Bulut Sistemleri, Yeni Nesil Yiyecek-İçecek İşletmelerinin Önünü Açıyor | HORECA TREND
Takip edin!

Yazılım

Bulut Sistemleri, Yeni Nesil Yiyecek-İçecek İşletmelerinin Önünü Açıyor

Gastronomi dünyası son yıllarda teknolojinin etkisi altında hızla değişiyor. Yiyecek-içecek işletmeleri, geleneksel yöntemlerden dijital çözümlere geçiş yaparken, bu değişimin getirdiği faydalara odaklanıyor. 34 yılı aşkın deneyimiyle yiyecek-içecek sektöründeki restoran, kafe, otel, bar, pastane, plaj ve benzeri işletmeler için teknolojik çözümler sunan sektör lideri Protel, bulut bilişimi temel alan sistemlerin yiyecek-içecek işletmelerine sağladığı faydaların altını çiziyor.

Yayınlandı

on

Donanım, yazılım ve kaynak maliyetlerini azaltan bu çözümler sayesinde işletmeler birden fazla şubesinin operasyonlarını tek bir panelden sorunsuz bir şekilde yönetebiliyor; çoklu dil ve çoklu kur gibi imkanlara da sahip oluyor. Geniş fonksiyon seti ve entegrasyon imkanları sayesinde bulut temelli çözümler işletmelerin değişen taleplere en kısa sürede yanıt vermesini sağlıyor.

Dijital çözümler, yiyecek-içecek sektöründeki pek çok paydaş için önemli avantajlar sunuyor. Kalite kontrolü, operasyonel tutarlılık, güvenlik ve yasal düzenlemelerle uyumluluk gibi son derece hassas konularda işletmelerin yükünü gözle görülür ölçüde hafifleten dijitalleşmenin süreçlerdeki payı gün geçtikçe artıyor. Öte yandan iş dünyasının en önemli bileşeni olan veri de hızla değişen sektörde başarılı olmanın anahtarını barındırıyor. 5 binden fazla işletmeye teknoloji merkezli yönetim ve operasyon çözümleri sunarak yiyecek-içecek ve konaklama sektörlerine değer katan Protel, bulut sistemlerinin yiyecek-içecek sektörüne sağladığı faydalara dikkat çekiyor.

Sektörün küresel paydaşları kalite kontrol, maliyet avantajı ve çeviklik gibi faydalarından ötürü bulut sistemlerine yönelik daha meraklı ve ilgili hale geliyor. Kalite kontrolü ve operasyonlardaki tutarlılık özellikle gıdaların tazeliğinden emin olmak ve denetim gibi yasal süreçlerde işletmeye dair gerekli bilgileri sunabilmek yiyecek-içecek sektöründeki işletmeler için giderek önemini artırıyor.

Hızla değişen sektörlerde, veriye dayalı kararlar almak her geçen gün daha kritik bir hâl alıyor. Bulut bilişimin sunduğu büyük veri, analitik ve raporlama gibi özellikler, işletme yöneticilerinin ihtiyaç duyduğu bilgilere anında erişmelerini sağlıyor. Bu bilgiler, envanterden satış rakamlarına kadar geniş bir yelpazede işletme yöneticilerinin karar alma süreçlerine yardımcı olacak şekilde hazır bir şekilde bekliyor.

Bulut bilişim ve SaaS hizmetleri, kısa sürede dönüştürülebilir yapısı sayesinde eski ve bina içindeki çözümlere kıyasla çok büyük avantajlar sunuyor. Yani işletmeler bulut bilişim kaynaklarını ihtiyaca göre artırabiliyor ya da azaltabiliyor. Başka bir deyişle yoğun dönemlerle daha sakin geçen haftalarda karşısına çıkan maliyetler aynı olmadığı gibi kaynaklar da boşa harcanmamış oluyor.

Tüm bunların dışında bulut bilişim çözümleri yiyecek-içecek sektörüne maliyet avantajı da sunuyor. Bu faydayı gerçekleştiren ilk başlıklardan birisi bakım yapılması gereken donanım, yazılım ve kaynağının azalması oluyor. Normalde bu alana harcanacak paralar işletme için daha katma değerli bir bölümde kullanılabiliyor.

“Simphony Cloud, Yeni Nesil Restoran Yönetim Sistemi Olarak Öne Çıkıyor”

Protel Satış Direktörü Fatih Tenel, bulut sistemleri kapsamında sektöre sundukları imkanlarla ilgili şunları söylüyor: “Bulut sistemleri her sektör gibi yiyecek-içecek sektörü için de gün geçtikçe daha kritik hale geliyor. 34 yıldan uzun süredir çözüm sunduğumuz sektörlerdeki trendleri yakından inceleme imkanına sahibiz. İhtiyaçlara en iyi şekilde yanıt veren bulut tabanlı POS sistemi Simphony Cloud, bir veya birden çok restoranın tek merkezden yönetilmesine izin veren çok yönlü ve esnek, yeni nesil bir restoran yönetim sistemi olarak öne çıkıyor. Windows ve Android işletim sistemleri üzerinde çalışabilen bu yazılım, belirli hız gereksinimlerini karşılayabilen tabletlerde de marka ve model ayrımı olmadan kullanılabiliyor. Tek bir mekânda birden fazla servis tarzına (fast food, kafe, paket) olanak tanıyan Simphony Cloud ile zincirdeki tüm şubeler aynı veritabanından aynı müşteri bilgilerine ulaşabiliyor. Ayrıca müşterilerinin tüm menü kalemlerini inceleyebileceği, istediği ürünleri sepetine ekleyebileceği ve sipariş oluşturup kredi kartıyla ödeme yapabileceği kiosk entegrasyonu müşterilere yeni bir sipariş deneyimi sunuyor. Yiyecek-içecek sektörüne yeni nesil işletmelerin kapısını aralayan, işletmelere daha fazla esneklik, güvenlik ve verimlilik sunan Simphony gibi gelişmiş ve yeni nesil çözümler sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Gastronomi dünyası, dijitalleşme yolculuğunda bulut tabanlı çözümlerle ilerliyor. Simphony gibi yenilikçi çözümler bu değişime öncülük ediyor ve daha iyi hizmet sunulmasını sağlayarak başarıyı getiriyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Protel

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otel

Tatilcilerin %80’i Rezervasyonlarını Online Platformlardan Yapıyor

2024 tatil sezonu yaklaşırken otel seçemeyen tatilciler, çözümü sosyal medya platformlarında buluyor. Bir çok insan, artık sosyal medya platformlarından otellerin içindeki yaşamı ve olanları videolar aracılığıyla izleyerek tercih yaparken, bu alanda hizmet veren platform tüketicilerin artık otellerin fotoğraflarından ve internet sitelerinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu aktarıyor.

Yayınlandı

on

Yazar:

2024 tatil sezonu yaklaşırken otel seçemeyen tatilciler, çözümü sosyal medya platformlarında buluyor. Bir çok insan, artık sosyal medya platformlarından otellerin içindeki yaşamı ve olanları videolar aracılığıyla izleyerek tercih yaparken, bu alanda hizmet veren platform tüketicilerin artık otellerin fotoğraflarından ve internet sitelerinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu aktarıyor.

Pandeminin ardından turizm sektörü toparlanma turlarını sürdürse de, değişen seyahat alışkanlıkları kaldığı yerden devam ediyor. Birçok insan, tatil planlama, rezervasyon yapma ve yönetme gibi aşamaları online platformlardan gerçekleştiriyor. Bu gelişmeler, 599 milyar dolarlık online seyahat pazarının da büyümesini tetikliyor. Öyle ki dünya çapındaki tatilcilerin %80’i artık seyahat rezervasyonlarını tamamen çevrimiçi yaptığını aktarıyor. %75’i ise belirli bir destinasyona yapacakları seyahatlere sosyal medya paylaşımlarının ilham verdiğini, bunların %23’ünü konaklama tesislerini seçerken değerlendirdiklerini söylüyor.

Tüketicilerin artık otellerin fotoğraflarından ve internet sitelerinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu aktaran Tatilciden.com Kurucusu Onur Öztürk ise Türkiye’nin dört bir yanındaki otellerin sunum videoları ile tatilcilerin seçimine katkıda bulunduklarını açıkladı.

“Seçim Kriterlerinin Başında Fiyat Geliyor”

Tatilcilerin dijitalleşmeyle birlikte değişen alışkanlıklarına ışık tutan Onur Öztürk, “Tatilciler, konaklayacakları otelleri seçerken birçok farklı unsuru değerlendiriyor. Bunların başında da fiyat geliyor. Ancak, fiyat ve internet ortamındaki fotoğraflar yanlış bir seçime yol açabiliyor. Çünkü bir otelin niteliğini belirleyen parametreler bunlar değil. Bu yüzden, biz de kendimizi seyahat edeceklerin yerine koyuyoruz. Adeta bir influencer gibi davranarak, YouTube kanalımızda videolar aracılığı ile otellerin sunduğu resim ve bilgilere ek olarak bizde otelleri ziyaret ediyor ve öne çıkan özelliklerini tatilcilere sunuyoruz. Böylece, hangi otelin kime uygun olup olmadığı konusunda şeffaf bir çerçeve yaratıyoruz.

Türkiye’den ve yurt dışından pek çok oteli tematik olarak da sunduğumuz internet sitemizden, yurtiçi otellerin yanı sıra Maldivler, Maruithus gibi özel destinasyonları da rezervasyonları da yapılabiliyor. Uzman seyahat danışmanlarımızla tatilcilere destek olurken, İstabul’da tamamı alışveriş merkezlerinde bulunan 5 Mağazamız ile tatilcilere yüz yüze rezervasyon yapma imkanı da sunuyoruz.

“Bir Yılda 13 Bin Aboneye Ulaştık”

“Kötü otel yoktur, yanlış tercihler vardır” mottosu ile ilerlediklerini aktaran Tatilciden.com Kurucu Ortağı Onur Öztürk, “Acemi tatilcilere sosyal medya kanalımızla otellerin birbirleri arasındaki farkları da göstererek beklentilerini nasıl ayarlamaları gerektiğine dair yol haritası çiziyoruz. 13 yıl seyahat acentesi olarak hizmet vererek oteller konusunda ciddi bir birikime ulaştık. Bunun sadece ofisimize gelenlerle sınırlı kalmasını istemedik. Bir yıl önce ilk videomuzu yayımladık. Kısa sürede Youtube’da yaklaşık 13 bin aboneye ulaştık.Günümüz trendlerine uymak istiyoruz. Şu an halihazırda 40 otel inceleme videomuz bulunuyor. Bu sayıyı 2024 yaz sezonunun yoğunluğuyla birlikte yıl sonuna kadar 100’e çıkarmayı planlıyoruz” diyerek bu yaz için turizm sektörüne yönelik öngörülerini şu şekilde paylaştı:

“Enflasyon etkisi ile tatilciler, erken rezervasyon fırsatlarına her zamankinden daha çok talep gösterdi. 2024 yazı için otel konaklaması taleplerinde artış olacağını izliyoruz. Bu doğrultuda en çok çocuklu ailelerden talep alıyoruz. Özellikle de her şey dahil konaklama seçeneğine daha sıcak bakıyorlar. Balayındaki çiftler ve çocuksuz aileler ise butik tesislere ve alternatif konaklama şekillerine daha çok eğilim gösteriyor.”

 

Kaynak: HORECA TREND ve B2Press

Devamını Oku

Restoran

Getir: Tottenham’a Beş Milyon Sterlin Borcumuz Yok

Getir, Sky News’ın ‘Getir, Tottenham’a borcunu ödemeden Britanya’dan ayrıldı’ haberini yalanladı. Sky News, Britanya pazarından çekilen Getir’in Tottenham’a beş milyon sterlin…

Yayınlandı

on

Yazar:

Sky News, Britanya pazarından çekilen Getir’in Tottenham’a beş milyon sterlin borcu olduğunu ve bunu ödemeden pazardan çekildiğini iddia etmişti. Getir, Sky News’ın ‘Getir, Tottenham’a borcunu ödemeden Britanya’dan ayrıldı’ haberini yalanladı.

Getir’in açıklaması şu şekilde:

“Bugün Sky News kaynaklı olarak yayınladığınız haberinizde, şirketimizin 2021 yılında sponsorluk anlaşması yaptığı Premier League takımı Tottenham Hotspur’a borcu olduğu yönünde asılsız iddialar yer almaktadır. Bu haberlerin gerçeği hiçbir şekilde yansıtmadığını önemle belirtmek isteriz. Şirketimizin, Tottenham Hotspur ile gerçekleştirilen sponsorluk anlaşmasından kulübe borcu yoktur. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına, haberinizde açıklamamıza yer verilmesi için desteğinizi rica ederiz.”

Aynı haberin içinde Getir’in Türkiye Varlık Fonu’yla ortaklık iddiaları da vardı. Ancak şirket, günlerdir kamuoyunu meşgul eden varlık fonu iddialarını yalanlamadı.

Kaynak: HORECA TREND ve diken.com.tr

Devamını Oku

Yazılım

Kıbrıs’ta Görülmesi Gereken 6 Lokasyon

En iyi hizmeti en uygun fiyatla vermeyi amaçlayan online seyahat acentesi Tatildukkani.com, vize veya pasaporta ihtiyaç duyulmadan seyahat edilebilen Kıbrıs’ta yer alan görülmesi gereken 6 lokasyonu sıraladı. Hareketli gece hayatı ve masmavi deniziyle misafirlerini karşılayan Kıbrıs, lüks kategorisinde yer alan otelleriyle de kusursuz bir tatil deneyimi sunuyor.  

Yayınlandı

on

Yurt içi, yurt dışı ve Kıbrıs’ta binlerce tesiste konaklama, uçak bileti ve transfer hizmetlerini misafirlerine özel sunan Tatildukkani.com; kültür, tarih ve eğlenceyi buluşturan Kıbrıs’ın görülmesi gereken yerlerini sıraladı.

Girne Kalesi ve Girne Limanı 

Girne’nin en gözde turistik noktalarının başında Girne Kalesi geliyor. 7. yüzyılda Arap-İslam akınlarına karşı Bizanslılar tarafından yapılan kale, açık hava müzesi sunan atmosferiyle ilgi çekiyor.  Batık gemi müzesinde sergilenen Bizans ve Venedik dönemine ait eserlere ev sahipliği yapan kale, görülmesi gereken noktalarda ilk sıralarda bulunuyor.

Kıbrıs’ın hem tarihin hem de doğal güzelliğini yansıtan Girne Limanı ise ziyaretçilerin diğer uğrak yerlerinden biri. Liman içerisinde bulunan restoranlar, barlar ve kafeler misafirlerine benzersiz bir atmosfer sunuyor.

Mağusa Surları 

Venedikliler tarafından inşa edilen Mağusa Surları tarihi dokusu ve hikayesiyle Kıbrıs’ın en dikkat çeken tarihi eserleri arasında yer alıyor. Burçlar, kapılar, cephanelikler, depo ve ahırlarla birlikte 14 kuleyi de barındıran surların yüksekliği 18 metreye ulaşıyor.

Bellapais Manastırı

Gotik sanatın izlerini taşıyan Bellapais Manastırı, Girne şehir merkezine araçla 10 dakika mesafede bulunuyor. Milattan sonra 12. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen manastır, dönemsel olarak çeşitli klasik müzik konserleri ve müzik festivallerine ev sahipliği yapıyor. Manastırın en dikkat çeken özellikleri arasında 15. yüzyılda yapılan ve yapının ön yüzünde bulunan freskler yer alıyor.

Saint Hilarion Kalesi 

Kıbrıs’ın en yüksek tepelerinden birinde yer alan Saint Hilarion Kalesi, Disney Şatosu olarak da biliniyor. Girne merkezinden araç ile 30 dakikada ulaşılabilen kale, Beşparmak Dağları’ndaki 3 kalenin en iyi korunmuş olanı. Ada halkını Arap akınlarına karşı korumak amacıyla inşa edilen kale, 1489’da Venediklilerin adayı ele geçirmesiyle boşaltılmıştır. Kusursuz bir manzaraya sahip olan kalenin en uç noktasına ulaşabilmek için 732 metre yüksekliğe çıkılması gerekmektedir.

Karmi Köyü  

 Büyüleyici manzarasıyla Karmi Köyü, Başparmak Dağları eteklerinde yer alıyor. Kıbrıs’ın gizli güzelliklerinden biri olan ve nostaljik yapılarıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan köy, Kıbrıs’ın en sakin noktaları arasında bulunuyor. Tarihi dokusunu günümüze taşımış olan Karmi Köyü, merkezinde yer alan Meryem Ana Kilisesi’yle ziyaretçilerini karşılarken, doğayla iç içe geçen atmosferi ve huzurlu ortamıyla öne çıkıyor.

Vize veya pasaporta ihtiyaç duyulmadan ziyaret edilebilen Kıbrıs’ın misafirlerine tarih ve kültürü birleştiren bir tatil deneyimi sunduğunun altını çizen Tatil Dükkanı Turizm Müdürü Özgür Yılmaz, “Kıbrıs, sezonun hiç bitmediği, her mevsim misafirlerine farklı deneyimler yaşatabilen bir destinasyon olduğundan yoğun ilgi görmekte. Her zevke ve bütçeye uygun seçenekler sunan, ünlü sanatçıları ağırlayan otelleri, canlı gece hayatı, tarihsel dokusu, doğal güzellikleri ve denizi Kıbrıs’ın tercih edilmesindeki diğer sebepler arasında yer alıyor. Sunduğu hizmetler ve avantajlarını düşününce misafirlerimiz, Kıbrıs’ta kaliteli bir tatili; otel konaklaması, uçak bileti ve havalimanı transferini kapsayan paketlerimizle en uygun fiyata alabilmektedir.” diyor. Tatildukkani.com’un kampanyalı Kıbrıs turlarına ulaşmak ve detaylı bilgi almak için Tatildukkani.com.

Tatildukkani.com Hakkında

2013’te kurularak ONP Turizm Yatırımları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan online seyahat acentesi Tatildukkani.com, en iyi hizmeti en uygun fiyatla vermeyi amaçlamaktadır. Firma; yurt içi, yurt dışı ve Kıbrıs’ta binlerce tesiste konaklama, uçak bileti ve transfer hizmetlerini misafirlerine özel sunmaktadır. Kalite standartlarında müşteri memnuniyetini ilk sırada bulunduran ve kurulduğu günden bu yana yüz binlerce misafiri ağırlayan Tatildukkani.com, insan kaynağı ve teknolojik altyapısına yaptığı yatırımlarla misafirlerine her zaman en kaliteli hizmeti sunmayı hedeflemektedir.

Kaynak: HORECA Trend ve

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.