İyi Tasarlanmış Menüler, Satış ve Sadakati Artırıyor | HORECA Trend
Takip edin!

HORECA Tedarik

İyi Tasarlanmış Menüler, Satış ve Sadakati Artırıyor

Restoran ve cafelerde sunulan menünün tasarımı, işletmelere özgünlük ve farklılık kazandırıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, iyi tasarlanmış menülerin satışları ve restoranların tekrar ziyaret edilme oranlarını artırdığını ortaya koyuyor. HORECA TREND Genel Yayın Yönetmeni Elif Akın Yüksel, Türkiye’de “menü” denildiğinde akla gelen ilk markalar arasında yer alan Menu Production ekibi ile konuştu.

Yayınlandı

on

Menu Production markanızın öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz? HORECA sektörünün hangi ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz?

İsveç’in Stockholm kentinde HORECA ekipman ihtiyaçlarının üretimi ve tedariği üzerine kurulan ve ana şirketimiz olan Sibon Production AB’nin öncülüğünde Menu Production adı altında menu kabı ve kılıfları üretimi üzerine İstanbul´da üretime başladık. 2020’nin ortasında, fabrikasyon olmayan el yapımı menü kapaklarından oluşan benzersiz ve geniş ürün yelpazemizi Avrupa’daki HORECA endüstrisine satmaya odaklanan yeni bir markayı gururla başlattık. 2019 yılında ise el yapımı deri ürünlerin tasarımını ve üretimini, Läderfy markası ile başlattık.

HORECA sektöründe menü ve kılıf tasarımlarınızla öne çıkıyorsunuz? Özellikle de deri ürünlerinizle dikkat çekiyorsunuz? Deri menü ve kılıf tasarımı ve üretim süreci nasıl işliyor? Hangi malzemeleri kullanıyorsunuz ve hangi teknikleri uyguluyorsunuz? 

Öncelikle otelcilik sektöründen gelen iyi eğitimli bir ekip ile beraber çalışıyoruz. Sektörün içerisinden gelen kişiler olarak da tam olarak ihtiyaçların neler olabileceğini, eksiklikleri, farklılıkları biliyor, yenilikleri yakından takip ediyoruz. 

Çok sıra dışı işler yapmaya odaklanıyoruz ve her zaman menü kapları ve kılıflarının konsept uygunluğu ile işlevselliğine önem veriyoruz. Bu yüzden sloganımızı “Functionality Meets Artistry” (İşlevsellik Sanatla Buluşuyor) olarak belirledik. 

Deri markamız Läderfy ve Menu Production’ın üretimi İstanbul’da Eski yel değirmeni mahallesinde bulunuyor. Läderfy’ın deneyimli kadrosu sayesinde de tasarımlarımızı %100 el işçiliği ile gerçek deri menü kapları üretmeye başladık. 

Üretimimizde kullandığımız, dana, manda, kuzu, geyik derileri, Leather Working Group Gold Sertifikası ve Join Life Sertifikası almış üreticilerden tedarik edilmektedir. Diğer kaplama malzemelerinden Buckram ve cilt bezleri İtalya ve Hollanda’dan ithal ediliyor. 

Müşterilerimizin menü kapak veya kılıf taleplerini karşılamak için öncelikle istedikleri model üzerinden tasarım ekibimiz mock-uplar hazırlıyor ve çeşitli materyal alternatifleri ve renk seçenekleri sunuyor. Onaylanan tasarımlardan sonra, menü kapları veya kılıflarındaki mekanizmalar ve logolar demo numuneler halinde müşterinin onayına sunuluyor. Onay alındıktan sonra üretim süreci başlıyor ve ürünler işletmeler için hazırlanıp teslim ediliyor. 

Müşteri memnuniyeti bizler için en önemli unsur. Hayal ettikleri ve olmasını istedikleri her şeyi fazlasıyla yapabilmek adına zor olanı hayata geçirmeyi seviyor, sürekli araştırıyor, çabalıyor, her bir müşteriyle kendimizin bir üst versiyonuna ulaşmak için çabalıyoruz. El yapımı ve işletmeye özel tasarımlar olduğu için sonsuz seçenek ve kişiselleştirme özelliği bulunan menü kapları ve kılıfları biliniyor ki sadece o müşterimiz için üretiliyor, başka bir benzeri bulunmuyor.

HORECA sektöründeki müşterilerinizin taleplerini nasıl karşılıyorsunuz? Hangi özellikler ve özelleştirme seçenekleri sunuluyor?

Ağırlıklı olarak müşterilerimizin başında kreatif ajanslar, HORECA sektörüne hizmet veren mimarlık büroları ve tabii ki direkt yiyecek içecek hizmeti veren işletmeler. Menu Production hazır menü kabı stoku tutmuyor, sadece müşterilerimizin taleplerine göre özel üretim yapıyoruz. Bizim çalışma sistemimiz; müşterimizin ihtiyacını iyi anlamak ve ona özel menüyü kendilerine hazırlamak üzerine kuruludur. Sonsuz versiyon diyebiliriz buna, neyi hayal ederseniz onu üretmek için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Aslında bizim işimizin en önemli kısmı müşterilerimizin ilk taleplerini öğrendiğimiz brief toplantımız. Müşterilerimizin taleplerini, uzman ve deneyimli kadromuzla doğru şekilde anlayıp görevi teslim alıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını anladıktan sonra, onları en mutlu edecek ürünleri hayata geçirmek amacıyla zaman zaman farklı malzeme veya mekanizma önerilerimiz de olabiliyor. 

Karşılıklı konuşmalar, sunumlar ve örnekler sonucunda müşterilerimiz mutluluğu, sürekli ve devamlılığı olan müşterilerimizin her geçen gün sayısının artıyor olması, bizlere bu işi neden yaptığımızı bir kez daha hatırlatıyor ve bizi işimize daha çok bağlıyor.

Menü kılıfı tasarımlarınızda nelere dikkat edilmeli? Pratiklik, dayanıklılık ve estetik açıdan hangi faktörler önemli? Bu alanda satın alma yapacak şirketlere neler önerirsiniz? 

İlk kural, işletmenin hayalindeki tasarımı kullanılabilir kılmak aslında. Bunun için gerekli tüm çabayı sarf ediyoruz. Dayanıklı, estetik, kullanışlı ama en önemlisi konsepte uygun ve müşterinin tam olarak beklentisini karşılayacak ürünler üretiyor olmak bizler için çok önemli. Sırf bu yüzden alışılagelmiş bir menü üretim firmalarından bizi farklı kılan ve öne çıkarak en önemli özelliğimiz; yiyecek – içecek sektöründen geliyor olmamız, akademik kariyerimizin bu konuda olması, bünyemizde bulunan tasarımcı ve model üreticilerini bu niteliklere uygun kişilerden seçmiş ve seçiyor olmamız, trendleri takip ediyor olmamız. 

Satın alma yapacak şirketler için, unutulmaması gereken çok önemli iki tane önemli unsur var; Birincisi, personelin menü kabına içeriği monte ederken rahat ve güvenli montaj yapmaları. İkincisi, misafirlerinin menü kabını ellerine aldıklarında hissedecekleri duygu. Bu detay çok önemli. Girdikleri restaurantta; dekorasyon, karşılama ve sonrasında yiyecekler, içecekler ile buluşmadan önceki ilk temasın bir menü kabından geçtiği gerçeğini asla atlamamaları gerekiyor. Aslında her şey burada başlıyor.

Sektördeki trendler ve yenilikler neler? Menü kılıfı tasarımlarında hangi yenilikçi özellikleri veya teknolojileri kullanıyorsunuz? 

Genele bakıldığı zaman suni deriden yapılan standart menü kapları ile karşılaşıyoruz. Ancak bizler müşterilerimize çok farklı malzemelerden, çok farklı alternatifler sunuyoruz. Mütevazı olmak istemiyoruz, Menu Production, trendleri belirleyen menü kapları üretiyor. Gerçek dana, manda, kuzu ve ren geyiği derilerinin yanı sıra talebe göre Fitalat (phthalate) içermeyen suni deri, nubuk kadife gibi malzemeler ile de menü kapları üretiyoruz. Çok yeni başladığımız, gözbebeğimiz olan elma posasından üretilen tamamen vegan, REACH standartlarında PVC Free sertifikalı bir kaplama malzemesidir. Elma derisi olarak tanıtılan bu malzeme dayanıklı, esnek ve geri dönüştürülebilir ve pürüzsüz görselliğe sahiptir.

Daha karmaşık tasarımlara uyum sağlayacak kadar dayanıklı ve esnek olan, gerilme mukavemeti ve aşınma direnci için tercih edilen aynı zamanda özel bir teknikle; hayal edebileceğiniz tüm tasarımları üzerinde uygulayabileceğiniz, Avrupa’da kitap ve menü kaplamalarında çok kullanılan Polyester ve pamuğun kombinasyonu olan bukram ve çeşitlerini kullanmaktayız. Ayrıca şarap mantarından imal edilmiş cilt bezleri kullanılmaktadır. Tüm bu ürünler İtalya ve Hollanda’dan ithal edilmektedir. Tümü FSC sertifikalı ve çevre dostu, sürdürülebilir ürünlerdir. 

Menü kılıfı üretimi süreci, kalite kontrol ve test aşamaları nasıl işliyor? Ürünlerinizin dayanıklılığı ve kullanım kolaylığı konusunda hangi güvenceleri veriyorsunuz? 

Atölyeye ulaşan siparişler, üretim sırasına göre öncelikle model bölümüne gelir. Model ustamız ürünün kalıbını çıkarır ve bu kalıp üzerinden menüde bulunan tüm parçaların bıçakları hazırlatılır. Hazırlanan bıçaklar üzerinden mock-up da görülen çizim benzeri bir ilk örnek yapılır. Uygunluk kontrolleri yapıldıktan sonra, hazırlanan bıçaklara göre ana malzemeler, yardımcı malzemeler presde kesilmeye başlanır. Sırası ile yapışkanlar sürülür, mukavvalara sıvanır, preslenir, elle taşlanır ve kıvrılır. Tüm bu aşamalarda tamamen el emeği uygulanır. Asla ve asla makinada taslama, kıvırma yapılmaz. Uygun ve siparişte verilen iplik rengi ile kumaşa ya da deriye göre dikişler tamamlanır, siparişte verilen klişe işlemleri yapılır, sabitleme mekanizmaları uygun renlerde boyanır ve monte edilir. Tek tek kontrolden geçer temizlenir. Her birinin mekanizmaları, dikişleri köşeleri kontrol edilir ve kalite kontrol hologram etiket uygulanır. Modele göre uygun paketleme tek tek yapılır, sevke hazır hale gelir ve sevk edilir. 

Menü kaplarının ömrü uygun bakım ile genellikle 2 yıldır. Ancak yiyecek – içecek sektöründe her yemek ve içecek menüsü içeriği yenilendiğinde menü kabının da yenilenmesini öneririz. Bu şekilde yapmak istemeyen müşterilerimiz için de daha ekonomik kullanımlara uygun bir menü kabı da tasarlıyoruz. Burada menü kabını daha uzun süre kullanıma uygun deriden seçiyoruz ve müşterilerimiz menülerini değiştirmek istediklerinde kendileri rahatlıkla yenileyerek menülerinin devamlılığını sağlayabiliyorlar.

Çok soğuk ya da çok sıcak ortamlara menü kaplarının dönmemesi bel vermemesi için ithal özel mukavvalar ve salpa malzemeler kullanmaktayız. 

Kapağın aşırı aşınmasını önlemek için kapağı kapalı ve düz bir şekilde saklamak en iyisidir. Kapağın kenarları çarparak gereksiz hasara neden olacağından, kapağın dikey, yatay veya bir kutu içinde saklanmasını önermiyoruz. 

Menü kapağı, sadece ılık su bir bezle düzenli olarak silinmelidir. İç ve dış malzemelere zarar verebileceklerinden sert kimyasallar veya aşındırıcılar kullanmamalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Müşteri geri bildirimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Menü kılıfı üretiminde müşteri memnuniyetini sağlamak için neler yapıyorsunuz? 

%100 müşteri memnuniyeti, müşteri devamlılığı bizim ilk kuralımızdır. Müşteriyi çok iyi anlamaya ve istekleri doğrultusunda üretim yapmaya gayret ediyoruz. Geri dönüşler bizim için çok kıymetli, kendimizi her gün geliştirmeye çalışıyoruz ve hatalarımızı minimumda tutmaya çalışıyoruz. Zaman zaman müşterilerimizin taleplerini karşılarken problemler de yaşadık ama en çok övündüğümüz noktalardan biri de hızlıca aksiyon alıp problemleri ortadan kaldırma çevikliğimiz. Şükürler olsun ki, kalite, işçilik ya da kumaş hataları gibi bir problem ile ilgili büyük sorunlar yaşamadık. Bu konuda kendimizi geliştirmek için her gün çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. 

Çalışmalarınızda sürdürülebilirlik konusunu nasıl ele alıyorsunuz? Geri dönüştürülebilir veya çevre dostu malzemeler kullanıyor musunuz?

Üretimin de kullanılan malzemelerin %90’nı Avrupa’dan ithal ediyoruz. %100 geri dönüşümlü, REACH, Avrupa Birliği’nde kimyasal maddelere ilişkin mevcut birçok mevzuatı tek bir çatı altında toplayan bir AB Tüzüğüdür. REACH, (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) standartlarına uymayan ve PVC Free sertifikası alamamış hiçbir ürün satın alma politikası gereği alınmamaktadır. Ayrıca Atölyede kullanılan tüm geri dönüşebilecek atıkları kayıt altına alarak, çevre bakanlığı denetiminde geri dönüşüm tesislerine teslim ediyoruz. Atölyemizin ISO 9001:2015, ISO 1002:2018, ISO 14001:2015 ve ISO 45001:2018 sertifikaları vardır.

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Mükemmel Menüyü Oluşturmak: Yeni Restoranlar İçin Kılavuz | HORECA TREND

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Barilla, Gıda Sektörünün En İtibarlısı Oldu 

Barilla Grubu, dünyada her yıl itibarı en yüksek 100 şirketin belirlendiği “2024 Global RepTrak 100” listesinde gıda sektörünün en itibarlı şirketi oldu. Barilla, dünya çapında tüm sektörlerin yer aldığı genel listede ise bir önceki yıla göre 4 sıra yükselerek 29’uncu sırada yer aldı.

Yayınlandı

on

Türkiye’deki Bolu fabrikası dahil olmak üzere, dünya çapında toplam 29 tesisinde ürettiği ürünlerle, her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan gıda lideri Barilla, hayata geçirdiği yenilikçi ve öncü çalışmalarıyla yeni başarılara imza atmaya devam ediyor. Şirket, dünyanın önde gelen kurumsal itibar araştırmalarından biri olan “2024 Global RepTrak 100” listesinde küresel ölçekte yılın en itibarlı gıda şirketi seçildi. Barilla, tüm sektörler genelinde yürütülen araştırma sonucunda yılın en itibarlı 100 şirketinin belirlendiği genel listede ise bir önceki yıla göre 4 sıra yükselerek 29’uncu sırada yer aldı.

Barilla’nın imza attığı bu başarının arkasında; şirketin tüm operasyonlarında mükemmellik, yenilikçilik ve sürdürülebilirliğe olan kararlı bağlılık yatarken, faaliyet gösterilen yerel toplumlara verilen değer ve sunulan katkı da önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.

Üretim kapasitesi, operasyonel verimlilik ve çevresel sürdürülebilirlik alanlarında 2023 yılında önemli yatırımlara imza atan Barilla, gelecek 5 yılın yeni yatırım planını da açıklamıştı. Şirketin 1 milyar Euro yatırımı kapsayan bu plan kapsamında; İtalya Parma’daki Rubbiano sos fabrikası, Almanya’daki Celle fabrikası gibi üretim tesislerindeki genişlemeler, dünya çapındaki çeşitli lokasyonlarda paketleme ve üretim hatlarında önemli iyileştirmeler yer alıyor. Avrupa’nın en büyük sos fabrikası olarak tanınan Rubbiano tesisinde kurulan fotovoltaik sistem ve diğer ülke tesislerinde de çalışmalarına başlanan benzer yatırımlar, grubun yenilenebilir enerjiye olan bağlılığını daha da ileri götüren bazı örnekler arasında öne çıkıyor.

Şirket ayrıca, en son teknolojiden yararlanarak gıda endüstrisinde şeffaf ve kaliteli seçimler için yeni bir standart oluşturmayı hedefliyor ve bu amaçla birçok yatırıma imza atmaya devam ediyor. Haziran 2023’ten bu yana, İtalya’da satışta olan pesto kavanozlarında yer almaya başlayan QR kod sayesinde tüketiciler blockchain izlenebilirlik sistemi ile üretim sürecini benzersiz bir görünürlükle takip edebiliyorlar. Şirket ayrıca 2010 yılından bu yana 491 ürünü yeniden formüle etti. Tüketicilerin farklı beslenme ihtiyaçlarını karşılama ve buna yönelik ürünler geliştirme hedefi doğrultusunda şirketin 40 yeni ürünü de raflardaki yerini aldı. Bunlar arasında; şeker ilavesiz, lif ve tam buğday açısından zengin, baklagiller, sert kabuklu yemişler içeren ürünler veya tek porsiyonluk paketlerdeki ürünler yer alıyor.

Dünyada 100’den fazla ülkede ve 29 üretim tesisinde faaliyet gösteren Barilla, hem kendi bünyesinde hem de küresel tedarik zincirinde kapsayıcılığı ve çeşitliliği teşvik etme konusunda da önemli adımlar atmaya devam ediyor. Şirket; cinsiyet eşitliğini savunurken cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğini ortadan kaldıran ve tedarik zincirinde kültürel değişimi teşvik eden önemli uygulamalara imza atıyor. Bu sayede olumlu bir değişim yaratan ve daha kapsayıcı bir çalışma ortamı sunan şirket, 2018 yılında tedarik zincirinde kültürel değişimi teşvik etmek için bir Küresel Tedarikçi Çeşitlilik Programı da başlatmıştı. Yanı sıra Barilla, 1 Ocak 2024 tarihinde Küresel Doğum İzni Kurumsal Politikası’nı yürürlüğe aldı. Bu yeni politika ile çalışan annelerin yasal doğum iznine ek olarak, babaların da bu sürece uyum sağlamalarına ve annelere destek vermelerine yardımcı olmak adına, babalara özel en az 12 haftalık izin sağlandı. Evlat edinen anne-babalar da uygulama kapsamına alındı.

Kaynak: HORECA Trend ve Barilla

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Eksun Gıda’dan Katma Değeri Yüksek Gıda Ar-Ge’sinde Dört Yenilikçi Adım

Eksun Gıda, 2023 yılında gıda teknolojisinde dört önemli Ar-Ge projesini başarıyla tamamlayarak sektördeki yenilikçi yaklaşımını pekiştirdi.

Yayınlandı

on

Gerçekleşen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Eksim Holding Gıda Grubu Başkanı ve Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir, “Gıda teknolojisindeki yeniliklere öncülük etmeye devam ediyoruz. Sağlıklı gıda üretimini destekleyen sürdürülebilir çalışmalar gerçekleştirmek temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Çalışmalarımızla suyun kalitesinin, ekmeğin yapısı ve lezzeti üzerindeki belirleyici rolünü keşfettik. Atık süt ürünlerinin sürdürülebilir gıda üretimine katkısını ortaya koyduk. Ayrıca tıbbi bitkilerin ekmek üretimine kalite ve sağlık açısından sağladığı faydaları incelerken diyabetik bireyler için de doğal gıda ürünlerine odaklandık.” dedi.

Eksun Gıda 2023 yılında da gıda sektöründeki Ar-Ge çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekti. Eksim Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye’de geçtiğimiz yıl raporlarına göre lider un üreticisi olan Eksun Gıda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onay alınarak kurulan Ar-Ge merkezinde sağlıklı ve kaliteli gıda üretimi hedefiyle dört önemli projeyi başarıyla tamamladı. Şirket, geleceğe yönelik yeni projelerini de kamuoyu ile paylaştı.

Sağlıklı Gıda Üretimine Yenilikçi Yaklaşımlar

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yıl içerisinde gerçekleştirilen ilk projede, su kalitesinin hamur tazeliği üzerindeki etkileri derinlemesine incelendi. Atık süt ürünlerinin, ekmeğin besin değerini arttırma potansiyeline odaklanan ikinci proje, sürdürülebilir gıda üretimi ve atık yönetimi açısından önemli bulgular sağladı. Ayrıca, tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanımını araştıran bir diğer proje, hibiskus familyasında yer alan bir bitkinin ekmek üretiminde nasıl değerlendirilebileceğini ortaya koydu. Diyabet hastalarına yönelik doğal gıda ürünü geliştirme çalışmasını kapsayan projeyle ise sağlıklı beslenme konusunda yeni çözümler sunuldu.

“Dört Yeni Projeyi Daha Hayata Geçirdik”

Tamamlanan projeler ve gelecek planları hakkında açıklamalarda bulunan Eksim Holding Gıda Grubu Başkanı ve Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir, “Gıda teknolojisindeki yeniliklere öncülük etmeye devam ediyoruz. Sağlıklı gıda üretimini destekleyen sürdürülebilir çalışmalar gerçekleştirmek temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmaları ile yıl içerisinde ekmek üretiminde kullanılan suyun kalitesinin, ekmeğin yapısı ve lezzeti üzerindeki belirleyici rolünü keşfettik. Atık süt ürünlerinin, sürdürülebilir gıda üretimine katkısını ortaya koyduk. Ayrıca, tıbbi bitkilerin ekmek üretimine kalite ve sağlık açısından sağladığı faydaları incelerken diyabetik bireyler için de doğal gıda ürünlerine odaklandık.” dedi.

Ekmeğin Yapısını Zenginleştirecek Yeni Projeler Yolda

Açıklamalarını sürdüren Demir, “2024 yılında dört projeyi daha hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda; ekmek yapısının zenginleştirilmesi, bitkisel bileşenlerin ekmek formülasyonlarına entegrasyonu ve sıfır atık ilkesine dayalı yenilikçi geliştirmeler üzerinde çalışmayı hedefliyoruz. Bu süreçteki akademik araştırmalarımızla, bilimsel bilginin sınırlarını zorlamayı ve sektörde yeni standartlar belirlenmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda Namık Kemal Üniversitesi, 18 Mart Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi ile iş birliği yaptık. Hedeflerimiz doğrultusunda üniversite-sanayi iş birliklerimizi daha da geliştirmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HORECA Trend ve Eksun Gıda

Devamını Oku

Toptan Market

ŞOK Marketler’in Sürdürülebilir Büyümesi Devam Etti

ŞOK Marketler, 2023 yılı boyunca sergilediği istikrarlı performansla sürdürülebilir büyümesini devam ettirdi. 2023 yılında çalışan sayısını 47 bine çıkararak istihdama önemli katkı sağlayan şirketin cirosu da 133 milyar TL’ye ulaştı

Yayınlandı

on

2023 yılı finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklayan ŞOK Marketler’in 2023 yılında açılan 674 yeni mağazayla 81 ildeki toplam mağaza sayısı 10 bin 725’e ulaşırken, cirosu ise 133 milyar TL’ye yükseldi. İşe alımlarda önceliği depremden etkilenen vatandaşlarımıza veren şirketin çalışan sayısı 47 bine yaklaştı. Yaşanan deprem felaketi ve global ekonomik krize bağlı zorluklara rağmen istikrarlı performansıyla 2023 yılını da başarılı bir şekilde geride bırakan ŞOK Marketler, müşterilerine sunduğu kaliteli ürünler, uygun fiyatları ve kampanyalarıyla sektördeki güçlü konumunu koruyarak ülke istihdamına katkı sağlamaya devam ediyor.

Deprem Bölgesinde Hızlı Çözümlerle Destek Sağlandı

ŞOK Marketler, Şubat ayındaki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 2023 yılı boyunca bölgenin ekonomik olarak kalkındırılmasına yönelik çalışmalarla ön plana çıktı. Depremin hemen sonrasında tırlarca ürünü mağaza ve depolarından vatandaşlara ulaştıran ŞOK Marketler, hasar gören mağazalarının yerine de hızla konteyner ve prefabrik mağazalar açarak bölgede gündelik hayata dönüşün hızlanmasına katkı sağladı. ŞOK Marketler özellikle sebze ve meyve alanındaki satın almalarda bölgedeki üreticilere öncelik verirken, işe alımlarda ise yıl boyunca önceliği depremden etkilenen vatandaşlara vererek bölgesel istihdama destek oldu.

Kadın İstihdamında ve Kadınlara Ekonomik Destekte Öncü

Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan şirketlerinden biri olan ŞOK Marketler, toplam çalışan sayısının yüzde 54’üne ulaşan kadın çalışan oranıyla ülkemizde kadın istihdamında da öncüler arasında yer aldı.  Daha güçlü bir gelecek için “Şok’ta Ben de Varım” projesinin kapsamını genişleten şirket, deprem bölgesi başta olmak üzere ülkemizin farklı yörelerindeki kadın kooperatiflerinden kadınların ürettiği el emeği ürünleri seçili ŞOK mağazalarında satışa sunarak kadınların ekonomiye katılımının artırılmasına ve fırsat eşitliğine katkıda bulunuyor.

Win Sadakat Programı ile Dijitalleşmeye Önemli Yatırım

Müşteri memnuniyetini odağına alan çözümler üretme vizyonuyla ŞOK Marketler, 2023 yazında müşterilere ekstra kazançlar sunan Win sadakat programını hayata geçirdi. ŞOK Marketler, online ticaret uygulaması Cepte ŞOK üzerinden üye olunabilen ve kısa zamanda müşterilerden büyük ilgi gören Win programı ile dijitalleşme alanındaki yatırımlarını daha da ileri taşımış oldu.

Sabit Fiyat Kampanyası ve Büyük İndirimlerle Bütçeler Desteklendi

ŞOK Marketler, küresel dalgalanmaların da etkisiyle hem üreticiler hem perakendeciler hem de tüketiciler açısından maliyetlerin ve dolayısıyla fiyatların yüksek seviyelere çıktığı 2023 yılında, ülke ekonomisine ve müşterilerin bütçesine katkı sağlamak üzere Ocak ayı süresince 1.000 üründe fiyatları sabitleyerek her zaman uyguladığı düşük fiyat politikasının çıtasını yükseltti ve sektöre öncülük yaptı. “Cumhuriyetimizin 100. Yıl’ı Şenlikleri” kapsamındaysa bir başka büyük indirim kampanyası gerçekleştiren ŞOK Marketler’de Ekim ayı boyunca toplam 1.000 üründe yüzde 50’ye varan indirimlerin yanı sıra sadakat programı Win ile müşterilere TL kazancı sağlandı.

Uğur Demirel: “Her Zaman Üreticilerimiz ve Müşterilerimizin Yanındayız”

2023 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren ŞOK Marketler CEO’su Uğur Demirel, geçen sene yaşanan deprem felaketi ve zorluklara rağmen yıl sonu satış hedefine ulaştıklarını aktararak sözlerine şöyle devam etti: “2023 yılında stratejimiz doğrultusunda ortaya koyduğumuz istikrarlı ve başarılı performansımızla hedeflerimizi gerçekleştirdik. Mağaza yatırımlarımız ve artan istihdamımızla ülkemiz ekonomisine katkı sunmaya devam ettik. ‘Birlikten Berekete’ yaklaşımı ile her zaman ülkemizin, üreticilerimizin ve müşterilerimizin yanında olmayı sürdürüyoruz. Yıl boyunca özellikle deprem bölgesini odağımıza alarak bölgenin yeniden kalkınmasına destek olduk. Daima kadınlara fırsat eşitliğini odağına alan bir marka olarak “ŞOK’ta Ben de Varım” ile kalıcı etkileri olacağına gönülden inandığımız bir proje ortaya çıkardık. Öte yandan dayanışma ve paylaşma ayı Ramazan’ın bereketinin müşterilerimize taşınmasına destek olmak amacıyla başlattığımız temel ihtiyaç ürünlerinde ‘Her Gün Ucuz Fiyat’ kampanyamız ise devam ediyor.

ŞOK Marketler olarak 2023 yılında hem üreticiler hem perakendeciler hem de tüketicilerimizin yanında olmaya devam ettik. Hissedarlarımız da bizim için çok değerli; Yönetim Kurulumuz 2023 yılı karımızdan yatırımcılarımıza 1,5 milyar TL brüt temettü dağıtılmasını önerdi.

ŞOK Marketler olarak 2024 yılında da yeni hedeflerle hem üreticiler hem perakendeciler hem de tüketicilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: HORECA Trend ve ŞOK Marketler

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.