğenden ve natürel sızma zeytinyağından alıyor. Orkide Zeytin Dalından Fesleğenli Zeytinyağı; her öğünde ekmek üstü atıştırmalıklarda, öğle ve akşam öğünlerinde ana yemeğe eşlik eden salatalarda, salata soslarında ve mezelerde, makarnalarda ve makarna soslarında, çorbalarda, sebze, et, balık ve tavuk yemeklerinde ve pizzalarda kullanılabilir. 

Kaynak: HORECA Trend ve Orkide

Devamını Oku

Bitkisel Yağ

Ortak Bildiri: “Zeytinyağında ihracat yasağı hemen kaldırılmalı”

Anadolu topraklarında 200 milyon zeytin ağacı tarihi bir rekolteyi insanlığa sunmak için gün sayıyor.

Yayınlandı

on

Yazar:

Zeytin ağaçları, 2022/23 sezonundaki 422 bin ton zeytinyağı ve 735 bin ton sofralık zeytin rekoltesini tekrarlayacak bir görüntü verirken, 1 Ağustos 2023 tarihinde dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına getirilen yasağın 10 aydır kaldırılmaması Türk zeytinyağı sektörünün tepkisini çekiyor. 

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ev sahipliğinde, bir araya gelen Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün kaderini tayin eden 20 kurum, yayınladıkları ortak bildiriyle, tarım ürünlerinde ihracatın üreticilerin sigortası olduğu, üreticilerin elinden sigortasının alınmaması gerektiğini dillendirerek, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki yasağın hemen kaldırılması talebinde bulundular. 

20 kurumun imza koyduğu ortak bildiride; “2023/24 sezonunda; Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin belirlediği 185 bin ton rekolte ve bir önceki rekor üretimin olduğu yıldan 170 bin ton devir stoku ve Suriye’den gelen 30 bin tonla beraber 385 bin ton zeytinyağı arzı oluşmuştur. Tahmini 60 bin ton zeytinyağı ihracatı ve 125 bin ton tüketim ile önümüzdeki sezona 200 bin ton zeytinyağı stoku devredecektir. Bu miktar iç piyasanın ihtiyacını rahatlıkla karşılayacağı gibi, ihracat yapılmasına da imkân sağlayacaktır. İspanya ve diğer üretici ülkelerde yaşanan rekolte kayıpları ve ülkemiz üretimindeki artış ülkemizin ihracat yapması için önemli bir fırsat sundu. Dünya fiyatları 10 Avro seviyesindeyken ve bu yüksek fiyatlarla ihracat yapabilecekken fırsat kaçırılmaya devam etmektedir. Zeytinyağı ihracat kısıtlaması zeytinyağlarının uygunsuz koşullarda stoklanmasını ve kalite kaybını beraberinde getirdi. Bu süreçteki kaybımız 400 milyon avro civarında oldu” görüşüne yer verildi. 

Tedbir kararının hiçbir kesime faydası olmadı

Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına getirilen tedbirin iç piyasada fiyatların düşmesi amacıyla alındığına dikkat çekilen açıklamanın devamında; “Tedbir kararı alındığında 180 TL olan zeytinyağı fiyatı düşmek bir tarafa 350 TL seviyelerine çıkmıştır. İhracatımız 2022/23 sezonunda 150 bin ton iken, 2023/24 sezonunda yüzde 70 civarında kan kaybetmiştir. Tedbir kararı nedeniyle zarar gören sadece ihracatçı olmadı. Üretici ürünlerini ihracatçılara satamadığı için üreticilerimizde gelir kaybına uğradı. Her şeyden önce Türkiye ve Türk zeytinyağı ihracatçıları, ihraç pazarlarında itibar kaybetti.”

Türkiye’de, 2024/25 sezonunda 400 bin tonun üstünde rekolte bekleniyor

Reklam

Türk zeytincilik sektörünün 20 güçlü kurumu ortak bildiride, Türkiye’nin yıllık zeytinyağı tüketiminin 120 bin ton seviyesinde olduğuna dikkat çekerken, 2024/25 sezonuna ilişkin bir projeksiyon ortaya koydular. Açıklamanın devamında şu görüşler dillendirildi; “2024/25 200 bin ton civarı bir stokla giriyoruz. 50 bin ton Afrin zeytinyağını ve beklenen 400 bin tonun üstündeki rekolteyi dikkate aldığımızda 600-650 bin ton zeytinyağı varlığıyla karşı karşıyayız. Bu zeytinyağını koyacak tank kapasitemiz bile yok. Bu şartlarda zeytinyağlarımız hızla değer kaybedecek ve sızma zeytinyağlarımız rafinajlığa dönüşecektir.”

Üreticileri zeytin ağaçlarını kesmek zorunda bırakmamalıyız

Türkiye zeytincilik sektörüne son 25 yılda yaptığı yatırımlarla zeytin ağacı varlığını 200 milyona çıkardığı hatırlatılan bildirinin devamında; “Ağaçlar tam verime geçtiğinde 650 bin ton zeytinyağı ve 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin rekoltesi öngörülmektedir. Bu rekoltenin katma değere dönüşmesi için ihracatçılarımız ve üreticilerimizin teşvik edilmesi büyük önem ve öncelik taşımaktadır. Aksi takdirde 1980’li yıllarda zeytin ağaçlarını kesen üreticilerimiz, içi kan ağlayarak mevcut zeytin ağaçlarını da kesmek zorunda kalacaktır. Üreticileri zeytin ağaçlarını kesmek zorunda bırakmamalıyız” denildi. 

2024/25 sezonunda, dünyadaki üretimin 3,5 milyon ton olacağı öngörüsüne de yer verilen ortak açıklama, “Dünya genelinde de zeytinyağı rekoltesi yüksek olduğu için ihracat fiyatlarının düşmesi söz konusu olacaktır. Tedbir kararı devam ettiği takdirde sektörün tüm paydaşları ve ülkemiz kaybedecektir. Bu nedenlerle, Türk zeytinyağı sektöründe üretici, sanayici, ihracatçı tek ses olarak; “Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki tedbir kararı yarına bırakılmadan bugün kaldırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki tarım ürünlerinde ihracat çiftçinin sigortasıdır. Zeytinyağı başta olmak üzere birçok tarım ürününde fiyat istikrarı ihracat sayesinde sağlanmaktadır. Üreticinin sigortası elinden alınmamalıdır” diyoruz denilerek bildiriye son nokta konuldu. 

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda “Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki tedbir kararı yarına bırakılmadan bugün kaldırılmalıdır” içerikli bildiriye; “Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Odası, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği, Burhaniye Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Edremit Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Söke Ticaret Borsası, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Tire Ticaret Odası ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi” imza koydu. 

Kaynak: HORECA TREND ve Beyaz Haber Ajansı

Reklam
Devamını Oku

Bitkisel Yağ

Profesyonel Mutfaklara Özel Kızartma Yağı: Orkide FRY Pro

Kızartılmış atıştırmalıkların tüketiminin yaygınlaşmasıyla birlikte pek çok ülkede fast-casual restoranların popülaritesinin artması, derin yağda kızartma tekniği ile pişirilmiş yiyeceklerin restoran menülerinde daha fazla yer bulmasını sağlıyor. Bu trend; sebze, et ve hamur bazlı gıdaların derin yağda kızartılması için yüksek sıcaklığa dayanıklı özel geliştirilen kızartma yağlarının pazarını da büyütüyor. 

Yayınlandı

on

Orkide; profesyonel mutfaklarda derin yağda kızartma yöntemiyle hazırlanan patates, churros, kroket, dolgulu-kaplamalı ürünler, hamur bazlı ürünler, tavuk ve deniz ürünleri için geliştirdiği Orkide FRY Pro Kızartma Yağını 2.5 kg x 6’lı blog paketi içeren yağ sızdırmaz özel koli ambalajıyla pratik, ekonomik ve çevreci bir ürün olarak ev dışı tüketim kanalına sundu. 

Yüksek sıcaklıklara dayanıklı stabil bir yağ olan Orkide Fry Pro, fritözde 2.5 kg’lık blog paketlerin kullanımıyla soğutma olmadan bile kızartma yağının kalitesini ve yüksek performansını koruduğu için kızarma sayısını artırıyor. Orkide FRY Pro, düşük yağ emilimi sayesinde daha az yağ kullanım avantajı sunuyor.

Pürüzsüz kıvamı sayesinde dozajı kolay olan, 2.5 kg’lik blog paket ambalajlarıyla pratik bir kullanım sunan Orkide FRY Pro; her türlü kızartma kabına veya fritözlere kolayca ilave edilebilir. Çevreci bir yaklaşımla üretilen Orkide FRY Pro, polietilen ambalajı sayesinde bertaraf kolaylığı sağlıyor.

Laktoz içermeyen, laktoz intoleransı ile de uyumlu olan Orkide FRY Pro, bitkisel içeriğiyle vegan ve vejetaryen beslenmeye yönelik menüler için de ideal bir ürün olarak profesyonel mutfakların tercihi olacak. 

Kaynak: HORECA Trend ve Orkide 

Reklam
Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com