Metro Türkiye’de Yüksek Kalite, Çeşitlilik ve Pratiklik Bir Arada | HORECA Trend
Takip edin!

HORECA Tedarik

Metro Türkiye’de Yüksek Kalite, Çeşitlilik ve Pratiklik Bir Arada

30 yılı aşkın bir süredir yeme içme ve ağırlama sektörünün bir numaralı iş ortağı olma hedefiyle işin mutfağında yer alan Metro Türkiye, Metro markalı ürün çeşitliliğini en iyi fiyat performans oranı ile müşterilerine sunmaya devam ediyor.

Yayınlandı

on

Metro Türkiye kendi markalı ürünlerinden oluşan yeni kataloğu ile yeme içme sektörü profesyonellerinden kendi mutfağının şeflerine kadar herkesin ihtiyaçlarına A’dan Z’ye çözümler sunmaya devam ediyor. Metro Premium, Metro Chef, Metro Professional, Rioba gibi kendi markaları altında yaklaşık 5.000 çeşitte ürün sunan Metro Türkiye, üstün kalite ve lezzeti bir arada buluşturduğu ürünlerine ek olarak menüleri zengileştirecek, mutfakların vazgeçilmezi pratik çözümleri de yeni yayınladığı ürün kataloğunda müşterilerine sunuyor.

30 yılı aşkın bir süredir yeme içme ve ağırlama sektörünün bir numaralı iş ortağı olma hedefiyle işin mutfağında yer alan Metro Türkiye, tüketicilerde de artan market markalı ürün talebine paralel olarak kaliteli ve güvenilir Metro markalı ürün çeşitliliğini en iyi fiyat performans oranı ile müşterilerine sunmaya devam ediyor. Bu doğrultuda kendi markalı ürün çeşitliliğini artırmaya devam eden Metro Türkiye, profesyonel mutfakların tüm ihtiyaçlarını karşılarken, ben kendi mutfağımın şefiyim diyen gastronomi tutkunlarını da unutmuyor. Metro Markaları kataloğu ile Metro Chef, Metro Premium, Metro Professional ve Rioba markaları altında üstün kalite ve lezzeti bir arada buluşturduğu ürünlerini ve mutfakların vazgeçilmezi pratik çözümleri lezzetiyle öne çıkan sofralar hazırlamak isteyenler için sunuyor.

Yüksek kalite, çeşitlilik ve pratiklik bir arada

Enfes bir gastronomi deneyimi ve eşsiz kalite için özenle seçilip tutkuyla geliştirilmiş Metro Premium, geniş ürün yelpazesi, yüksek kalite, hız ve pratiklik arayanlar için Metro Chef, ilham veren eşsiz lezzetler içeren, kahve ve çay saatlerinin vazgeçilmezi Rioba ve mutfaktaki profesyonel çözümler için vazgeçilmez yardımcılarınız olan Metro Professional markalarının yer aldığı yeni kataloğundaki tüm ürünleri 9 – 30 Haziran tarihlerinde tüm Türkiye’deki Metro mağazalarında bulabilirsiniz.

Güvenilir gıda çözümleriyle %100 izlenebilirlik ile sunulan taze et seçeneklerinden, Omega 3 zengini Metro Premium balıklara, sofraların eşlikçisi tüketime hazır geleneksel mezelerden, taze baharat seçeneklerine, ithal alternatiflerden yerel ve Coğrafi İşaretli peynirlere, Kuzey Ege’nin zeytinlerinden elde edilen zeytinyağlarından, vegan makarna, lahmacun, içli köfte, paçanga böreği gibi geleneksel lezzetlerin bitki bazlı beslenmeye uygun alternatiflerine ve daha nicesine Metro Türkiye’nin yeni kataloğu ile ulaşabilir, lezzet dolu sofralarınız için ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca katalog içerisinde Metro Türkiye bünyesinde bulunan Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun şefleri tarafından özenle hazırlanmış tarifleri de deneyebilir, misafirlerinize unutulmaz lezzetler sunabilirsiniz.

‘’Metro markalı ürünlerimizin çeşitliliğini sürekli artırıyoruz’’ 

Müşteri beklentilerini odaklarına alarak trendlerini takip ettiklerini ve buna uygun ürün çeşitliliklerini sürekli olarak artırdıklarını belirten Metro Türkiye Satın Almadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, ‘Önceki dönemlerde özel markalı ürünler sadece fiyat, kalite ve güven odağıyla tercih edilirken artık günümüzde inovasyon getiren yeni, farklı ve özellikli ürünler de bu tercihlerde etkili oluyor. Metro Türkiye olarak hem profesyonel işletmeler hem de son kullanıcılar için kullanım kolaylığı sağlayan birçok özel markalı ürün geliştiriyoruz. Müşteri beklentilerini odağımıza alarak trendleri takip ediyor, buna uygun ürünleri raflarımızda bulunduruyoruz.  Özel markalı ürünlerimizi, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak hayata geçirdiğimiz Gastronometro’da görev alan şeflerimizle beraber, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre geliştiriyoruz. Yaptığımız AR-GE çalışmaları ile bugüne kadar 2.500’e yakın yeni ürün geliştirdik ve geliştirmeye de devam ediyoruz. Tüm gıda ve gıda dışı kategorilerimizde en güvenilir, kaliteli ve yenilikçi ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluştururken her zaman gıda güvenliğine önem veriyor, analiz ve denetimlerden geçmiş ürünlere raflarımızda yer veriyoruz. Herkes için sağlıklı beslenme anlayışımız çerçevesinde organik, vejetaryen, katkısız, glutensiz beslenme alternatiflerine ek olarak vegan ve bitki bazlı beslenme şekilleri ile uyumlu özel markalı ürün çeşitliliğimizi sürekli artırıyoruz.. Türkiye’de kendi markası altında vegan ürün satışa sunan ilk nokta olarak, tüketicilerin değişen alışkanlıklarını takipte kalmaya ve sunduğumuz çeşitliliği artırmaya devam edeceğiz.’’ dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Metro Türkiye

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HORECA Tedarik

Konforlu ve Şık Servislerin Anahtarı: Bambum Reeds Tepsi

Göz alıcı bir sunum ve konforlu servis için özel olarak tasarlananBambum Reeds Tepsi, çay ve kahve ikramlarını kusursuz hale getiriyor. Hazeran görünümlü şık detayları ve fonksiyonelliği ile servis ihtiyaçları için ideal bir yardımcı olan Bambum Reeds Tepsi, 2 farklı boyutuyla her ihtiyaca yanıt veriyor.

Yayınlandı

on

Doğal ve sağlıklı bir yapıya sahip bambu mutfak gereçleri ile öne çıkanBambum yeni ürünü olan Reeds Tepsi’yi satışa sundu.

Zarif bambu dokusu, doğal ve sıcak bir atmosfer oluştururken dayanıklılığı ile uzun ömürlü bir kullanım vadediyor. Çaydanlıklardan başlayarak atıştırmalıklara kadar geniş bir yelpazede servis imkânı sunanBambum Reeds, her anı özel kılıyor. Sunumlara zarafet kazandırırken aynı zamanda modern bir dokunuş sunan Bambum Reeds Tepsi, pratik tutma kulpları ile tepsiyi rahatça taşımanıza olanak tanıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Bambum

Devamını Oku

İklimlendirme (Isıtma&Soğutma)

Otellerin Devası Güneş, Isıtma Sorununu da Çözüyor

Oteller için enerji, personel, yiyecek ve içecek giderlerinden sonra 3’üncü büyük gider kalemi. Ancak işletmeler son yıllarda artan enerji fiyatları nedeniyle enerji giderlerini karşılamada zorluk çekiyor. İşletmeciler, artan enerji fiyatları ile mücadele edebilmek, kâr marjlarını koruyabilmek ve çevresel sürdürülebilirliği sağlayabilmek için çözümü güneş enerjisi santrali (GES) yatırımında buluyor.

Yayınlandı

on

Otellerin GES yatırımı sonrası ele aldıkları ilk konu ise ısıtma sistemleri oluyor, çünkü ısıtma sistemleri, otellerde tüketilen enerjiden yüzde 40 pay alıyor.

Türkiye’deki ticari yapılar arasında en yüksek enerjiyi yüzde 35’lik payla otel işletmeleri tüketiyor.Düşük kâr marjlarıyla çalışan otel işletmeleri, son yıllarda artan enerji maliyetleri ile mücadele edebilmek için Güneş Enerjisi Santrali (GES)yatırımlarına ağırlık verdi.

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, otel işletmelerinin GES yatırımlarının ısıtma sistemlerinin renovasyonunu da beraberinde getirdiğini açıkladı:

Otellerde Tüketilen Enerjiden Yüzde 40 Pay Alıyor

“Otellerin GES yatırımı sonrası ele aldıkları ilk konu ısıtma sistemleri oluyor. Çünkü ısıtma sistemleri, otellerde tüketilen enerjiden yüzde 40 pay alıyor. Bu nedenle işletmeler, yenilenebilir enerjiden elde ettikleri elektriği; kafe, restoran, amfi gibi açık alanların ısıtmasında değerlendirmek istiyor. Bu durum elektrikle çalışan ısıtma sistemlerine talebi artıyor.” dedi.

Osman Ünlü, otellerde elektrik enerlisinin etkin kullanılması için elektrikli ısıtıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterleri de paylaştı:

“Doğru ürün seçimi, doğru keşif ve projelendirme süreci ile başlıyor. Hatalı bir keşif ve projelendirme hem enerji tüketimini artırıyor hem de konfor şartlarını sağlayamıyor. Çukurova Isı olarak, müşterilerimize ücretsiz keşif ve projelendirme hizmeti de sunuyoruz.

Doğru keşif ve projelendirme süreci sonrasında ise cihaz seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü doğru elektrikli ısıtıcı tercih ederek açık alanları yüzde 40 daha tasarruflu ısıtmak mümkün. Ancak piyasadaki her elektrikli ısıtıcı, konfor ve tasarruf kriterlerini karşılamıyor. Isıtıcıların donanımsal özelliklerine dikkat etmek gerekiyor.

Isıtma Verimini Yüzde 28 Arttırıyor

Elektrikli ısıtıcılarda reflektör önemli donanımsal özellikler arasında yer alıyor. Goldsun elektrikli ısıtıcılarımızda bulunan özel reflektör, ampulden çıkan ışınların tümünün cisimlere yansımasını sağlayarak, ısıtma verimini yüzde 28’lere varan oranlarda arttırıyor.

Yüzde 40 Daha Verimli

Elektrikli ısıtıcılarda verimlilik denilince dikkat edilmesi gereken kriterlerden bir diğeri ise ‘halojen lamba’ oluyor. Halojen lambaya sahip bir ısıtıcı, standart rezistanslı elektrikli cihazlara göre yüzde 40 daha verimli oluyor. Çukurova Isı olarak, Goldsun elektrikli ısıtıcılarımızın sahip olduğu yüksek yoğunluklu halojen ampul ile ısıtmada yüzde 40 daha fazla verim sağlıyoruz. Çünkü harcadığı elektrik enerjisinin yüzde 99’nu ısıya dönüştüren halojen ampul, anında ve etkin ısıtma sağlıyor. Aynı zamanda otel müşterilerine konforlu bir ortam da sunuyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: HORECA Trend ve Çukurova Isı

Devamını Oku

Un

Panpan Un’dan Evde Ramazan Pidesi Yapımı İçin Özel Un Çeşidi

Kalabalık ramazan sofraları, birbirinden lezzetli yemekler, salatalar, hamur işleri ve tatlılar… Özenle hazırlanan sofraların olmazsa olmazı çıtır mı çıtır, bol susamlı, mis kokulu ramazan pidesi… PanPan Un’un Özel Amaçlı Baklava-Börek-Mantı Unu ile evde ramazan pidesi yapabilir ve mutfağınızın lezzet uzmanı siz olabilirsiniz.

Yayınlandı

on

PanPan Un, mutfaklarda tüketim alışkanlıklarını değiştiriyor. Unun uzmanlık gerektirdiğini, lezzet sırrının kullanım amacına uygun ürün seçimi olduğunu ve kullanılan doğru unla herkesin doğru lezzete ulaşacağını belirten marka, zengin ürün portföyü ile ‘evde lezzet uzmanı şimdi sizsiniz’ diyor. Lezzetli hamur işleri, börekler, incecik ve kolay açılabilir yufkalar, kıyır kıyır baklavalar ve enfes mantılar için Özel Amaçlı Baklava-Börek-Mantı Unu’nu öneren PanPan ile herkes kendi mutfağının lezzet uzmanı oluyor.

PanPan ile Her Lezzetin Unu Ayrı

Evlerin her ihtiyacına uygun, yüksek nitelikli ve lezzetli un seçenekleri, zengin buğday karışımları ve özel harmanlama reçetesi ile PanPan Un ‘Her lezzetin unu ayrı’ sloganıyla fark yaratıyor. PanPan Un’un, tam buğday, sade kek, özel amaçlı baklava-börek-mantı ve özel amaçlı buğday unu olmak üzere 4 farklı ürün grubu kullanım amaçlarına uygun olarak ayrılıyor. PanPan Un Danışman Şefi İbrahim Arslanoğlu’nun PanPan Baklava-Börek-Mantı Unu ve ile hazırlanan ‘Ramazan Pidesi’ tarifi;

Malzemeler: 

  • 7 su bardağı / 1 kg PanPan Özel Amaçlı Baklava Börek Mantı Unu 
  • 20 gr Yaş Maya 
  • 6 yemek kaşığı / 100 gr Tereyağı 
  • 2 su bardağı / 800 ml Soğuk Su 

Üzeri için: 2 adet Yumurta Sarısı 

                  Susam / Çörekotu 

PanPan Özel Amaçlı Baklava-Börek-Mantı Unu’nu, suyu ve tuzu hamur yoğurma makinesine ekleyin, 15 dakika orta devirde yoğurun. Mayayı ekleyin ve 5 dakika daha yoğurun. Tereyağını ekleyin ve 5 dakika daha yoğurun. Hazır olan hamuru 20 dakika dinlendirin. Sonrasında hamuru üçe bölün ve beze olacak şekilde yuvarlayın. Her bir bezeyi pişireceğiniz bir tepsiye alın, üzerini hava almayacak şekilde streç film ile kapatın. 1 saat bu şekilde oda sıcaklığında mayalandırın. 

Fırını alt üst ısı ve fan açık şekilde (turbo) 220 C dereceye ısıtın. 

Mayalanan hamurun üzerine yumurta sarısı sürün, parmak uçlarınızla klasik ramazan pidesi şeklini verin. Üzerine çörek otu veya susamı dilediğiniz gibi ekleyin. Hazır olan hamuru hızlı şekilde fırına atın ve 10-14 dakika sürekli kontrol ederek pişirin. 

Not: Hamura şekil verdikten sonra hemen pişmeli, yoksa iz verdiğiniz yerlerden kabarır ve klasik ramazan pidesi görüntüsünü elde edemezsiniz. Bu sebeple hamurlara tek tek şekil verin ve tek tek pişirin.

Kaynak: HORECA Trend ve PanPan Un

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.