Gurme Nedir? Gurme Kimdir? Gurmeliğin Tarihi | HORECA Trend
Takip edin!

Makale

Gurme Nedir? Gurme Kimdir? Gurmeliğin Tarihi

Son yıllarda hemen her mecrada karşımıza bir gurme çıkıyor. Peki bu kişilere ne kadar güvenebiliriz. Gerçekte gurme nedir? Kimle gurme denir? Bu makalede gurmeliğin tarihini ve bugününü inceleyeceğiz.

Yayınlandı

on

Son yıllarda hemen her mecrada karşımıza bir gurme çıkıyor. Peki bu kişilere ne kadar güvenebiliriz. Gerçekte gurme nedir? Kimle gurme denir? Bu makalede gurmeliğin tarihini ve bugününü inceleyeceğiz.

Gurme, Fransızca bir kelimedir (Gourmand) ve “lezzeti keşfetmiş, damak tadına sahip kişi” demektir. Ayrıca, “yemesini bilen” anlamına da gelmektedir. Fransızca: gourmand), Fransız kökenli bir sıfat olan ‘gurman’dan gelir.

Gurme, Türkçe’de lezzet tutkunu anlamına gelir. Bu kelime, bir insanın yemekleri, şarapları ve diğer tatları özenle seçme ve değerlendirme tutkusuna işaret eder.

Gurme terimi, aynı zamanda profesyonel olarak yemekler hakkında yazı yazan ve yemeklerle ilgilenen insanlar için de kullanılır. Gurme kelimesi, yemekler hakkında bilgi sahibi olmak ve lezzetleri keşfetmek için özel bir ilgi ve merakı ifade eder.

Gurmeliğin Tarihi

Gurmelik terimi, yemekler hakkında bilgi sahibi olmak, lezzetleri keşfetmek ve değerlendirmek için özel bir ilgi ve merakı ifade eder. Bu ilgi, yemeklerin tarihi kadar eskidir ve insanların yemeklerle ilgili merakı tarihi çok eski zamanlara uzanır.

Ancak, gurmelik terimi, yemekler hakkında profesyonel olarak yazı yazan ve yemeklerle ilgilenen insanlar için kullanılmaya başlandığında, daha yeni bir kavram olmuştur. Bu terim, 20. yüzyılın ortalarında ortaya çıkmış ve son yıllarda popülerliğini artırmıştır.

Gurmelik, yemekler hakkında yazı yazmak, yemekleri değerlendirmek ve yemeklerle ilgilenmek gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış insanlar tarafından yapılır. Bu insanlar, yemek yazarı, yemek yorumcusu, yemek kritikçisi, yemek yazarı ve yemek danışmanı gibi farklı isimlerle anılabilir. Gurmelik, günümüzde yemekler hakkında yazı yazmak, yemekleri değerlendirmek ve yemeklerle ilgilenmek gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış insanlar tarafından yapılır.

Türkiye’de Ünlü Gurmeler

Türkiye’de pek çok başarılı gurme vardır. Bu isimler arasında Vedat Milor, Ayhan Sicimoğlu, Mehmet Yaşin, Ömür Akkor ve Murat Belge sayılabilir.

Türkiye’de gurme kategorisine dahil edilebilecek pek çok yemek, içecek eleştirmeni ve sosyal medya hesabı da vardır. Örneğin Meleklerin Payı hesabı ile Dr. Burkay Adalığ viski ve alkollü içecekler konusunda oldukça önemli bir rehber olmaktadır. Şehir odaklı gurme hesaplar da bulunmaktadır. Denediği mekanlardan hiçbir ücret almadan, eleştirel yorumlar yapan, Ankara Gibisi Yok web sitesi ve @ankaragibisiyok Insatgram hesabında paylaşımda bulunan Okan Yüksel de bu kategoriye dahil edilebilir.

Gurme nedir? Nasıl gurme olunur? Son yılların merak edilen soruları arasında…

Nasıl Gurme Olunur? Gurme Olmak İçin 3 Öneri

Bildiğiniz üzere gurmeliğin bir okulu, bir diploması yok. Gurme olmak istiyorsanız iş başa düşmüş demektir. Bu konuda kendi kendinizi geliştirmeniz gerekir. Gurme olmak için yemekler hakkında fazlaca okuma yapmak, tadımlar yaparak kendinize dayanak noktalarını geliştirmeniz gerekir. (Gurmelik konusunda tadım ve dayanak noktaları en önemli konudur. İtalya’da geleneksel ve mükemmel bir risotto yemediyseniz, Türkiye’de yediğiniz bir risottoyu değelendirmeniz çok da sağlıklı olmayacaktır.)

Peki, gurme olmak isteyenlere uzmanlar ne tavsiye ediyor? Türkiye’de öne çıkan birçok gurmeye önerilerini sorduğumuzda 3 noktada birleştiklerini gördük. Sizlerle paylaşıyoruz…

 1. Yemekler hakkında bilgi edinin: Gurme olmak için yemekler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu bilgi, yemeklerin tarihçesi, yapım teknikleri, kullanılan malzemeler ve lezzetleri gibi konuları içerebilir. Yemekler hakkında bilgi edinmek için yemek kitapları, dergiler, internet vb. kaynaklardan faydalanabilirsiniz.
 2. Olabildiğinde iyi ve farklı yemekler tatmayı deneyin: Gurme olmak için gerçekten iyi, farklı yemekleri tatmanız ve değerlendirme yapmanız gerekir. Yemekleri tatmak için farklı yerleri ziyaret edebilir, farklı yemekleri denemeniz gerekebilir. Yemekleri tatarken, lezzetleri, yapım teknikleri, malzemeler gibi konulara dikkat edin. Gurmeler genellikle yemekleri diğer tadım deneyimleri ile karşılaştırarak bir değerlendirme yaparlar.
 3. Yemekler hakkında yazı yazın: Bilinen bir gurme olmak için yemekler hakkında yazı yazmanız gerekir. Yemekler hakkında yazı yazmak, yemeklerin tarihçesi, yapım teknikleri, lezzetleri gibi konuları kapsayabilir. Yemekler hakkında yazı yazmak için, yemekleri tatmış ve değerlendirmiş olmanız gerekir. İlk olarak bir blog veya Instagram hesabı açarak yazmaya, paylaşmaya başlayabilirsiniz.

İstanbul’un Gurme, Michelin Yıldızlı Mekanları

Gurme isimlerin de belirttiği gibi kendinizi bu alanda geliştirmek için iyi restoranlara gitmeli ve en iyi lezzet deneyimlerini aramalısınız. Bu konuda Michelin yıldızlı mekanlar işinize yarayabilir. Eğer Türkiye’de ve İstnbul’da iseniz HORECA Trend’in “Michelin Yıldızlı Restoranlar Listesi“ne bir göz atmanızı öneririz.

 

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cafe

Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Demleme

Filtre kahve demlemek için birçok yöntem bulunmaktadır, bunlar arasında en popüler olanlar ise French press, v60, aeropress, chemex, syphon gibi yöntemlerdir. Ancak, filtre kahve demleme sürecinde kullanılan filtre çeşidi, kahvenin lezzet ve yoğunluğunu önemli ölçüde etkiler.

Yayınlandı

on

Yazar:

Türkiye’de kahve kültürünün hızla çeşitlenmesi, bu alana olan ilgiyi de artırmaktadır. Her gün binlerce kişi Google’da “Filtre kahve nedir?” araması yapmakta, kahve meraklıları filtre kahve demleme konusunda kendilerini geliştirmeye çalışmaktadır. Bu makalede filtre kahve nedir, filtre kahve nasıl demlenir sorularna yanıt arayacağız.

Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre kahve, Almanya’da yaşayan Melitta Bentz tarafından 1873’te icat edilen bir kahve demleme yöntemidir. Melitta Bentz, kahve içerken ağzına telve gelmesini istemeyen bir ev hanımı olarak bu yöntemi geliştirmiştir. Buluşu, günümüzde hala torunları tarafından yönetilen ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirket olan Melitta’nın temelini oluşturmuştur.

Filtre kahve demlemek için birçok yöntem bulunmaktadır, bunlar arasında en popüler olanlar ise French press, v60, aeropress, chemex, syphon gibi yöntemlerdir. Ancak, filtre kahve demleme sürecinde kullanılan filtre çeşidi, kahvenin lezzet ve yoğunluğunu önemli ölçüde etkiler. Metal filtre, kağıt filtre ve bez filtre olmak üzere üç ana grup altında toplanan filtre türleri, demlenen kahvenin karakteristiğini belirler. (Kahve demleme yöntemleri hakkında detaylı bilgiye HORECA TREND web sitesinde daha önce yayınlanan “3. Nesil Kahve Demleme Yöntemi Aslında Nedir?” başlıklı makaleden ulaşabilirsiniz.)

Filtre Çeşitlerinin Etkisi

 1. Metal Filtre: French press, american press, bodum dripper gibi yöntemlerde kullanılan metal filtre, kahveye daha yoğun bir lezzet katar. Metal filtre, kâğıt filtre kadar iyi süzemediği için çeşitli yağların ve parçacıkların kahve içine karışmasına neden olur.
 2. Kağıt Filtre: v60, aeropress, chemex gibi yöntemlerde kullanılan kağıt filtre, daha berrak ve düşük gövdeli bir kahve içimi sağlar. Yağları ve kahvedeki ufak parçacıkları tutarak suya karışmasını engeller.
 3. Bez Filtre: Syphon yönteminde kullanılan bez filtre, minimum gövde ve berrak bir içim sunar. Kâğıt filtreye göre kahvenin doğal yağını daha az suya geçirir.

Filtre Kahve Deneyimi

Farklı demleme yöntemleri ve filtre seçenekleri, farklı tat profillerinde kahve deneyimleri sunar. Hangi filtre ve demleme yönteminin en lezzetli kahveyi üreteceği kişisel damak zevkine bağlıdır. Ayrıca, demleme süresi ve kullanılan kahve miktarı da daha yumuşak veya daha güçlü bir filtre kahvenin tadını belirlemede etkili faktörlerdir.

“Filtre kahve nedir?” ve “Filtre kahve demleme” konularında sağlanan bilgilerle, bu makale filtre kahve tutkunlarına rehberlik ederek, farklı yöntemlerin ve filtre türlerinin lezzet üzerindeki etkilerini anlatmaktadır.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Cafe

Barista Ne Demek? Nasıl Barista Olunur?

İlk olarak alkollü ve alkolsüz içecekleri servis edenlere “barmen” deniliyordu, ancak “barista” terimi günümüzde sadece kahve servisi yapan kişileri ifade etmek için kullanılır. İngilizce’de kahve dükkanındaki barmen anlamına gelen terim olarak 1992 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İtalyanca’dan İngilizce’ye geçen bu terim, cinsiyete bağımlı olarak değişen bir yapıya sahiptir; ancak İngilizce ve Türkçe gibi cinsiyetten bağımsız dillerde sadece “barista” terimi kullanılmaktadır.

Yayınlandı

on

Yazar:

Kahve kültürünün Türkiye’deki gelişimi ve çeşitliliği, bu alana olan profesyonel ilgiyi de artırdı. Son yıllarda Google aramalarında “barista ne demek” ya da “nasıl barista olunur” gibi sorguların ciddi oranda artış gösterdiğine tanıklık ettik. Bu makalede barista kavramı üzerinde duracak ve “barista ne demek”, “nasıl barista olunur” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Barista terimi, genellikle espresso bazlı kahve içeceklerini hazırlayıp servis eden kişileri ifade eder. Bir barista, espresso kahve hazırlama konusunda profesyonel eğitim almış, espresso shot’ları, latte, ve cappuccino gibi içecekleri hazırlama konusunda yüksek düzeyde beceriye sahip olan bir uzmandır.

Şimdi gelin, “Barista ne demek?” ve “Nasıl Barista Olunur?” sorularına yanıt arayalım…

Barista Ne Demek?

Barista kelimesi, 1600’lü yıllardan itibaren bilinmektedir ve İtalya’da ilk defa kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak alkollü ve alkolsüz içecekleri servis edenlere “barmen” deniliyordu, ancak “barista” terimi günümüzde sadece kahve servisi yapan kişileri ifade etmek için kullanılır. İngilizce’de kahve dükkanındaki barmen anlamına gelen terim olarak 1992 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İtalyanca’dan İngilizce’ye geçen bu terim, cinsiyete bağımlı olarak değişen bir yapıya sahiptir; ancak İngilizce ve Türkçe gibi cinsiyetten bağımsız dillerde sadece “barista” terimi kullanılmaktadır.

Barista Olmanın Yolları

Barista olmak istiyorsanız, öncelikle espresso hazırlama konusunda profesyonel bir eğitim almanız önemlidir. Endüstriyel espresso makinelerini kullanma becerisi, baristaların temel yetenekleri arasında yer alır. Genellikle kahvehanelerde veya kahve dükkanlarında çalışan baristalar, ev tipi espresso makinelerinden farklı olan endüstriyel makineleri tercih ederler. Bu makineleri kullanarak, kahvenin yetiştirildiği koşullar, kavrulma işlemleri ve tüketici tercihleri gibi faktörlere bağlı olarak becerilerini sergileyebilirler.

Son yıllarda Google aramalarında “barista ne demek” ya da “nasıl barista olunur” gibi sorguların ciddi oranda artış gösterdiğine tanıklık ediyoruz.

Baristanın Görevleri ve Yetenekleri

Baristalar sadece espresso yapmakla kalmaz, aynı zamanda latte, cappuccino gibi çeşitli içecekleri hazırlarlar. Sütü buharda köpürterek ve kahve üzerine sanat eseri yaratacak şekilde dökerek özgün içecekler ortaya çıkarırlar. Ayrıca French press kahve, damlama veya filtre kahve gibi farklı yöntemlerle kahve hazırlama becerisine sahiptirler. Baristalar, ulusal ve uluslararası barista şampiyonalarında yeteneklerini sergileyebilir ve kahve çekirdeklerinden hazırladıkları içeceklerin lezzet unsurlarını ayırt edebilirler.

Sonuç olarak, barista olmak istiyorsanız, profesyonel eğitim almalı, endüstriyel espresso makinelerini kullanmayı öğrenmeli ve çeşitli kahve içecekleri hazırlama konusunda becerilerinizi geliştirmelisiniz. “Barista ne demek?” ve “Nasıl Barista Olunur?” sorularına cevap veren bu makale, kahve tutkunları için başlangıç ​​noktanız olabilir.

Not: Makalemizde detaylı olarak açıkladığımız üzere barista; espresso yapan, sunan ve bilen kişiye denir. Barista kelimesi İtalyancadan gelmektedir ve kelimenin ilham kaynağı barmendir. İtalya’da erkek baristalara baristi, kadın baristalara bariste denmektedir.

Not 2: Kahve ile ilgili daha detaylı bilgi almak için HORECA TREND’te daha önce yayınlanan “Çekirdekten Fincana: Kahve Üretimi” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

HORECA Sözlüğü

Finger Food Nedir?

Finger food, hem evde hem de dışarıda, çeşitli sosyal etkinlikler için idealdir. Pratikliği, şıklığı ve lezzetiyle, katılımcıların rahatça hareket edebildiği ve sosyalleşebildiği ortamlarda tercih edilir. Ayrıca, sunum açısından da görsel bir zenginlik sunar.

Yayınlandı

on

Yazar:

Finger food, pratik ve popüler bir yiyecek kategorisidir. Bu makalede bu yiyecek kategorisi hakkında detaylı bilgi edinebilir ve “Finger Food nedir?” sorusuna yanıt alabilirsiniz.

Finger Food Nedir?

Finger food, genellikle elle yenen ve çatal, bıçak ya da diğer yemek araçlarına ihtiyaç duymadan tüketilen küçük yemek veya atıştırmalıklar anlamına gelir.

Bu tür yiyecekler, sosyal etkinliklerde, resepsiyonlarda, kokteyllerde veya informal toplantılarda sıklıkla tercih edilir, çünkü katılımcıların ayakta dururken ya da hareket halindeyken kolayca yemelerine olanak tanır.

Pratiklik: Finger foodlar, kolay taşınabilir ve tüketilebilir olmalarıyla bilinir.

Küçük Boyut: Genellikle tek bir ısırıkla ya da birkaç ısırıkla yenilebilir boyuttadırlar.

Çeşitlilik: Finger foodlar arasında hem sıcak hem de soğuk seçenekler bulunabilir.

Yaratıcılık: Bu tür yemek alterantifleri şefler için yaratıcılıklarını gösterme fırsatı sunar. Çünkü bu küçük parçalar, hem sunum hem de tat kombinasyonları açısından çeşitlenme imkanı sağlar.

Popüler Finger Food Örnekleri

 • Bruschettas: Ekmek dilimleri üzerine domates, zeytinyağı, sarımsak ve bazen diğer malzemelerle hazırlanan İtalyan atıştırmalığı.
 • Kızarmış Sebzeler: Brokoli, karnabahar veya mantar gibi sebzelerin kızartılmış versiyonları.
 • Mini Sandviçler: Küçük ekmek dilimleri arasında çeşitli malzemelerle hazırlanan minyatür sandviçler.
 • Tapas: İspanyol mutfağına özgü, çeşitli malzemelerle hazırlanan küçük atıştırmalıklar.
 • Samosa: Hindistan’a özgü, içi baharatlı sebze veya etle doldurulmuş kızartılmış veya fırınlanmış hamur işi.
 • Sushi: Pirinç, deniz ürünleri ve diğer malzemelerle hazırlanan Japon yemekleri.

Kullanım Alanları

Finger foodlar genellikle şu durumlarda tercih edilir:

 • Kokteyl partileri
 • Resmi olmayan toplantılar
 • Açılış resepsiyonları
 • Ev partileri
 • Piknikler

Finger food, hem evde hem de dışarıda, çeşitli sosyal etkinlikler için idealdir. Pratikliği, şıklığı ve lezzetiyle, katılımcıların rahatça hareket edebildiği ve sosyalleşebildiği ortamlarda tercih edilir. Ayrıca, sunum açısından da görsel bir zenginlik sunar.

Not: HORECA alanında daha fazla sektörel sözcüğü öğrenmek ve incelemek için HORECA TREND’in “HORECA Sözlüğü” kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.