EMBİ Gıda, Kalitesini Tescilledi! | HORECA Trend
Takip edin!

Gıda Üreticileri

EMBİ Gıda, Kalitesini Tescilledi!

Unlu mamul sektörünün öncü firmalarından EMBİ Gıda A.Ş., kalitesini global olarak tescilledi. Marka, dünyanın en prestijli kalite yönetim sistemi British Retail Consortium (BRC) tarafından belgelendirildi.

Yayınlandı

on

Unlu mamul sektörünün öncü firmalarından EMBİ Gıda A.Ş., kalitesini global olarak tescilledi. Marka, dünyanın en prestijli kalite yönetim sistemi British Retail Consortium (BRC) tarafından belgelendirildi.

Dünyanın en prestiji gıda güvenliği ve kalite yönetim sistemlerinden biri olan British Retail Consortium (İngiliz Perakende Konsorsiyumu), kendi markası ile gıda üretimi yapan üreticileri Küresel Gıda Güvenliği (GFSI) standartlarına göre değerlendirerek, belgelendiriyor. EMBİ Gıda, aldığı BRC Food belgesi ile üretim kalitesini ve güvenli gıda proseslerini tescilledi. EMBİ, ayrıca, “TSE Hizmet Yeterlilik Sertifikası” ve “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” gibi kalite belgelerine sahip bulunuyor.

“Markamızın Kalitesi Global Anlamda Tescillendi”

EMBİ Gıda Genel Müdürü Murat Sertan Sağmanlı, BRC Food belgesi almak isteyen markaların; BRC’nin küresel çapta belirlediği güvenlik, kalite ve hijyen standartlarını sağlaması gerektiğini söyledi. Sağmanlı, “Bu standarda uygunluk için üreticilerin gıda güvenliği planı, ürün güvenliği ve kalite yönetim sistemi, üretim ve proses kontrolleri gibi bir takım gereksinimleri karşılaması gerekiyor. EMBİ Gıda, BRC’nin tüm standartlarını karşılayarak dünyanın en prestijli gıda kalite yönetim sistemi belgesi BRC Food sertifikası almaya hak kazandı. Böylece markamızın kalitesini global anlamda tescillemiş olduk.” ifadelerini kullandı.

EMBİ Gıda Genel Müdürü Murat Sertan Sağmanlı, BRC Food belgesi almanın önemine işaret ederek, “BRC, tüketici güvenini artıran ve markanın gıda güvenliği konusunda üstün standartlara uygunluğu tescil eden bir belgedir. Gıda risklerini minimize etmeyi ve global gıda standartlarını üretimin bir parçası haline getirmeyi sağlıyor. Bu belge, EMBİ’nin kuruluşundan bu yana taviz vermediği kalitesinin ve prensiplerinin tescili anlamına geliyor.” sözlerini kaydetti..

EMBİ Gıda, Yılda 10 Bin Ton Üretim Yapıyor

EMBİ Gıda, yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip. 1994 yılında “Bereket Yufka” adıyla İstanbul’da üretime başlayan marka, uzun yıllar yufka ve mantı üretimi gerçekleştirdi. 2017 yılında Sancaktepe’de bulunan 12 bin metrekarelik yeni tesisinde geleneksel Anadolu lezzetlerini modern teknoloji ile üretmeye başladı. 2017-2021 yılları arasında su böreği, kol böreği, lavaş, tortilla, simit ve poğaça hatlarını devreye aldı. Günümüzde yıllık 10 bin ton üretim kapasitesi olan EMBİ, 10 farklı üretim hattında simitten böreğe, yufkadan mantıya kadar çok sayıda unlu mamul çeşiti üretiyor. Perakende sektöründen ev dışı tüketim sektörüne kadar birçok sektörde önemli bir tedarikçi konumunda bulunuyor. Sancaktepe’deki fabrikasında 150 kişiye de istihdam sağlayan EMBİ, Avrupa’dan Arap ülkelerine kadar birçok ülkeye ihracat yapıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Embi Gıda A.Ş.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Ülker, Dokuz Aylık Bilançosunu Açıkladı

Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker, 2023 yılının dokuz aylık döneminde hem Türkiye hem de ihracat ve yurt dışı operasyonlarıyla büyümeye devam etti. Şirket cirosunu 32 milyar TL’ye ulaştırdı. 

Yayınlandı

on

Ülker Bisküvi*, 2023 yılı dokuz aylık finansal performansını duyurdu. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, 2023’un dokuz aylık döneminde cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre %67 artışla 32 milyar TL’ye ulaştırdığını, Türkiye operasyonunun ciro içindeki payının %65, ihracat ve yurt dışı operasyonunun ciro içindeki payının ise %35 olduğunu belirtti.

Türkiye’de bisküvi ve çikolatada pazar liderliğini sürdürdüklerini dile getiren Ülker CEO’su Mete Buyurgan, “Ülker Bisküvi’nin 9 aylık performansında bisküvi, çikolata ve kek kategorilerinin güçlü operasyonel performanslarının ve yeni lansmanlarımızın da etkisi oldu. Bölgemizde güçlü bir oyuncuyuz, bisküvi pazarında Suudi Arabistan ve Mısır’da liderliğimizi sürdürüyoruz. Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinde de güçlü büyüme trendimiz devam ediyor Çevik yönetim anlayışımızın sağladığı güçle şirketimizi daha da ileri taşımak, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma vizyonuna katkı sağlamak için çalışıyoruz. Attığımız her adımda tüketicilerimiz odağımızda yer alıyor. Üretim, tedarik ve lojistik altyapımızı sürekli geliştirmeye; Ar-Ge, inovasyon ve dijitalleşme ile sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarımızı artırıyoruz. Bu başlıklar altında yakaladığımız başarı, şirketimizin büyüme rakamlarına da olumlu yansıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında da büyüme performansımızı sürdürerek; çalışanlarımız, tüketicilerimiz ve paydaşlarımıza katma değer sağlamaya devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: HORECA Trend ve Ülker

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Kerevitaş İnovasyonla Büyüyerek Cirosunu 10,7 Milyar TL’ye Yükseltti

Yayınlandı

on

Dondurulmuş gıda ve margarin sektörlerinde Türkiye’de pazar lideri olan Kerevitaş, Temmuz – Eylül ayları arasında satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında artırarak 4,3 milyar TL net ciro elde ederken, aynı dönemde FAVÖK yüzde 72 artışla 723 milyon TL oldu. İlk dokuz ayda toplam cirosu 10,7 milyar TL’ye ulaşan Kerevitaş’ın aynı dönemde toplam ihracatı 1,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Margarin kategorisinde Türkiye yağ ihracatının yüzde 34*’ünü tek başına gerçekleştiren Kerevitaş; Gürcistan, Romanya, Arnavutluk, Kazakistan, Kosova, Madagaskar ve Irak’ta pazar liderliğini korudu.

Kerevitaş’ın lider markası SuperFresh üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre +1,7 puan artışla yüzde 43 paya ulaşarak açık ara sektör liderliğini pekiştirdi. SuperFresh inovasyon odaklı büyüme stratejisi doğrultusunda, sektöre yön veren yenilikçi ürün lansmanlarını sürdürdü. Türkiye margarin pazarında yüzde 100 marka bilinirliğine sahip Bizim Yağ ve Teremyağ gibi önemli markalarıyla yüzde 65,6 ciro payı alarak pazardaki liderliğini korudu.

Altınkılınç: “2023 Yılında Sürdürülebilir Başarımız Devam Ediyor”

Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, 2023 yılının ilk 9 ayı itibariyle inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı büyümeye hız kesmeden devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Kerevitaş olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda stratejik kanal-kategori bakış açımız doğrultusunda satış gelirlerimizdeki artışı sağlarken, farklı ihtiyaçlara cevap veren ürün portföyümüzü her geçen gün geliştiriyor, inovatif bir bakış açısıyla yenilikçi ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Bir yandan T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tescilli ilk Ar-Ge merkezlerine sahip olmanın sorumluluğuyla Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Türkiye’de sürdürdüğümüz istikrarlı büyümemizle beraber beş kıtada 45’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek ürünlerimizi tüm dünyayla buluşturuyoruz. Yılın ilk dokuz ayındaki sürdürülebilir büyümemizi yılın son çeyreğinde de devam ettirerek 2023 yılını başarılı iş sonuçlarıyla kapatmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: HORECA Trend ve Kerevitaş

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Atakey Satışlarını Yüzde 103 Artırdı

Atakey bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın ayın dönemine göre satışlarını yüzde 103 oranında artırırken, yıl sonu beklentisinin üzerinde kar marjı elde etti.

Yayınlandı

on

Atakey 2023 3. çeyrek net satış hasılatı 661 milyon TL ile geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %103 oranında büyüme gerçekleştirdi. Böylece 9 aylık toplam hasılat 1.44 milyar TL’ye ulaşarak, 6 aylık rakamlara göre %85 artış gösterdi.

Temmuz ayında halka arzını gerçekleştiren şirketin FAVÖK marjı, %32 olan beklentiyi aşarak %37 ‘ye ulaştı.  2023 ün 3. çeyreğinde 187 milyon TL net kar elde edilerek, 9 aylıkta toplam 300 milyon TL kümüle net kar rakamına ulaşıldı. İlk iki çeyrek toplamı 26 bin ton olan mamul satışları 3. çeyreğin sonunda %75 artarak 45 bin ton oldu. Satış gelirlerindeki gelişmelerde ihracat gelişmeleri, güçlü talep artışı, fiyat değişimleri ve ekonomik büyüme faktörleri ön plana çıktı.

Şirket sürdürülebilirlik politikalarını destekleyici adımlarına hız kesmeden devam etti.

Bu bağlamda, Atakey tohumluk patates tarlalarında Sürdürülebilir Tarım Girişimi (Sustainable Agriculture Initiative) platformu tarafından yapılan Çiftlik Sürdürülebilirlik Değerlendirme (Farm Sustainability Assessment ) denetimi sonucunda,  en yüksek seviye olan “Altın (Gold)” derece sertifikasına hak kazandı.

Piyasa koşullarında, mevcut kredi maliyetleri ve fon getirileri dengelenmeye başladığından, finansal borçluluğu düşürme adımları 4. çeyrek itibari ile atılmaya başladı. Portföy genişletme stratejisi kapsamında soğan halkası üreten fabrika yatırımı için ön hazırlıklar tamamlandı.

Kaynak: HORECA Trend ve Atakey

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.