İklimlendirme (Isıtma&Soğutma)

Kafe ve Restoranların Dış Mekânlarında Sunulan Konfor Önemli Bir Tercih Kriteri

Birçok insan açık havada yemek yemeyi keyifli bir deneyim olarak görüyor. Bu nedenle kafe ve restoranların açık alanlarında oturma seçeneklerinin bulunması, mekânı daha cazip hale getiriyor. Ancak müşteriler için önemli bir tercih kriteri olan dış mekânlarda her mevsim yaz konforu sunmak pek kolay olmuyor. Üstelik ısıtıcı tercihinde profesyonel bir destek almayan işletmeler hem konfor şartlarını sağlayamıyor hem de enerji giderlerini yüzde 40’lere varan oranlarda artırıyor.

Yayınlandı

on

Peki, cafe ve restoranların olmazsa olmazı olan dış mekânları, konforlu ve ekonomik bir şekilde ısıtmak için ne yapmak gerekiyor? İşte detaylar…

Baharın gelişiyle birlikte havalar ısınmaya başladı, ancak akşamüzeri serinleyen hava içimizi üşütmeye devam ediyor. İşletmelerinin açık alanlarında müşterilerine konfor sunmayı hedefleyen kafe ve restoranlar, akşamüzeri soğuyan havaya karşı çözümü dış mekân ısıtıcılarında buluyor. Ancak doğru seçilmeyen bir ısıtıcı ile konfor şartlarını sağlamak mümkün olmuyor. Üstelik akşam saatlerinde saatlerce çalışan ısıtıcılar işletmelerin enerji sarfiyatını da artırıyor.

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, cafe ve restoranların dış mekânlarını konforlu ve ekonomik bir şekilde ısıtmak için yapılması gerekenleri paylaştı:

Uzman Desteği Alınmalı

“Kafe ve restoran işletmecilerinin dış mekân ısıtmasında tasarruf ve konfor şartlarını sağlayabilmeleri için öncelikle uzman desteği almalarını tavsiye ediyoruz. Biz Çukurova Isı olarak, müşterilerimize, keşiften projelendirmeye, kurulumdan devreye almaya kadar anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Çünkü bu konu ciddi bir mühendislik çalışması gerekiyor. Isıtıcının; yerini, kapasitesini ve özelliklerini doğru bir şekilde belirlemediğiniz takdirde konfor ve tasarruf kriterlerini sağlamanız mümkün olmuyor. Unutmayalım ki konfor şartları, menü ve hizmet kalitesi kadar önemli bir tercih kriteri.

Yüzde 40 Daha Ekonomik Isıtmak Mümkün

Reklam

Çukurova Isı olarak, Goldsun serisi radyant ve elektrikli ısıtıcılarımız ile kafe ve restoranların açık alanlarını yüzde 40 daha ekonomik ısıtarak, işletmelerin enerji giderlerini düşürüyoruz. Böylece işletmelerin ısıtma giderleri, işletmecinin acebini yakan bir sorun olmaktan çıkıyor. Üstelik sistem 1 ila 3 yıl kadar kısa bir sürede kendini amorti ediyor.

Estetik ve kullanışlı bir tasarıma sahip olan Goldsun Elite seramik plakalı radyant ısıtıcılarımızın 3 kademeli yakma sistemi ile kafe ve restoranlarda istenen konfor şartlarını kolayca sağlıyoruz.

Dış kasası 600 derece sıcaklığa, ön yüzeyindeki ızgara ve ısı kalkanı ise 1000 derece sıcaklığa dayanıklı olarak geliştirilen Goldsun Elite serisi seramik plakalı radyant ısıtıcılarımız, açık alanlarda uzun yıllar güvenli bir şekilde çalışıyor.

Isı Kayıplarını Önlüyor

Piyasadaki birçok radyant ısıtıcıda bulunmayan reflektör ise Goldsun Elite’den yayılan enerjiyi, havaya değil, mekândaki müşterilere doğru yönlendirerek ısı kayıplarını önlüyor. Seramik plakaların önüne yerleştirilen ve saydam seramikten üretilen camlar ise karşıdan gelen rüzgâr akımlarını yüzde 100 kesiyor.

Yağmur Altında Sorunsuz Çalışıyor

IP55 su ve toz koruma standartlarına uygun olarak ürettiğimiz Goldsun Supra Plus ve Goldsun Aqua serisi elektrikli ısıtıcılarımız da uzun yıllar açık alanlarda hatta yağmur altında sorunsuzca çalışıyor. Goldsun elektrikli ısıtıcılarımızın sahip olduğu yüksek yoğunluklu halojen ampul, harcadığı elektrik enerjisinin yüzde 99’unu ısıya dönüştürerek, standart rezistanslı elektrikli ısıtıcılara göre yüzde 40 daha verimli bir ısıtma sağlıyor.” dedi.

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Çukurova Isı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Exit mobile version