Le Cordon Bleu İstanbul, Gelenekselleşen Gastronomi Buluşmalarının 6’ncısını Gerçekleştirdi | HORECA TREND
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

Le Cordon Bleu İstanbul, Gelenekselleşen Gastronomi Buluşmalarının 6’ncısını Gerçekleştirdi

Dünyanın en prestijli mutfak sanatları okulu olan ve Türkiye’de Özyeğin Üniversitesi iş birliğinde eğitim veren Le Cordon Bleu İstanbul, gelenekselleşen gastronomi buluşmalarının 6’ncısını gerçekleştirdi.  

Yayınlandı

on

25 Nisan 2024, Perşembe günü Fransız Sarayı’ndaki buluşmaya, Le Cordon Bleu İstanbul’dan mezun olan ünlü şefler, sektörün kanaat önderleri ve basın mensupları katıldı. Katılımcılar, bu yılın teması olan “Toque’lu Yıldızlar” ışığında, 2024 Gastronomi Trendleri üzerine bilgi ve görüşlerini paylaştılar.

Başarının En Leziz Öyküsü

Gastronomi buluşmasına ev sahipliği yapan Özyeğin Üniversitesi Le Cordon Bleu İstanbul Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu yaptığı açılış konuşmasında; ‘Türkiye gastronomi dünyasına damgasını vuran Michelin ve Gault&Millau rehberlerinin ülkemize girmiş olması ve mezunlarımızın bu ödüllere layık görülmesiyle onlarla aynı heyecanı yaşadık, yaşıyoruz. Dünyanın sayılı mutfak sanatları okullarından biri olan Le Cordon Bleu İstanbul, her başarı öyküsü ile daha da güçleniyor. 129 yıllık mutfak eğitimi, tecrübe ve disiplinimizle, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yepyeni yıldızların kendi öykülerini yazmalarına yardım edeceğimizi biliyoruz. Bu yolculukları keyifle izliyoruz. Önceki nesillerin bizlere bıraktıklarını gelecek nesillere aktaracak olmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“Bizim İçin Ayrıcalıklı Bir Ortaklık”

Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin ise yaptığı konuşmada, bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Gastronomi Trendleri” buluşması için Le Cordon Bleu İstanbul ile Fransız Sarayı’nın iş birliğiyle, şeflerle, mezunlarla, öğrencilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Gauvin; “1895 yılında, 129 yıl önce Fransa’da kurulmuş olan Le Cordon Bleu okulu bildiğiniz üzere mutfak sanatlarına ve otel yönetimine adanmıştır. Le Cordon Bleu İstanbul’un 10’ncu yıl dönümüne iki yıl önce, 2022’de bu sarayda tanık olmaktan büyük mutluluk duymuştuk, Kuruluşuna da burada şahit olduğumuz Le Cordon Bleu İstanbul ile Fransız Büyükelçiliği ve Fransız Konsolosluğu arasındaki bu çok ayrıcalıklı ortaklığı ileride de sürdürmeye devam edeceğimizi umuyorum” dedi.

Benzersiz Öğrenme Fırsatı

Reklam

Le Cordon Bleu İstanbul Yönetici Eğitmen Şef Erich Ruppen de, Le Cordon Bleu İstanbul ve Özyeğin Üniversitesi öğrencilerinin bir çok yerel ve uluslararası Michelin yıldızlı restoranlarda staj imkanı bulduklarını belirtirken, “Michelin yıldızlı bir restoranda çalışmanın cazibesi yalnızca bu tür kuruluşlarla ilişkilendirilen prestijde değil, aynı zamanda sundukları benzersiz öğrenme fırsatlarında da yatmaktadır” dedi.

129 Yıllık Tecrübe ve Disiplin

Le Cordon Bleu, mutfak sanatları eğitimindeki 129 yıllık tecrübesi ve disipliniyle binlerce gence kapılarını açtı. 2012 yılından bugüne Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle misyonunu uluslararası başarılarla Türkiye’de de sürdüren Le Cordon Bleu İstanbul’un mezunları, mesleki eğitimlerinin yanı sıra, sahip oldukları yenilikçi ve girişimci ruhlarıyla iş dünyasındaki tecrübelerini de paylaştılar.

İstanbul Frankie Mutfak Şefi Aykut Doğanok, TURK Fatih Tutak Kısım Şefi Mahmut Can Kızılbay, Neolokal Pasta Şefi Egem Aras, The Marmara Bodrum ve Tuti Restoran Yönetici Şefi Hakan Süve ile İnari Omakase’nin kurucusu Aycan Akdağ’ın, “Toque’lu Yıldızlar” olarak 2024 gastronomi trendlerini anlattıkları buluşmaya, Le Cordon Bleu İstanbul öğrencilerinin hazırladığı birbirinden lezzetli sunumlar da damga vurdu. Etkinlikte Le Cordon Bleu şeflerinin liderliğinde, öğrencilerin hazırladığı lezzetler şık sunumlarla ikram edildi. Konukların beğenileri geleceğin Toque’lu Yıldızları’nın başarısını taçlandırdı.

Aykut Doğanok- İstanbul Frankie Mutfak Şefi

“Dünya çapında saygınlık kazanmış ve standartlarını tartışmasız olarak net belirlemiş yeme-içme ve derecelendirme rehberlerinin ülkemiz gastronomisini de kapsıyor oluşu; vizyon ve misyon olarak her pozisyondan sektör çalışanına farklı bir bakış açışı kazandıracaktır. “

Mahmut Can Kızılbay- TURK Fatih Tutak Kısım Şefi

Reklam

“Rafine mutfak, benim de yıllardır içinde zevkle bulunduğum mutfakların ana karakteri. Kaliteli malzemelerin yüksek düzeyde teknikler uygulanarak sunulması rafine mutfağın en yalın tanımı olabilir.  Bu yıl Gault & Millau’nun da ülkemize gelişiyle, çok daha geniş bir listeyle daha küçük çaplı işletmeler ve farklı yemek tarzları da kendini Türkiye ve dünyaya tanıtma fırsatı buldu. Yıldız yanında şapka kazanmak ve bu listelerde yer almak tüm sektör çalışanları için yeni bir motivasyon oldu.”

Hakan Süve- The Marmara Bodrum ve Tuti Restoran Yönetici Şefi

“Yaklaşık 18 yıldır bu mesleğin içindeyim. Ancak son 5 yıldır yaptığım işin değerini ve derinliğini hissediyorum. Örneğin artık çoğumuz yemeğe atılan tuzun miktarından daha çok içerdiği mineraller, çeşitliliği, üretim yerleri, birleştiği ürünler ile ortaya çıkan kimyasal reaksiyonlar, coğrafya ve hatta kültürüne kadar sorgulamaya ve araştırmaya başladık. İnsanları bu tür arayışlara iten önemli etkenlerden biri de tartışmasız bu denli ayrıcalık yaratan derecelendirme rehberleridir.”

Egem Aras- Neolokal Pasta Şefi

“Rafine mutfak bana özümüzün şıklığını ifade etmekte. Özellikle gastronomi anlamında önde gelen Michelin ve Gault&Millau gibi yemek rehberleri sektörü rekabete ve yaratıcılığa açık bir duruma getiriyor. Sektörün dogmatik ilerlemesindense daha yenilikçi, mikro sezon odaklanmasına fayda sağladığını söyleyebilirim. Anadolu’nun sonsuz lezzetleri ve sayısız çeşitliliğini bir araya getirerek gün sonunda misafirlerin önüne şık ve uluslararası geçerlilikte sunmak heyecan verici.”

Aycan Akdağ- İnari Omakase’nin Kurucusu

‘Dünyanın en iyi restoranlarının ve şeflerinin titizlikle seçilerek onurlandırıldığı Michelin ve Gault & Millau gibi değerlendirmelerin bizler için büyük bir motivasyon kaynağı olduğuna inanıyorum. Farklı coğrafyaların mutfaklarının geniş kitleler tarafından tanınmasına imkan sağlayan bu gibi değerlendirmeler, yenilikçi olgularla dönüşüme uğrayan ancak daima değerlerine bağlı kalan Türk gastronomi dünyasının global sektörde tanınmasında büyük önem taşıdığı kanısındayım.”

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Özyeğin Üniversitesi, Le Cordon Bleu İstanbul

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

Gıda Sektörünün Yol Haritası 32. WorldFood İstanbul’da Çiziliyor!

Sektördeki son yenilikleri ve gıda trendlerini sergileme ve keşfetme imkânı sağlayan Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul, 3-6 Eylül 2024 tarihlerinde 80 ülkeden 900’ü aşkın satın almacıyı Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacak.

Yayınlandı

on

ICA Events tarafından düzenlenen Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma platformu Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul, 32.yılında rekora imza atarak katılımcı firma, ziyaretçi sayısı ve etkinlikleri ile adından söz ettirmeye hazırlanıyor. 4 gün boyunca 4 ana tema altında 20’yi aşkın tematik etkinlik düzenlenecek fuarda birçok yeni ürün ve en son teknolojiler gıda sektörüne tanıtılacak.

Fuar Direktörü Semi Benbanaste, bu yıl 32. kez kapılarını açacak Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul ile ilgili değerlendirmelerde bulundu: “2023’te 161 ülkeden toplam 64.146 ziyaretçi ve 38 ülkeden 1.117 katılımcıyı ağırladık. 2022’ye göre ziyaretçi sayısını %67 artırdık ve ziyaretçilerin %30’u uluslararasıydı. Bir başka ifade ile 2023’te toplamda 19.543 uluslararası ziyaretçi ağırladık ve bir önceki yılın uluslararası ziyaretçi sayısını da %55 üzerinde artırdık. Bu sene ziyaretçi sayısında rekora imza atılacağını öngörüyoruz.”

Vietnam, Malezya, İsviçre, Arnavutluk, Fildişi Sahili, Cezayir, Yunanistan, İtalya, Ürdün, Endonezya, Fiji, Özbekistan, Lübnan ve Amerika’dan katılımcıları ağırlayacak WorldFood İstanbul’a Çekya, Rusya, Tayland, Hindistan, Kore, Brezilya, Mısır, Çin, Tacikistan, Afganistan, Belarus, Polonya, İran, Sri Lanka ve Ruanda pavilyon olarak katılacak.

Stantların yüzde 90’ının satıldığı ve kalan stantlar için yurt içi ve yurt dışından yoğun talebin hâlen sürdüğü WorldFood İstanbul’da, 100’ü aşkın fikir önderi ve şef, gerçekçi bir gelecek vizyonu göstermek üzere, yeni eğilimleri, sektöre dair hedefleri, sürdürülebilir yatırımları, teknolojik gelişmeleri, ihracat odaklı projeleri ile yol gösterici pek çok konuyu FOOD ARENA sahnesine taşıyacak.

Et, tavuk ve deniz ürünleri, gıda bileşenleri & koruyucu maddeler, dondurulmuş ürünler, gıda taşıma ve lojistik, içecekler, meyve ve sebzeler, sağlıklı ve organik ürünler, şekerli mamuller & kuruyemiş, süt ve süt ürünleri, temel gıdalar, yağlar ve unlu mamuller kategorilerinin yanı sıra temizlik ve hijyen ürünleri, yiyecek-içecek hizmetleri & catering ve mağaza & market ekipmanları gibi diğer ürün grupları da WorldFood İstanbul’da yer alacak.

Sektördeki son yenilikleri ve gıda trendlerini sergileme ve keşfetme imkânı sağlayan Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul ile ilgili değerlendirmelerini sürdüren Fuar Direktörü Semi Benbanaste, “Geçtiğimiz yıl 73 ülkeden 800’ün üzerinde yabancı satın almacı ağırladık. Bu yıl da Almanya, Mısır, Fransa, Hindistan, İrlanda, Hollanda, Lübnan, Katar, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika ve Vietnam başta olmak üzere 80 ülkeden 900’ü aşkın satın almacıyı ağırlayacağız. Fuara katılan markalar, sunulan ürün çeşitliliği ve ticari hacminin büyüklüğü fuarın bu kadar önemli bir yere sahip olmasını sağlayan diğer bir unsur. WorldFood İstanbul, sektördeki profesyonellerin bir araya gelerek yeni iş bağlantıları kurmalarına, iş birlikleri geliştirmelerine ve sektörel yenilikleri takip etmelerine olanak tanırken aynı zamanda, Türk şekerleme, lokum ve helva sektörünün uluslararası alandaki marka bilinirliğini artırmak ve global taleplere uyum sağlamak için önemli bir platform olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Reklam

Gıda Sektörünün Geleceği WorldFood İstanbul’da Tartışılacak!

Gıda sektörü çatı kuruluşlarının bir araya gelip tarihi bir iş birliği ile hayata geçirdiği Türkiye Gıda Platformu’nun da desteğiyle “bölgesel ve uluslararası bir vizyon platformu” olan WorldFood İstanbul, 3-6 Eylül 2024 tarihlerinde 32.kez kapılarını ziyaretçilerine açarak   sadece yeni iş ve ortaklık fırsatları yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda bilgi ve ilham dolu etkinlikleriyle verimli bir fuar deneyimi sunacak.

4 gün boyunca 4 ana tema altında 20’yi aşkın tematik etkinliğin düzenleneceği fuarda; “Pazar Potansiyeli’ni keşfeden İhracat Fırsatları, Ekonomik Öngörüler, Gıda Trendler”, “İklim için Gıda çağrısı yapan Sürdürülebilirlik, İnovasyon ve Alternatif Üretim Yolları”, “Güvenilir Tatlarda Yenilik sunan Sağlık ve Esenlik için Standartlar” ve “Geleceğin Tadına dair inovatif süreçler yaratan  Yapay Zeka ve Yeni Nesil Gıda Teknolojileri” odağında 70’i aşkın uzman isim Salon 12A’da özel kurulan FOOD ARENA’da olacak.

Atölye Mutfağı, Master Class, Food Tech Garage FOOD ARENA’da…

Fuar süresince gerçekleştirilen oturumlar, atölye çalışmaları ve girişimci sunumları ile sektör paydaşları bilgi, ilham ve bağlantı noktası olan FOOD ARENA etkinlik alanında sektöre ışık tutacak son gelişmeleri takip edebilecek.

FOOD ARENA, bu çerçevede; Konferans Sahnesi ile sektörel oturumlara, Food Tech Garage ile start-uplar buluşmasına, Röportaj Köşesi ile özel canlı yayın sohbetlerine ve podcast söyleşilerine, Atölye Mutfağı ile şeflerden uygulamalı sunum ve şovlara, Master Class ile stant ziyaretleri içeren şef turları olmak üzere 5 farklı programa ev sahipliği yapacak.

FOOD ARENA Etkinlikleri’nin bu seneki destekleyici iş birlikleri arasında, Türkiye Gıda Platformu (TGP), Esmiyor Podcast, Yeni Çiftçi Platformu, Unilever Food Solutions (UFS), DexCook İnovatif Mutfak Çözümleri ile Gıda, İçecek ve Tarım Politikaları Araştırma Merkezi (GİFT) gibi öncü kurum ve kuruluşlar yer alıyor.

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve WorldFood İstanbul

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Türkiye’nin En Kapsamlı Gıda Endüstrisi Buluşması

Türkiye’nin en kapsamlı gıda endüstrisi fuarı olan F İstanbul Gıda ve İçecek Ürünleri ve Üretim Teknolojileri Fuarı, 10-13 Temmuz 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Bu yıl 4 gün boyunca düzenlenecek olan F İstanbul, 5 eş zamanlı alt fuar ile sektör liderlerini bir araya getirecek.

Yayınlandı

on

Fuara yerli ve yabancı satış noktasına sahip zincir marketlerin satın alma yetkilileri de katılacak ve katılımcılar potansiyel yeni müşterilere ulaşma fırsatı bulacak. Geçtiğimiz yıl yüzde 76 büyümeyle gerçekleşen fuar, 2024’te artan talepleri karşılamak için 700’den fazla stantta 1000’in üzerinde markanın katılımı ile gerçekleşecek.

Türkiye’nin en yenilikçi ve en hızlı büyüyen fuarı olan F İstanbul’un hazırlıkları devam ediyor. Federal Fuar ve Kongre Yönetimi ile So Fuar grubu organizasyonunda gerçekleşecek fuar, sektörün ihtiyaçlarına yönelik şekillenen ve ülkemizin ihracatını artıracak alternatif ihracatçıları ve ürünleri dünya pazarlarına ulaştıran bir platform olarak öne çıkıyor. 93’ten fazla ülkeden 5 binden fazla global alıcı beklenen fuar; 50 bin m2’lik alanda gıda sanayisinde faaliyet gösteren 1000’den fazla markaya “müşteri eşleştirme programları” ile yeni ticari bağlantılar kurma fırsatı sunacak.

Gıda Sanayisinin Çeşitliliği 5 Holde Sergilenecek

Türkiye’de organize edilen; işlenmiş gıda, içecek, şekerleme, gıda katkı maddeleri, gıda işleme ve ambalaj endüstrisi dahil gıda sanayisinin tüm paydaşlarının katılımı ile gerçekleşecek geniş kapsamlı fuar olan F İstanbul’da firmalar, üretim konularına göre farklı salonlarda katılım ile ürünlerini sergileyecek. Fuar, eş zamanlı olarak gerçekleşen 5 farklı bölüme ev sahipliği yapacak; Gıda ve İçecek Ürünleri Fuarı (Hol 2-4a), Kuru & Sert Kabuklu Meyveler ve Atıştırmalık Ürünler Fuarı (Hol 2), Bisküvi, Çikolata ve Şekerli Ürünler Fuarı (Hol 8), Gıda ve İçecek Üretim Teknolojileri, Ambalaj ve Katkı Maddeleri Fuarı (Hol 6-7), Market ve Mağaza Ekipmanları Fuarı (Hol 4b).

Küresel Arenada Türk Gıda Endüstrisinin Gücü

F İstanbul; Türkiye’nin yanı sıra Çin, Hindistan, İran, Mısır, Türkmenistan, Özbekistan gibi 20’den fazla ülkeden direk katılımcı olan firmaların yetkilileri ile birebir görüşme ve yeni tedarikçiler ile buluşma imkânı da sunacak. Bu kapsamda, sektör liderlerini profesyonel alıcılarla buluşturarak uluslararası işbirliklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Reklam

 “F İstanbul, Uluslararası İş Birliklerine Platform Sağlayacak”

Federal Fuar ve Kongre Yönetimi – So Fuar Grubu Kurucusu Özgür Sofuoğlu, fuarın birçok firmanın mevcut yıl ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağladığını vurgulayarak, “sürekli yeni müşteriler” mottosuyla organize edilen F İstanbul, Türkiye’nin en kapsamlı gıda endüstrisi fuarı olarak sektöre birçok fırsat sunuyor. Özellikle yerli ve yabancı satış noktalarına sahip zincir marketlerin satın alma yetkililerinin de katılacağı fuar, katılımcılarımıza potansiyel yeni müşterilerle buluşma imkanı sağlayacak. Fuara katılacak olan 1000’in üzerindeki markayla birlikte üretim konularına göre farklı salonlarda ürünlerini sergileyerek sektöre yenilikler getirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, fuarımız eş zamanlı olarak gerçekleşen 5 farklı bölümde sektör liderlerini bir araya getirerek uluslararası işbirliklerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu sayede, sektörümüzü daha da ileri taşıyacak ve ihracat potansiyelimizi artıracak çalışmalar gerçekleştireceğiz. ” diye konuştu.

F İstanbul 2024, 19 ülkenin resmi katılım yaptığı bir fuar olup, birçok ülkenin destek programında yer alıyor. T.C. Ticaret Bakanlığı, Türk katılımcılarına ise yüzde 50’ye varan devlet desteği sunuyor. F İstanbul Gıda İhracat Fuarı, Türkiye’nin gıda endüstrisini ileri taşıyacak, yenilikleri teşvik edecek ve ihracat potansiyelini artıracak önemli bir etkinlik olarak öne çıkarken, Türk gıda sektörünün uluslararası alanda daha da güçlenmesine de katkı sağlayacak.

F İstanbul Fuarı Hakkında

So Fuar Grubu bünyesinde yer alan Federal Fuar ve Kongre Yönetimi şirketi tarafından düzenlenen F İstanbul Gıda İhracat Fuarı, 10-13 Temmuz 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy’de gerçekleştirilecek. 93’ten fazla ülkeden 5000’den fazla global alıcı beklenen fuar; 50 bin m2’lik alanda gıda sanayisinde faaliyet gösteren 1000’den fazla markaya “müşteri eşleştirme programları” ile yeni ticari bağlantılar kurma fırsatı sunacak.

Kaynak: HORECA Trend ve F İstanbul Fuarı

Reklam
Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Uçak Bileti Satış Personeli (Seyahat Danışmanı) Yetiştirme Programı

TÜRSAB Akademi, IATA İhtisas Başkanlığı, SABRE işbirliğinde ‘Uçak Bileti Satış Personeli (Seyahat Danışmanı) Yetiştirme Programı açıldı. 

Yayınlandı

on

Yazar:

TÜRSAB Akademi, IATA İhtisas Başkanlığı, SABRE işbirliğinde ‘Uçak Bileti Satış Personeli (Seyahat Danışmanı) Yetiştirme Programı açıldı.

TÜRSAB tarafından yapılan açıklamada, “Seyahat acentalarının bilet departmanlarında yaşanan personel ihtiyacı nedeniyle TÜRSAB Havayolu Bilet Satış ve IATA İhtisas Başkanlığı, SABRE ve TÜRSAB Akademi iş birliği ile TÜRSAB Akademi çatısı altında sektöre nitelikli personel kazandırmaya yönelik “Uçak Bileti Satış Personeli (Seyahat Danışmanı) Yetiştirme Programı” düzenlenecek. SABRE iş birliği ile gerçekleştirilecek olan programa rezervasyon ve biletleme alanında uzmanlaşmak isteyen, turizm mezunu önlisans ve tüm lisans ve yüksek lisans mezunları başvurabilecektir. Eğitimler İstanbul TÜRSAB Genel Merkez Binası’nda yüzyüze gerçekleştirilecektir” denildi.

Açıklamda Uçak Bileti Satış Personeli (Seyahat Danışmanı) Programı hakkındaki detaylar da paylaşıldı, “Eğitim sonunda seyahat danışmanı personel ihtiyacı olan, (merkez veya şube ofisleri ile İstanbul’da faaliyet gösteren) seyahat acentalarıyla eğitim programını başarıyla tamamlamış adayların istihdam edilebilmesi için görüşme imkânı sağlanacaktır. Başvuruların online olarak alınacağı programa katılabilmek için gerekli şartlardan bazıları şu şekildedir:

 • Turizm alanında ön lisans ya da herhangi bir alanda lisans ya da yüksek lisans mezunu olmak.
 • Aktif olarak çalışmıyor ya da örgün eğitime devam etmiyor olmak.
 • Herhangi bir seyahat acentasında çalışmıyor olmak.
 • SABRE Rezervasyon ve Biletleme sertifikasına daha önceden sahip olmamak.
 • 25 yaşını aşmamış olmak.
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış ya da en az iki yıl süreyle tecil ettirmiş olmak.
 • En az B1 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmak.
 • Temel Bilgisayar kullanım becerisi ve bilgisine sahip olmak.
 1. Programa katılım başvuruları Haziran 2024‘den itibaren online olarak yapılmaya başlanmıştır.

ÖNEMLİ NOT: Bu programın amacı sektöre yeni uzman personel kazandırılmasına yönelik olduğundan mevcut acente çalışanlarının başvuruları kabul edilmeyecek olup, acente çalışanlarının SABRE’un kendi bünyesinde acenteler için planladığı eğitim programlarına katılım için SABRE ekipleri ile iletişime geçebilirler.

Uçak Bileti Satış Personeli (Seyahat Danışmanı) Yetiştirme Programının Detayları

“Katılımcılar TÜRSAB Akademi sayfasında bulunan başvuru ekranından SABRE GDS programının eğitimine başvuru yapmalıdır. https://akademi.tursab.org.tr/

Eğitim için 12 kişilik sınıf kontenjanı bulunmakta olup, online başvurusunu yapan ve kriterlere uygun olan adaylar ile iletişime geçilerek, online ön görüşmenin ardından program şartlarını kabul eden adaylar ile yüzyüze mülakatlar gerçekleştirilecektir. Yüzyüze mülkata katılan adaylar içerisinden uygun görülen 12 aday eğitime davet edilecektir. Eğitim grubu oluşturulduktan sonra adaylara eğitim yeri, tarihi ve saati bildirilecektir. Belirlenen tarihlerde katılımcılar TURSAB eğitim sınıfında hazır bulunarak turizm ve havacılık sektör bilgilerini içeren ön bilgilendirme sonrası bilgisayar uygulamalı olarak SABRE Temel ve İleri Düzey Eğitimi’ne katılacaklardır. İleri Düzey Eğitimi’nin sonunda sertifika alınabilmesi için sınav gerçekleştirilecek olup, bu sınavdan en az 80 ve üzeri puan alan katılımcılar başarılı olarak kabul edilecek ve bir acentada istihdam edilmek için görüşmeler yapmaya hak kazanacaktır Sertifikalar SABRE tarafından ayrıca e-posta aracılığı ile katılımcılarla paylaşılacaktır. Eğitimin sonunda katılımcılar TÜRSAB Akademi ve SABRE’un iş birliği ile seyahat acentalarında pratik işleyişi deneyimlemek adına belirli bir süre (2-4 hafta gibi) oryantasyon yapmak adına misafir edilecektir. Katılımcıların eşleşmiş olduğu acenta bilgisi TÜRSAB Akademi tarafından kendilerine eğitim sonunda bildirilecektir.

Reklam
 1. Gerçekten bir mücbir sebep olmadıkça eğitim alarak eşleştirilen acentede yapılacak olan oryantasyon eğitimine katılmayan veya sınavı geçmesine rağmen kendisine önerilen acentaların hiçbirinde çalışmaya başlamayan ya da işe başladığı acentede işe başladıktan sonra şahsi sebeplerden kaynaklı nedenlerle 6 aydan önce işten ayrılan katılımcıdan eğitim bedeli olan 20.000 TL + KDV tahsil edilecektir.  Tüm Şartları yerine getiren adaylardan eğitim ücreti tahsil edilmeyecektir.
 2. Eğitime katılacağını beyan edip, eğitim katılım belgelerini imzalayan ancak eğitimin başlamasına 2 iş gününden az süre kala katılamayacağını beyan eden adaylardan mücbir bir sebep olmadıkça 5.000 TL+ KDV ceza bedeli tahsil edilecektir.
 3. TÜRSAB Eğitim Programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 4. Katılımcılar süreçle ilgili her türlü soru için akademi@tursab.org.tr e-posta adresi üzerinden TÜRSAB Akademi ile iletişime geçebilirler.

Uçak Bileti Satış Personeli (Seyahat Danışmanı) Yetiştirme Programı Online Başvuru Süreci Hakkında

 1. Programa başvurmak için https://akademi.tursab.org.tr adresinde bulunan “SABRE Uçak Bileti Satış Personeli Yetiştirme ve İstihdam Programı Başvurusu” alanı kullanılabilir.
 2. Başvuru yapabilmek için TÜRSAB Akademi web sayfasına üye olunması gerekmektedir. Mevcut üyeliği olan kullanıcılar Giriş Yap kısmından giriş yaparak başvuru yapabilirken henüz üyeliği olmayan kişiler Kayıt Ol kısmından hesap oluşturduktan sonra başvuru ekranına erişebilirler.
 3. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapan adaylar “Yeni Başvuru & Mevcut Başvurularım” seçeneğine tıklayarak başvuru sayfasına erişebilir ve formu doldurarak başvurularını gerçekleştirebilirler.
 4. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra adaylar girdikleri bilgiler üzerinden sınıflandırılacak olup eğitim tarih ve yer bilgileri e-posta üzerinden bildirilecektir.

Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com