Et, Tavuk ve Balık

Dardanel, SIAL Paris’te Dünyanın Önde Gelen Gıda Profesyonelleriyle Buluştu

Türkiye’nin balık ve deniz ürünleri uzmanı Dardanel, Paris’te gerçekleşen ve dünya gıda sektörüne yön veren SIAL Paris 2022 Fuarı’na katıldı.

Yayınlandı

on

Dardanel, global bir deniz ürünleri markası olma hedefiyle uluslararası pazarlarda da adından söz ettiriyor. Bu yıl 15-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen SIAL Paris 2022 Fuarı’na katılan şirket, Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen’in katılımıyla 200’ü aşkın ülkeden binlerce gıda profesyoneliyle buluştu.

Yeniliklerin ve ilklerin öncüsü Dardanel, ülkemizin sevilen sokak lezzeti midye dolmayı Paris’e taşıyarak fuarın en dikkat çeken markalarından biri oldu. Ziyaretçilere, Dardanel’in Çanakkale Boğazı’nda kurduğu midye çiftliğinde yetiştirilen midyelerle hazırlanmış Dardanel Midye Dolma ikram edildi. Midye Dolma, yapılan tadımlarda ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. Midye üretim çiftliğinden hasat edilmeye başlanan midyeler, Dardanel güvencesi ve lezzetiyle paketli ve donuk halde tüketicilerle buluşuyor.

Global bir Türk şirketi olarak dünyadaki en büyük deniz ürünleri üreticilerinden biri olma hedefiyle, bu yıl Yunanistan’ın köklü markası Kallimanis’i bünyesine katan Dardanel, fuarda Kallimanis ürünleriyle de yer aldı. Dardanel; üretim ve pazarlamadaki deneyimini, dondurulmuş deniz ürünleri piyasasında 65 yılı aşan bir deneyime sahip olan Kallimanis ile birleştirdiği ürünlerini fuarda katılımcılara tanıttı. “Türkiye’nin sevilen sokak lezzeti midye dolmayı uluslararası pazarlara taşıyoruz”

SIAL Paris’e katılan Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, şu değerlendirmeyi yaptı: SIAL Fuarı, 1964 yılından bu yana dünyanın dört bir yanından gıda profesyonellerini buluşturuyor. Biz de yaklaşık 40 yıldır bu fuara katılıyoruz, ilk katıldığımız yıl Türkiye’den 5 firma vardı. Bu yılki fuarda, Dardanel markasının inovatif yönünü, yenilikçi ürünlerini dünyadan profesyoneller ve ziyaretçilerle buluşturuyoruz. Türkiye’de çok sevilen ancak Avrupa için yeni bir ürün olan midye dolmayı uluslararası pazarlara taşıdık. Donuk midye dolma ürünümüzü, ilk kez Nisan ayında Barselona Seafood Expo’da tanıtmıştık. Midye dolmaların tadına bakan ziyaretçiler, büyük ilgi göstermişti.

Şimdi de Dardanel Midye Dolma ürünümüz ve Kallimanis markamızla SIAL Paris’teyiz. Bu fuarda da hem Dardanel hem de Kallimanis markalı donuk deniz ürünlerimizi ziyaretçilere sunuyoruz. Global bir marka olma vizyonumuzla, dünya deniz ürünleri sektörünü buluşturan böyle fuarlarda yer almayı önemsiyoruz.” “İhracatımız 40 milyon dolar seviyesinde, bunu katlayarak büyümeyi hedefliyoruz.”

Dardanel Grubu olarak gelecekte dünyanın önde gelen deniz ürünleri üreticilerinden biri olmayı hedeflediklerini belirten Niyazi Önen, “25 ülkeye yaptığımız ihracatla Türkiye’nin gıda ihracatında en hızlı büyüyen şirketlerinden biriyiz. Şu an grubumuzun ihracatı 40 milyon dolar seviyesinde. İhracata yönelik önemli projelerimiz var. Çok yakın gelecekte bunları katlayarak büyümeyi hedefliyoruz. Hem Türkiye ekonomisi hem de firmamızın gelişmesi açısından ihracata önem veriyoruz. İhracatta markalı ürünlerimizde pazar payı almayı önceliklendiriyoruz. Pek çok ülkede ve pazarda kendi markalarımızla yer alıyoruz. 2025 yılında gelirlerimizin yüzde 50’sini ihracattan sağlamayı hedefliyoruz. Sektörümüzdeki istikrarlı büyümemizi bu yıl da sürdürerek 2022’nin ilk yarısında satışlarımızı %92 artırdık” diye konuştu.

Reklam

İhracatta büyüme planlarına hız veren Dardanel, 2022 yılının ilk yarısında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatını ciroda dolar bazında %78, tonaj bazında ise %70 oranında artırdı. Şirket, SIAL Paris’te başarılı bir fuar süreci geçirdi. Dünyanın en büyük gıda inovasyonu fuarı SIAL, 1964 yılından bu yana dünyanın dört bir yanından gıda profesyonellerini bir araya getiriyor ve sektöre ilham veriyor. Bu fuarla Paris, 5 gün boyunca küresel gıda endüstrisinde yenilik ve trendlerin merkezi oluyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Dardanel 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Exit mobile version