Tabldot Yemek Fiyatları Arttı (2024 Fiyatları) | HORECA TREND
Takip edin!

Catering

Tabldot Yemek Fiyatları Arttı (2024 Fiyatları)

HORECA Trend‘in sektör temsilcileri ile tabldot yemek fiyatları üzerine yaptığı röportajda, sektör temsilcileri, 2024 yılında tabldot yemek fiyatlarının 125 TL’yi bulması ve yıl ortasından sonra bu bandı da aşmasının beklendiğini söyledi.

Yayınlandı

on

Kaynak: HORECA TREND ve Catering Türkiye

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Catering

Sağlık Çalışanları Hastane Yemeğinden Hastanelik Oldu

İstanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli 100’e yakın sağlık personeli hastanede çıkan yemekten zehirlendi.

Yayınlandı

on

Yazar:

İstanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli 100’e yakın sağlık personeli hastanede çıkan yemekten zehirlendi.

Kamu hastanelerinde çıkan yemeklerin içerisinden çıkan yapancı cisimler, yemeklerin tatsız olması sağlık personeli tarafından eleştiriliyordu. Ancak bu kez sağlık personeli hastanede çıkan yemekten zehirlendi.

Hastane yönetimi konu hakkında açıklama yapmazken, zehirlenen 10 sağlık personelinin hastane yatarak tedavi gördüğü bildirildi.

Kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Devamını Oku

Catering

Bayraklı Şehir Hastanesi’nde Sağlık Çalışanları Yemeklerden Şikayetçi

Bayraklı Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının yemekhaneye erişmekte zorlanırken bir de kalitesiz ve yetersiz yemek hizmeti verilmesinden kaynaklı olarak kimi zaman aç kalarak çalışmak zorunda kaldıkları öne sürüldü.

Yayınlandı

on

Yazar:

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nde özel bir şirket aracılığıyla sağlanan yemek hizmetlerinde yaşanan sorunlar gündeme geldi.

Bayraklı Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının yemekhaneye erişmekte zorlanırken bir de kalitesiz ve yetersiz yemek hizmeti verilmesinden kaynaklı olarak kimi zaman aç kalarak çalışmak zorunda kaldıkları öne sürüldü. Sağlık çalışanlarından gelen şikayetler üzerine Türk Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Atıcı açıklamalarda bulundu.

Atıcı, sağlık çalışanlarının zorlu çalışma koşulları içerisinde bir de yemek sorunu ile uğraşmak zorunda bırakıldığını adeta açlıkla sınandıklarını vurguladı.

Türk Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Atıcı, “Sağlık çalışanlarımızdan gelen şikâyetlere göre; yemeklerin az sayıda olması, yemekhanelerin çalışma ortamına uzak olması, personellerin yemek sırasında fazla beklemesi ve hatta yemek yiyemeden birimlerine dönmesi, yemeklerin kalitesiz olduğu tarafımıza iletilmiştir.  Ülkemizde enflasyon başını almış giderken, gün aşırı nöbetler tutan, 7/24 saat açık hizmet veren hastanelerimizde fedakârca çalışan sağlık çalışanları zamlar ve bir de tasarruf tedbirleri ile sıkıntıya girmiştir. Bunların üzerine zaten başlı başına sorunların yaşandığı sağlık sektöründe yemek dahi yiyemeyen sağlık çalışanlarımızın motivasyonunun yüksek olmasını nasıl bekleyebiliriz” diye konuştu.

“Çalışanlarımız Sağlıklı ve Doyurucu Yemek Yiyememekte”

Sağlıkta yemek hizmetlerinin özelleştirilmesine yıllar önce karşı çıktıklarını ifade ettiklerini hatırlatan Atıcı şunları söyledi: “Yemek hizmetleri özelleştirilirken defalarca bunun yanlış olduğunu ifade etmemize rağmen dinleyen olmamıştı. Bugün geldiğimiz nokta da maalesef çalışanlarımız sağlıklı ve doyurucu yemek yiyememekte ve hatta yemek dahi yiyememektedir. Bunun sorumlusunun da çalışılan yemek firmasıyla ilgili olduğu ve hastanelerdeki yemek sorununun ne kadar büyük olduğu ortadadır. Bu sorunun bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.”

Sağlık Bakanlığı’na Çağrı

Türk Sağlık-Sen olarak Bayraklı Şehir Hastanesi’nde yaşanan yemek sorununun bir an önce giderilmesi konusunda Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunan Türk Sağlık-Sen İzmir 2Nolu Şube Başkanı Atıcı son olarak şunları kaydetti: “Çok acilen yemek sorunun düzeltilmesi ve işini yapamayan yemek firmalarının ortadan kaldırılması ve yemek hizmetlerinin tekrardan kamu eli ile yapılması tek çare olacaktır. Hastanelerimizde yemekhanelerin tekrar açılması ve steril ortamda yemek yapımının sağlanması, yeterli düzeyde kaliteli ve sağlıklı olması gerekmektedir. Tasarruf tedbiri açısından da bunun uygun olacağı kanaatindeyiz. Türk sağlık sen olarak bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

 

Kaynak: HORECA TREND ve Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Devamını Oku

Catering

BCC Catering Yeni Mutfağını Manisa’da Açtı

Türkiye’nin 33 farklı şehrinde, 110 üretim tesisiyle hizmet veren BCC Catering, yeni mutfağını Manisa’da açtı. Ana hedeflerinin Manisa bölgesinde kalitesi ile tercih edilen bir şirket olmak olduğunu belirtilen BCC Catering Genel Müdürü Vedat Uluğ, “İlk altı ayın sonunda Manisa mutfağımızda yüzde 80 doluluk hedefliyoruz” dedi.

Yayınlandı

on

Kuruluşundan bu yana 33 farklı şehirde büyük bir organizasyon haline gelen, sektördeki birikimi ve güvenilirliği sonucunda günde 120 binden fazla kuver ile yemek hizmeti veren BCC Catering, yeni mutfağını Manisa’da açtı. 2 binin üzerinde çalışanıyla Türkiye genelinde yerinde yemek hizmeti, taşıma yemek hizmeti, özel hastane ve şehir hastaneleri yemek hizmeti veren BCC Catering’in Ankara, Adana, İstanbul, İzmir ve Manisa illerinde yedi ana mutfağı bulunuyor. Yaklaşık 110 üretim tesisi, 225 güncel müşteri sayısı ile ortalama günlük 120 bin kuver yemek üretimi gerçekleştiren BCC Catering, yerinde üretim hizmeti ile okullar, hastaneler, fabrikalar, sanayi kuruluşları, üniversiteler, şantiyeler, yaşlı bakımevleri olmak üzere büyük gruplara ve topluluklara yemek hizmeti sunuyor. Yeni mutfağını Manisa’da açan BCC Catering, altı ayın sonunda Manisa mutfağında yüzde 80 doluluk hedefliyor.

“Amacımız Manisa Bölgesine de Kaliteli Hizmet Vermek”

BCC Catering Genel Müdürü Vedat Uluğ, neden Manisa bölgesinde yeni bir mutfak oluşturduklarını şu sözlerle açıkladı:

“Manisa bölgesi; sanayi açısından ülkemizin en gelişmiş ve zengin lokasyonları arasında yer alıyor. Manisa ilinde hizmet verdiğimiz müşterilerimize İzmir’den çözüm üretiyorduk. Müşterilerimizin taşıma yemek taleplerini operasyonel açıdan daha hızlı ve kolay sağlamak adına merkezi bir mutfak oluşturma kararı aldık. Ocak ayında Yunus Emre Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’nde açılışımızı yaptık. Operasyonumuzu Manisa Sanayi ve Organize Sanayi bölgelerinde konumlandıracağız. Tam kapasite ile ortalama 90 kişilik bir istihdam sağlıyor olacağız. Amacımız bu bölgeye de kaliteli hizmet vermek ve yerinde projelerimizle Manisa ilimizde varlığımızı daha çok artırmaktır.”

“İlk Altı Ayın Sonunda Manisa Mutfağımızda Yüzde 80 Doluluk Hedefliyoruz”

2024 yılı hedeflerini de paylaşan Uluğ, şöyle devam etti:

“Öncelikle ana hedefimiz Manisa bölgesinde kalitesi ile tercih edilen bir şirket olmak. BCC’yi ve hizmet kalitesini bu bölgede duyurmak. İlk altı ayın sonunda Manisa mutfağımızda yüzde 80 doluluk hedefi planlıyoruz. Marmara bölgesinde daha güçlü varlık göstermek için bu bölgede satış konsantrasyonumuz arttırıldı. Ayrıca; İstanbul bölgede ikinci taşıma mutfağımız olan Yenikapı Merkez mutfağımız açıldı.  Manisa’da açılan merkezi mutfakla birlikte potansiyeli olan bölgelerde yapılanmaya devam ediyoruz.”

BCC Catering Hakkında

1993 yılından beri, Bilkent Holding çatısı altındaki Tepe Kurumsal Çözümler’in, yüzde 100 Türk sermayeli bir parçası olarak ulusal ve uluslararası pek çok platformda hizmet veren BCC Catering’in ana faaliyet alanlarını toplu yemek oluşturuyor. Hizmet kalitesinin sürekliliği için gerekli olan sağlıklı bilgi akışının iyi bir ekip çalışmasından doğacağına inanan marka, çağın gereklerini karşılayan ve takım ruhuna sahip personellerden oluşan departmanlarıyla bugün Türkiye’nin 33 ilinde 110 üretim tesisiyle ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin gereklerini maksimum derecede yerine getirerek, 225 lokasyonda, 7 merkezi mutfağı ile günlük 120 bin kuverin üzerinde yemek üretiyor. Uzman kadrosu, kaliteli ürün ve servis anlayışı ile Türkiye genelinde ortalama 2000’in üzerinde çalışan ile yemek üretimi hizmeti veren BCC Catering, “Tadında Zamanında” sloganıyla 30 yıldır iş ortaklarının çözüm ortağı olmaktan gurur duyuyor.

Kaynak: HORECA Trend ve BCC Catering

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.