Dünyanın Gözü, WorldFood İstanbul’da - HORECA Trend
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

Dünyanın Gözü, WorldFood İstanbul’da

700’den fazla yerli ve yabancı marka, 10 salonda 70 farklı ülkeden 400’ü aşkın yabancı satın alma profesyoneli ile 1-4 Eylül 2022’de WorldFood Istanbul’da buluşacak.

Yayınlandı

on

Sektörün uluslararası platformu, eğilimleri belirleyen WorldFood Istanbul-Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı, 1-4 Eylül 2022 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. 700’den fazla yerli ve yabancı marka, 10 salonda 70 farklı ülkeden 400’ü aşkın yabancı satın alma profesyoneli ile buluşacak. Fuar, sektörün yakından takip ettiği pek çok profesyonelin katılımıyla güçlü bir etkinlik platformu olma konumunu da sürdürecek.

Bu yıl 30’uncu kez düzenlenecek Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı- WorldFood Istanbul, sektörü yeni ürün ve hizmetlerle tanıştırmaya hazırlanıyor. Fuar; iş geliştirme konferansları, kadın girişimciler alanı, atıksız mutfak şovları, kısacası tüm etkinlikleriyle de sektörün ekonomik ve renkli yönünü, farklı endüstri uzmanları ile ele almayı hedefliyor.

Gıda ve gıda teknolojileri eğilimlerini etkileyen en büyük buluşma noktalarından WorldFood Istanbul, sektör gündeminin uzman isimlerle mercek altına alınacağı Food Arena etkinlik programı ile ziyaretçi ve katılımcılarıyla buluşacak.

Fuarla eş zamanlı olarak düzenlenecek Food Arena etkinlik programı ziyaretçi ve katılımcılara, pandemi sürecinde Türkiye çapında tedarik zincirinde bozulan arz-talep dengesi ve tüm dünyayı etkileyen iklim krizi sebebiyle değişim halinde olan sektörle ilgili önümüzdeki dönem piyasa öngörülerini, teknolojik gelişmeleri, sürdürülebilir iyi örnekleri sunacak.

Gıda Sektörünün Geleceği WorldFood Istanbul’da Tartışılacak

5. salonda yer alan Food Arena etkinlik alanında 4 gün boyunca gerçekleştirilecek 10 panelde; sürdürülebilir ekonomi, gıda atıklarıyla mücadele, koruyucu sağlık, çevrimiçi & çevrimdışı pazaryeri eğilimleri, sorumlu gıda hareketi, güvenilir gıda, tarımda kadınların güçlendirilmesi konuları tartışılacak. Sektöre yön veren 40’tan fazla isim ve iş birlikleriyle derinlemesine konuşularak sektöre pek çok iyi örnek sunulacak.

Açılış gününün ilk oturumunda Başkanlar Oturumu gerçekleştirilecek. Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat moderatörlüğünde “İhracatın Kalbindeki Sektör Gıda ve 2023 Yol Haritası” başlıklı panelde, İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı TAGEM Genel Müdürlüğü yetkilileri konuşmacı olarak yer alacak.

Başkanlar Oturumu’nun ardından, “Üretim ve Tedarik Zincirinde Güvenilir Olmak” başlıklı panelin moderatörlüğünü Güvenilir Ürün Platformu (GÜP) Başkanı Celal Toprak yapacak. İTO Gıda Komitesi Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özer, Topkapı Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise güvenilir gıdaya nasıl ulaşılacağı konusunda dinleyicilere bilgi verecek. Panelin ardındansa GÜP, ürün güvenliğinde farkındalık yaratarak sektöre değer katan kişi ve kurumlara teşekkürlerini WorldFood İstanbul ev sahipliğindeki törende sunacak.

Fuarın ikinci gününün odağında “israfla mücadele”, “yenilikçi mutfak akımları” ve “gıdada sosyal fayda ve girişimcilik” olacak. Günün ilk oturumu, Fazla Gıda Pazarlama Müdürü Koray Koçer’in moderatörlüğünde düzenlenecek “İyilik Yap, Gıdayı Koru! Üretimden Masaya İsrafla Mücadele” başlıklı panelde; Metro Türkiye Sürdürülebilirlik Müdürü Betül Bildik, Hiç Urla Kurucu Ortağı Sürdürülebilir Tarım ve Gastronomi Girişimcisi Duygu Özerson Elakdar, Akkomarka Yön. Kur. Üyesi Hasan Yeşilyurt ile Divan Çevre ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi Nur Çelik gıda israfıyla mücadele konusunda yaptıkları projelerden bahsedecek.

Günün ikinci panelinde ise Türk mutfağının global trendlerin etkisiyle gelişimi ve sağlıklı beslenme eğilimleri “Yenilikçi Mutfak Akımlarının İzinde: Geleneksel Mutfaktan Yenilikçi Mutfağa” panelinde; İşletmeci Şef Özlem Mekik, uzman diyetisyen Aslı İçüngür, yönetici şef Eren Demirci, EKS Mutfak Kurucusu Eyüp Kemal Sevinç ve Koruyucu Sağlık Uzmanı ve Mikrobiyolog Prof. Dr. Oğuz Özyaral tarafından tartışılacak.

İkinci günün son oturumunda ise “Gıda Sektörünün İtici Güçleri: Girişimcilik, Sosyal Fayda ve İnovasyon” başlıklı panelde, Topraktan.co Kurucusu Gülşah Seyhan, Hepsiburada.com Ticari ve Sosyal Projeler Koordinatörü Duygu Aktaş ve Migros Ticaret A.Ş. Pazarlama İş Geliştirme & “Sadece Migros’ta” Direktörü Sena Erol Özdemir, Gazete Oksijen Yazarı Bahar Akıncı moderatörlüğünde girişimcilere verdikleri destekler konusunda kurumsal vizyonlarını paylaşacaklar.

Fuarın 3 günü gündeminde öne çıkan başlık “Pazaryerlerinde Sürdürülebilir Tedarik Trendleri” ele alınacak. TV Sunucusu Yazar Cansu Canan Özgen, CarrefourSA Kategori Genel Müdür Yardımcısı Murat Dinçer ve Alibaba.com Türkiye Pazarlama ve Müşteri Memnuniyeti Yöneticisi Sinem Salihoğlu ile bir araya gelerek üretimde ve tedarikte sürdürülebilir kriterleri, perakendede tedarik zincirini ve E-ihracat operasyonları ile yeni nesil B2B ticareti masaya yatıracak.

WorldFood İstanbul’un Gelenekselleşen Food Master Class Özel Fuar Turu 3. Yılında’

Gastronomi Turizm Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilecek özel fuar turunda gastronomi destinasyonlarının başrolündeki şefler gıda sektöründe sürdürülebilir uygulamaları ile dikkat çeken, atıkla mücadele eden servisler geliştiren, sağlıklı ve güvenilir ürünleriyle sektörde öncü olan firmaları sektörün karar verici ve satın alma profesyonellerinden, otel ve restoran işletme yöneticilerinden oluşturulan bir grupla gezerek, yeni ürün tanıtımları ve tematik sohbetler ile üst düzey bilgi ve ilişki kazanımı sağlayacaklar.

Tur öncesi moderatörler GTD Başkanı Gürkan Boztepe, Çevre Mühendisi Akademisyen Doç. Dr. Efsun Dindar ve Şef, Yazar & Menü Danışmanı Jale Balcı konferans sahnesindeki söyleşide ziyaretçi ve katılımcılara gıda sektöründe sürdürülebilirlik, atıksız mutfaklar, güvenilir&sağlıklı gıda hakkında bilgiler paylaşacaklar.

Gıda Sektöründe Değişim Yaratan Kadın Girişimciler Food Tech Garage Alanında Hikayelerini Anlatacak!

Avrupa Birliği ve European Institute of Innovation and Technology (EIT Food – Avrupa Teknoloji ve İnovasyon Enstitüsü) tarafından desteklenen; Impact Hub Istanbul, Foodback.co ve Topraktan.co iş birliği ile gerçekleşen “Empowering Women in Agrifood – EWA” programının 2020-2021-2022 kadın girişimcileri fuarla eş zamanlı olarak Food Tech Garage alanında 4 gün boyunca, sağlıklı, organik ve vegan ürünlerini, biyoteknoloji, inovatif tarım uygulamalarını, sektöre özel teknolojik çözümlerini içeren yenilikçi projelerini, gıda ve tarım sektörlerini dönüştüren servis ve hikayelerini sunacaklar. Ayrıca 3 Eylül Cumartesi günü konferans sahnesinde gerçekleştirilecek Maraton Sunumları’nda 10 girişimci hayata geçirdikleri inovatif projelerinin hikayesini ziyaretçi ve katılımcılarla paylaşarak sektöre ilham verecekler.

Atıksız Mutfak Atölyeleri ile Türk mutfağının Marka Lezzetleri Yeniden Yaratılacak!

Aşçılar Derneği iş birliği ve Öztiryakiler mutfak sponsorluğunda gerçekleştirilecek Mutfak Atölyeleri için öncelikle Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ay ve ona eşlik edecek Yönetim Kurulu Üyesi Yönetici Şefler, fuar katılımcısı firmaları gezerek hazırlanacak tarifler için gerekli ürünleri tedarik edecek, sonra bu yenilikçi ürünler ve yeni tekniklerle Türk Mutfağının marka lezzetlerini Şefler Özlem Mekik ve Elif Korkmazel moderatörlüğünde yeniden yaratarak, sıfır atık mutfak tüyolarını Öztiryakiler tarafından kurulan özel Show Mutfağı’nda paylaşacaklar.

WorldFood Istanbul’dan Sadakat Ödülleri

WorldFood Istanbul, 30 yıllık serüveninde uzun soluklu katılımları ve yıllar içindeki katkılarıyla yanında olan, sektöre ilham ve güç veren fuar katılımcısı firmalarına geçekleştirilecek ödül töreninde sahneye davet ederek teşekkürlerini sunacak.

Sadakat ödüllerinin yanı sıra Güvenilir Ürün Platformu, tüketicinin sağlığı ile geleceğini güvenli bir şekilde devam ettirmeye ve bunu sağlayan ürünler tahsis etmeye liderlik eden firma ve kişilere “Ürün Güvenliğinde Sektöre Değer Katanlar” olarak teşekkürlerini WorldFood Istanbul sahnesinde sunacak.

Türk gıda sektörünün her yıl önemli büyüme kaydettiğine dikkat çeken WorldFood Istanbul Fuar Direktörü Semi Benbanaste, “Hyve Grup olarak WorldFood Istanbul’u düzenlemeye başladığımız ilk günden bu yana sektörün gelişimine öncülük ediyoruz. Bu doğrultuda sektörün paydaşlarını bir araya getirerek, yeni iş fırsatları yaratmayı ve ziyaretçileri gıda alanıyla ilgili gelişmelerden haberdar etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

2021 yılında başarılı bir fuar geçirerek rekora imza attıklarını belirten Benbanaste, “Geçtiğimiz yıl 9-12 Eylül tarihlerinde 29 yıllık geçmişinde en başarılı rakamlara ulaşan fuarımızda 40 ülkeden 179 davetli satın almacı ağırladık. 29’uncu WorldFood Istanbul, tarihinin, metrekare bazında alan olarak en yüksek hacimli fuarı olurken bugüne 22 bin 800 ziyaretçi ile kendi içerisinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştı. Bu yıl ise 800’e yakın yerli ve yabancı marka, 10 salonda 70 farklı ülkeden 400’ü aşkın yabancı satın alma profesyoneli ile buluşacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HORECA Trend ve WorldFood İstanbul Fuarı

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

GastroAntep Kültür Yolu Festivali’nde 950 Bin Kişi Katıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin lezzet durağı GastroAntep Kültür Yolu Festivali tamamlandı. 9 gün süren festivalde gerçekleşen etkinliklere yaklaşık 950.000 kişi katıldı.

Yayınlandı

on

Yazar:

Gaziantep’te 16 Eylül’de başlayan ve 24 Eylül’de son bulan GastroAntep Kültür Yolu Festivali’nde sergilerden tiyatro gösterilerine, konserlerden çocuk etkinliklerine, gastronomi etkinliklerinden söyleşilere kadar yüzlerce ücretsiz etkinlik yer aldı.

Gaziantep’te festivale özel oluşturulan Lezzet Sokağı’nda ise Türkiye’den ve dünyadan ünlü şeflerin katılımıyla atölyeler ve söyleşiler düzenlendi. Gastroantep Kültür Yolu Festivali kapsamında; düzenlenen konserler 760 bin, dini etkinlikler 35 bin 500, çocuk etkinlikleri 124 bin, tiyatro etkinlikleri 14 bin 200, söyleşi ve diğer etkinlikler yaklaşık 15 bin seyirci sayısına ulaştı. Gastroantep Kültür Yolu Festivali’nde düzenlenen etkinlikler toplamda 948.000 katılımcıyla tamamlandı.

Yıldızlı Şefler GastroAntep’te Buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğinde düzenlenen GastroAntep Kültür Yolu Festivali kapsamında ilk olarak Türk dünyasının ünlü şeflerinin katılımıyla “Gastro Diplomasi: Türk Dünyası” workshopu yapıldı. Programa Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan’dan gelen şefler katılırken, konuk şefler tarifleri ile kendi ülkelerine ait yemek kültürlerini tanıttılar. Festivalin ikinci gününde İspanya, İtalya, Fransa ve Portekiz’den gelen Michelin yıldızlı şefler kendi kültürlerine ait yemekleri hazırladı. Gaziantep yemeklerini de tatma imkanı buldu.

Farklı ülkelerden GastroAntep Kültür Yolu Festivali için Gaziantep’e gelen ünlü şefler, hazırladığı menülerine Gaziantep’in tescilli ünlü lezzetlerini de ekleyerek yeni tatların keşfine çıktı. Festival kapsamında Festival Park Alanı’nda kurulan Lezzet Sokağı’nda ünlü şefler Juanjo López, João Oliveira, Franco Sultano, Claudio Chinali, Martina Puigvert Puigdevall, Alan Geaam, Fabrizio Fiorani workshopları ilgiyle izlendi. Ebru Baybara ile Gastronominin Nobeli ve Hikayesi konulu söyleşi festivale renk kattı. Festival boyunca Michelin yıldızlı, yurt dışında adından sıkça söz ettiren yabancı ve Türk şefler ile 15 workshop etkinliği gerçekleştirildi.

Vazgeçişmez Etkinlikler

GastroAntep Kültür Yolu Festivali’nde “Rönesans Rüyaları-Refik Anadol”, “Minyatür Sanatı ile Gaziantep Mutfağı”, “Bir Hayalin İnşası”, “Anadolu-Fikret Otyam Fotoğraf Sergisi”, “Geleneksel El Sanatları Atölyeleri” (Ebru, cam, bakır ve dokuma) gibi onlarca sergi ve atölye ziyaretçiler ile buluştu. Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Windsor’un Şen Kadınları” Şehitkamil Sahnesi’nde ve “Usta II. Abdülhamit Han” oyunu Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde seyirciyle buluştu. Garip Ay’ın ustalığı ile oluşturulan her bir ebru deseni, şehrin sembolik yapılarından biri olan Eski Adliye binasının cephesine gerçek zamanlı olarak yansıtıldı.  

Festival Park Sahnesinde Ünlüler Geçidi

GastroAntep Kültür Yolu Festivali kapsamında Festival Park alanında kurulan ana sahnede Fatma Turgut, Oğuzhan Koç, Derya Uluğ, Murat Dalkılıç, Uğur Aslan, Sinan Akçıl, Alişan ve Merve Özbey gibi birbirinden ünlü isimler sahneye çıktı. Konserleri toplamda 760 bin kişi izledi. Gazianteplilere unutulmaz anlar yaşatan ünlü isimler, şarkılarını seyircilerle birlikte hep bir ağızdan seslendirdi.

GastroAntep Fest Katılımcılardan Tam Not Aldı

GastroAntep Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluştu. Festival kapsamında birbirinden önemli tiyatro oyunları ve müzikaller de sahnelendi.  Çocuk Atölyeleri, bando gösterileri, edebiyat söyleşileri, sanat etkinlikleri, geleneksel el sanatları çalışmaları, ebru sanatı deneyimleri, tiyatrolar ve festivaldeki yüzlerce etkinlik Gaziantep halkı ve çevre illerden gelen katılımcılardan tam not aldı.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Türkiye’nin En Büyük HORECA Fuarı Kapılarını Açtı

HOSTECH by TUSİD Fuarı 20-24 Eylül 2023’te Tüyap Fuarcılık Grubu organizasyonuyla ilk kez gerçekleştirilecek ve daha önceki yıllarda olduğu gibi İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) önemli iş birliklerine sahne olacak.

Yayınlandı

on

İki yılda bir düzenlenen ve 5 gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerin tanıtımına ev sahipliği yapacak olan HOSTECH by TUSİD Fuarı, 400’e yakın firmanın katılımıyla sektörün önde gelen buluşmalarından birine sahne olacak.

HOSTECH by TUSİD Fuarı 20-24 Eylül 2023’te Tüyap Fuarcılık Grubu organizasyonuyla ilk kez gerçekleştirilecek ve daha önceki yıllarda olduğu gibi İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) önemli iş birliklerine sahne olacak. HORECA sektörü için önde gelen ticaret noktalarından biri olan fuarda, sektöre hizmet veren mutfak, servis, ikram, çamaşırhane ve temizlik ekipmanları ile mobilya dekorasyon, aydınlatma, mimarlık, güvenlik, havuz ve peyzaj gibi ilgili tüm sektörlerden geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi yer alıyor. Bu yönüyle fuar, turizm sektörü dahil pek çok sektör ve ülke ekonomisi için büyük bir potansiyel barındırıyor.

100’den fazla ülkeden gelmesi beklenen binlerce ziyaretçinin yanı sıra 90’dan fazla ülkeden 1000’in üzerinde profesyonelden oluşan alım heyeti organize edilen HOSTECH by TUSİD Fuarı, 400’e yakın katılımcı ile İstanbul Fuar Merkezi’nde 8 salonda HORECA sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiriyor. Fuarın ziyaretçileri yeni tedarikçiler bulma ve sektördeki yenilikleri takip etme fırsatı yakalayacak. Fuara, Almanya, İtalya, Belçika, İspanya gibi ülkelerden çok önemli iş insanları davet edildi. Hostech by TUSİD’in bu yıl 40.000’e yakın profesyonel ziyaretçiyi ağırlaması öngörülüyor.

Sektörün Tüm Oyuncuları İstanbul’da Olacak

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız bu sene, fuarımızın da çeyrek asırdır süregelen güçlü potansiyelini açığa çıkaracağız. Türkiye’nin en büyük HORECA fuarını açmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. HOSTECH by TUSİD, HORECA sektörünün tüm oyuncularını TUSİD’in sektörel bilgisi ve Tüyap’ın benzersiz fuarcılık deneyimi ile bir araya getirecek. Rusya, İran, Slovenya, Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Gürcistan’da bulunan yurt dışı ofislerimizle ve 22 ülkedeki 80’i aşkın temsilcilik ağımızla, HOSTECH by TUSİD Fuarı katılımcılarına özellikle ihracat bağlantıları konusunda yeni fırsatlar yaratmayı ve katılımcıların ticaret hacimlerine ivme katmayı amaçlıyoruz. Kısacası HOSTECH by TUSİD’in dünyanın en büyük fuarlarından biri olma vizyonuyla etkimizi büyüteceğiz. Bu vesileyle iş birliği yaptığımız TUSİD başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Binlerce İş Görüşmesi Yapılacak

TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü Kaplangı ise “HOSTECH by TUSİD, 8. salonda 80 bin metrekare alanda, 40 bin metrekare satılabilir alanda tüm stantların dolu olduğu muhteşem bir şölen olarak açılacak. Bu sene fuarımıza rekor düzeyde yurt dışı alıcısı gelecek. Bu alıcıların hepsi bizim sektörümüzde faaliyet gösteren ve Türkiye’den alım yapan firmalar. Fuar, ihracat hedeflerimize de ulaşmada en önemli mihenk taşlarından biri olacak.” diye konuştu.

HORECA sektörü, Türkiye’de 4000’den fazla otele, 150.000’den fazla restorana, kafeye ve sayıları giderek artan fast food dükkanlarına ev sahipliği yapıyor. İstanbul, genellikle lüks ve üst-lüks otel segmentlerinin hâkim olduğu 54.600’den fazla oda ile 548 derecelendirilmiş otele ev sahipliği yapıyor. Otellerin %47’si beş yıldızdan oluşuyor.

TÜYAP Hakkında

Tüyap, Türkiye’nin ilk fuarcılık şirketi olarak 1979’da Bülent Ünal tarafından kuruldu. Türkiye’de fuarcılığın gelişiminin öncüsü olan Tüyap Fuarcılık Grubu kuruluşundan bugüne kadar yurt içinde 1.827, yurt dışında ise 39 ülkede 200 fuar gerçekleştirdi. Geride bıraktığı 42 yılda Tüyap, 127 ülkeden 337 bin 913 firmaya hizmet verdi ve düzenlediği fuarlarda 213 ülkeden 67 milyon 133 bin 226 ziyaretçiyi ağırladı.  Çin, Rusya ve Afrika’da ilk Türk ihraç ürünleri fuarlarını organize eden şirket, halen yılda ortalama 10 yurt dışı fuara Türk milli katılımı organize ediyor. Türkiye’de kendi fuar merkezine sahip tek özel sektör fuarcılık kuruluşu olan Tüyap, profesyonel kadrosu ve 100’ü aşkın meslek örgütü ile uzun vadeli iş birlikleri yaparak, Türkiye’de sahip olduğu ve işlettiği 5 fuar merkezi ve 6 ülkede sahip olduğu uluslararası ofisi ile düzenli ihtisas fuarları gerçekleştiriyor. Yeni dönemde ‘ticaret için önce sağlık’ mottosuyla fuarlarını düzenleyen Tüyap, Türk Standartları Enstitüsü’nün COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı şartlarını yerine getirerek TSE COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi almaya hak kazanan ilk fuarcılık şirketi olmanın sorumluluğuyla, dijital olanaklarını da seferber ederek hibrit fuarlar düzenlemeyi sürdürüyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Tüyap

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Enplus Kahve Tutkunlarını Çekirdekten Fincana Uzanan Bir Yolculuğa Çıkardı

Kahve Zirvesi ve İstanbul Coffee Festival’de yerini alan Enplus, kahve makineleri ve aksesuarları ile kendi ürettiği çekirdek kahve çeşitlerini sergiledi.

Yayınlandı

on

Yazı uğurladığımız bugünlerde İstanbul’u kahve kokusu sardı. Multi brand mağaza zinciri Enplus,16-17 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Kahve Zirvesi ile 14-17 Eylül tarihlerinde Tersane İstanbul’da düzenlenen İstanbul Coffee Festival’de yerini aldı. Ev tipi ve profesyonel olmak üzere, tam otomatik ve barista tipi kahve makinelerini sergilediği etkinliklerde, kahve makinelerine ait yan ürünler, aksesuar ve kendi üretimi kahve çeşitleriyle katılımcıları kahve çekirdeğinden fincana uzanan lezzet dolu bir yolculuğa çıkardı.

Türkiye’de tüketimi hızla artan kahve, farklı aromalarla lezzet yelpazesini genişletirken, son yıllarda düzenlenen etkinliklerle de cazibesini artırıyor. Araştırmalar Türkiye’de kahve tüketiminin 10 yıl öncesine kıyasla 4 kat arttığını, en çok tüketilen çeşidin Türk kahvesiyken filtre kahvenin de çözülebilir kahvenin önünden gittiğini gösteriyor. Bu durum kahvede kalite arayışını beraberinde getirirken, kahve makinelerini de her evin olmazsa olmaz bir parçası haline dönüştürüyor.

Herkesi Lezzetli ve Aromatik Kahveleri ile Tanıştırıyor

Premium mutfak ürünleri, küçük ev aletleri ve lüks beyaz eşya sektörlerinde kendi alanında lider 60’tan fazla markanın perakende satışını gerçekleştiren multi brand mağaza zinciri Enplus, yüksek kaliteli, uzun ömürlü ve insan sağlığını gözeten kahve makineleriyle evlere farklı aromalarda kaliteli kahve lezzetleri kazandırıyor. Gerek distribütörlüğünü üstlendiği markaları gerekse kahve etkinliklerinde sergilediği başarılı performansıyla herkesi lezzetli ve aromatik kahve ile tanıştırıyor. 

“Kahvenin Lezzetini İkiye Katladık”

Otomatik premium kahve makineleri, kahve aksesuarları ve kendi ürettikleri kahve çekirdeği ile kısa sürede geniş bir tüketici kitlesine ulaştıklarını kaydeden Enplus CEO’su Murat Hatipoğlu, “Katıldığımız etkinlikler aracılığıyla hem ürünlerimizi hem de kendi kahve çekirdeğimizden ürettiğimiz aromalı kahve çeşitlerini tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Her iki etkinlikte de ev tipi ve profesyonel tam otomatik kahve makinelerimizi, barista tipi makineler ile küçük ev aletleri kategorisindeki ürünlerimizi, kahve aksesuarları ile kahve çeşitlerimizi sergiledik. Yine kahve makinelerine ait yan ürünler ve aktif olarak kullandığımız stand mikseri, mini fırın, waffle makinesi gibi ürünlerimizle de kahvenin lezzetini ikiye katladık” dedi.

Her Sene Farklı Bir Teknolojiyi Kahve Tutkunlarına Sunuyor

16-17 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Kahve Zirvesi ile 14-17 Eylül tarihlerinde Tersane İstanbul’da düzenlenen İstanbul Coffee Festival’de tüketicileri kahve çekirdeğinden fincana uzanan lezzet dolu bir yolculuğa çıkardıklarını kaydeden Hatipoğlu, şu ifadelerde bulundu: “Etkinliklere her yıl olduğu gibi yine baristamız, şefimiz, mağaza çalışanlarımız, kurumsal satış temsilcilerimiz ve pazarlama ekibimizle katıldık. Yüksek kaliteli, uzun ömürlü ve insan sağlığını gözeten ürünlerimiz gerek kahvelerin lezzetiyle gerek tasarımları ve materyal kalitesiyle farkını ortaya koyan üstün bir donanıma sahip. Satışını yaptığımız markalarımız Ar-Ge alanında da kendini sürekli geliştirdiği için her sene farklı teknolojilerimizi kahve tutkunlarına sunarak fark yaratıyoruz. Bu seneki farkımızı da patentli teknolojileri sayesinde, daha yüksek aromayı ve homojen öğütme derecesini garantileyen, demleme sıcaklığına müdahale şansı sunan ürünlerimizle ortaya koyduk.”

Çekirdekten Fincana Prensibi

Giderek büyüyen kahve kategorisinde tam otomatik, barista kahve makinelerinin yanı sıra aksesuarlar ve Hola Sol kahve çekirdekleriyle oldukça güçlü bir konumda yer aldıklarını kaydeden Hatipoğlu, “Çekirdekten fincana prensibiyle çalışan, demleme sıcaklığını ayarlayabilen makinelerimiz ile kahvenin lezzetine lezzet katıyoruz. Distribütörlüğünü üstlendiğimiz markalarımız için geliştirdiğimiz servis merkezlerimizde satış sonrası servis imkanı sunarak hizmet kalitemizi üst noktaya taşıyoruz. Olası arıza halinde tamir aşamalarının tümünü oldukça şeffaf bir şekilde yürütüyoruz. Katıldığımız bu etkinliklerde kahvenin çekirdekten fincana uzanan yolculuğundaki uzmanlığımız, Ar-Ge ve inovasyondan gelen bu gücümüzle mevcut konumumuzu daha ileri seviyelere taşımayı hedefliyoruz” diye belirtti.  

Enplus Hakkında

Premium mutfak ürünleri, küçük ev aletleri ve lüks beyaz eşya sektörlerinde kendi alanında lider 60’tan fazla markanın perakende satışını gerçekleştiren multi brand mağaza zinciri Enplus, ev ve iş yerlerinde ihtiyaç duyulan birçok alanda farklı ihtiyaçlara en uygun çözümleri sunuyor. Bünyesinde barındırdığı Sage, Jura, Bertazzoni, Sub-Zero, Wolf, Hitachi, Solis, Wüsthof ve Caso gibi alanında dünya devi markaların en yeni ve teknolojik ürünlerini tüketicileri ile buluşturan Enplus, aynı zamanda WMF, Zwilling, Miele ve Staub markalarının da satışlarını gerçekleştiriyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve Enplus

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.