DİMES, Rekor Kıran Kampanyasıyla Marka Değerini Artırdı | HORECA TREND
Takip edin!

Alkolsüz İçecek

DİMES, Rekor Kıran Kampanyasıyla Marka Değerini Artırdı

Türkiye’de bir ilke imza atarak müzik sektörünün yıldız ismi Aleyna Tilki’yi, gençlerin favori sosyal medya uygulaması TikTok’un fenomenleriyle bir araya getiren ‘DİMES Kapışması’ kampanyası büyük başarı elde etti. TikTok’ta Türkiye rekorları kıran ve küresel iyi uygulama örneği gösterilen kampanya, markaya belirlediği tüm kriterlerde büyük katkı sağladı.

Yayınlandı

on

Milkshake ve Smoothie ürünleri için düzenlenen ‘DİMES Kapışması’ kampanyası, TikTok Türkiye rekorları kırmanın ve dünya genelinde iyi uygulama örneği gösterilmenin yanı sıra marka değerine ve tüketici sadakatine de büyük katkı sağladı. DİMES’in gerçekleştirdiği araştırma, Reklamania Creative ve bünyesindeki dijital strateji & iletişim ajansı Cats & Dogs iş birliğinde hayata geçen ve genç hedef kitleye seslenen kampanyanın markaya katkılarını açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Markanın planları doğrultusunda reklam filmi, Mart ayı sonuna dek ekranlarda kalacak şekilde yeniden yayına alındı.

Marka İmajımızı Yenilikçi Ürünlerimiz ve İletişimlerimizle Gençleştiriyoruz

DİMES’in içecek şirketi vizyonu ve ürün portföyü stratejisi kapsamında yenilikçi ürünlerle özellikle genç hedef kitleye ulaşmayı ve ürünlerle birlikte kategori pazarlarını da büyütmeyi hedeflediğini söyleyen DİMES CMO’su Duygu Süleymanoğlu, “Tüketicisiyle yakın olmak, onlarla diyalog kurmak ve hayata başka bakmak, DİMES’in ruhunda var. İçecek Şirketi vizyonumuz ve ürün portföyü stratejimizle yenilikçi ürünlerimizle bir içecek markasına dönüşürken; marka imajımızı sürekli genç tutmaya önem veriyoruz. Çok birikimli genç yeteneklerden oluşan pazarlama ekibimizle, hedef kitlemizin dinamizmini hissediyoruz; bunu ürünlerimize ve iletişime yansıtıyoruz. Marka inşası odağımızı, uzman, güvenilir sıfatlarıyla anılan markamızın, gençlik, modernizm, dinamizm sıfatlarıyla daha yakından bağdaştırılması oluşturuyor. DİMES Kapışması kampanyamız, bu doğrultuda belirlemiş olduğumuz tüm kriterlerimize çok olumlu bir etkiyle yansıdı” dedi.

Marka Değerinde, Bilinirliğinde ve Deneyim Piramidinde Artış

DİMES Kapışması kampanyasının, 2021 Mart – Eylül döneminde DİMES marka değerlerinde önemli artış sağladığını söyleyen Duygu Süleymanoğlu, “Kampanya sonrası ‘İyi Görünümlü’ ve ‘Enerjik’ marka değerlerinde yüzde 40’ın üzerinde; ‘Mutlu’, ‘Lezzetli’, ‘Pratik’ marka değerlerinde yüzde 20 ve üzerinde oranda artış sağlandı.. ‘Samimi’, ‘Modern’, ‘Özgüvenli’, ‘İlham Veren’, ‘Doğal’, ‘Canlandırıcı’, ‘Kaliteli’ ve ‘Havalı’ marka değerlerinin tümünde artış gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Reklam

Kampanya sonrası DİMES marka bilinirliğinde ‘ilk akla gelen marka’ kriterinde yüzde 30’luk bir artış olurken, tüketici deneyim piramidinde de artış kaydedildi.

Reklam Etkinliğinde Yüksek Skorlar

Duygu Süleymanoğlu, kampanyanın reklam etkinliği skorlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Reklam skorlarına marka bilinirliği artışı yüzde 60’ın üzerinde oldu. İlk akla gelme skorunda 5 kat, Satın Alma Eğilimi ve Başkalarına Önerme Eğilimi skorlarında iki katın üzerinde artış elde edildi. Araştırmamız, tüketicilerimizin gözünde Aleyna Tilki’nin beğenilen bir sanatçı ve markamıza uygun bir isim olduğunu bir kez daha gösteriyor. Tüketicilerimiz Aleyna Tilki’nin markamızı daha genç, dinamik ve modern kıldığını, markamıza ilgilerinin arttığını ifade ediyorlar ve reklamı ‘izlemesi keyifli’ olarak tanımlıyorlar” dedi.

DİMES Kapışması kampanyası, markaya dijital iletişimde de büyük katkı sağladı. Markanın TikTok hesabında takipçi sayısında yüzde 25, Instagram takipçilerinde yüzde 15, YouTube kanalı abonelerinde de yüzde 10’luk artış gerçekleşti.

Kapışmanın Rakipleri, Kategorilerinin Açık Ara Liderleri

360 derece kurguyla gerçekleşen DİMES Kapışması kampanyasının imza attığı bir diğer ilk, DİMES’in gençlerin dijital sosyalleşme trendi kapışma (challenge) ruhunu, iki ürünü arasında dijital rekabete uyarlaması.

Bu kampanyada yakın zamanda lansmanı yapılan iki ürünü öne çıkardıklarını söyleyen DİMES Hane ve Çocuk Kategorilerinden Sorumlu Yurt İçi Pazarlama Grup Müdürü Merve Keten, “Kafelerde tüketmeye alışık olduğumuz yoğunlukta ve lezzette, karton ambalajda uzun ömürlü Milkshake, 2 yıldır var ettiğimiz bir kategori. Eğlence yönü öne çıkan, içeriği yüzde 90’a varan oranda sütten oluşan DİMES Milkshake ürünümüzle tonajımızı, geçen seneye göre 2 kat arttırdık, Yüzde 52 payla pazarı domine ediyoruz. Smoothie ise yoğun meyveden gelen enerji veren, genç hedef kitleye yönelik yenilikçi bir kategorimiz. Yüzde 100 meyve içeriğiyle oldukça yoğun kıvam ve tat sunan, ilave şeker içermeyen ve meyveye en yakın ürün olarak nitelendirilen içilebilir meyve püresi Smoothie’nin lansmanı, 2021 yılı başında gerçekleşti. Smoothie ilk yılında yüzde 72 payla pazarda açık ara liderliğe ulaştı” şeklinde konuştu.

Rekor Kıran Kapışma

Dijital iletişimde en aktif içecek markalarından biri olduklarını söyleyen Merve Keten, “Bu kampanyamızda da ana mecra olarak seçtiğimiz TikTok ve dijital sosyalleşme, günümüzün bir gerçeği. Tüketicilerimizle samimi bir şekilde aynı dili konuşmanın yanı sıra, ortamları paylaşmaya ve bunu onlara hissettirip, duygusal bağımızı güçlendirmeye de önem veriyoruz. Dijital sosyalleşme nerede, DİMES orada diyoruz, gençlerle duygusal bağ kurabiliyoruz çünkü gerçekten de oradayız. En son kampanyamız toplam 650 bin yorum aldı ve biz bunlardan yarısından fazlasına anlık yanıt verdik” dedi.

Reklam

Merve Keten sözlerine şöyle devam etti: “İki ürünümüzü birden gösterdiğimiz reklamımızda, son dönemde bir dünya trendi olan kapışma temasını seçtik. Bir müzik yıldızını, ilk kez TikTok fenomenleri ile bir araya getiren kampanyamızda, kapışma konseptiyle iki ürünü arasında dijital rekabet yaratan ilk marka olmanın yanı sıra, “Media First” tabir edilen ilklere de imza attık. Ürünlerimizin özel tasarımlı marka emojilerini, TikTok’un tıklanabilir video deneyimi sunan Premium Badge ve keşfet sayfası içeren HTC Plus özelliklerini Türkiye’de ilk kullanan marka olduk. Reklam filmimiz, video klibimiz ve paylaştığımız kamera arkası videolarımız, kampanya başlangıcından bu yana yaklaşık 55 milyon organik izlenme alma başarısı gösterdi. Reklam filmimiz, 45 milyon izlenmeye ulaştı.”

DİMES Fenomen Marka Oldu

DİMES Kapışması kampanyası, TikTok’ta kullanıcılar tarafından üretilen 16 bine yakın özel video ile en yüksek katılıma ve 1,8 milyar organik izlenme ile en yüksek erişime sahip kampanyası olarak yılın rekorlarına imza attı. Kampanya ilk altı gününde 18 milyon kişiye tekil erişim sağladı.

Kampanyanın, TikTok’un global başarı öyküleri arasına girdiğini ifade eden Merve Keten, “TikTok yetkileri, TikTok’ta bir ‘Mucize An’ eğrisi vardır, akımın etkisi sizi yukarı taşır ve sonra konuşma azalır, siz bu kadar gündemde olmayı nasıl başarıyorsunuz?’ diyorlar. Bizim başarı sırrımız, TikTok kullanıcılarının arkadaşı olabilmek. 600 bin takipçiye ulaşan, bir video koyduğunda organik bir milyon izlenme elde edebilen DİMES, tam anlamı ile bir TikTok fenomeni oldu. Ancak bizi daha da mutlu eden, tüketicilerimizle kurduğumuz arkadaş ilişkisi. Tüketicilerimiz bize yazarken söze “DİMES’cim,” diye başlıyor” dedi.

Merve Keten sözlerine şöyle devam etti: “Dijital kanalları en aktif kullanan markalar arasında ön sıradayız ve asıl başarımız, dijital sosyalleşmenin içerisinde tüketicilerimizin birebir arkadaşı olarak yer alabilmek. DİMES’in ruhunda, karakterinde var olan gerçeklik ve samimiyeti, iletişime yansıtabilmemiz, dijital dünyada tüketicilerimizin arkadaşı olabilmemiz, başarımızın asıl sırrı. Dijital dünyada kampanyalarımızın dışında planlı ve anlık paylaşımlarımızla sürekli aktif olmaya devam ediyoruz. Rakamlarımız, dijital dünyada etkinliğimizi ve duygusal bağ kurma gücümüzü çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Buradaki varlığımız, en yakın rakibimizin 10 katı düzeyinde.  Dijital dünyada markamızla ilgili konuşmaları bir bulut olarak gözlemliyoruz, yorumların duygusal niteliğine de önem veriyoruz. Kampanya yapmadığımız dönemlerde bile hakkımızdaki yorumların pozitif nitelik oranı yüzde 50 – 60’larda oluyor. Son kampanyamızın paylaşımlarına yapılan tüketici yorumlarının ise yaklaşık yüzde 85’i pozitif nitelikte gerçekleşti.”

DİMES Hakkında

Temelleri, kurucusu M. Vasfi Diren’in “Çiftçinin ürününü değerlendirecek bir yol bulmak lazım; ancak katma değerli ürünlerle bereketli topraklarımız değerlenebilir” söylemiyle 1958 yılında atılan DİMES, 1963 yılında Türkiye’nin yerel sermaye ile üretilen ilk meyve suyu olma özelliği taşıyor. Tüm faaliyetlerini ‘soframıza koymayacağımız meyveyi işlemeyiz, çocuğumuza içirmeyeceğimiz meyve suyunu üretmeyiz’ ilkesiyle yürüten DİMES, İnsana ve Doğaya Saygı ilkesiyle çiftçinin emeğini katma değerle insanlar için faydalı ve eğlenceli içeceklere dönüştürüyor. Bugüne dek milyonlarca meyve fidanı yetiştirerek, üretici çiftçilere dağıtan DİMES, değer zinciriyle memleketin kalkınmasına, halkın sağlıklı beslenmesine ve Türkiye’nin tarımına sürdürebilir katkı sağlıyor. Bugün ülkemizin yanı sıra dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde tercih edilen ürünler sunan DİMES, meyve suyunda 300.000 ton yıllık üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük meyve suyu üreticisi konumunda olmanın yanı sıra, süt ve süt ürünlerinde 100.000 ton yıllık üretim kapasitesine sahip.

Reklam

 

Kaynak: HORECA Trend ve Dimes

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alkolsüz İçecek

Sırma Karma ile Lezzetin, Ferahlamanın, keşfetmenin ‘Tam Sırası’!

Sırma, sektörde yeni bir lezzete daha imza atarak, meyve ve çiçek aromalarından oluşan şekersiz, kalorisiz zengin mineralli gazlı içecek ‘Karma’nın renkli ve dinamik dünyası ile yaza merhaba diyor. 

Yayınlandı

on

Yeni serinin marka yüzü Cemal Can Canseven ile Sırma; lezzetin, ferahlamanın, keşfetmenin ‘Tam Sırası’ olduğuna vurgu yaparak, yeni ürünü Karma’nın hayatın her anına eşlik edeceğine dikkat çekiyor.

Yenilikçi ürünleriyle içecek sektörüne ilham veren Sırma; sektörde yeni bir lezzete daha imza atarak zengin mineralli gazlı içecek serisi ‘Karma’yı ürün portföyüne ekledi. Meyve ve çiçek aromalarının lezzetinden oluşan, şekersiz ve kalorisiz, zengin mineralli gazlı içecek Karma, üç farklı çeşidiyle tüketicilerle buluştu. Mango-şeftali-mürver çiçeği aromalı, vişne-karadut-kiraz çiçeği aromalı ve limon-lime-portakal çiçeği aromalı olarak 3 benzersiz alternatif sunan Sırma Karma, tüketicilerin her anına eşlik etmeyi hedefliyor.

Tüm eylemlerimizin bir sonucu olduğu ve bize geri döndüğü inancına dayanan Karma felsefesinden ilham almanın yanı sıra, meyve-çiçek aromalarının enfes bir karmasını sunan bu yeni seri, tüketicilerin her yudumunu ve her anını en iyi şekilde değerlendirerek pozitif hallerini desteklemeyi amaçlıyor.

Karma’nın marka yüzü olarak Cemal Can Canseven ile iş birliği yapan Sırma; Cemal Can’ın stüdyoya girerek kendisinin seslendirdiği jingle ile tüketicilerine lezzetin, ferahlamanın, keşfetmenin “Tam Sırası” diyerek sesleniyor.

Hayatı ertelemeden, içinden geldiği gibi yaşayanlara her anlarında eşlik etmeyi hedefleyen Sırma’nın ‘Karma’ serisi; özel şişe tasarımı ve çevir aç kapağı sayesinde de her an her yerde kullanım kolaylığı sağlıyor.

Sırma Karma ‘Tam Sırası’  Reklam Künyesi

Reklam

Reklamveren Temsilcileri: Verda Duysak, Sinan Arslan, Nil Sözen Karakaya, Edanur Telci, Şeyma Özhan, Aslıhan Eroğlu Erdem, Çisem Köseoğlu

 Ajans: Pixiu Digital

Kreatif Direktör: Can Akalın

Proje Yöneticisi: Fatih Dilekci

Müşteri Yöneticisi: Dihle Topaloğlu

Dijital Direktör: Devrim Berdan Özdemir

Yapımevi: A’Picture

Reklam

Yönetmen: Fuzule Tezcan

Yönetmen Yardımcısı: Sabri Ocak

Reji: İsmet Sağlamer, Didem Gül Nefis

Yapımcı: Can Üner

Uygulayıcı Yapımcı: Fatih Yapa

Yapım Amiri: Barış Erol

Post Prodüksiyon: Post Office

Reklam

Müzik: Kerim Dağlı

Art Direktör: Cankat Oğuz, Muhammet Çelebi, Kumsal Erem

Sosyal Medya Yöneticisi: Dilan Akarsu

Kaynak: HORECA Trend ve Sırma

Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

AB İstedi: Tüm Plastik Kapaklar Değişecek

Sıcak bir günde soğuk bir şişe su açmanın yaşamın büyük zevklerinden biri olduğu herkesçe bilinir, ancak bu yaz deneyim biraz farklı olacak. Bunun nedeni, Avrupa’daki plastik şişelerin yeni AB kuralları nedeniyle değişiyor olması.

Yayınlandı

on

Sıcak bir günde soğuk bir şişe su açıp, içmek haytaınızdaki büyük zevklerinden biri. Ancak bu yaz deneyiminiz biraz farklı olacak. Bunun nedeni, Avrupa’daki plastik şişelerin yeni AB kuralları nedeniyle değişiyor olması.

Yeni tasarlanmış, şişeye bağlı plastik kapaklarla zaten Türkiye’de de karşılaşmış olabilirsiniz. Eğer henüz karşılaşmadıysanız, temmuz ayından itibaren Avrupa ve Türkiye genelinde yaygınlaşacaklarını göreceksiniz.

Yeni Plastik Şişe Kapak Tasarımı Nedir?

Yeni tasarım oldukça basit. Alışık olduğumuz tamamen açılan kapakların yerine, kapak ile şişe arasında ekstra plastik şeritler bulunuyor.

Coca-Cola, bu değişikliği benimseyen ilk firmalardan biri oldu ve son bir yıl içinde tasarımı Avrupa genelinde yaygınlaştırdı. Coca-Cola İrlanda müdürü Agnese Filippi, tanıtımdan önce yaptığı açıklamada, “Bu küçük değişikliğin, tüketicilerimizin şişelerimizi geri dönüştürmelerini sağlamak ve hiçbir kapağın geride kalmamasını garantilemek için büyük bir etkisi olabilir” dedi.

Türkiye’de ise DyDo Drinco Türkiye ve bünyesinde yer alan Saka Su bu konuda öncü markalar arasında yer aldı.

Tüketiciler Yeni Şişe Kapaklarından Memnun Değil

Coca-Cola ve diğer büyük içecek şirketleri her zaman şişe tasarımlarını değiştirmeye bu kadar açık değillerdi. AB, değişiklik gerektiren kuralları 2018’de ilk açıkladığında, şirketler plastik artışına neden olacağını ve üreticilere maliyet getireceğini iddia ederek tepki göstermişti.

Reklam

Şimdi Avrupa genelinde yeni tasarım yaygınlaştıkça bazı tüketiciler de yeni tasarımdan rahatsız oldu. Sosyal medyada, içerken kapağın yüzlerine çarpmasından ve içeceklerin dökülmesinin daha zor olmasından şikayet ettiler. Türkiye’deki kullanıcıların deneyiminin de olumlu olduğunu söylemek zor.

Plastik Şişe Kapakları Neden Bağlandı? Ayrılmaz Kapak Özellikleri

AB ülkelerinin tümü, üç litreye kadar plastik içecek şişeleri için temmuz ayına kadar gevşek kapakları kaldırmış olacak. Bu, 2018’de açıklanan ve tek kullanımlık plastik atıkları azaltmayı amaçlayan bir AB direktifinin bir parçası.

Gevşek kapaklar, Avrupa’da plastik atıklarla mücadele kapsamında yasaklandı. AB, bunların plajlarda en çok çöp olarak bulunan tek kullanımlık plastik ürünlerden biri olduğunu söylüyor. Şu anda büyük miktarlarda geri dönüştürülmeyen ve okyanuslarımızda son bulan plastik, 2019’da atmosfere 850 milyon tonun üzerinde sera gazına neden oldu.

Kapağın bağlı olması, insanların onu atmayı daha az olası kılacak çünkü bunu yapmak için tüm şişeyi atmak zorunda kalacaklar.

AB üye devletleri, ürünlerin amaçlanan kullanım aşaması boyunca “kapakların ve kapakların kaplara bağlı kalması” koşuluyla kendi tasarım gereksinimlerini belirleyebilir. Bu nedenle şu anda Coca-Cola gibi içeceklerde gördüğümüz tasarım tek olası tasarım değil, ancak pazar hakimiyetleri göz önüne alındığında en yaygın olanı olacak. Diğer büyük içecek şirketleri de zaten Coca-Cola’nın tasarımını benimsemiş durumda.

Yeni Değişiklikler Kapıda

Yeni plastik kapaklar, AB tarafından izlenen bir dizi önlemden sadece bir tanesi. Yakında, taze meyve ve sebzelerin ambalajları, mini otel banyo malzemeleri ve restoranlardaki fast food paketleri yasaklanacak. Bu hamlelere karşı büyük lobicilik çabaları ve Avrupa Yeşil Anlaşması çevresindeki son endişeler olsa da, mücadele devam ediyor.

Kaynak: HORECA TREND ve EuroNews

Reklam

Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

Maden Suyunun Sağlığa Faydaları ve Seçimi

Maden suyunun faydalarını ve doğru seçimini öğrenin. İçme suyu seçerken nelere dikkat etmeli? Sağlık için maden suyu tercihleri ve önerileri burada…

Yayınlandı

on

Yazar:

Maden suyu, yüzyıllardır insan sağlığı için kullanılan doğanın mucizevi bir armağanıdır. Yeryüzünün derinliklerinden gelen ve zengin mineral içeriğine sahip olan maden suyu, birçok sağlık sorununa karşı faydalı etkiler sunmaktadır.

Sindirimi Kolaylaştırır

Maden suyu, sindirimi destekleyerek hazımsızlık sorunlarını azaltabilir. İçerdiği karbondioksit ile mide asidini dengeler, sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar.

Böbrek Sağlığını Destekler

Maden suyu tüketiminin böbrek taşı oluşumunu azaltabileceği bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir. İçerdiği sitratlar sayesinde böbrek taşı riskini azaltarak böbrek sağlığını korur.

Cilt Güzelliğine Katkı Sağlar

Maden suyu, cilt sağlığını destekleyen minerallerle doludur. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur, nem dengesini korur ve cildin elastikiyetini artırır. Akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Maden suyu, bağışıklık sistemini destekleyen önemli mineraller içerir. Magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur, vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

Maden suyunun diğer faydaları arasında kilo kontrolüne yardımcı olması, baş ağrısını hafifletmesi ve eklem sağlığını desteklemesi de bulunmaktadır. Maden suyu seçerken içeriğindeki mineralleri, sodyum miktarını ve pH değerini göz önünde bulundurarak sağlıklı bir tercih yapabilirsiniz.

Reklam

Maden suyunun sağlık için önemli bir doğal kaynak olduğu bilinmektedir. Günlük yaşamınızda düzenli olarak maden suyu tüketerek sağlığınıza bir adım daha yaklaşabilirsiniz.


Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com