Restoran

Şeyma Yıldız: Artois, Hayalimin Gerçeğe Dönüştüğü Bir Başarı Hikayesi

Artois Cadde Kurucusu ve Girişimci Şeyma Yıldız, HORECA Trend Yayın Koordinatörü Elif Akın Yüksel’e özel açıklamalarda bulundu. Yıldız ile girişimcilik öyküsünü ve İstanbul’un en güzel semtlerinden Bağdat Caddesi’nde yer alan Artois Cadde’yi ve kuruluş hikayesini konuştuk.

Yayınlandı

on

Artois Cadde’nin kuruluş hikayesini ve bu mekanı oluşturmadaki ilhamınızı paylaşabilir misiniz?

Uzun yıllar bilgi teknolojileri ve finans sektöründe faaliyet gösteren grup şirketlerinde kurucu ortak ve yönetici olarak çalıştım. Pandemi süreciyle hepimizin hayatına online çalışma süreci girdi. Bu dönem bana, gastronomiye olan tutkumdan dolayı hep hayalini kurduğum restoran açma fikrim üzerinde düşünmek, planlamaya başlamak, çalışmak ve harekete geçmek için fırsat verdi. Hayalim, tutkum ile birleşti ve gerçeğe dönüştü. Bugün Artois bir yaşına girdi ama hala geliştirmeye çalışıyorum, çünkü bir restorandan daha fazlasını hayal ediyorum.

Artois’in menüsünde Anadolu’nun lezzetlerini dünya mutfağıyla birleştirme fikri nasıl ortaya çıktı?

İstanbul’un en güzel noktalarından biri olan Bağdat Caddesi’nde yer alan Artois, Anadolu’nun lezzetlerini dünya mutfağı ile harmanlayarak geliştirdiği seçkin menüsüyle günün her saatinde misafirlerini ağırlıyor. Menülerimizi oluştururken tüm kullanılan ürünlerin organik olmasına karar verdik. Dünya mutfaklarında da “menümüzde yer alan seçenekleri, kendi topraklarımızdaki ürünlerle neden harmanlamıyoruz” sorusu Artois’te yepyeni bir lezzet açılımı yarattı. Örnek vermek gerekirse; İtalyan pizzasında kullanılan mozzarella peynirinin yerine Anadolu’da üretilen birbirinden lezzetli, organik birçok peynir çeşidini kullanmayı tercih ettik.

Artois’in öne çıkan veya en popüler yemekleri neler? Bunlar hakkında daha fazla bilgi alabilir miyiz?

Artois, çok değerli danışman şeflerinin imzasını taşıyan gurme lezzetleri ile misafirlerini ağırlıyor. Taze ve kaliteli malzemeler kullanılarak oluşturulan menüler, misafirlerine Artois’in benzersiz lezzet, kalite ve servis anlayışını bir arada sunuyor.

Öne çıkan yemeklerimizi; başta Artois Cadde’ye özgü sunumu ile Dana Kaburga, Parmesan tekerinde makarna ve yine özel sunumu ile Konfit Piliç olarak sıralayabiliriz. Öne çıkan sadece yemeklerimiz de değil elbette.

“Ev sıcaklığındaki” atmosferiyle evinizde gibi hissettiren Artois’in lezzetlerine, tümü organik ürünlerden hazırlanan alkollü ve alkolsüz imza kokteyllerinin yanı sıra özel şarap mahzenimizdeki her damak tadına uygun zengin bir şarap koleksiyonu eşlik ediyor. Şarap mahzenimiz, eski dünya şaraplarından yeni dünya şaraplarına kadar geniş bir yelpazede şarapları barındırıyor. Her biri özenle seçilmiş ve saklanmış olan şaraplar, damak zevkinize uygun olarak sunuluyor. Şarap mahzenimizdeki şarapların çoğunun organik veya biyodinamik olarak üretilmiş olmasına özen gösteriyoruz.

Gastronomi alanındaki değişen trendler ve müşteri talepleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Artois Cadde bu değişimlere nasıl uyum sağlıyor?

Birinci yaşımızı tamamladık ama bu süreçte dünyada ve ülkemizde çok majör değişiklikler yaşandı. Kahramanmaraş deprem felaketi, seçimler, ekonomik dalgalanmalar v.s. Dolayısıyla bu dinamiklerin ekonomik sonuçları; hem işletmelerin giderlerine hem de direkt olarak insanların keyif için ayırdıkları bütçelere doğrudan yansıdı ve talepler değişti. Biz bu değişkenlerden herkes gibi etkilenmiş olsak da Artois’te hiçbir şekilde kalitemizden ödün vermeden yolumuza devam ettik, edeceğiz de.

Restoran işletmeciliği zorlu bir sektör. Bu sektörde başarılı olmanın ve müşteri sadakatini kazanmanın sırları nelerdir?

Evet; çok haklısınız. Bu çok önemli ve kritik bir noktaya işaret eden bir soru. Restoran işletmeciliği zorlu bir sektör, lakin misafir ağırlama mantığı ile hizmet kalitesini birleştirebildiğiniz anda genel başarının ilk adımları atılmıştır. Bunu sahaya yansıtıp çalışma ekibinin aidiyet duygusunu yakaladığınız anda başarı gelir. Yani bir başka değişle şöyle diyebiliriz; Artois’in kendi bünyesinde oluşturduğu iklim kültürünün misafirlerimize yansıması sürecin en doğal sonucudur.

Gelen müşteriye içerideki samimi ortamı, ev sıcaklığını yaşattığınızda ve özel olduklarını onlara hissettirdiğiniz anda müşteri sadakatini kazanmaya başlamış olursunuz, bunları destekleyen en büyük unsur ise; lezzet, lezzet, lezzet…

Artois’in “ev sıcaklığı” ana fikri ile tasarlanan mekan dizaynı, misafirlerimize aynı anda hem ev konforunu ve sıcaklığını hem de özel hissetmelerini sağlıyor. İster arkadaşlarınızla keyifli ve uzun vakit geçirmek için, ister yoğun iş temponuzu sıcak bir ortamda en konforlu şekilde yaşamak için tercih edeceğiniz bir mekan yarattık.

Artois’in yer aldığı konumun seçimindeki önemli faktörler nelerdir ve bu lokasyonun restoranınıza nasıl katkıda bulunduğunu düşünüyorsunuz?

Artois’i açarken özellikle Bağdat Caddesi’nin bir alt paralelinde olmayı tercih ettik. Bunun nedenlerinin başında misafirlerimizin; caddenin trafiğinden, gürültüsünden ve kalabalığından uzak yani caddenin kalbinde şehrin yıpratan keşmekeşinden kaçabilecekleri bir ortam sunmaktı. Bu fikre eşlik eden bir başka yan etkende otopark sorununu en kaliteli şekilde çözmekti. Günün her saatinde keyifli bir şekilde sakin bir ambiyansta bir businnes alanı oluşturmak da bizim için önemliydi.

İstanbul Bağdat Caddesi’nde çok kolay ulaşılabilen bir noktadayız. Artois’in lokasyon olarak, İstanbul’un kültür sanat alanındaki en gözde kültür merkezi olan Caddebostan Kültür Merkezi’nin yanında olmasını da özellikle tercih ettik.

Artois; farklı lezzetlerin harmanlandığı menüsü, sağlıklı lezzet çeşitleri, zengin kokteylleri ve modern dekorasyonu ile hem neşeli dost sohbetlerine hem de iş toplantılarına ev sahipliği yapan İstanbul’un müdavim lezzet durakları arasındaki yerini kısa zamanda aldı.

Grup şirketlerinizin bilgi teknolojileri ve finans sektörlerinde başarılı işler çıkarttığını biliyoruz. Bu bilgi birikimlerinizin Artois’e ne gibi bir katkısı oldu?

F&B sektöründe herkes bilgi teknolojilerine uyum sağlamış durumda. Ancak sektöre girdiğimizde bizim dikkatimizi çok önemli bir şey çekti. Hiçbir işletme yapay zeka uygulamalarını kullanmaya başlamamıştı. Düşünsenize, “Akıllı Bir Asistan” var ve sizin ürünlerinizin bitmek üzere olduğunu mutfak şefine bildiriyor, hatta tedarikçilerinize bu siparişin geçmesi için satın alma departmanına tavsiyelerde bulunuyor ya da salon şefine yarın yağmurlu bir hava olacağını bildiriyor ki, şemsiye kullanan birçok işletme bu konuda önlemini önceden alabilsin, bunun gibi birçok noktada yapay zekayı kullanmak bir gereksinimdi. Bizim ekiplerimiz Artois’te bunu gerçekleştirdi. Ön planda olmayan ama sürdürülebilir kalitemizdeki en önemli nedenlerden birisi “Akıllı Asistan”’dır.

“Akıllı Asistan” çok iyiymiş. Peki, bu akıllı asistanı piyasaya sürmek istiyor musunuz?

Tabii ki… Hatta uluslararası bir proje olması için AcademyTech’teki arkadaşlarımız global POS sistem üreticileri ile temas halindeler.  Bu ürünü sadece Türkiye sınırları içinde kalmasını istemiyoruz.

Restoranınızda misafirlerinize benzersiz bir deneyim sunma amacınız nedir ve bu amaca ulaşmak için neler yapıyorsunuz?

Bu sorunun cevabı kısa ve net aslında: birincisi “Lezzet”, ikincisi de: “Ev Konforu”

Artois’te lezzet; organik ve sağlıklı malzeme seçimi, el yapımı ve kaliteli ürünlerin seçkin sunumlara dönüşmesi demektir.

Ev konforu ise; misafirlerimizin günün her saat diliminde beklentilerine cevap verebileceğimiz mekânsal atmosferi sağlamaktır.

Gelecekte Artois’in hedefleri nelerdir? Genişleme planlarınız var mı?

Yurtdışında şubeleşmek… Başarımızın en önemli parçalarından birisi denetim! Artois Cadde’de denetleyici olarak kurumsal şirketlerle çalıştığımız için işimiz şubeleşme konusunda kolay. Kalitemizden ödün vermeden özellikle yurtdışında Artois ile özdeşleşmiş yemeklerimizin ve kokteyllerimizin ön planda olduğu fakat ilgili ülkenin yerel yemeklerinin de sunulacağı bir Brasserie Artois açacağız.

Bu iyi bir haber. Artois’i çok yakında yurtdışında da göreceğiz öylesyse?

Doğru, işlerimiz nedeniyle bir ayağımız zaten hep yurtdışında. İş yaptığımız ya da gezip gördüğümüz hangi ülkede nasıl yapabiliriz ve başarılı olabiliriz deneyimini çok kısa sürede olgunlaştırdık. Önümüzdeki yıl, güzel haberlerle tekrar sizlerle röportaj yaparız kısmetse.

Son olarak Artois’in yeni yılında yeni projeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yeni sezonda “Artois ile Gastronomi” adı altında geliştirdiğiniz yepyeni hizmetleri markamıza ekleme kararı aldık. Seçkin misafirlerinin katılımıyla gerçekleşecek gastronomi alanında atölyeler, tadım günleri ve akşam yemekleri gibi özel organizasyonlarımızla misafirlerimizi ağırlamaya devam edeceğiz. Bu organizasyonlarımızda sosyal sorumluluk projelerine de destek olacağız.

 

Kaynak: HORECA TREND

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Exit mobile version