EMITT, Etkinlik Programı ile Sektöre Yön Verecek | HORECA Trend
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

EMITT, Etkinlik Programı ile Sektöre Yön Verecek

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, her yıl 40.000’e yakın sektör profesyonelini, dünyanın dört bir yanındaki tatil yerlerinin ve seyahat şirketlerinin sunduğu yeni seyahat fırsatlarından faydalanmak isteyen turistleri ağırlıyor.

Yayınlandı

on

ICA Events tarafından TUROFED ve TTYD iş ortaklığında düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, kapılarını 26. kez sektör profesyonellerine ve seyahatseverlere açacak. Türkiye’nin turizm ekosistemine önemli katkılar sağlayan Fuar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, Türk Hava Yolları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor.

Firmaların iş hacimlerini arttırma olanağı bulacağı fuarda, daha verimli görüşmeler yapılabilmesi adına B2B randevu sistemi geliştirildi. Bu sayede fuar katılımcıları hosted buyer’lar (davetli tur operatörü) ve davetli influencerlarla önceden randevulaşarak görüşme imkanına sahip olabilecekler. EMITT bu yıl; Fransa, Rusya, Tunus, Kanada, İspanya, İngiltere, ABD, İsviçre, İran, İtalya, Yunanistan, Hindistan, Filipinler ve Azerbaycan’ın da içinde olduğu 56 ülkeden 300’ e yakın davetli tur operatörünü ve influencerı ağırlıyor.

Turizm sektörünün 2019 yılı rakamlarına ulaşmayı hedeflediği bu yıl, Türkiye açısından yeni hedefleri de beraberinde getiriyor. Türkiye, 2023 yılında 60 milyon turist ve 56 milyar dolar turizm gelirine ulaşmayı planlarken, tüm bu gelişmeler ve beklentiler çerçevesinde, hedefleri iyi okumak ve doğru içerikleri ilgili profesyonellerle buluşturmak adına EMITT, fuarla eş zamanlı yürütecek zengin bir etkinlik programı hazırladı.

COVID-19 sonrası değişen tüketici davranışları, seyahat araçları, rezervasyon uygulamaları ve hizmet servislerinin farklılaşmasıyla birlikte EMITT, pazarın taleplerini karşılamak, en önemlisi de seyahatte güveni geri kazanmak adına endüstrinin gelişimini iş odaklı etkinlikleri ile gündem başlıklarına taşıyor. Turizmin gündemine ışık tutan konular çerçevesinde uzman konuşmacıları katılımcılarla buluşturacak.

Başta sürdürülebilirlik olmak üzere, sağlık ve wellness turizminde Türkiye’nin vizyonu ve çalışmaları, müşteri deneyimini geliştiren çığır açacak teknolojik uygulamalar, kültürel mirasımızın tanıtımı ve marka çalışmaları, eko, agro ve gastro turizm konusundaki iyi örnekler, EMITT 2023 Etkinlik Programı’nın ana başlıklarını oluşturacak.

EMITT etkinlikleri, pek çok iş birliği fırsatı yaratmanın yanında, sektöre gerçekçi bir gelecek vizyonu göstererek, sürdürülebilir turizm yatırımları ve projeler için yol gösterici rol oynayacak. Turizm sektörünün gündemi etrafında şekillenen EMITT, çevre duyarlılığı, dijitalleşme, markalaşma, sürdürülebilirlik ve sektöre yön veren firmaların pek çok inovatif projesinin ve fikirlerinin paylaşıldığı lider bir fikir ve bilgi paylaşım platformu olacak.

EMITT 2023 Etkinlik Programı’nın konu başlıkları şöyle;

  • Başkanlar Oturumu: Fikir Önderleri 2023 Turizm Öngörülerini Açıklıyor
  • Sürdürülebilir ve Sorumlu Turizm
  • İhracat Stratejisinde Sağlık Turizmi Planı
  • Sektörün Yükselen Güçleri Eko-Agro-Gastro Turizm
  • Destinasyonları Klişelerin Ötesine Geçiren Influencer Stratejileri
  • Hedef Kitlenizle İlişki Kurmanın İpuçları: Özel Müşteri Deneyimleri Yaratmak
  • Metaverse: Turizm Kaynaklarını Genişleten Deneyim
  • Tatil Tasarlayanlar ve Planlayanlar için Seyahat Teknolojileri
  • Farklı Destinasyon Keşifleri: İtalya, KKTC, Brezilya, Rusya ve Maldivler

Turizm Sektörünün Dünü, Bugünü ve Yarını Sektör Liderleri Tarafından Masaya Yatırılacak 

8 Şubat – Fuarın ilk programında turizm sektörün fikir önderleri 2023 öngörülerini aktaracak ve sektöre yön veren son gelişmeleri gündeme taşıyacak. Turizm Danışmanı Osman Ayık tarafından yönetilecek Başkanlar Oturumu’nda, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TTYD Başkanı Oya Narin ve TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır yer alacak.

“Türk Hava Yolları İtalya ve Güzelliklerini Sunar” oturumunda ise THY ev sahipliğinde İtalya Konsolosluğu, ENIT ve Connect2Italy yöneticileri konferans sahnesinde olacak.

9 Şubat – İkinci gününde ise TTYD Başkanı Oya Narin’in moderatörlüğünde düzenlenecek “İhracat Stratejisinde Sağlık Turizmi Planı” başlıklı panelde, Acıbadem Sağlık Grubu Uluslararası Pazarlama Direktör Yardımcısı Deniz Şentop ve USHAŞ Sağlık Turizmi Sektörel İş Birliği ve Projeler Sorumlusu Mehmet Karakaya Türkiye’nin sağlık turizmi alanındaki projelerini dinleyicilere aktaracak.

9 Şubat saat 14.30’da düzenlenecek “Destinasyonları Klişelerin Ötesine Geçiren Influencer Stratejileri” panelinde Gezimanya Kurucu Ortağı Murat Zafer Özbilgi yerli ve yabancı influencerlar ile beraber keyifli bir panel gerçekleştirecek. Hindistan’ın ünlü influencerlarından, sosyal medyada 3 milyondan fazla takipçisi olan girişimci Harjinder Singh Kukreja ve Azerbaycan’daki Turizm Günleri ve Azerbaycan Influencer Summit’in organizatörü girişimci ve influencer Havva Safarova strateji önerilerini paylaşacak.

“Destinasyon Sunumları” başlıklı konferansta KKTC Milletvekili ve Kıbrıs Sağlık Turizm Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan ve Brezilya İstanbul Başkonsolosu Büyükelçisi Regina Maria Cordeiro Dunlop konuşmacı olarak yer alacak ve ülkelerinin destinasyonlarını ziyaretçilere tanıtacak.

İkinci günde düzenlenecek “Sektörün Yükselen Güçleri: Eko-Agro-Gastro Turizm” başlıklı son konferansta ise turizm danışmanı Nermin Yurtoğlu moderatörlüğünde Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emre Karabacak, IBB Eurovelo Bisiklet Rotaları Proje Koordinatörü Merve Akdağ ve Sapanca Belediyesi Başkanı Özcan Özen tarafından eco, agro ve lüks turizm konusundaki örnekler paylaşılacak.

10 Şubat– Üçüncü gün Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA’nın ev sahipliğindeki “Sürdürülebilir Destinasyon Yönetimi” oturumu ile saat 11:30’da başlayacak. Ardından, moderatör koltuğunda Fütürist, Deneyim Tasarımcısı Dr. Cem Kınay oturacak. “Hedef Kitlenizle İlişki Kurmanın İpuçları: Özel Müşteri Deneyimleri Yaratmak” başlıklı panelde, Mastercard Türkiye Yükselen Avrupa Pazarları Bölge Direktörü Akın Akbıyık, Pernod Ricard Türkiye Satış Direktörü Barış Düzova, Swissotel Genel Müdürü, Accor Otelleri Türkiye Operasyonları Başkan Yardımcısı Uğur Talayhan ve Google Turizm Sektör Lideri Yeşim Öztekin düşüncelerini paylaşacak.

Fuarın üçüncü gününde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde, Pelin Batu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilecek “Sürdürülebilir Turizm Ekseninde Kültürel Miras” konusu irdelenecek. “Destinasyon Sunumları”nda da Rusya ve Maldivler’den keşif ipuçları gelecek.

Günün sonunda ise Atlas Space CEO’su İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Burçin Gürbüz, GoArt Metaverse Kurucusu ve CEO’su Burak Soylu, İklim Aktivisti, Film Yapımcısı ve Gazeteci Elif Dağdeviren ve Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. R. Erdem Erkul turizm teknolojilerini ve turizmde metaverse konularını “Metaverse: Turizm Kaynaklarını Genişleten Deneyim” oturumunda masaya yatıracak.

11 Şubat – Fuarın son gününde “Travel Tech Day” tatil tasarlayanlar ve planlayanlar için tüm paydaşlara yönelik ipuçlarının gündeme taşındığı bir gün olacak. Seyahat teknolojilerinin derinlemesine tartışılacağı bugünün ilk oturumunda Seyahat Yazarı ve Gazeteci Bahar Akıncı, yeni trendleri ve gezginlerin teknoloji konusunda sektörden neler beklediğini anlatacak. Akıncı’nın ardından Age Provocateur Kurucu Ortakları Duygu Birecikli ve Gülşah Akın seyahat teknolojilerinde girişimci eko sistemini irdeleyecek.

Seyahat Teknolojileri Sunumları ile devam edecek programda, Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk, seyahat ve turizm sektöründe dijital pazarlama konusunda düşüncelerini paylaşacak. Ardından, WeBee CEO’su Özgür Zan otellerde misafir deneyimi önemi ve teknolojik yatırımları anlatacak. Son zamanlarda geliştirdikleri “dijital ikiz aracı” ile dikkat çeken bir girişim olan Surveyhands Dijital Veri Uzmanı Ertuğrul Aydın turizm sektöründe misafir deneyiminin metaverse ile desteklenmesine dair örnekler aktaracak.

26. EMITT Fuarı ve etkinlik programı ile ilgili detaylı bilgiyi www.emittistanbul.com adresinde bulabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA Trend ve EMITT İstanbul

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alkolsüz İçecek

Uludağ İçecek, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

HORECA sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de içecek sektörünün öncü markası Uludağ İçecek de sponsor olarak festivalde stantı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşleşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Uludağ İçecek de sponsor olarak etkinlikte yer alacak. İçecek sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Uludağ İçecek, davetlileri etkinlik boyunca ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

FİMAK, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

Gastronomi sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de profesyonel fırın ve ekipmanları denildiğinde akla gelen ilk marka FİMAK da sponsor olarak festivalde standı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşeşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, FİMAK da hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Profesyonel fırın ve ekipmanları sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel ürünleri ile FİMAK, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Et, Tavuk ve Balık

Sultan Et, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

Gastronomi sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de et ve et ürünleri denildiğinde akla gelen ilk markalardan Sultan Et de sponsor olarak festivalde standı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşeşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Sultan Et de hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Et ve et ürünleri sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Sultan Et, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak. Sultan Et‘in uzman ekibi bağcılık ürünleri ve et konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.