Şirketler B2B’ye Özel Ödeme Çözümleriyle Rekabette Öne Geçiyor | HORECA TREND
Takip edin!

Yazılım

Şirketler B2B’ye Özel Ödeme Çözümleriyle Rekabette Öne Geçiyor

Türkiye’nin öncü fintek şirketi Paynet, B2B firmalarına sunduğu çözümlerle şirketlerin finansal süreçlerini dijitalleştirirken, ödeme akışlarını verimli ve etkin şekilde yönetmelerini sağlıyor.

Yayınlandı

on

Tedarik zincirindeki kırılmalar ve artan maliyetler, özellikle B2B çalışan şirketlerin ürün tedarikini her zamankinden daha hızlı ve verimli gerçekleştirmesini gerektiriyor. İşte bu noktada B2B’ye özel ödeme alma çözümleri şirketlere rekabet avantajı yaratıyor. Şirketler daha hızlı ve güvenli ödeme alma yöntemleriyle, sadece daha fazla satış değil finansal istikrar da kazanıyor.

Bugün tüm şirketlerin gündeminde iş süreçlerini hızlandırmak ve daha verimli hale getirmek var. Bu noktada B2B iş modelinde çalışan şirketlerin odağında dijitalleşme yer alıyor. Şirketler, özellikle ödeme sistemlerindeki dijitalleşme ve otomasyonla tedarik ve satış süreçlerini hızlandırıyor. Sonuç olarak da rekabette kendilerini öne çıkaran bir büyüme avantajı elde ediyorlar. Bu büyümeyi küresel B2B ödemeler pazarının performans trendinde de görmek mümkün. 2021 yılında 1 trilyon dolara ulaşan pazar hacminin, 2030 yılına kadar 2 trilyon 515 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Satış kayıplarının önüne geçiyor

Türkiye’nin öncü fintek şirketi Paynet de B2B firmalarına sunduğu çözümlerle şirketlerin finansal süreçlerini dijitalleştirirken, ödeme akışlarını verimli ve etkin şekilde yönetmelerini sağlıyor. Paynet’in geliştirdiği Bayi Ağı Çözümleri, özellikle bayi ve alt bayiye sahip şirketlerin nakit ve tahsilat akışını daha kolay yönetmelerine yardımcı oluyor. Üreticiden son kullanıcıya kadar olan süreçte gerçekleştirilen satışlarda, tüm paydaşların payı Paynet Bayi Ağı Çözümüyle otomatik olarak ilgili hesaplara geçiyor. Bayi Ağı Çözümlerinin bir diğer önemli özelliği de tüm işlemleri tek merkezden yönetmesi. İşletmeler Paynet ile kart, kredi gibi tüm ödeme yöntemlerine bir arada ulaşabiliyor. Ayrıca müşterileri için en uygun ve en pratik ödeme yöntemleri ile ödeme alabiliyor ve satış kayıplarının önüne geçebiliyorlar.

Daha uygun maliyetlerle alışveriş imkanı, daha fazla satış

 Paynet, kart, kredi ya da cüzdan gibi tüm ödeme yöntemlerinin tek bir anlaşma ile alınmasına da aracılık ediyor. Paynet portal, mobil uygulama, karekod ve link gibi farklı cihaz ya da altyapılar ile ödeme alınmasına olanak sağlıyor. Paynet’in B2B’de işletmelere sunduğu bir diğer avantaj ise artı taksit olanağı. İşletmeler, anlaşmalı bankalar üzerinden müşterilerine daha uygun maliyetlerle taksitli alışveriş imkanı yaratıyor. Böylece daha fazla satışın da önünü açıyorlar.

Reklam

Tek ekrandan ödeme ve tahsilat takibi

Paynet’in sunduğu Açık Bankacılık hizmeti, işletmelerin banka hesaplarındaki hareketleri anlık olarak izlemesine yardımcı oluyor.  Paynet üzerinden gerçekleşen işlemler, raporlarla kolaylıkla görüntülenebiliyor. Şirketler, çalıştıkları tüm bankalardaki hesapları tek ekrandan kontrol edebiliyor, farklı bankalardaki hesap hareketlerini tek bir platform üzerinden takip edip raporluyorlar. Ödeme ve tahsilat takibini de tek tuşla kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyorlar. Hizmet, işletmelerin nakit akışını yönetmelerini de kolaylaştırıyor.

Farklı dijital ödeme yöntemleri sunabiliyor

Paynet, Sanal POS çözümleri sayesinde şirketlerin dijital olarak ödeme almalarına ve satıştan faturalandırmaya kadar tüm süreci uçtan uca dijital hale getirmelerine de aracılık ediyor.  Sanal POS ile gerçekleşen işlemler anlık ve esnek veri paylaşımına izin veren API’ler ile muhasebe ve ERP programlarına entegre edilebiliyor. Sanal POS entegrasyonu karkod ile (PayQR) ya da link ile (PayLink) ödeme alma çözümlerini de mümkün kılarak, ödeme yöntemlerini zenginleştiriyor.

PayKredi ile satış hacmi artıyor

Paynet, üye işyerlerinin müşterileri için kredi seçeneği de sunuyor. Hızlı, kolay ve alternatif bir ödeme çözümü olan PayKredi sayesinde müşteriler ödemelerini mobil cihazlar üzerinden kredi ile yapabiliyor. Paynet üye iş yerleri, PayKredi ile müşterilerine, 36 aya varan vadelerle kredi imkanı sunabiliyor. Sağlanan taksitli ödeme deneyimiyle şirketlerin satış hacmi artarken, müşteriler de kart limitlerini doldurmadan dakikalar içinde alışverişlerini tamamlayabiliyor. Üye iş yerleri Paynet’in kredi ile ödeme alma çözümüne Paynet platformları üzerinden hazır olarak erişebildikleri gibi kendi mobil uygulama ve web sitelerine de entegre edebiliyorlar.

Daha fazla satış yaparken nakit akışını daha sağlıklı yönetiyorlar

Reklam

B2B iş modelinde çalışan şirketlerin büyümelerini çözümleriyle desteklediklerini ifade eden Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, bu noktada yarattıkları avantajları şöyle anlatıyor. “Biz şirketlerin finansal süreçlerini uçtan uca dijitalleştiriyor, bu sayede en güvenilir, en hızlı, en sade ve verimli şekilde nakit akışlarını yönetebilmelerini sağlıyoruz. Çözüm sunduğumuz işletmeler Açık Bankacılık servislerimiz ile tek bir noktadan birden çok bankadaki hesaplarına ulaşabiliyor, tüm ödeme ve tahsilat döngülerini tek bir platformdan izleyebiliyorlar.  Özellikle bayi, altbayi, distribütör gibi katmanlı satış/dağıtım kanalları kullanan büyük işletmeler, satış dağıtım kanalında olan tüm bayilerini tek bir sözleşme ile Paynet sistemlerine entegre ederek sunduğumuz avantajları ekosistemine yayıyor. Bu sayede pazarlama aktivitelerini ve satış kampanyalarını tek bir noktada tüm satış kanalı için kolaylıkla yönetebiliyor. Bayi ağı çözümü sayesinde sadece büyük işletmeler değil son tüketiciye dokunan bayiler de avantajlı finansal koşullarla tüm kartlara taksit imkanına kavuşuyor. Sunulan avantajlı ödeme koşulları sayesinde rekabette kolaylıkla ayrışabiliyor. Ayrıca Paynet altyapısı ile alınan ödemeler, paydaşlar arasında dağıtılabiliyor. Yani bayi ödeme aldığında ilgili tutar ana firma – bayi – distribütör hesaplarına otomatik olarak Paynet sistemleri aracılığı ile aktarılabiliyor. Bu sayede ana firma ve bayiler arasındaki cari akışı tüm paydaşlar için kolaylıkla izlenebiliyor ve yönetilebiliyor.  İşletmeler, dijital çözümlerimizle daha fazla satış yaparken nakit akışlarını daha sağlıklı yönetiyor ve operasyonel maliyetlerini de düşürüyorlar.”

Kaynak: HORECA Trend ve Paynet

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

Rezervem Türkiye’nin Dört Bir Yanından Yoğun Talep Görüyor

Geleceğin teknolojilerini bugünden restoranlarla buluşturan Rezervem müşteri sayısını hızla artırıyor. Yaz sezonun açılmasıyla birlikte tatil için favori rotalar arasında yer alan Bodrum, Kaş ve Alaçatı’daki çok sayıda restorana hizmet vermeye başlayan Rezervem, yoğun olarak tercih edilen birçok beach’in rezervasyon süreçlerini teknoloji ile buluşturmaya devam ediyor. 

Yayınlandı

on

Restoranlar için güçlü bir data yönetimi de sağlayan ve misafir memnuniyeti ve beklentilerini geliştirdiği teknolojik çözümlerle restoranların hizmetine sunan Rezervem, Türkiye’nin her noktasında yoğun talep alıyor. Şirket nisan – mayıs aylarında toplamda 17 restoranı müşteri portföyüne ekledi.  Hedef yıl sonuna kadar 250 yeni işletme ve yüzde 300 büyüme…

“Misafirperverliğin Geleceği” sloganıyla yola çıkan ve 100’ün üzerinde restorana teknolojik çözüm sunan Rezervem; restoranlar için geliştirdiği özel bir yazılım ile rezervasyon süreçlerini ve restoran yönetimini teknoloji ile buluşturuyor. Michelin yıldızlı ve fine dining restoranları sistemine dahil eden Rezervem; Bodrum, Kaş ve Alaçatı’daki birçok restoran, otel ve beach’e hizmet vermeye başladı. Bodrum’da Kurochan by IOKI, Veranda Yalıkavak, Ritmo Zeytino gibi fine dining restoranlarla çalışmaya başlayan Rezervem,  The Stay Hotel’in Cennet Koyu’nda yer alan yeni projesi Bobo by The Stay otel’de BoBo Beach, Paraliaki Beach, Paraliaki Restaurant, BoBo Restaurant ve Dragon Restaurant’a hizmet verecek. Alaçatı’da Ahali Alaçatı, Veranda Alaçatı ve Mesai Alaçatı ile iş birliği gerçekleştiren marka, yaz sezonu boyunca restoran ve beach’lerin tüm rezervasyon sürecini yönetecek. Kaş’ta ise Oburus Momus ve Oburus Notos tüm rezervasyon ve etkinlik süreçlerini Rezervem ile yönetecek. Bunlara ek olarak fine dining konseptiyle faaliyet gösteren Etiler Villa COOKSHOP, Arkestra, Sakhalin, Backyard ve Terrazza Italia gibi restoranlara da hizmet vermeye başlayan marka; Türkiye’nin dört bir yanından yoğun talep alıyor. Marka, 2024 yılında 250’nin üzerinde işletmeye çözüm sunarak yüzde 300 büyüme hedefinde…

Edirne’den Kars’a Uzanan Yolculuk…

Teknoloji ve yazılım alanında geniş bilgi birikimine sahip olan Bekir Topuz tarafından 2018 yılında kurulan Rezervem, geleneksel yöntemlerin aksine restoranların rezervasyon yönetimini teknoloji ve konforla buluşturuyor. Türkiye’nin her bölgesinden birçok restorana hizmet verdiklerini belirten Rezervem Kurucusu Bekir Topuz, “Yerli ve yabancı turistin en çok tercih ettiği tatil bölgelerinden biri olan Bodrum ve Alaçatı’daki birçok restorandan yoğun talep aldık. Sezon döneminde kalabalığın artmasıyla birlikte restoran ve beach’ler rezervasyon yönetimi açısından birçok sıkıntı yaşayabiliyor. Özellikle bayram tatili gibi yoğunluğun hızla artığı dönemlerde bu sorunlar daha da karmaşık hale gelebiliyor. Rezervem olarak restoranların rezervasyon yönetimini teknolojiyle buluşturarak, geleneksel yöntemlerin aksine kusursuz bir hizmet sunuyoruz. Kişiselleştirilebilen hizmet yaklaşımımız ve sunduğumuz kalıcı çözümlerle işletmelerin daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyoruz. Hizmet ve servislerde yaşanan problemleri takip edebiliyoruz. Rezervasyon hatırlatmaları ve sunduğumuz finansal araçlarla no-show’ların önüne geçerken, misafir geri bildirimlerini sistem üzerinden alarak restoranlara detaylı bir analiz sunuyoruz.  Verdiğimiz tüm bu hizmetler ve sitemi kullanan restoranların referanslarıyla Türkiye’nin dört bir yanından yoğun bir talep alıyoruz. Yakın zamanda Kars’ta açılan Otel 1924’ün içinde yer alan Garmon restoran ile çalışmaya başladık. Edirne’den Kars’a uzanan geniş müşteri ağımız ile her geçen gün büyüme hızımızı artırıyoruz. dedi.

Rezervem ile Rezervasyon Yönetimi Çok Kolay…

Misafirlerden geri bildirim alınmasına da imkan sunan Rezervem, misafirlerin tüm restoran yolculuğunun detaylıca analiz edilmesini sağlıyor. Restoranların korkulu rüyası no show için finansal araçlar sağlayan şirket, restoranların verimliliğini ciddi oranda artırıyor. Aynı zamanda rezervasyon ve doluluk planlamalarını sistematize ederek, restoran gelirlerinin artmasında büyük katkı sunuyor. Rezervem; misafir yaklaşımlarını takip etme, misafir memnuniyetini yükseltme, misafir beklentilerini ölçme, data yönetimiyle doğrudan marketing olanağı, misafir deneyimi üzerine kontrol ve strateji geliştirme gibi birçok alanda da restoranlara hizmet sunuyor. 

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Rezervem

Devamını Oku

Yazılım

Protel, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ile Yeni Bir İş Birliğine İmza Attı

35 yılı aşkın deneyimiyle yiyecek-içecek sektöründeki restoran, kafe, otel, bar, pastane, plaj ve benzeri işletmeler için teknolojik çözümler sunan sektör lideri Protel, turizm sektörünü desteklemek adına attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) ile anlaşma imzalayan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Metin Arghan, bu iş birliğiyle otel yöneticilerinin sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerine ve işlerini daha verimli bir şekilde yürütmelerine olanak tanımayı hedeflediklerini dile getirdi. İş birliği, aynı zamanda POYD üyelerine Protel’in inovatif çözümlerini deneyimleme fırsatı da sunacak.

Yayınlandı

on

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) ile gerçekleşen iş birliği kapsamında dernek üyeleri, Protel Akademi aracılığıyla Opera PMS, Materials Control, Simphony ve Reservation Assistant gibi Oracle ürünleri hakkında detaylı bilgi alabilecek. Protel Akademi, bu ürünlerin Türkçe eğitim ve kaynaklarının sunulduğu tek platform olarak öne çıkıyor.

İş birliğini değerlendiren Protel Yönetim Kurulu Başkanı Metin Arghan, şunları dile getirdi: “Bu iş birliği turizm sektörünü desteklemek adına attığımız bir adım. Otel yöneticilerinin sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerine ve işlerini daha verimli bir şekilde yürütmelerine olanak tanımayı hedefliyoruz. Protel olarak, POYD ile iş birliği yapmaktan ve turizm sektörüne katkıda bulunmaktan büyük bir gurur duyuyoruz.”

Protel Akademi Dernek Üyelerine Açıldı

Protel Akademi’nin bundan böyle dernek üyelerine de açık olacağını söyleyen Metin Arghan, “2015 yılında içerisinde ürün eğitimleri, kişisel gelişim programları, sertifika sınavları ve sektördeki yeniliklere odaklanan konuların bulunduğu eğitim platformu Protel Akademi hayata geçirdik. Hedefimiz, Protel çalışanlarının beceri ve yetkinliklerini artırmak, müşterilere yönelik ürün bilgisini her zaman güncel tutmak ve sektörde nitelikli bir iş gücü oluşturmak. Şu an bu akademide yer alan ürün eğitimlerimize 300’den fazla üniversite ve meslek yüksek okulu erişebiliyor. Artık dernek üyeleri için de akademi açık hale geldi. Üyeler, sektörde yaygın olarak kullanılan ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Oracle ürünlerinin Türkçe olarak sunulduğu tek platform olduğunu da belirtmek isterim” dedi.

Üyeler, Protel’in İnovatif Çözümlerini Deneyimleyecek

İş birliği, aynı zamanda POYD üyelerine Protel’in inovatif çözümlerini deneyimleme fırsatı da sunacak. Protel’in güçlü teknolojik altyapısı, otel yöneticilerinin günlük operasyonları daha efektif yönetmelerine, müşteri memnuniyetini artırmalarına ve dolayısıyla rekabet avantajı elde etmelerine katkı sağlayacak.

Reklam

Protel Hakkında

Protel, 1989 yılından bu yana restoran, kafe, otel, bar, pastane ve plaj işletmeleri için teknolojik çözümler sunan bir sektör lideridir. Fintech alanından konuk ağırlama teknolojilerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Protel, tüm müşterilerine son teknoloji, kaliteli ve sürdürülebilir çözümler sunmayı hedefler. 4000’den fazla işletmeye teknoloji merkezli yönetim ve operasyon çözümleri sunarak, yiyecek-içecek ve konaklama sektörlerine değer katar. İş ortaklarının hayatını kolaylaştırmak ve verimliliğini artırmak için sunduğu teknolojik çözümlerle aynı zamanda sektör standartlarını da yükseltir. Müşterilerinin operasyonel süreçlerinde aksaklık yaşamamalarını önemser ve onlara kesintisiz bir hizmet sunabilmeleri için 7 gün 24 saat destek hizmeti sağlar. Protel, değişen ve gelişen dünyaya uyum sağlayarak müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı sürdürür.

Kaynak: HORECA Trend ve Protel

Devamını Oku

Yazılım

Uçak Bileti Aramaları Yüzde 40, Otobüs Bileti Aramaları Yüzde 23 Arttı

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzaması bilet aramalarını da artırdı. Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi ENUYGUN’un uçak bileti kategorisindeki aramaları açıklamanın yapıldığı saat 19.15 itibarıyla yüzde 40, otobüs bileti kategorisindeki aramaları yüzde 23 oranında arttı.

Yayınlandı

on

4 Haziran günü yapılan kabine toplantısının ardından Kurban Bayramı tatilinin kamu çalışanları için 9 güne uzatılacağı açıklandı. Tatilin 9 güne uzamasının ardından bayramı seyahat ederek geçirmek isteyenler seyahatlerini planlamaya koştu.

Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi ENUYGUN’un uçak bileti kategorisindeki aramaları açıklamanın yapıldığı saat 19.15 itibarıyla yüzde 40, otobüs bileti kategorisindeki aramaları yüzde 23 oranında arttı.

4 Haziran’da yapılan kabine toplantısında değinilen konulardan biri de Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmayacağıydı. Toplantı sonrasında tatilin kamu çalışanları için 9 güne uzatıldığı açıklandı. Açıklamanın yapıldığı andan itibaren henüz tatilini planlamamış seyahat severler uçak ve otobüs biletlerini almak için harekete geçti. Açıklama sonrası Türkiye’nin seyahat sitesi ENUYGUN’da uçak bileti aramaları yüzde 40, otobüs bileti aramaları yüzde 23 oranında arttı.

Verilere göre uçak bileti kategorisinde Trabzon – İstanbul biletleri için aramalar yüzde 93, Adana – İstanbul biletleri için aramalar yüzde 72, Batman – İstanbul biletleri için aramalar yüzde 71 arttı. Otobüs bileti kategorisindeyse en çok aramanın yapıldığı yerler Bodrum, Antalya ve Marmaris oldu.

Konuyu değerlendiren ENUYGUN Ticaret Direktörü Orkun Özkan, “Tatile çok az kaldığı için biletler tükenmek üzere. Eğer tatil yapma niyetiniz varsa daha fazla beklememenizi öneririm. Çünkü gitmek istediğiniz yer için bilet bulamama olasılığınız her an artıyor” dedi.

Tatilini henüz planlamayanlar için ENUYGUN’da ENUYGUN24 koduyla araç kiralamada 3.000 TL’ye, bayram için yapılacak otel rezervasyonlarında 4.000 TL’ye varan indirim olduğunu belirten Özkan, herkese şimdiden iyi bir bayram tatili diledi.

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve ENUYGUN

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com