HORECA Tedarik

Ekici, BRCGS’in AA+ Sertifikasını Alan İlk Türk Süt Ürünleri Markası Oldu

Türkiye’nin peynir uzmanı Ekici, süt ve süt ürünleri kategorisinde BRCGS’in en yüksek derecesi olan AA+ ile sertifikalandırılan ilk Türk markası oldu.

Yayınlandı

on

Ekici Peynir, Türkiye’de süt ve süt ürünleri kategorisinde BRCGS’in gıda güvenliği sertifikasında en yüksek derecesi olan AA+’a layık görülen ilk firma oldu.  Ekici; süt ürünleri kategorisinde salamuralı kültürlü ve klasik beyaz peynir, kaşar, mozzarella ve çeçil, süzme peynir gibi çeşitlerin; tereyağı, lor, gibi ürünlerin farklı ambalajlama süreçlerinde ve mozzarellanın rendelenmesi ve dondurulması süreçlerinde gösterdiği başarı ile sütün pastörizasyonu kapsamında bu sertifikasyona hak kazandı.

Ekici Peynir Genel Müdürü Burçin Ekici“Ekici Peynir olarak 1957 yılından beri sadece peynir üretiyor, tam 65 yıldır tüketicileri kaliteli ve lezzetli peynirlerle buluşturuyoruz. Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 42.000 m2’lik alana ve günlük 480 ton süt işleme kapasitesine sahip fabrikamızda ürettiğimiz kalite standartlarına uygun, hijyenik ve kaliteli peynirleri Türkiye’de ve dünyada peynir severlerle buluşturuyoruz. 60 yılı aşkın süredir sadece peynir üretmekteki kararlılığımız, alanımızdaki uzmanlığımız ve tecrübemiz; Türkiye’nin lider peynir markası olma hedefimizdeki en büyük güvencemiz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizle bu hedef doğrultusunda ilerlerken kalite ve lezzetten asla ödün vermiyoruz. BRCGS’in en yüksek derecesi olan AA+ sertifikasına hak kazanarak bunu bir kez daha somut biçimde ispatlamış olmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz” diye konuştu.

BRCGS-Food Standardı nedir?

İlk olarak İngiliz Perakendeciler Birliği tarafından geliştirilen ve kısa bir süre sonra tüm dünyada geçerli hale gelen gıda güvenliği standardı BRCGS (Brand Reputation Through Compliance Global Standard); perakendeciler ve gıda üretimi yapan marka sahiplerinin, güvenlik ve kalite ile ilgili gerekli özeni göstermesini ve gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardını hayata geçirmesini sağlamak amacıyla 1998 yılında oluşturuldu. Gıda güvenliği standartları arasında yer alan BRCGS standardı perakendeciler tarafından geliştirilmiş ve tüm dünyada kabul görmüş bir standart olup, GFSI (Global Food Safety Initiative) tarafından da tanınan onaylı standart. Gıda kuruluşlarının ürün satmak için dünya çapında kabul görmüş olan bu standarda sahip olmaları gerekiyor. Bu standart, gıda üretim işletmelerinde hijyen, sağlık, güvenlik ve kaliteyi sağlamak için gıda kaynaklı oluşabilecek risklerin ve tehlikelerin yok edilmesi için gerekli gıda güvenliği kültürünün oluşturulması şartlarını kapsıyor. BRCGS Food standardını uygulayan ve girdiği denetimlerle bu standardın şartlarını karşıladığını kanıtlayan kuruluşlar BRCGS Food sertifikasını almaya hak kazanıyor.

Ekici Hakkında

1957 yılında Konya’da küçük bir mandırada sadece koyun sütünden dönemsel olarak peynir üretimiyle başlayan Ekici’nin hikâyesi, 1979 yılına gelindiğinde Mansur ve Mustafa Ekici kardeşlerin Antalya’nın Varsak beldesindeki yeni mandıraya taşınmasıyla Antalya’da devam etti. Yeni mandırada inek sütünün de bulunması nedeniyle peynir üretimini tüm yıla yayan Ekici, her geçen yıl artan taleple sadece beyaz peynir üretti ve bu kategoride tüketicilere benzersiz bir alternatif olan “Lokum Kıvamında Beyaz Peynir”i sundu. 1997 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip yeni fabrikasına taşındı. Bugün yılda yaklaşık 100 milyon litre süt işleyen ve her yıl 20 bin ton peynir üreten dev bir işletme haline gelmiş olan Ekici Peynir, 2017 yılında bağımsız araştırma şirketi Ipsos tarafından yapılan araştırmada ambalajlı peynir kategorisinde Türkiye’nin en sevilen peynir markalarından biri seçilmiştir.

Kaynak: HORECA Trend ve Ekici Peynir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Exit mobile version