Otel

Büyüleyici ve Leziz Bir Buluşma 16 Roof’ta Yeniden Başlıyor

16 Roof, özel lezzetleriyle yemek yeme keyfinizi artırırken, tasarımı, ambiyansı ve eşsiz Boğaz manzarasıyla bir İstanbul rüyası yaşatıyor.

Yayınlandı

on

İstanbul’un ve boğaz manzarasının tadını çıkarabilmenin en iyi adreslerinden biri olan Swissôtel 16 Roof Restoran & Bar, özel bir gastronomi deneyimi için sezonu başlatıyor ve şehrin en gözde buluşma noktası oluyor.

Swissôtel The Bosphorus’un terasında yer alan ve keyifli anların mimarı olan 16 Roof, nefes kesen panoramik Boğaz manzarası ve kusursuz hizmet anlayışıyla konuklarını ağırlarken gastronomi, iyi müzik ve ambiyansı tek çatı altında toplamayı da başarıyor.

Mutfakta edindiği deneyimleri Asya ve Türk dokunuşlarıyla en baştan yazan tecrübeli ve ünlü şef Taha Emrah Özçelik’in hazırladığı 16 Roof menüsünde yer alan ve Asya mutfağından başlayan bir lezzet yolculuğuna çıkaran özel lezzetlerin yanı sıra Türk mutfağı malzemelerinin hem modern hem geleneksel teknikler ile buluştuğu ‘Lakerda’, ‘Turşu Bonfile’, ‘Su Böreği’, ‘Tandır Karides’, ‘Testi Kebabı’ ve ‘Fındıklı Erişteli Kuzu Sırtı’ mutlaka denenmesi gereken ve unutamayacağınız seçenekler olarak sunuluyor.

Kaynak: HORECA Trend ve 16 ROOF – Swissôtel The Bosphorus, İstanbul

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Exit mobile version